Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 01 06

Stereotipai apie moteris – vairavimo ypatumai, išlaidavimas, simpatija blogiukams. Komentuoja psichologė

Visais laikais stereotipai apie moteris, kurie formuoja tam tikrą visuomenės nuomonę ir požiūrį į dailiąją lytį, buvo gana gajūs. Tačiau ar visais jais galime tikėti? Gal laikas kai kuriuos iš jų sulaužyti? Komentuoja psichologė Audronė Kerpaitė.
Moteris
Moteris / Fotolia nuotr.

Kodėl jų atsiranda?

Stereotipai kyla dėl to, jog iš kelių ar keliolikos pasikartojančių atvejų ar sutapimų žmonės padaro išvadas ir jas ima taikyti visai grupei žmonių, pasižyminčių viena ar kita savybe. Stereotipai skatina mažiau mąstyti, nes tam tikrą teiginį galima iš karto priimti kaip neginčytiną. Tačiau ar tikrai? Moterys ir vyrai – jie visokie. Su kokių savybių turinčiais jums teko dažniau susitikti? O kurių dar nesutikote? Štai ir visa jūsų patirtis. Štai nuo jos ir priklauso jūsų stereotipai.

Moterys kalba daugiau nei vyrai

Sakoma, kad tik moterys, prakalbėjusios porą valandų telefonu, pokalbio pabaigoje gali ištarti: gerai, susitiksime rytoj ir pasikalbėsime apie tai! Dailioji lytis mėgsta plepėti, pokalbiai su draugėmis prie puodelio kavos, kai net smulkmenos virsta reikšmingomis ir daug pasakančiomis detalėmis, yra smagus ritualas, o kai kurioms – būtinybė. Šeimoje dažniausiai principas panašus, t. y. moteris – oratorius, vyras – klausytojas. Kaip lakštingalos negali nečiulbėti, taip moterys negali nekalbėti!

Psichologės komentaras. Moterims reikia išsikalbėti. Jos taip sukurtos, kad laimingos jaučiasi dalydamosi jausmais, išgyvenimais, mintimis. Tai padeda nusiraminti ir sukurti ryšį su aplinka. O vyrų prigimtinės sritys – veikla ir veiksmas, jie užmezga ryšius ir geriau jaučiasi, kai kažkas yra daroma ir problema sprendžiama ar jausmai reiškiami veiksmais.

Todėl kai moteris sako: „Reikia pasikalbėti, brangusis“, vyrui tai skamba lyg aliarmas: „Kas dabar negerai?“ Suveikia jo gynybinė sistema, tad gali būti, kad nieko nesužinosite, nes, tikėtina, vyras jūsų visai neišgirs, nesupras ar tiesiog atsiribos kuriam laikui, kol „pavojus“ praeis.

Moterys yra išlaidesnės nei vyrai

Batelių pilna dėžė, suknelėms trūksta pakabų, kosmetika nebetelpa spintelėje – moteriški rūpesčiai, kankinantys daugelį mūsų. Dailioji lytis mėgsta apsipirkinėti, tad neišvengiamai tenka nemažai išlaidauti.

Psichologės komentaras. Ką dažniau sutiksime parduotuvėse? Moterys perka ne tik sau, bet ir savo šeimai, nes taip įprasta arba taip pasiskirstyta funkcijomis šeimoje. Perka ir vyrai, tik kartais jų išlaidos būna didesnės, o pirkiniai stambesni. Klausimas tik toks, ką labiau pastebime? Nebeužsidarančią spintą ar įrankių (padangų) komplektą? Pirkimas gali būti tapęs priemone savo problemoms spręsti, įtampai mažinti, savivertei didinti.

Sau pasiteisinama: „Ką, argi aš neuždirbu?“ Vieni „kolekcionuoja“ daiktus, kiti kaupia įspūdžius, treti pinigus, juk tam ir dirbame, kad susimokėtume mokesčius, tenkintume savo poreikius. Tik vienos išlaidos akivaizdžiau matomos už kitas.

Moterys myli ausimis

Kiekvienai svarbūs komplimentai, kurie verčia jaustis pačia geriausia ir gražiausia moterimi pasaulyje. Tinkamas komplimentas daro stebuklus. Stereotipinės damos devizas: „Parlez moi d‘amour“ (pranc. „Kalbėkit man tik apie meilę“).

Psichologės komentaras. Kai moterys kalba, nori, kad kas jas išklausytų, ir jeigu atsakas ar komentaras tinkamas, dailioji lytis yra laiminga. Visgi ne visos moterys moka priimti komplimentus. Kai kurios tarsi susigėsta ar jaučiasi gražių žodžių nevertos, tuomet komplimentas sukelia daugiau nepatogumų nei pasitenkinimo.

Ar esate girdėję apie G.Chapmano knygų seriją „Penkios meilės kalbos“? Pasak autoriaus, moterys ir vyrai meilę reiškia šiais būdais: tai laikas kartu, paslaugos, dovanos, fizinis prisilietimas, palaikymo žodžiai (tarp jų ir komplimentai). Kuri nors viena meilės kalba dominuoja, tačiau pora gali derinti ir kelias iškart. Nemanykite, jog vyrams palaikymo žodžių nereikia. Palaikymo žodžiai jiems yra tas varikliukas, kuris padeda sutelkti energiją į veiklą ir atlikti didžius darbus.

Moterys – prastos vairuotojos

Moteris prie vairo nėra retenybė, atvirkščiai, tai gana dažnas reiškinys miestų gatvėse. Vis dėlto stereotipas apie prastai ar prasčiau už vyrus vairuojančias damas stipriai įsišaknijęs mūsų visuomenėje.

Psichologės komentaras. Vairavimas seniau buvo vyrų sritis, tačiau dėl įvairių socialinių pokyčių į ją pamažu įsiliejo ir moterys. Natūraliai susiklostė, kad dailioji lytis mažiau tuo domisi. Jos tiesiog turi automobilį ir juo naudojasi.

Jeigu kas nors sugenda, užsidega lemputė ar transporto priemonė visai neužsiveda, moterys kreipiasi į meistrus. Kai kurios vairuotojos žino, kur įpilti langų skysčio, antifrizo, pamatuoti tepalų lygį, pakeisti padangą, prisipilti degalų. Ir tai jau labai daug. O kelyje jos atidesnės vairuotojos, nes mažiau rizikuoja, daugelyje sudėtingų situacijų sugeba išlaikyti šaltą protą. Taip pat ir statistika rodo, jog daugiau avarijų ir kelių eismo pažeidimų padaro vyrai.

Moterims patinka blogiukai

Gana dažnai moters dėmesio siekiantis ne itin geros reputacijos vyriškis ją patraukia daug greičiau nei tas, kuris visuomenėje pripažįstamas geru vyru. Dailioji lytis tiesiog negali atsispirti blogiukams.

Psichologės komentaras. Pašėlę vyrukai moteris tikrai žavi, tačiau ar su tokiais jos ryžtasi kurti ilgalaikius santykius? Ir kaip vėliau jaučiasi tokioje santuokoje? Kadangi gyvename visuomenėje, kurioje priimtina rodyti gerąją asmenybės pusę, blogoji lieka užslėpta, nerodoma, vengtina. Ir kai kelyje pasitaiko drąsuolis, kuris nesigėdija savo tamsiųjų savybių, mūsų viduje kažkas suvirpa. Tai laisvės reikalauja mūsų nerodoma pusė, kurią blogiukas ima traukti tarsi magnetas.

Iš tikrųjų, jeigu retkarčiais leistume sau patirti tą laisvės pojūtį, jeigu nustotume slėpti išvirkščiąją pusę nuo savęs ir aplinkinių, jaustumės geriau, būtume vientisesni, priimtume savo gerus ir blogesnius bruožus bei savybes.

Moterims rūpi tik pinigai

Dalis šių laikų damų neretai pavadinamos barakudomis (turtingų vyrų vilioklėmis), kurioms labiausiai rūpi vyro piniginės storis. Peršasi išvada, kad moterys – ištroškusios naudos, tad meilės ir turtų svarstykles nusveria materiali išraiška.

Psichologės komentaras. Moterys, kurios nori būti savarankiškos, niekada nežiūrės į vyro piniginę, tačiau lygiavertis partneris turėtų taip pat sugebėti save išlaikyti ir užsidirbti savo reikmėms. Bet yra ir tokių moterų (kaip ir vyrų), kurios nori būti išlaikomos vyrų. Žinojimas, kad būsi aprūpinta, teikia saugumą. Tačiau neretai prestižas slepia kitus niuansus – už galimybę gerai gyventi tenka sumokėti. Taigi moteris turi rinktis, kas jai svarbiau, savigarba ar saugumas. O gal pavyks suderinti ir tai, ir tai?

Mūsų galvose greta žodžio „turtas“ atsiduria kiti žodžiai: gera išvaizda, saugumas, sėkmė, geras vaikų išsilavinimas ir t. t. Tokį požiūrį, matyt, suformavo filmai apie pasakišką turtuolių gyvenimą. Tačiau realybė kitokia: pasitaiko nesėkmių, ištinka bankrotai, išvaizda laikui bėgant keičiasi, o jei dar kliūva išrinktojo charakteris ar kiti įpročiai...

Visos blondinės – kvailos

Apie menkais protiniais gebėjimais pasižyminčias šviesiaplaukes moteris sukurta daugybė anekdotų. Ar plaukų spalva gali lemti intelekto koeficientą?

Psichologės komentaras. Klaidingas stereotipas. Nėra genetinio ryšio tarp plaukų spalvos ir intelekto koeficiento. Moterys, kurių plaukų spalva šviesi, nėra kvailesnės. Niekas nepasakys, iš kur toks įsitikinimas atsirado, tačiau įsigilinus į tuos juokus, randame daug sarkazmo, pasipiktinimo, šmeižto ir vienos grupės žmonių išskyrimo iš minios. Galbūt tai galima pavadinti atpirkimo ožio paieškomis. Tokiu atveju ieškoma kokia nors grupė žmonių, kuriems galima suversti visą kaltę dėl kvailumo, nuo savęs nustumiant visas klaidas, nesėkmes, nusivylimus. Taip lengviau gyventi.

Moters vieta – virtuvėje

„Tu juk moteris, todėl tau geriau sekasi atlikti buities darbus“, – dažnas sakinys, išsprūstantis iš vyrų lūpų tvarkantis namuose. Feministės pultų į kovą, o namų šeimininkės toliau kepa kotletus.

Psichologės komentaras. Viskas priklauso nuo šeimoje susiformavusių įpročių. Jeigu moteris laiko tris ar keturis namų kampus, tai vyrams pasidaro patogu sakyti, kad moters pareiga gaminti valgį. Kaip pasiklosi, taip išmiegosi – kokias sąlygas susikursite, tokias ir turėsite. Gal verta susimąstyti ir dalį atsakomybės ir pareigų perduoti vyrui?

Tuomet ir santykiams bus naudinga: daugiau laiko praleisite kartu, mokysitės bendradarbiauti, daryti kompromisus, išsakyti savo norus, išklausyti kitą. Ir pamirškite įsitikinimą, kad pačios greičiau ir geriau viską padarysite. Visi iš pradžių daro klaidų, tempas lėtesnis, tik su praktika atsiranda įgūdžiai. O kartu dirbdami ir ilsėdamiesi įgysite bendrų patirčių, sugalvosite, kaip žaismingai ir linksmai atlikti vienus ar kitus buities darbus.

A. Makaravičiūtės tekstas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Reklama
Šiaulių banko grupės valdomi pensijų fondai į daugiabučių renovaciją investuoja dar 7,5 mln. eurų
Užsisakykite 15min naujienlaiškius