Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 1d. 09:03

L.Liubertaitė pataria: kaip auginti pomidorus lauke ir šiltnamyje, kad sulauktume gausaus derliaus

Pomidorai ‘Medovaja kaplia’
Linos Liubertaitės nuotr. / Pomidorai ‘Medovaja kaplia’
Jeigu patys sėjote pomidorus, šiandien jų daigai turėtų būti gerokai paaugę ir laukti persodinimo į nuolatinę vietą. Tačiau ką daryti, jeigu neturite šiltnamio ir vis tiek norite skanių raudonskruosčių pomidorų?

Tinklaraštininkė, apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ organizatorė Lina Liubertaitė pasidalijo patarimais, ką reikia žinoti norintiems pomidorus auginti lauke, vazone ir šiltnamyje.

Asmeninio archyvo nuotr. /Lina Liubertaitė
Asmeninio archyvo nuotr. /Lina Liubertaitė

Kada perkelti pomidorus į šiltnamį?

„Dabar geras metas grūdinti pomidorų daigus, kad jie priprastų prie temperatūros pokyčių ir vėliau sėkmingai prigytų. Tačiau šiuo metu žemė dar labai šalta, pavasaris vėlyvas, tad jeigu turite pomidorus ant palangių, ir jie puikiai auga, dar kelias savaites palikite juos namuose.

Jeigu pomidorai jau anksčiau buvo išnešti ir pradėti grūdinti lauke, galite ir toliau tęsti šį procesą, ypač, jeigu šiltnamyje yra pakankamai šilta. Į šiltnamį siūlyčiau perkelti ir tuos pomidorų daigus, kurie yra gana dideli, ištįsę.

Šiltnamyje pakaks saulės ir bus vėsiau nei namuose, tad tokiems pomidorams bus geriau nei ant palangės – tokiu būdu daigų augimas sulėtėja, tačiau patys daigai stiprėja, grūdinasi, tampa žalesni“, – sako Lina.

Šiltnamyje esančius pomidorus, kurie grūdinasi, gali tekti parsinešti namo, ypač, jeigu naktys šaltos. Pomidorus rekomenduojama dėti ne ant žemės, bet ant lentų ar pakelti aukščiau.

Jeigu matysite, kad pomidorų stiebas atrodo melsvas, violetinis, tai vienas iš ženklų, kad jiems yra per šalta ir jie negali pasisavinti visų maistinių medžiagų.

Galima vazonus uždengti agroplėvele, įrengti specialų šiltnamiuką (daigyklą) šiltnamyje, panaudoti metalinius virbus ir tada uždengti juos agroplėvele. Taip pat galima pasinaudoti žvakėmis, vėjeliu ir kitomis priemonėmis, padėsiančiomis išlaikyti šilumą šiltnamyje. Kai daigai užsigrūdins, žemė įšils, tada jau bus galima sodinti pomidorų daigus į gruntą.

Jeigu matysite, kad pomidorų stiebas atrodo melsvas, violetinis, tai vienas iš ženklų, kad jiems yra per šalta ir jie negali pasisavinti visų maistinių medžiagų. Atkreipkite dėmesį ne tik į oro, bet ir į žemės temperatūrą – kol kas žemė yra dar labai šalta, todėl skubėti nepatartina.

Kaip pomidorus auginti lauke ir kada tręšti?

Ką daryti, jeigu ant palangės tikros džiunglės ir pomidorai vos telpa savo vazonuose, o išsodinti į gruntą lauke dar nėra galimybių dėl šalto oro? Lina pataria tokiu atveju nekankinti augalo ir jį persodinti į erdvesnį vazoną.

„Todėl visada patariu – sėkite vėliau, kad daigai neperaugtų. Lauke auginti pomidorus tikrai įmanoma – tereikia pasidomėti veislėmis, nes ne visos tinka. Pati esu išbandžiusi ne vieną pomidorų veislę, ir kai kurios lauke jaučiasi kur kas geriau nei šiltnamyje, duoda skanesnius vaisius.

Pomidorus galima auginti ir vazone, ir grunte, tačiau bet koks augalas, auginamas grunte yra laimingesnis, nes gali augti laisvai, neribojamas jo augimas, šaknys. Bet jeigu norite auginti vazone, pavyzdžiui, norite papuošti terasą, pomidorai tikrai augs ir duos derlių.

Tiesa, pomidorų skonis labai priklauso nuo auginimo sąlygų, pavyzdžiui, kaip buvo prižiūrimi, tręšiami ir laistomi, kiek gavo saulės, kur augo – lauke ar šiltnamyje ir pan.“, – sako Lina ir priduria, kad skirtingų šeimininkų auginti tos pačios veislės pomidorai gali nemenkai skirtis savo skoniu.

Linos Liubertaitės nuotr./Pomidorai vazone
Linos Liubertaitės nuotr./Pomidorai vazone

Net ir augindami pomidorus lauke, galite padaryti priedangą pirmaisiais mėnesiais, ypač tada, kai tos priedangos ir šilumos jiems reikia atsižvelgiant į orų sąlygas. Galima pagaminti nedidelius šiltnamiukus ir uždėti tiesiog ant lysvės – tai padės išvengti šalnų poveikio. Pomidorams labai nepatinka ir per didelė drėgmė. Jeigu vasara bus vėsi, lietinga, pomidorams tokios sąlygos tikrai nepatiks ir priedanga tokiu atveju tikrai pravers, kad sulauktume norimo derliaus.

„Ar reikia tręšti daigus? Priklauso nuo to, kokiam substrate tuos daigus auginate. Dažniausiai daigams skirtuose substratuose būna pakankamai naudingų medžiagų ir trąšų neprireikia. Jeigu daigai peraugę, vos telpa vazone, tuomet galite jiems palengvinti gyvenimą ir persodinę į didesnį vazoną pasinaudoti naminėmis, organinėmis, natūraliomis trąšomis, kurios praturtins substratą maistinėmis medžiagomis ir sumažins augalo patiriamą stresą.

Kitas niuansas tas, jog jeigu augalas gerai auga ir puikiai jaučiasi, patręšę galite sulaukti jo staigaus augimo. Jeigu būsime nepasiruošę jo persodinti į nuolatinę vietą, lauke bus šalta, teks sukti galvą, ką daryti.

Manau, geriausia tręšti tuomet, kai pomidorus persodinsite į šiltnamį ar dirvą lauke. Aš paprastai naudoju granuliuotą mėšlą, kaulų miltų organines trąšas ir kitas. Prieš sodindami pomidorus padarykite gilesnę duobelę, sumaišykite žemes su trąšomis ir tuomet sodinkite bei laukite derliaus“, – pataria Lina.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tik prenumeratoriams

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

15:28
00:49
08:58

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Naujas testas
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką