Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 07 25, 13:00

V.Kurpienė: „Kai maisto gerai nesukramtome, vėliau norime tonizuotis saldumynais“

Kuo susijęs maisto kramtymas su potraukiu saldumynams? Kodėl svarbu tinkamai paskirstyti maisto kiekį? Kaip atsikratyti saldumynų potraukio, pagerinti sveikatą ir numesti svorio?
Sveikas pasirinkimas
Sveikas pasirinkimas / 123RF.com nuotr.

Sveikos mitybos konsultantė, dietistė Vaida Kurpienė surengė paskaitų ciklą, kuriame kalbėjo daugeliui aktualia tema – apie kartais taip sunkiai valdomą potraukį saldumynams bei to priežastis.

Pirmoje savo paskaitoje V.Kurpienė dalijosi patarimais apie miego svarbą ir kaip jis susijęs su potraukiu saldumynams.

Vienas iš patarimų – gerai kramtykite maistą

Vėlesnėse paskaitose specialistė daugiau dėmesio skyrė maisto pasirinkimui, valgymo kultūrai ir kaip tai lemia potraukį saldumynams.

Kaip sakė V.Kurpienė, pirmoji taisyklė, kurios nereiktų pamiršti, – labai svarbu gerai kramtyti maistą.

„Kaip tai susiję su potraukiu saldumynams, su sveikata? Jei mes maisto gerai nesukramtom, jis blogai susimaišo su seilėmis, apsikrauna virškinimo traktas, labiau apsunkstame, blogiau įsisaviname medžiagas, daugiau suvalgome, greičiau išalkstame ir norime daugiau save tonizuoti saldumynais ir miltiniais patiekalais. Kramtymas yra labai svarbus“, – sakė V.Kurpienė.

Dėl šių priežasčių nepatariama valgyti žiūrint televizorių, naršant telefone ar kažką veikiant prie kompiuterio – mat tada, užsiėmus pašaline veikla, maistas kramtomas kur kas trumpiau.

Svarbūs ir kiti, atrodytų, su maistu nesusiję dalykai: su šeima valgant prie stalo patariama kalbėtis maloniu balsu, maloniai ir apie malonius dalykus: „Kai kalbame apie problemas, pareigas ir nesibaigiančius planus esame įsitempę – suvalgome per daug, kramtome mažai.

Nejaučiame maisto malonumo, vėliau norime kažko skanaus, kad gautume malonumą, nors fiziologiškai jau esame sotūs.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vaida Kurpienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vaida Kurpienė

Valgymus reikėtų susiplanuoti iš anksto

V.Kurpienė pataria, kad valgymus reiktų suplanuoti iš anksto. Ne tik susiplanuoti, bet ir pasižymėti savo darbo kalendoriuje – taip, kaip žymime dienos darbus ar susitikimus.

„Žinoma, gali būti ir išimčių, kada laiku negalime pavalgyti pietų. Tačiau pagal save žinau – jei taip nutinka, vakarais esu tokia alkana, kad noriu suvalgyti visą šaldytuvą su durelėmis“, – juokėsi V.Kurpienė ir teigia, kad pati vengia peralkimo jausmo.

Dar viena problema – netinkamais maisto kiekio paskirstymas per dieną.

Kita priežastis, dėl ko norime saldumynų, – per maži pietūs.

„Kai valgome saldžius pusryčius arba jų nevalgome – tai gali paskatinti miltinų ir saldumynų potraukį antroje dienos pusėje. Pastebėjau, kad žmonės nesieja tų dalykų – pusryčių ir to, kas vyksta antroje dienos pusėje“, – kalbėjo specialistė.

Kita priežastis, dėl ko norime saldumynų, – per maži pietūs. Pasak V.Kurpienės, jei pirmoje dienos pusėje pakankamai nepavalgome arba tas maistas nevertingas – tokiu atveju norime saldumynų, miltinių patiekalų.

„Aš siūlyčiau valgyti penkis kartus per dieną – pusryčiai, pietūs vakarienė ir du nedideli užkandžiai. Jie reikalingi dėl to, kad palaikytume tinkamą gliukozės kiekį kraujyje, išvengtumėme peralkimo ir persivalgymo“, – kalbėjo V.Kurpienė.

123RF.com nuotr./Mergina valgo spurgą
123RF.com nuotr./Mergina valgo spurgą

Kada valgyti pusryčius?

Kaip sakė V.Kurpienė, tik atsibudus iš ryto gliukozė būna padidėjusi ypač tų, kad pabunda su žadintuvu dėl išsiskyrusio adrenalino kiekio, vėliau ji mažėja ir po dviejų valandų ji būna žemo lygio.

Tuomet norisi saldaus jogurto, kavos su cukrumi, sūrelio ar bandelės: „Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad verta pavalgyti per valandą nuo pabudimo vertingus pusryčius ir taip palaikysime tinkamą gliukozės lygį. Patarčiau vengti gliukozės duobių organizme, nes būtent dėl to taip pat norime miltinių ar saldžių patiekalų.

Pusryčius rekomenduojama valgyti per vieną valandą nuo pabudimo, jei žinoma, nesikeliate 4 ar 5 valandą ryto (tada – vėliau). Arba išimtis yra tada, jei sportuojate.“

Esminis dalykas – vengti peralkimo ir valgyti jaučiant lengvą alkį, t. y. neleisti gliukozei nei pernelyg nukristi, nei per aukštai užkilti.

„Galite nevalgyti užkandžio, jei esate tikri, kad neperalksite. Jei peralksite – vėliau suvalgysit daugiau. Dienos mitybos tikslas – normalizuoti gliukozės kiekį kraujyje“, – sakė V.Kurpienė.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką