Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 31d. 07:57

L.Liubertaitė apie gausų agurkų derlių: pasitikrinkite, ar teisingai laistote?

Agurkai
123RF.com nuotr. / Agurkai
Dabar pats agurkų derliaus karštymetis, kuomet skiname jų pilnas pintines, raugiame, marinuojame ar mėgaujamės tiesiog šviežiais. Ar žinote, kas padės sulaukti gausaus agurkų derliaus? Kaip ilgiau juos išlaikyti traškius? Kaip teisingai laistyti ir kodėl jie apkarsta?

Šiais ir kitais patarimais dalinasi apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ organizatorė, tinklaraštininkė Lina Liubertaitė, kuri sako, kad gausus agurkų derlius pirmiausia prasideda nuo sveiko dirvožemio ir pakankamo kiekio vandens. Jeigu neužtikriname šių dviejų sąlygų, tuomet derlius, tikėtina, nebus toks, kokio norime.

„Kalbant apie dirvožemį, namų darbus reikia atlikti dar rudenį ar pavasarį ir pasirūpinti jo kokybe. Lauke galima taikyti sėjomainos principus, kai augalus sėjame vis skirtingose vietose, juos keičiame, todėl žemę taip kasmet praturtina mūsų auginamos daržovės ar kiti augalai.

Šiltnamyje galime dezinfekuoti žemę nuo kenkėjų, tačiau dezinfekuodami panaikiname ir gerus, ir blogus dalykus, esančius dirvoje. Geriausia siekti sveiko dirvožemio su įvairiais mikroorganizmais, o tam praverčia įvairūs auginami augalai, kaip kad yra gamtoje. Taip pat šiltnamyje dirvožemį papildę kompostu, patręšę mėšlu ar kitomis organinėmis trąšomis, jį pagerinsime ir praturtinsime“, – pataria Lina.

Ką reikia žinoti apie laistymą?

Šiuo metu agurkų lysvėse vis daugėja, tad imame derlių ir šiltnamyje, ir lauke – štai kodėl toks svarbus yra tinkamas laistymas. „Jeigu pažiūrėtume į sudėtį, pamatytume, kad daugiau nei 90 proc. agurkų sudaro vanduo ir tai, beje, yra priežastis, kodėl agurkus ir pomidorus rekomenduojama auginti skirtinguose šiltnamiuose. Pomidorams tiek daug drėgmės nereikia, kiek palyginti agurkams. Tad kaip juos laistyti teisingai?

Neigiamą įtaką derliui padarys ne tik nepakankamas laistymas, bet ir perlaistymas. Jeigu vandens agurkams yra per daug, laistote juos trumpai ir stipriai, agurkų šaknys pradeda pūti, stiebai silpnėja, o lapai gelsta. Natūralu, kad derliaus nesulauksite“, – sako Lina.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Šiltnamyje auga daržovės – jau netrukus šeima galės skanauti savų agurkų
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Šiltnamyje auga daržovės – jau netrukus šeima galės skanauti savų agurkų

Perlaistymo atveju ji pataria stabtelėti, išvėdinti šiltnamį ir suretinti laistymą. Auginamiems lauke agurkams, kurie neturi priedangos, liūtys gali turėti neigiamos įtakos ir jie taip pat pradės rodyti perlaistymo ženklus.

Jeigu laistome nepakankamai, pamatysime, kad užsimezgę maži agurkėliai krenta, patys agurkai gali būti ne tokie traškūs ir net apkarsti. Jeigu matote, kad agurkai apkarsta, pradėkite juos laistyti daugiau. Skirtingos agurkų veislės skirtingai reaguoja į vandens trūkumą, tad vienos linkusios apkarsti labiau, o kitos mažiau“, – sako Lina.

Ji aiškina, kad laistyti agurkus būtina reguliariai, ir tai daryti labai anksti ryte arba iš bėdos vakare, tačiau jokiu būdu ne karštos dienos viduryje. Pastaruoju atveju agurkų lapai gali nudegti nuo saulės. Ryte augalai spėja prisigerti drėgmės, geriau išsilaiko per karštą dieną, o palaisčius vakare, galimas drėgmės užsilaikymas dėl kurio tikėtinos grybelinės ligos, tad ryte laistyti geriau.

Agurkus laistyti reikia šiltu vandeniu. Turėkite galvoje, kad jeigu užpilsite kibirą ledinio vandens ant agurkų, šie jums tikrai nepadėkos.„Rekomenduočiau kibirus, laistytuvus laikyti šiltnamyje ar lauke pripiltus vandens arba įsigyti vandens talpą, kur vanduo visada bus tinkamas temperatūros. Beje, tokia pakelta vandens talpa gali pasitarnauti ir kaip pati laistymo sistemą, nuvedus žarną į specialią lašelinio laistymo sistemą“, – sako Lina.

123RF.com nuotr./Mergina laisto daržą
123RF.com nuotr./Mergina laisto daržą

Laistant geriausia koncentruotis į šaknis, o ne į lapus, ypač, jeigu norime sutaupyti vandens, nes laistome konkrečiai tą vietą, kurią reikia ir nelaistome tų plotų, kur nieko neauginame, o ir vandens išgaravimas yra gerokai mažesnis.

„Dėl dirvožemio sveikatos ir retesnio laistymo, patariu mulčiuoti – ypač tuos agurkus, kurie auga lauke. Mulčiavimas gelbsti karštomis dienomis, kadangi drėgmė taip greit neišgaruoja, be to, kai mulčiuojame, sukuriame palankias terpes dirvožemyje, kur vyksta įvairiausi procesai, reikalingi įvairiems mikroorganizmams gyvuoti“, – pataria L.Liubertaitė.

Skinkite kuo dažniau

„Norint turėtų gerą agurkų derlių, juos reikia skinti dažnai. Jeigu agurkai pamirštami ir perauga, taip mes pristabdome agurkų augimą, o štai skindami – skatiname naujų mezgimą. Todėl net ir išvykę atostogų galite paprašyti artimųjų ar kaimynų, kad nuskintų agurkus. Na o jeigu agurkai peraugo, galite tokius supjaustyti griežinėliais ir panaudoti konservavimui – receptų rasite tikrai daug, kurie tiks bet kuriai veislei“, – siūlo Lina.

Vida Press nuotr./Pikantiški marinuoti agurkai
Vida Press nuotr./Pikantiški marinuoti agurkai

Beje, dabar pats palankiausias metas išsibandyti įvairiausias veisles ir taip išsirinkti, kas jums patinka labiausiai, ką geriausia auginti: vieni agurkai ilgesni, lygios odelės, be dygliukų, kiti – dygliuoti, trumpesni ar apvalūs. Vienokios veislės tiks rauginimui, kitokios marinavimui, o trečios bus skaniausios mėgautis šviežiais.

Lina priduria, kad agurkai greitai nesuvystų, galima juos tik nuskynus iškart pamerkti į šaltą vandenį. Po to ištraukite ir dėkite į šaldytuvą – taip agurkai ilgiau išliks traškūs ir skanūs. Ir dar vienas patarimas – pašalinti dygliukus nuo agurkų galite virtuvine kempinėle: šiurkščia jos dalimi dygliukus nutrinsite greitai ir lengvai.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mano kiemas

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

00:55
01:32
00:56

Esports namai

Grožio programa 360°

URBAN˙/

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką