Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Kosmetologė apie aknę: kodėl atsiranda spuogų ir kaip juos išsigydyti?

Didžiausia grožio paslaptis – sveika oda. Todėl pradėjus dygti spuogams, ne vienas jaučiasi tarsi bjaurusis ančiukas. Ką apie odos priežiūrą turėtų žinoti paaugliai ir jų tėvai, pasakoja grožio salono „Bellisimo“ (Kaunas) kosmetologė Loreta Ražukienė.

Vaistinėse galima įsigyti kasdienės higienos ir kosmetikos priemonių, skirtų aknei gydyti. Jose būna cinko arba salicilo rūgšties. Nuo ligos sunkumo priklauso, ar reikės ištepti visą veidą, ar tik tas vietas, kur yra spuogelių.

Dar vienas blogas įprotis – spuogų spaudymas. Atliekant šią „gražinimosi procedūrą“, pažeidžiami gretimi audiniai, į juos įsimeta infekcija, prasideda uždegimai, gali likti randų ir duobių. Veidas yra tarsi žmogaus vizitinė kortelė, todėl patiems geriau neeksperimentuoti.

Jeigu šio įpročio atsikratyti negalite, imkitės visų atsargumo priemonių: švariai nusivalykite veidą, nusiplaukite rankas, spuogą išspauskite iki galo, o tada pažeistą vietą dezinfekuokite.

Aknės diagnostika ir gydymas

Per naktį spuogai nei atsiranda, nei išnyksta – tai vyksta palaipsniui, tad ir aknės gydymas nepasibaigs po vieno vizito į kosmetologo kabinetą. Daugelis žmonių nusprendžia, kad spuogus išsigydyti gali patys, todėl pasikliauja reklama ar draugų rekomendacijomis. Kiekvienas žmogus yra kitoks, todėl sergant akne yra skiriamas individualus gydymas. Taigi kitų patirtimi kliautis neverta.

Dar vienas blogas įprotis – spuogų spaudymas. Taip pažeidžiami gretimi audiniai, į juos įsimeta infekcija, prasideda uždegimai, gali likti randų ir duobių.

Pastebėję, kad spuogai savaime nepraeina, o turimos kosmetikos priemonės nepadeda, nebijokite kreiptis į kosmetologą. Specialistas įvertins odos būklę ir nuspręs, kokių priemonių reikia imtis. Kartais užtenka tik išvalyti odą ir parinkti tinkamas kosmetikos priemones, o kartais reikia ieškoti rimtesnės pagalbos. Itin problemišką odą svarbu ne tik prižiūrėti iš išorės, bet ir gydyti iš vidaus, todėl būtina apsilankyti pas specialistus.

Galbūt kosmetologas iš karto rekomenduos kreiptis į dermatologą. Jei veide daug uždegimo židinių, reikalingas rimtesnis gydymas, gali būti reikalingas antibiotikų kursas. Kai kurie kosmetologai taip pat turi medicininį išsilavinimą ir gali paskirti gydymą. Nebijokite kosmetologo paklausti apie jo kvalifikaciją.

Taip pat skaitykite: Veidą atakuoja spuogai? Ką jie reiškia?

Shutterstock nuotr./Moters veidas
Shutterstock nuotr./Moters veidas

Gydant aknę, svarbu nustatyti priežastį. Kartais paūmėjimą išprovokuoja vidaus ligos (kraujotakos, endokrininės, žarnyno ar kt.). Po pirmo apsilankymo pas kosmetologą ar dermatologą jų nustatyti neįmanoma, todėl aknė gali atsikartoti vėl ir vėl, o pacientui teks išbandyti ne vieną gydymo būdą. Svarbu nenuleisti rankų ir nepasiduoti po pirmos nesėkmės.

Odą reikia prižiūrėti visada. Per kiekvieną gydymo kursą ir po jo nepamirškite higienos, kad liga neatsikartotų.

Tiesa ir mitai apie spuogus

Kosmetologė L. Ražukienė komentuoja paplitusius teiginius, kodėl atsiranda spuogų.

  • Spuogams atsirasti įtakos turi saldumynai. Mitas. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad maistas nelemia spuogų atsiradimo. Bėrimų gali atsirasti tada, jei žmogus alergiškas kokiam nors maisto produktui. Kadangi daugelyje saldumynų (pavyzdžiui, gazuotuose gėrimuose) yra įvairių konservantų ir sintetinių priedų, jų apskritai nerekomenduojama vartoti.
  • Pieno produktai gali pasunkinti aknę. Galbūt tiesa. Daugelis žmonių yra alergiški pieno baltymui. Organizmas, sutelkęs visą dėmesį į šią kovą, nualina imunitetą, o tada labai palankus metas prikibti ar paūmėti įvairioms ligoms. Leistina tik šaukštas grietinės į sriubą, lašas pieno į kavą ir gabalėlis sviesto į košę. Ypač nerekomenduotini visi sūriai, saldūs jogurtai ir sūreliai.
  • Paauglystėje odą reikia valyti bent du kartus per dieną. Ir taip, ir ne. Viskas priklauso nuo odos būklės. Riebią odą gali tekti valyti 3–4 kartus: ryte ir vakare plaunama su vandeniu ir prausikliu, kitus kartus valyti losjonu ar toniku. Geriausia tai daryti po pamokų, po sporto treniruočių, baseino ar kitų aktyvių užsiėmimų.
  • Žmonėms, kuriuos kankina spuogai, dažniausiai trūksta cinko. Galima daryti tokią prielaidą, nes dažnai priemonėse, skirtose aknei gydyti, būna cinko.
  • Saulės spinduliai ir soliariumas padeda kovoti su spuogais. Ir taip, ir ne. Kaitinantis saulėje ir soliariumuose oda gauna vitamino D, todėl gražėja. Saulė taip pat džiovina odą, ją dezinfekuoja, bet šie efektai laikini.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius