Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2018.05.08

„Namai be atliekų“ – balsuokite už jums labiausiai patikusią iniciatyvą

„ALPANA UNPACKED“
1 „ALPANA UNPACKED“
Tai pirmoji Lietuvoje sertifikuota sveriamo ekologiško maisto krautuvelė. Ji skatina žmonių atėjimą su savo pakuote ir už tai jie gauna 10% premiją. Jų šūkis – „MOKĖK UŽ TURINĮ, O NE UŽ PAKUOTĘ“. Daugiau
Balsų: 242 / 24%
Balsų: 242 / 24%
„SNEAKER SPOT“
2 „SNEAKER SPOT“

Išsipurvinus kelnėms ar prairus marškinių siūlei neskubate rūbais atsikratyti? Taip pat SNEAKER SPOT siūlo elgtis ir su kedais bei kita avalyne. Nebūtina pirkti naujų batų vos seniesiems susiavėjus – juos visuomet įmanoma atnaujinti ir padvigubinti avėjimo laiką, tokiu būdu skatinant atsakingą vartojimą. Pradėję namuose nuo internetinio tinklaraščio apie naujausias kedų tendencijas, savo aistrą kedams praplėtė iki jų restauravimo paslaugų. Pirmas žingsnis restauruojant avalynę yra valymas. Jeigu to nepakanka arba paviršius ilgainiui prarado spalvą, tuomet SNEAKER SPOT paviršių perdažo. Sportinė avalynė dažnai pagaminta iš daugybės skirtingų medžiagų, tačiau visas jas įmanoma atgaivinti ir sugrąžinti pirminę jų būseną. SNEAKER SPOT gelbėja net ir tada, kai atsiklijuoja padas ar pradyla skylės.

Daugiau
Balsų: 289 / 29%
Balsų: 289 / 29%
„Vaškainis“
3 „Vaškainis“

Vaškainis yra daugkartinė maisto vyniojimo drobelė, skirta išlaikyti geriausias sūrio, duonos, daržovių ir žolelių maistines savybes. Pagamintas iš visiškai suyrančių, natūralių medžiagų, gali būti naudojamas daug kartų, tad sumažina atliekų virtuvėje kiekį. Lengvai valomas. Pakuojamas į popierinę, perdirbamą pakuotę. Klientų pageidavimu, perkant Vaškainį internetu, pakuotę išsiunčiame be papildomo pakavimo voke. Produktas sukurtas ir gaminamas Lietuvoje, rankų darbo. 

Daugiau
Balsų: 16 / 2%
Balsų: 16 / 2%
„Kudė tudė“
4 „Kudė tudė“

„Kudė tudė“ – tai projektas, kuris vykdo uždaro ciklo gamybą, t. y. beatliekinę. Jie nori būti realus pavyzdys kaip iš išmestos vienos kėdės galima sukurti dvi. Inovatyviai, naujausiomis technologijomis atnaujina, perdirba, dažo ir dekoruoja baldus bei kitus dizaino objektus. Projektuoja ir gamina baldus ir kitus dizaino objektus iš antrinių daiktų ir atliekų.

Daugiau
Balsų: 73 / 7%
Balsų: 73 / 7%
Elena Šereivienė
5 Elena Šereivienė

Prieš dvejus metus Elena Šereivienė pradėjo savo vartojimo ir atliekų mažinimo eksperimentą. Nuo pirmos dienos Elena nusprendė nebepirkti naujų daiktų, išskyrus maisto produktus ir būtiniausias kūno priežiūros prekes. Maistą stengiasi pirkti visai be įpakavimo arba su perdirbamomis pakuotėmis. Savo atliekų mažinimo nuotykiais ji dalinasi instagram paskyroje. Visos jos istorijos yra iš asmeninės patirties ir visada pozityvios. Elena stengiasi koncentruotis ties sprendimais, o ne problemomis. Ji praktiniais pavyzdžiais iš savo gyvenimo moko kaip, pasitelkus turimus išteklius, gyventi atsakingiau. Šie praktiški ir kūrybiški patarimai įkvėpė daug Elenos draugų ir visai nepažįstamų žmonių pakeisti savo vartojimo įpročius.

Daugiau
Balsų: 26 / 3%
Balsų: 26 / 3%
„Mossom“ ir jų apsipirkimo krepšys „Babytė“
6 „Mossom“ ir jų apsipirkimo krepšys „Babytė“
Talpi ir tvirta terbelė ,,Babytė'' yra apsipirkimo, bei laisvalaikio krepšys, kuris pilną plastiko nūdieną padeda apsipirkti švariau ir skatina mažinti plastikinių prekybos centrų maišelių įsigijimą bei vartojimą. Daugiau
Balsų: 6 / 1%
Balsų: 6 / 1%
„Social reTEX“
7 „Social reTEX“

Siekia sukurti kompleksinę, bendradarbiavimu grįstą, tvarią dėvėtos tekstilės resursų surinkimo, paruošimo, panaudojimo ir perdirbimo grandinę. Spręsdami aplinkosauginę problemą, generuoja socialines naudas: dalinasi naudotais daiktais tarpusavyje, padėdami socialinę atskirtį patiriantiems, steigia naujas darbo vietas, skatina bendruomenių įsitraukimą, verslumą, mokslinius tyrimus ir inovacijų plėtrą, vykdo visuomenės ekologinį švietimą ir informavimą. „Social reTEX namai" – stilinga erdvė tvariai bendruomenei, kur galite rasti dėvėtų, atnaujintų ir perkurtų drabužių bei kitų tekstilės gaminių parduotuvėlę, kur kuriasi drabužių taisymo, atnaujinimo ir antrinio dizaino kampelis, vakarais sukasi drabužių mainų ir kitų renginių karuselės, kur artimiausiu metu planuojamos kūrybinės dirbtuvės ir edukacijos asmenims iš įvairių socialinių grupių.

Daugiau
Balsų: 67 / 7%
Balsų: 67 / 7%
„Uoga uoga“
8 „Uoga uoga“

Nuo įsikūrimo pradžios praktikuoja gražintos pakuotės akciją. Už parneštas pakuotes suteikia nuolaidą kitam pirkiniui. Pakuotes, jei įmanoma, plauna, dezinfekuoja ir pakartotinai panaudoja, o jei ne, tinkamai surūšiuoja ir atiduoda perdirbti. Tai labai paveiki akcija, žmonės nuolat neša pakuotes atgal. Antroji iniciatyva – pilstomos dušo želės. Dušo želė pilama iš specialaus konuso, kad nesikauptų „paruoštos" dušo želės su pakuotėmis ir tuomet, jei žmogus parneša tokią išnaudotą pakuotę, ji yra priimama, o dušo želė vėl pilama į naują pakuotę. Suteikiama nuolaida, kaip paskatinimas už parneštą pakuotę. „Uoga uoga“ svajoja ir nori atrasti metodą, kaip galėtų pvz., dušo želę pilstyti į atsineštą tarą arba pilstyti sveriamas pudras, bet kol kas dar ieško būdų, kaip tai pavyktų įgyvendinti.

Daugiau
Balsų: 13 / 1%
Balsų: 13 / 1%
„Kvapų namai“
9 „Kvapų namai“

Gamyboje naudojamos mažiausiai apdirbtos ir todėl mažiausią CO2 pėdsaką paliekančios žaliavos -  pirmo spaudimo neapdirbti aliejai, hidroliatai, eteriniai aliejai. Siekiant išskirti veikliąsias medžiagas iš augalo, reikia daug resursų, procesas sukuria daug atliekų, todėl  gamyboje naudojami pilni ekstraktai, o ne atskiros veikliosios medžiagos. Be to, pilni ekstraktai yra saugesni ir sukelia mažiau alergijų ir kitų nepageidautinų poveikių.

Palaiko mažus ūkius, besiverčiančius tradiciniais šeimos verslais, kurie mažais kiekiais gamina išskirtinės kokybės žaliavas.

Vis daugiau produktų gamina ir iš vietinių lietuviškų augalų, tokiu būdu mažina žaliavų gabenimo sukeliamą taršą. 

Sako „NE“ palmių aliejui, kad nebūtų naikinami atogrąžų miškai.

Produktai neturi antrinių pakuočių. Nenaudojama plastikinės tara, tik stiklinė. Produktai pakuojami į lengvai perdirbamą daugkartinę stiklinę tarą. Panaudotus stiklainėlius klientai gali grąžinti ir jie panaudojami dar kartą. Kosmetika neskirstoma į nereikalingas kategorijas: dienai, nakčiai ir pan. Vienas kokybiškas aliejus ar kremas gali atstoti net keletą kosmetikos priemonių. Tokiu būdu sumažėja pakuočių skaičius ir perteklinis vartojimas. Parduotuvėse naudojami tik popierinius maišeliai parduodamiems produktams pakuoti, ir tik pirkėjui paprašius. Siuntos pirkėjams pakuojamos naudojant savo biuro popieriaus atliekas; kartono dėžes ir dėžių užpildus naudojame bent kelis kartus.

Daugiau
Balsų: 47 / 5%
Balsų: 47 / 5%
„Furoshiki“/ „Skepeta“ (liet.)
10 „Furoshiki“/ „Skepeta“ (liet.)
Natūralaus audinio skiautė, estetiškai apsiūta ir tematiškai numarginta, į kurią įvairiais būdais pakuojamos dovanos. Ši skepeta dovaną gavusio ne išmetama, bet pakartotinai naudojama buityje kaip skarelė, staltiesėlė, rankšluostėlis, pašluostė, paklotėlis ir pan. Daugiau
Balsų: 17 / 2%
Balsų: 17 / 2%
„Kūrybos kampas 360“
11 „Kūrybos kampas 360“

Kūrybos kampas 360° - socialinė iniciatyva, plėtojanti darnaus vartojimo ir antrinio dizaino idėjas, besirūpinanti švaresnės ir sveikesnės aplinkos kūrimu. Vykdo edukacinę veiklą organizuodami kūrybinius renginius ir užsiėmimus. Pagrindinė užsiėmimų tema – antrinis dizainas ir aplinkosauga. Moko „prikelti“ daiktus antram gyvenimui, gamina juos iš antrinių žaliavų, plėtoja darnaus vartojimo kultūrą ir aplinkosaugos idėjas.

Daugiau
Balsų: 39 / 4%
Balsų: 39 / 4%
„Žalia žinutė“
12 „Žalia žinutė“
Siuva daugkartinius maišelius iš antrinių žaliavų sveriamiems produktams kaip alternatyvą vienkartiniams plastikiniams. Maišelius siuva iš dėvėtų užuolaidų arba atraižų, kurias gauna iš užuolaidų salono. Kartu žaismingai moko gyventi žalesnį gyvenimą. Visą komunikaciją socialinių tinklų paskyrose vykdo iš antrinių žaliavų gimę trys bičiuliai (padirbtukai) – Lemputė Žemyna, Jurgis Gvazdikėlis bei Žurnalistas Genius, kurie skatina žmones nešiukšlinti, rūšiuoti, susimeistrauti daiktus savo rankomis. Daugiau
Balsų: 18 / 2%
Balsų: 18 / 2%
SOLIDU
13 SOLIDU

Tai aplinkai draugiška kietoji kosmetika, pagaminta be vandens ir be plastikinių pakuočių. Nors kasdienėse kūno priežiūros priemonėse yra net 80% vandens, SOLIDU produktai pagaminti tik iš koncentruotų aktyviųjų komponentų ir yra kieti. Todėl jie nepakuojami į plastikinius buteliukus. SOLIDU šiuo metu siūlo šampūnus, plaukų kondicionierius bei rankų darbo muilą. SOLIDU turi viziją sukurti visą kietųjų kūno priežiūros produktų liniją, kurioje niekas nebūtų pakuojama į plastikines pakuotes.

Daugiau
Balsų: 102 / 10%
Balsų: 102 / 10%
„Crooked Nose“, gaminys „Bro“
14 „Crooked Nose“, gaminys „Bro“

Minimalus lietuviškas kavos įrankis „Bro" sukurtas iš natūralių medžiagų - medžio bei lino. Įrankio autorius kavos entuziastas, edukatorius bei "Crooked Nose & Coffee Stories" įkūrėjas Emanuelis Ryklys. Kuriant „Bro" buvo panaudotos tipiškos lietuviškas medžiagas, kurios maloniai keičiasi bėgant laikui nors išlieka praktiškomis. Įrankyje naudojamas lininis filtras, kuris yra daugkartinio naudojimo ir yra itin ilgaamžis. „Bro" laikiklis taip pat yra tvirtas bei ilgaamžis ir subtiliai keisis su laiku, kaip bet kuris kitas natūralaus medžio daiktas. „Bro" yra, ko gero, pirmas bandymas sukurti lietuvišką kavos ruošimo įrankį. Kavinėje „Crooked Nose & Coffee Stories" žmonės geria kavą vietoje, taip nėra naudojami vienkartiniai puodeliai. Kavos tirščiai dovanojami tiems, kam jų reikia naudojimui sode, dekoravime, kosmetikoje. Taip pat partneriams, kuriems teikia kavą, pakuotes naudoją ne vieną kartą.

Daugiau
Balsų: 33 / 3%
Balsų: 33 / 3%
Viso balsavo: 988

Susiję straipsniai

Untitled collage (1)

Namai be atliekų. Geriausios iniciatyvos rinkimai

Atsakingai vartoti, sąmoningai rinktis produktus ar paslaugas, kuriančius mažiau atliekų, yra kiekvieno mūsų asmeninė atsakomybė ir pasiryžimas. Visgi, pripažinkime – kartais priimti draugišką aplinkai sprendimą padėtų ir produktų bei paslaugų įvairovė, leidžianti pirkti produktus be pakuočių ir skatinanti rinktis gamtą tausojančias paslaugas. Skaitykite daugiau...

Ar švenčiate Kovo 8-ąją?

2024.03.08
Balsavo: 6151

Geriausias spalvinis sprendimas

2024.03.01
Balsavo: 430

Ar palaikote ūkininkų protestus?

2024.01.23
Balsavo: 6841
Užsisakykite 15min naujienlaiškius