15min be reklamos
2023 03 18, 09:00

L.Liubertaitė atsakė, ar jau metas sėti pomidorus ir kokios klaidos nedaryti

Koks laikas geriausias pomidorams sėti? Apie tai verda ne viena diskusija sodininkų ir daržininkų grupėse socialiniuose tinkluose. Vieni jau pasėjo, o kiti visai neskuba, tad kaip neprašauti?
L.Liubertaitė atsakė, kada metas sėti pomidorus
L.Liubertaitė atsakė, kada metas sėti pomidorus / Asmeninio archyvo ir 123RF nuotr.

Apie pomidorų sėjos laiką ir ką reikia žinoti juos sėjant, kalbamės su tinklaraštininke, apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ organizatore Lina Liubertaite.

„Geriausias metas sėti pomidorus yra kovo mėnuo. Aš siūlau sėti ne anksčiau kovo 11-osios, nebent turite tokias išskirtines sąlygas kaip, pavyzdžiui, šildomas šiltnamis ar žadate pomidorus auginti ant palangės. Kitais atvejais sėjimas anksčiau yra rizikingas, kadangi saulės šviesos yra per mažai, todėl daigai ištįsta. Tad kuo vėliau sėsite, tuo turėsite geresnes galimybes išauginti sveikus ir stiprus daigus“, – pastebi L.Liubertaitė.

Ji siūlo sėti kovo viduryje, pabaigoje ar netgi balandžio pradžioje – tikrai sulauksite derliaus.

123RF.com nuotr./Pomidorų daigai
123RF.com nuotr./Pomidorų daigai

„Ką dar reikia žinoti apie pomidorų sėją? Pomidorai puikiai toleruoja persodinimą, tad persodinti juos galėsime tiek kartų, kiek reikės. Tai reiškia, kad pomidorus sėti galime į paprastą nurūgštintą durpę arba kokosų lukštų substratą, kadangi tam, kad sėkla išdygtų jai nereikalingos maisto medžiagos. Svarbiausia, kad šaknims užtektų oro, drėgmės ir šilumos, tad kai tik sėklai sukuriame tokias sąlygas, ji pradeda dygti. Pirmajam daigelio sudygimui nieko ypatingo nereikia“, – sako Lina.

Sėti reikėtų negiliai – 0,5-1 cm gylyje ir užžarstyti sėklelę durpe arba kokosų lukštų substratu. Tuomet uždenkite vazonėlį plėvele ir palikite: „Plėvelė arba kitokia priedanga yra reikalinga tam, kad mes sukurtume šiltnamio sąlygas. Kai sėkla sudygsta, plėvelę jau reikėtų nudengti, kad daigelis galėtų mėgautis saulės voniomis ir augtų sveikas“, – pataria Lina.

Ji priduria, kad daigyklas geriausia laikyti ant pietinės palangės, kur daugiausia šviesos ir saulės spindulių ir auginti daigus tol, kol galiausiai galėsime juos persodinti į didesnį vazonėlį.

Ką reikėtų žinoti apie laistymą? Kai sėjame sėklas, substratą sulaistome gausiai, kadangi sėklai būtina drėgna terpė, nes kitaip ji nesudygs. Vieni daržininkai labai gerai sudrėkina substratą, kuriame sės taip, kad sugniaužus kumštį drėgmė jaučiasi, bet dar nepradeda varvėti. Kiti – renkasi apysausę durpę ir tik pasėję sulaisto. Bet kuriuo atveju svarbu, kad sėkla būtų ne baloje, bet drėgnoje terpėje. Pasėjus ir uždengus sėklas jų gali neprireikti laistyti 2-3 dienas. Kas išduoda, kad jau metas laistyti? Žemė pakeičia spalvą, pašviesėja, o pati daigykla yra gerokai lengvesnė. Geriausia laistyti daigus dažniau ir po truputį, tačiau tai priklauso ir nuo daigyklos narelių bei daigų dydžio.

„Jeigu daigelis mažas, – reikalauja mažiau vandens, o paaugęs, savaime aišku, gerokai daugiau. Taip pat, kiek daigas reikalaus vandens priklauso ir nuo aplinkos sąlygų. Kai yra šilta ir saulėta, žemė išdžiūsta greičiau, o kai drėgna ir vėsu, – lėčiau. Ko reikėtų nedaryti? Nelaistykite daigų šaltu vandeniu. Geriausia, kad vanduo būtų kambario temperatūros ir šiek tiek pastovėjęs“, – sako L.Liubertaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nealkoholinis „Švyturio Ekstra“ ketina skinti tarptautinių apdovanojimų laurus
Reklama
Elektromobilis, kurį galima papildyti degalinėje: didžiausi abiejų pasaulių privalumai viename
Reklama
Periodontitas: simptomai ir faktai, kodėl nereikia bijoti jo gydymo
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką