Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti
2019 12 14

Atliekų projektas tapo socialiniu: dalijimosi daiktais stotelėse – nuo baldų iki buities prekių ir drabužių

Turite daiktų, kurie jums nebereikalingi, išmesti gaila, o atiduoti nėra kam? Nuo vasaros Vilniuje ir Vilniaus apskrityje veikia unikalios dalijimosi daiktais vietos – stotelės DĖK'ui. Į jas galima atvežti nebereikalingus, bet dar tinkamus naudoti daiktus ir pasiimti kitus, suvežtus žmonių. Ši dalijimosi daiktais paslauga – tiek jų priėmimo, tiek atsiėmimo – yra nemokama.
Marija Šilinskytė
Stotelėje DĖK'ui savanoriaujanti Marija Šilinskytė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Idėja – ne nauja, bet veikimo principas – originalus

Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) vadovo Tomo Vaitkevičiaus teigimu, pačios stotelės DĖK'ui idėja nėra visiškai nauja: atliekų tvarkymo sektoriuje yra labai aiškiai skiriami prioritetai atliekų tvarkymui ir vienas aukščiausiai esančių – būtent pakartotinis daiktų panaudojimas.

Šią iniciatyvą, pasak pašnekovo, paskatino ir gautas Europos Sąjungos finansavimas. „Būtume darę ir patys, bet be europinio finansavimo nebūtų taip šauniai išėję – nebūtume galėję tiek investuoti į pačią infrastruktūrą, internetinę sistemą“, – sakė T.Vaitkevičius.

Pasak jo, daug kalbama apie atliekų tvarkymą, tačiau prevencijai, nors pripažįstama, kad ji yra svarbiausia, dėmesio skiriama mažokai – tiek reguliavimo, tiek pačių praktinių veiksmų atžvilgiu. O pakartotinio daiktų panaudojimo būdų yra įvairių.

Tikrai nerasite pakartotinio daiktų panaudojimo punktų tinklo, kuris priimtų ir atiduotų daiktus nemokamai.

„Mūsų būdas yra originalus. Pirma – tikrai nerasite pakartotinio daiktų panaudojimo punktų tinklo, kuris priimtų ir atiduotų daiktus nemokamai. Antras originalumas – bent jau man neteko susidurti, kad veiktų internetinė sistema, kur būtų galima peržiūrėti daiktus ir juos rezervuoti. Trečia – šią veiklą vykdome atsižvelgdami į gyventojų, bendruomenės poreikius.

Daiktai, kuriuos priimame, turi būti geri, dar tinkami naudoti ir nereikalaujantys jokio remonto. Buvo nuogąstavimų, kad žmonės neveš gerų daiktų, nevažiuos pasiimti. Bet taip neįvyko. Labai džiaugiuosi, kad tai pasiteisino“, – sakė pašnekovas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dalijimosi daiktais stotelė DĖK'ui
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dalijimosi daiktais stotelė DĖK'ui

Veikia dešimt stotelių, planuojama plėstis

Pasak VAATC vadovo, Vilniuje veikianti stotelė DĖK'ui (Pumpėnų g. 10) iš tiesų yra labai populiari. Visai neseniai Vilniaus miesto savivaldybės pirmame aukšte taip pat buvo atidaryta dalijimosi daiktais stotelė – tik gerokai mažesnė, ji veikia šešias dienas per savaitę. Dar aštuonios stotelės yra atidarytos kai kuriose Vilniaus apskrities savivaldybėse.

Stotelės DĖK'ui atidaromos didžiųjų gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse, kurias valdo VAATC. Vilniuje tokios yra penkios, iki šių metų pabaigos visose jose planuojama pastatyti po dalijimosi daiktais stotelę.

Kalbėdamas apie kitus metus T.Vaitkevičius užsiminė, kad, jei pavyks sutvarkyti žemės sklypų klausimus, Vilniuje planuojama įrengti dar šešias didžiųjų gabaritų atliekų surinkimo aikšteles su stotelėmis DĖK'ui. Taigi iš viso sostinėje turėtų atsirasti vienuolika dalijimosi daiktais stotelių.

Atsižvelgiama į bendruomenės poreikius

Į stoteles DĖK'ui žmonės veža vidaus ir lauko baldus, įvairiausią techniką, vaikams skirtas prekes, buities reikmenis, remontui reikalingas medžiagas, įvairiems užsiėmimams skirtus reikmenis – pradedant sportu, žvejyba, medžiokle, baigiant muzika, knygomis, taip pat drabužius, papuošalus, kosmetiką ir t. t. Vienintelė sąlyga – visi daiktai turi būti geri, nesulaužyti, nepasenę, tinkami naudoti.

„Per tuos keletą mėnesių, kai veikia stotelės, pastebime, kad kiekvienoje savivaldybėje poreikiai skiriasi. Iš pradžių buvome nustatę, kad nepriimsime audinių, drabužių, statybinių medžiagų, bet ilgainiui pastebėjome, kad yra šių daiktų poreikis, tad pradėjome prie to taikytis.

Vienintelė sąlyga – visi daiktai turi būti geri, nesulaužyti, nepasenę, tinkami naudoti.

Lentvaryje matome, kad yra labai aktyvi bendruomenė, kuri mūsų stotelėje pradėjo dirbtuvių veiklą. Taip pat yra bendruomenė, kuri kuruoja neįgaliesiems skirtas dirbtuves. Jose žmonės gamina daugkartinius maišelius iš senų užuolaidų. Jie mūsų paprašė, gal galėtume priimti ir naudotas užuolaidas, kurias paskui būtų galima panaudoti dirbtuvėse kuriant maišelius. Taigi pradėjome tai daryti.

Išgirdus apie stoteles patiems žmonėms atsirado poreikis dalytis drabužiais. Kai kurie prekybininkai gerus, kokybiškus, dar su etiketėmis drabužius atveža pas mus ir palieka, kad jais būtų galima dalytis.

Rajonuose yra statybinių medžiagų poreikis, tad pradėjome priimti ir jas. Bitininkai pasakė, kad jiems labai reikalingi 0,7 litro stiklainiai. Juos irgi pradedame priimti, atrinkti ir dalyti“, – pasakojo T.Vaitkevičius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dalijimosi daiktais stotelė DĖK'ui
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dalijimosi daiktais stotelė DĖK'ui

Paklaustas, kokie daiktai šiandien yra nepriimami stotelėse, pašnekovas sakė: „Tikrai nepriimame maisto, pavojų keliančių daiktų / medžiagų – pavyzdžiui, neaiškios kilmės lakų, dažų pradarytomis pakuotėmis ir pan.“

Pašnekovo teigimu, pradinė idėja buvo, kad visa tai kuriama gyventojams, bet pastebėta, jog poreikį išreiškia ir įmonės, tad neseniai buvo pradėta kviesti ir jas dalytis daiktais.

„Džiugu, kad stotelės gyvos, bet, kaip visada sakau, viskas priklauso nuo bendruomenės. Kita vertus, tai galėtų būti puikus pavyzdys ir kai kuriems valdžios sprendimams – klausyti žmonių, o ne daryti papildomus veiksmus, generuojant didesnes sąnaudas. Žmonės patys gali pasakyti, ko jiems reikia, ką tau reikia daryti, tereikia būti pasiruošusiam“, – teigė T.Vaitkevičius.

Kada ir kur vežti daiktus, kaip atsiimti norimus?

Dalijimosi daiktais stotelės veikia tokiu principu: norintys priduoti savo daiktus, turi juos atvežti, norintys pasižiūrėti, ko yra, gali tai padaryti interneto svetainėje. Čia taip pat galima išsirinkti tris norimus daiktus ir juos rezervuoti.

Į stotelę Vilniuje (Pumpėnų g. 10) daiktus galima atvežti kasdien, kai dirba didžiųjų gabaritų atliekų surinkimo aikštelės, išskyrus sekmadienį. Rezervuoti daiktus internetu galima nuo ketvirtadienio 21 val. iki trečiadienio 12 val., o atvažiuoti pasiimti rezervuotų – kol kas tik ketvirtadieniais nuo 11 iki 18 val.

Rezervuoti daiktus internetu galima nuo ketvirtadienio 21 val. iki trečiadienio 12 val., o atvažiuoti pasiimti rezervuotų – ketvirtadieniais nuo 11 iki 18 val.

VAATC vadovo teigimu, per keletą mėnesių buvo surinkta ir išdalyta per 2 tūkst. stambesnių daiktų. „Jei skaičiuotume gerumo taškais, būtų 2 tūkst., jei atliekų tvarkymo – 40 tonų daiktų, kurie, tikėtina, jei nebūtų stotelės DĖK'ui, galėtų pakliūti tiesiog į atliekų srautą, būtų šiurkčiai perdirbami arba tiesiog išmetami į sąvartynus“, – sakė pašnekovas.

Atliekų projektas tapo socialiniu

T.Vaitkevičius pasidžiaugė ne tik šauniai besivystančiu projektu, bet ir tuo, kad čia sugebėta pritraukti savanorių.

„Dar vienas dalykas, kuris džiugina ir kurio tikėjomės, tik jis atėjo greičiau, nei buvome numatę, tai – savanorystė. Smagu matyti žmones, kurie tiki, nuoširdžiai padeda. Sakyčiau, šis atliekų projektas tapo socialiniu“, – džiaugėsi pašnekovas.

Pasak jo, Vilniuje savanorystė yra aktyvesnė, rajoninėse savivaldybėse savanorių sulaukiama mažai. Kai sostinėje ims veikti daugiau stotelių, ir savanorių reikės daugiau. „Tad visus labai kviečiame prisijungti! Tuo pačiu suprantame, kad turime įtikinti, jog žmogus atlieka gerą darbą, bandome išlaikyti aukštą patikimumo, skaidrumo kartelę“, – sakė VAATC vadovas.

Savanorė Marija: patinka, kad žmonės dalijasi

Marija Šilinskytė Vilniuje įkurtoje stotelėje DĖK'ui savanoriauja nuo rugsėjo. Lankosi ten kas antrą ketvirtadienį ir praleidžia po keletą valandų, kol vyksta didysis judėjimas.

„Stotelės darbo laikas yra nuo 11 iki 18 val. Susirenkame valanda anksčiau, sutvarkome aplinką, apsivalome, išsišluojame, sudėliojame daiktus, sudedame korteles ant rezervuotų daiktų, kad nepaimtų kiti. 11 val. užplūsta žmonės – daugiausia tie patys, kuriuos matai ten kas savaitę. Nematytų veidų – vienas kitas, galbūt todėl, kad dar ne visi žino apie šią galimybę.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marija Šilinskytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marija Šilinskytė

Po geros valandos lentynos pratuštėja, išsikrauname žmonių suneštus daiktus, sudėliojame, juos fotografuojame, keliame į interneto svetainę, kad žmonės galėtų peržiūrėti ir reikiamus rezervuotis.

Paprastai ketvirtadieniais stotelėje pakanka ir vieno savanorio, mes būname dviese arba keičiamės laiku – kas iš ryto, kas po pietų. Kai reikia pagalbos, padeda pačios aikštelės darbuotojai“, – apie savanorių darbą stotelėje pasakojo Marija.

Tiesa, savanorių laukiama ne tik ketvirtadieniais, bet ir kitomis savaitės dienomis, nes veiklos ten netrūksta.

Man labai patinka idėja, kad žmonės neišmeta daiktų, o jais dalijasi.

Apie šį projektą Marija sakė sužinojusi iš „Žiedinės ekonomikos“ įkūrėjo Domanto Tracevičiaus, kuris atsakingas už savanorių organizavimą stotelėse DĖK'ui. Planuojama, kad ateityje šias pareigas perimtų pati Marija.

Paklausta, kodėl pasirinko šį savanorystės būdą, pašnekovė sakė: „Kartą atvykau apsižiūrėti, pabendravau su projektų vadovėmis, jos man pasirodė labai draugiškos, aikštelės darbuotojai – taip pat labai draugiški, pamaniau, kodėl gi ne? Atvažiavau dar kartą ir nutariau čia savanoriauti.

Aš labai mėgstu tvarkytis (juokiasi). Todėl man patinka ši savanorystė. Taip pat vis randu, ką nereikalingo išvežti iš savo namų, kartais surenku daiktų ir iš draugų – ir jiems gerai, ir kitiems gerai. Apskritai man labai patinka idėja, kad žmonės neišmeta daiktų, o jais dalijasi.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Monotoniškas darbas: kas slepiasi už darbodulio ir kodėl jo reikėtų vengti?
Reklama
„Trefoil“ sistema – dantų atkūrimo metodas, leidžiantis sutaupyti
Reklama
„Senukų“ parduotuvėje – pirmasis gyvas „Counter Strike 2“ turnyras
Reklama
Šri Lanka – geriausia pirmoji pažintis su Azija
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką