Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 26d. 11:01

Parako kvapas Klaipėdoje: žaidėjų, agentų ir vadovų konfliktas „Neptūną“ stumia į pražūtį

Bronzinė KMT dvikova: „Neptūnas“ - „Lietkabelis“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Bronzinė KMT dvikova: „Neptūnas“ - „Lietkabelis“

Pasaulinė COVID-19 pandemija ne tik sustabdė sporto gyvenimą, bet ir įžiebė ginčą uostamiestyje. Dideli vyrai susirėmė krūtinėmis Klaipėdos „Neptūno“ klube. Žaidėjai reikalauja pinigų už nutrauktą sezono dalį, o krizės purtomi ir finansinių įplaukų negaunantys vadovai negali patenkinti jų noro. „Neptūno“ dalininkų atstovas Sigitas Ambrazevičius neslepia, kad susidariusi situacija Klaipėdos klubą gali nuvesti iki pat bankroto.

Kovo 13-oji diena Lietuvos krepšinio kalendoriuje apibraukta juoda spalva. Pirmą kartą istorijoje Lietuvos krepšinio lygos (LKL) sezonas dešimties klubų vadovų, lygos prezidento ir direktoriaus sprendimu, dėl į šalį atėjusio koronaviruso skelbė „force majeure“ (nekontroliuojamų aplinkybių) situaciją ir anksčiau laiko uždarė sezoną.

Kaip rodo laikas, šiuo pavyzdžiu seka ir kitos lygos – nuo mažesnių iki diktuojančių madas. Graikijos pirmenybės irgi užkalė langus, legendinis krepšininkas ir Vilerbano ASVEL savininkas Tony Parkeris ragina šiuo keliu sekti ir prancūzus, prie sienos priremtos yra ir Italijos bei Ispanijos lygų galvos.

Didžioji dalis klubų Lietuvoje, išlaikomi savivaldybių ir verslininkų, pauzės metu mokėdami atlyginimus žaidėjams ir negaudami pajamų greitai skelbtų bankrotą.

Vis dėl to, panašu, jog nutraukti sezonai yra neišvengiama šių 2020-ųjų metų realija, paliesianti ir likusias lygas.

Su paskutiniąja sezono diena baigiasi galioti ir krepšininkų kontraktai, o dėl to natūraliai atsiranda nepasitenkinimas ir terpė konfliktui.

Jei vieni šalies klubai ieško kompromisų su žaidėjais ir ketina išmokėti kažkokią dalį atlyginimų, tai Klaipėdos „Neptūnas“ šiuo klausimu yra kategoriškas.

„Nėra pajamų, tad nėra ir įsipareigojimų vykdymo. Tokia reali situacija. Galime būti lengvabūdžiais ir negalvoti, kaip gyvensime kitąmet, bet tokiu atveju nebebus komandos. Jei kažkas iš žaidėjų, turinčių sutartis, griežtai reikalaus atlyginimų, klubas galimai turės skelbti bankrotą, – 15min sakė Sigitas Ambrazevičius, pagrindinis klubo dalininkas. – Turime gyventi šia diena, suprasti, kas vyksta aplinkoje, suprasti, kaip gyvena verslas ir situaciją tų, kurie tave išlaiko. Pinigų likučius, kuriuos dar gausime, turėsime išnaudoti be galo atsakingai, nes dabar kentės tiek miesto biudžetas, tiek visi verslai.“

Skolų naštą pastaraisiais metais sėkmingai mažinę Klaipėdos klubo vadovai dar tik pradeda skaičiuoti koronaviruso atneštus nuostolius. Per trumpą laiką tą padaryti yra sudėtinga, bet faktas tas, jog su sumenkusia verslininkų parama ir neaiškiu Klaipėdos savivaldybės požiūriu „Neptūno“ biudžetas, kaip ir kitų šalies klubų, tikrai mažės, o krepšininkų atlyginimai neabejotinai kris ženkliai.

„Kas geriau, prisižadėti, ko negali padaryti, ir bankrutuoti, ar atsakingai planuoti finansus, nemeluoti sau ir kitiems bei sąžiningai vykdyti įsipareigojimus?“, – retoriškai klausė S.Ambrazevičius, kuris tvirtino, jog jo verslų grupė per daugiau nei savaitę patyrė šešiaženklį nuostolį.

Labai sudėtingą susidariusią situaciją supranta ne visi. Krepšininkai ir agentai kyla į kovą dėl neišmokėtų atlyginimų, o ginčas gali praverti ir tarptautinio sporto arbitražo teismo duris.

15min žiniomis, Klaipėdos klubo vadovai su žaidėjais prie derybų stalo sėdo du kartus. Diskusijoje netrūko pakelto tono, apsižodžiavimų, tačiau pasiekti susitarimo nepavyko.

„Finansiniai resursai klube nebus tokie, kokie buvo prieš sudarant kontraktus. Brangių žaidėjų mes nebeturėsime, nebent jie sutiks susimažinti atlyginimus. Jei ne, šie krepšininkai tiesiog turės ieškotis kitų darbo vietų Europoje ar Lietuvoje. „Neptūnas“ tiesiog nebus pajėgus juos išlaikyti“, – mintimis dalijosi S.Ambrazevičius.

Lietuva pasitinka ekonominę krizę, kokios šalyje nebuvo net 2008-aisiais metais. Gyvenimas sustojo, verslas galvoja tik apie išgyvenimą, o valstybės biudžetą papildys gerokai mažiau pinigų iš mokesčių.

Krepšininkams teks susiveržti diržus, kaip ir likusiai daliai Lietuvos gyventojų.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Simas Galdikas
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Simas Galdikas

Karštomis reakcijomis su 15min po uždaryto sezono pasidalinę krepšininkai svarstė, jog toks ėjimas yra naudingas klubų vadovams, o nelengvą laikotarpį išgyvenantis „Neptūno“ kapitonas Simas Galdikas viešu laišku kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, klausdamas viceministrės Kornelijos Tiesnesytės, ką jam daryti.

„Tai iš kur tos pajamos klube? Mane stebina ir piktina krepšininkų nenorėjimas suvokti realybės, o Simas tokiu išsišokimu labai nuvylė. Tokie žodžiai labai žeidžia. Kai tu nuoširdžiai stengiesi, įdedi daug energijos, eikvoji laisvalaikį su šeima ar laiką, skirtą verslui, o sulauki tokių kaltinimų. Ko nesitikėjau, tai tokių kalbų. Visi savo darbą „Neptūne“ darėme iš dūšios. Gal kažkam atrodo, kad mes jį darėme blogai, kažkam atrodo, jog negerai, nes klube įvyko daug pokyčių. Bet jie įvyko ne be priežasties. Mes esame žmonės, kurie kartais gali ir klysti“, – sakė S.Ambrazevičius.

„Kaip galima kaltinti klubų savininkus biznio darymu? – S.Ambrazevičiui pritarė Vilius Sukonas, einantis klubo direktoriaus pareigas. – Lietuvos rinka yra beprotiškai maža. Nė viena užsienio kompanija čia neateina ir
neinvestuoja pinigų į marketingo priemones dėl rinkos dydžio. Alkoholio pramonė apribota, lošimai apriboti. Iš ko susirinkti tuos pinigus? Viskas vyksta iš patriotiškumo ir verslininkų noro prisidėti prie pagrindinio šalies sporto. Kai krepšininkai pareiškė, kad klubai nori uždirbti... Tai noriu jų paklausti, kurioje vietoje yra biznis? Kurioje vietoje klubai iš to uždirba? Vietoj to, kad išleistume pinigus savo asmeninėms reikmėms ar verslo vystymui, mes duodame juos sportininkų išlaikymui ir reginio kūrimui.“

Klaipėdos savivaldybės nuotr./„Neptūno“ savininkas Sigitas Ambrazevičius.
Klaipėdos savivaldybės nuotr./„Neptūno“ savininkas Sigitas Ambrazevičius.

Skaldantys ir valdantys agentai

Neradę susitarimo su klubo vadovais „Neptūno“ žaidėjai užsivėrė tylos siena, o bendravimas dabar vyksta tik per agentus.

Tiesa, ne visi žaidėjai kovoja dėl netektų atlyginimų. Nors yra krepšininkų, kurie sutinka su situacija ir priima sunkią realybę, tačiau, pasak S.Ambrazevičiaus, kelią tam užkerta krepšinio agentai, tęsiantys karą.

S.Ambrazevičius pasakoja apie patiriamą agentų spaudimą ir grasinimus klubo sporto direktoriui Dainiui Vaiteliui.

„Mane stebina krepšinio agentai ir jų visiškas realybės nesuvokimas. Tai tikri krepšinio „antiveikėjai“, – sakė S.Ambrazevičius. – Suprantu, kad jie turi atstovauti krepšininkų interesams. Bet iškart užsukti tokią propagandą spaudoje, televizijoje ir virtualioje erdvėje? Skleisti tokį šmeižtą, grasinti ir kažko reikalauti? Jei jie mus spaus, tuomet būsime priversti uždaryti klubą. Kas iš to laimės? Niekas. Jei krepšinio žmonės bandys užlaužti tuos, kurie moka pinigus, organizuoja ir dirba dėl sporto, tuomet sporto ir nebeliks. Arba jis bus visai kitokiame lygyje.“

Šūvius link agentų paleidęs „Neptūno“ dalininkas teigė, kad nebegali toleruoti tokių darbo metodų.

Tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) generalinis sekretorius Andreas Zagklis ragina klubus, žaidėjus ir trenerius rasti kompromisus beprecedentėje situacijoje, kai sezonai yra stabdomi ar nutraukiami.

Jei ieškiniai vis dėlto pasiektų sporto arbitražo teismą, pagrindinis klausimas kiltų dėl „force majeure“ situacijos pritaikymo, o pirmoji byla taptų precedentu.

„Agentai skaldo ir valdo arba valdo ir skaldo. Jie negali taip elgtis – eina, prievartauja, dezinformuoja, užsakinėja straipsnius, aiškina, kad klubai iš šios situacijos uždirba pinigus. Tai yra žema. Mes nesileisime prievartaujami. Uždarysime klubą, prarasime labai daug pinigų. Būsime paaukoję pinigus tam, kam nevertėjo to daryti. Jei sportas nesupranta, kaip gyvenimas surėdytas ir iš ko mes gyvename, tuomet jis nevertas tokios aukos“, – nusivylimo neslėpė Klaipėdos klubo savininkas.

bcneptunas.lt/Vilius Sukonas
bcneptunas.lt/Vilius Sukonas

Niūri prognozė krepšiniui Lietuvoje

Klaipėdos ekipa kitam sezonui turi sudariusi penkis kontraktus, tarp kurių yra sutartys su veteranais Simu Galdiku ir Tomu Delininkaičiu, tačiau jau dabar yra faktas, kad šių įsipareigojimų „Neptūnui“ įvykdyti nepavyks.

„Ateinančio sezono pinigų dalį mes panaudojome praėjusio sezono įsipareigojimų dengimui, nes mes vejamės skolą. Faktas tas, kad laukia didelis surenkamų pinigų biudžetui kritimas. Verslas praranda labai daug pinigų, aš asmeniškai prarandu labai daug pinigų, bet tai yra menkniekis lyginant su kitais verslais ir su tuo, su kuo Lietuvoje susiduria namų ūkiai, žmonės, kurie netenka darbo“, – dėstė S.Ambrazevičius.

„Neptūno“ direktorius V.Sukonas spėja, kad krepšininkų algos kitame sezone kris daugiau nei 40 procentų. Tačiau jis siūlo atsisukti į „eilinius“ žmones, kurie išgyvena dar sunkesnį laikotarpį.

„Kaip gyventi „Neptūno“ ofiso darbuotojams, kurie uždirba po 800 eurų? Ofise yra vienintelis klausimas, kiek ilgai reikės pabūti neapmokamose atostogose. Tai realus ir adekvatus situacijos vertinimas to, kas vyksta pasaulyje. Didelis skirtumas nuo tų, kurie uždirba tūkstančius per mėnesį. Kaip gyventi kitiems, kurie uždirbdavo mažai, neteko darbo?“, – klausė V.Sukonas.

Panašu, kad Klaipėdoje įsiplieskė karas tarp dviejų krepšinio pusių – vadovų bei agentų ir krepšininkų.

Nors tai gali turėti padarinių „Neptūno“ įvaizdžiui ir tolesniam bendradarbiavimui, S.Ambrazevičius mato šviesią klubo pusę.

„Mes vienas iš nedaugelio klubų, kurie maksimaliai laiku moka atlyginimus. Elgiamės atsakingai prieš visuomenę ir miestą. Tą ketiname daryti ateityje, mes privalome gyventi pagal kišenę, kad ir kaip ši sudėtinga situacija skaudina žaidėjus.

Rėmėjai jau rašo ir atsisako duoti sutartą paramą. Jei mes žinome, kad pinigų nebegausime, tai nereaguodami į tai tik gilinsime duobę ir prarają. Galime prisirašyti kontraktų ir jų nevykdyti. Tai kas geriau? Prisižadėti ir bankrutuoti? Ar sąžiningai vykdyti įsipareigojimus?“, – retoriniu klausimu užbaigė S.Ambrazevičius.

Komentarai: 11

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu
15min tema

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 24sek