-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Afganistano skaudulys: į narkotikus įnikusios moterys ir vaikai (nuotraukos)

18 moterų sukryžiavusios kojas sėdi ant metalinių lovų. Jos vilki ilgas, palaidas sukneles ir naktinius marškinius. Jų galvos ir veidai aklinai paslėpti po šaliais. Šios moterys nenori, kad kas nors pamatytų jų veidus. Kai kurios iš jų ant savo kojų laiko pasidėjusios vaikus.
Afganistano aguonų laukai
Afganistano aguonų laukai / „Scanpix“ nuotr.

Visos šios moterys pripratusios prie heroino ir opiumo – Afganistano turtingiausio ir žiauriausio derliaus, aguonų, produktų. Kai kurių iš šių moterų kūdikiai taip pat pripratę prie narkotikų.

Tokį vaizdą CNN žurnalistas pamatė lankydamasis narkotikų reabilitacijos centre, Kabule. Šį centrą administruoja Afganistano valdžia, o lėšas jo išlaikymui skiria JAV Valstybės departamentas. Jungtinės Valstijos yra didžiausia programų, susijusių su narkotikų gydymu Afganistane, donorė.

Kaip žurnalistui pasakojo centro vadovas, dr. Latifa Hamidi, didžioji dalis moterų į narkotikus įninka todėl, kad jų vyrai rūko heroiną. Heroino leidimasis į veną Afganistane nėra toks populiarus kaip Vakaruose.

Heroinas ir opiumas Afganistane yra pigūs ir lengvai pasiekiami. Šioje šalyje pagaminama 94 proc. pasaulio opiatų. Jungtinės Tautos skaičiuoja, kad Afganistane yra bemaž 1 milijonas prie narkotikų pripratusių žmonių – daugiau nei 7 proc. šalies gyventojųTuo tarpu maži vaikai, pasak centro darbuotojų, prie narkotikų pripranta todėl, kad jų motinos, norėdamos nuraminti savo verkiančius mažylius, į juos pučia heroino dūmus. „Visi jų šeimos nariai buvo įnikę į narkotikus, taigi vaikai prie jų taip pat priprato, – pasakojo gydytojas. – Kai vaikui ką nors skauda, neretai jo tėvai jam duoda ne vaistų, bet narkotikų“.

Šokiruoja tai, kad prie narkotikų Afganistane pripratę būna jau vos dvejų metukų sulaukę vaikai. Pasak JAV Valstybės departamento, tai jauniau prie narkotikų pripratusi grupė pasaulyje. Šiuo metu net nėra praktikos, kaip gydyti tokius mažylius.

CNN žurnalistui centre bendraujant su 22 metų Zainaba, moteris nervingai pasikėlė savo šalį prie akių, kad jis jų nematytų. Mergina pasakojo, kad prie narkotikų priprato kai kartu su savo vyru buvo pabėgėliai Irane. „Prie narkotikų mane pripratino mano vyras, – sakė ji. – Kai tik man skaudėdavo ar kosėdavau, visuomet rūkydavau“.

Tai pasakojimas, kurį Afganistane galima išgirsti vis dažniau ir dažniau. Pasak JAV Valstybės departamento, narkotikų vartojimo paplitimas Afganistane yra „pavojingas“. Teigiama, kad kai kuriose gentyse pusė kaimų vartoja opiatus.

Heroinas ir opiumas Afganistane yra pigūs ir lengvai pasiekiami. Šioje šalyje pagaminama 94 proc. pasaulio opiatų. Jungtinės Tautos skaičiuoja, kad Afganistane yra bemaž 1 milijonas prie narkotikų pripratusių žmonių – daugiau nei 7 proc. šalies gyventojų. Nepaisant to, šalyje yra tik 40 narkotikų reabilitacijos centrų, padedančių kiek daugiau nei 10 tūkst. žmonių per metus.

Moterys minėtame reabilitacijos centre Kabule pereina 45 dienų programą, kurią gydytojai svarsto prailginti iki 90 dienų. Ši programa yra savanoriška: socialiniai darbuotojai eina į bendruomenes ir pasakodami apie narkotikų pavojų skatina žmonių sąmoningumą. Jie taip pat drąsina moteris, jau pripratusias prie narkotikų, dalyvauti minėtoje programoje.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius