Dabar populiaru
Publikuota: 2021 vasario 9d. 22:40

Kuo ypatingi batai, su kuriais Domantas Sabonis pagerino karjeros rekordą, ir kuo čia dėtas Kobe?

Domantas Sabonis praėjusią savaitę sužaidė geriausias savo ligšiolinės karjeros rungtynes. Nors jo komanda pralaimėjo, lietuvis į „Milwaukee Bucks“ krepšį suvertė net 33 taškus. Simboliška, kad tą jis padarė pirmą sykį rungtyniaudamas su ypatingais batais, prie kurių dizaino sukūrimo ženkliai prisidėjo pats. 15min pasakoja, kuo išskirtiniai lietuvio praėjusią savaitę avėti batai ir kuo jie susiję su tragiškos lemties legenda Kobe Bryantu.

Tik ryškiausios NBA žvaigždės gauna progą išleisti savo krepšinio batelių linijas.

Tokias turi LeBronas Jamesas, Kevinas Durantas, Stephenas Curry ir dar keliolika lygos žvaigždžių.

Dar mažiau jų yra tarp atletų, turinčių sutartis su „Nike“ kompanija. Vardiniais „Nike“ bateliais gali pasigirti tik L.Jamesas, Giannis Antetokounmpo, K.Durantas, Kyrie Irvingas ir Paulas George'as.

D.Sabonis į šias gretas dar neįstojo, bet priartėjo prie jų kaip įmanoma arčiausiai.

Milvokyje jis žaidė su geltonai-mėlynais „Nike Kobe 6 PE“ batais, kurių dizainas buvo parinktas pagal lietuvio pageidavimą.

15min pasigilino, kaip ant D.Sabonio kojų atsirado specialūs batai.

Ryšys su legenda

Didelis Kobe Bryanto gerbėjas iš Lietuvos šio legendinio NBA krepšininko vardinę avalynę avi jau nuo vaikystės. Su „Los Angeles Lakers“ legendos vardiniais bateliais Domas debiutavo ir stipriausioje pasaulio lygoje bei žaidė su jais kone visą karjerą.

Tad praėjusią vasarą sulaukęs skambučio iš „Nike“ bendrovės Europos padalinio D.Sabonis apsidžiaugė.

Sportinės aprangos gamintojai „Indiana Pacers“ lyderiui pasiūlė prisidėti kuriant „Player exclusive“ (žaidėjo išskirtinių – red.past.) batus.

Tai procesas, kai su žaidėjo pagalba sukuriamas tik batų dizainas, o ne pati avalynė. Šiuo atveju „Nike“ su lietuvio pagalba kūrė D.Sabonio dizainą vardiniams K.Bryanto batams.

Pernai žuvusios „Lakers“ žvaigždės vardinė avalynė pasirinkta neatsitiktinai.

„Scanpix“ nuotr./Kobe Bryantas
„Scanpix“ nuotr./Kobe Bryantas

Šį žaidėją savo idealu laiko didelė dalis dabartinių lygos krepšininkų, o jo vardiniai bateliai pastarąjį dešimtmetį yra populiariausi tarp NBA žaidėjų. Per praėjusių metų „burbulą“ buvo suskaičiuota, kad K.Bryanto batelius avėjo net 102 iš maždaug 320 jame rungtyniavusių krepšininkų.

„Turiu visus Kobe batelius, kurie kada nors buvo išleisti“, – yra sakęs didelis „Lakers“ legendos talento gerbėjas DeMaras DeRozanas.

Tad „Nike“ dar prieš ketverius metus priėmė sprendimą ir „Player exclusive“ avalynę kurti pagal K.Bryanto batų modelius. Iš pradžių buvo kuriami išskirtiniai „Nike Kobe 5“ modeliai, o dabar pereita prie naujesnių, „Nike Kobe 6“ batelių. Pasirinkti jų dizainą gavo progą ir D.Sabonis.

Kodėl „Nike“ išsirinko būtent lietuvį? Tam yra bent kelios priežastys.

Pirmiausia, išaugęs lietuvio statusas NBA lygoje. Pernai jis pirmą kartą žaidė „Visų žvaigždžių“ rungtynėse, į jas taikosi ir šiais metais bei yra ryškus „Pacers“ lyderis.

Kita, ne mažiau svarbi priežastis, yra D.Sabonio ištikimybė K.Bryanto vardiniams bateliams ir simpatijos šiam krepšininkui.

Nors Domanto tėtis Arvydas prieš daugiau nei 20 metų žaidė kitoje barikadų pusėje nei Shaquille'ą O'Nealą savo pašonėje turėjęs Kobe, D.Saboniui būtent 20 metų „Lakers“ aprangą vilkėjęs penkiskart NBA čempionas yra vienas krepšinio idealų.

Tai mano mėgstamiausi batai ir vienas mano mėgstamiausių žaidėjų.

„Jie („Nike“ – aut.past.) susisiekė su manimi praėjusią vasarą, dar prieš „burbulą“. Kobe batus aviu visą savo karjerą, dar nuo vaikystės, tad labai nudžiugau, kai „Nike“ kreipėsi į mane su pasiūlymu. Buvau pagerbtas, galėdamas prisidėti ir avėti šiuos batus. Ne visi NBA žaidėjai gauna tokią galimybę. Tai mano mėgstamiausi batai ir vienas mano mėgstamiausių žaidėjų“, – po rungtynių prieš „Milwaukee Bucks“ duoklę legendiniam NBA žaidėjui atidavė D.Sabonis.

Žvaigždės privilegija

Po pusmetį trukusios kūrybos, lietuvis specialius batelius pirmą sykį pademonstravo per JAV nacionalinę ESPN televiziją transliuotose rungtynėse tarp „Pacers“ ir „Bucks“.

ESPN žurnalistas Nickas DePaula, laikomas NBA avalynės madų ekspertu, 15min teigė, kad pristatęs išskirtinius savo batelius D.Sabonis įstojo į maždaug 70-ties žaidėjų, taip pat prisidėjusių prie „Player exclusive“ batų kūrimo.

Krepšininkų, kurie gavo teisę susikurti savitą K.Bryanto vardinės avalynės dizainą, yra gerokai mažiau. N.DePaulos skaičiavimu, tokių žaidėjų yra tik 12.

Tarp šių žaidėjų patenka „Lakers“ žvaigždė Anthony Davisas, „Phoenix Suns“ lyderis Devinas Bookeris, „Milwaukee Bucks“ puolėjas Khrisas Middletonas ir kiti „Visų žvaigždžių“ rungtynių dalyviai.

Maža to, lietuvis tapo tik antruoju europiečiu, kuris gavo teisę prisidėti kuriant išskirtinius „Nike“ batelius. Prieš tai pasaulinio masto kompanija tokią privilegiją buvo suteikusi tik G.Antetokounmpo, kuris netrukus išleido ir vardinę savo avalynę.

Pasirinko paprastą dizainą

Kaip ir minėjo, skambučio iš „Nike“ atstovų D.Sabonis sulaukė dar vasaros pabaigoje.

Įprastai NBA žaidėjai su „Nike“ dizaineriais prie vieno stalo sėda tuomet, kai jų komanda atvyksta žaisti į Portlandą, tačiau dėl pandemijos šią tvarką teko keisti.

Nuo rugpjūčio D.Sabonis susirašinėjo su avalynės gamintojais ir skambinosi su jais „Zoom“ pagalba, kol pasiekė norimą rezultatą. Įprastai „Player exclusive“ bateliai gimsta po maždaug pusmečio, o taip nutiko ir šįkart.

Neretai žaidėjai renkasi išskirtinius batelių dizainus. Štai „San Antonio Spurs“ lyderis D.DeRozanas neseniai pristatė batus, kurių dizainą jam parinko duktė.

Savo ruožtu „Sacramento Kings“ snaiperis Buddy Hieldas atidavė duoklę gimtiesiems Bahamams, išmarginęs batus žydra ir geltona spalvomis.

D.Sabonis, bent jau pradžioje, pasirinko paprastesnį variantą. Milvokyje jis pristatė geltonos ir mėlynos spalvų batelius, kuriuos priderino prie „Pacers“ aprangų.

Jau po kelių dienų, rungtynėse prieš „New Orleans Pelicans“, lietuvis pademonstravo ir dar vienus „Player exclusive“ batus – šįkart jie buvo balti su geltonais ir mėlynais elementais.

Anot N.DePaulos, ateityje galima tikėtis, jog D.Sabonis ryšis paįvairinti savo batelių dizainą ir įtrauks į jį ir daugiau spalvų, nebūtinai susijusių su „Pacers“. Vienas iš galimų variantų yra ir Lietuvos vėliavos spalvomis išmarginta avalynė.

Vardiniai bateliai – per aukšta kartelė?

Ar realu, kad D.Sabonis kada nors galės pristatyti ir savo vardinius batelius? N.DePaulos manymu, nelabai. Nebent lietuvis žengtų dar vieną stiprų žingsnį į priekį.

G.Antetokounmpo prieš kelerius metus tapo pirmuoju europiečiu, kurio vardinę avalynę išleido „Nike“. Bet iki tol graikas tapo naudingiausiu lygos žaidėju ir vienu iš NBA veidų.

Tad ir Domui, norint sulaukti pripažinimo šioje srityje, reiktų tapti viena ryškiausių NBA superžvaigždžių ir nutempti „Indiana Pacers“ ekipą į NBA finalą arba tapti reguliariojo sezono naudingiausiu krepšininku.

Daugiau šansų gauti savo vardinius batelius D.Sabonis turėtų tuo atveju, jei pasirašytų sutartį su kitu aprangos gamintoju. Mažesni prekės ženklai, negaunantys ryškiausių lygos žvaigždžių parašų, ryžtasi išleisti ir į MVP statulėles nepretenduojančių žaidėjų vardinius batus.

NBA žaidėjai, turintys vardinius batelius

  • „Nike“: LeBronas Jamesas, Kevinas Durantas, Kyrie Irvingas, Paulas George'as, Giannis Antetokounmpo;
  • „Adidas“: Jamesas Hardenas, Damianas Lillardas, Derrickas Rose'as, Donovanas Mitchellas;
  • „Under Armour“: Stephenas Curry, Joelis Embiidas;
  • „Jordan“: Russellas Westbrookas, Chrisas Paulas;
  • „New Balance“: Kawhi Leonardas;
  • „Anta“: Klay Thompsonas;
  • „K8iros“: Spenceris Dinwiddie.

Taip atsitiko prieš kelerius metus, kai Kinijos aprangos gamintojas „Anta“ išleido „Golden State Warriors“ snaiperio Klay Thompsono batelius. Savo vardinius batus turi ir „Utah Jazz“ vedlys Donovanas Mitchellas bei „Brooklyn Nets“ gynėjas Spenceris Dinwiddie. Tiesa, pastarojo vardinę avalynę išleido jam pačiam priklausanti įmonė „K8iros“.

Finansinės naudos negaus

Nors gali pasigirti savo dizaino batais, D.Sabonis iš to papildomos finansinės naudos neturėtų gauti.

Priešingai nei vardiniai krepšininkų bateliai, „Player exclusive“ avalynė į prekybą nėra paleidžiama ir kuriama išskirtinai tik paties krepšininko poreikių patenkinimui.

Tam, kad uždirbtų iš avalynės, D.Saboniui reiktų užsitarnauti vardinius batelius.

„Scanpix“ nuotr./Domantas Sabonis
„Scanpix“ nuotr./Domantas Sabonis

Nors kuriant juos krepšininkams tenka daugiau kūrybinio darbo, nes tenka pasirinkti ne tik batų dizainą, bet ir jų formą, medžiagas, aukštį ir kt., tačiau šiuos paleidus į prekybą žaidėjai gauna papildomų pajamų.

Anot N.DePaulos, už kiekvieną parduotą vardinių batelių porą NBA krepšininkai įprastai atsiriekia apie 5 proc. sumą. Pardavus tūkstančius vardinių batelių, kurie įprastai kainuoja apie 120-200 JAV dolerių, susikaupia nemenka sumelė.

Maža, pačios ryškiausios žvaigždės už galimybę naudoti jų vardą ir kurti vardinę avalynę gauna 5-15 mln. JAV dolerių siekiančias išmokas.

Bet kol kas apie papildomas pajamas D.Saboniui svajoti dar nereiktų. Lietuvis į išrinktųjų gretas pateko jau vien turėdamas galimybę nešioti mėgstamo krepšininko batelius, kurių dizainą galėjo susikurti pats.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 24sek