Tiesiogiai
15min be reklamos
2022 11 08, 21:01

Geriausi filmai – apie vyrus? Kodėl moterys kine kalba tiek mažai

„Ledo šalis“ – 43 proc., „Graži moteris“ – 46 proc., „Bado žaidynės“ – 45 proc., o „Saulėlydis“ vos siekia 48 proc. Pasirodo, net ir dauguma tų Holivudo filmų, kurie yra skirti moteriškai auditorijai, ar juose pagrindinius vaidmenis atlieka moterys, neturi lygaus moterų ir vyrų pasakytų dialogo eilučių kiekio. Ar taip yra dėl to, kad vis dar turime per mažai moterų scenarisčių ir režisierių, o gal moterys paprasčiausiai nesukuria pakankamai įdomių vaidmenų ir pokalbių, kuriais galima būtų paremti pilnametražį filmą?
Filmai „Ir velnias dėvi Prada“, „Klajoklių žemė“, „Pabėgimas iš Šoušenko“, „Užsispyrusi blondinė“ Tik prenumeratoriams
Kadrai iš filmų „Ir velnias dėvi Prada“, „Klajoklių žemė“, „Pabėgimas iš Šoušenko“, „Užsispyrusi blondinė“ / Vida Press nuotr.

Ar visi geri filmai yra apie vyrus?

Ilgus dešimtmečius filmų kūrimas buvo laikomas išties vyriška profesija, kurioje moterys kaip aktorės buvo neabejotinai būtina ir graži dekoracija, tačiau neturėjo ko pasakyti nei ekrane, nei prodiusavimo procese. Nieko stebėtino, kad didžioji dalis geriausių filmų yra sukuriami vyrų, ir būtent vyrams leidžiama daugiau kalbėti.

TV NET nuotr./Vyrų ir moterų pasakomų sakinių filmuose skirtumai
TV NET nuotr./Vyrų ir moterų pasakomų sakinių filmuose skirtumai

Garsūs filmai, tokie kaip „Pabėgimas iš Šoušenko“, „Šindlerio sąrašas“, „Gelbstint eilinį Rajaną“, „Pasiutę šunys“, „Hju Glaso legenda“, „Juodojo vanago žūtis“ ir „Kietas riešutėlis 3“, apskritai neturi nė vieno sakinio, kurį ištaria moteris. „Viešbutis „Didysis Budapeštas“ moterų ištartų sakinių turi vos 1 procentą, „Krikštatėvis“ – 7 proc., serialas „Lupenas“ – 24 proc., „Titanikas“ – 37 proc., o iš pirmo žvilgsnio vyriškas „Terminatorius“ siekia 46 proc. moteriško dialogo. Lygybė šioje sferoje buvo pasiekta abiejose „Nužudyti Bilą“ dalyse.

Filmo kūrėjų nuotr./„Nužudyti Bilą“
Filmo kūrėjų nuotr./„Nužudyti Bilą“

Tai nereiškia, kad nėra filmų, kuriuose moterys kalba daugiau, nei vyrai – pavyzdžiui, didelio pasisekimo sulaukusi „Tarnaitė“ turi net 92 proc. moterų ištartų sakinių, „Kiti“ – 88 proc., „Lengvabūdė pirmūnė“ – 89 proc., „Naujokė“ ir „Sunokusios pamergės“ – 82 proc., „Tylioji kalva“ – 83 proc., „Džuno“ – 77 proc., o „Ir velnias dėvi Prada“.

Šis tyrimas buvo atliktas ištiriant 2000 filmų scenarijų, iš kurių 583 buvo atrinkti iš geriausiai įvertintų filmų sąrašo IMDB interneto svetainėje.

496-iuose filmuose vyrai buvo pagrindiniai kalbėtojai svarbiausiuose vaidmenyse, vos 42 filmuose ši dauguma atiteko moterims.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką