Dabar populiaru
Publikuota: 2017 vasario 26d. 20:00

Nuimta aureolė nuo spalvingiausios Lietuvos moters: kas liko nutylėta G.Dauguvietytės gyvenime

Galina Dauguvietytė
15min.lt nuotr. / Galina Dauguvietytė

Rašytoja ir žurnalistė Inga Liutkevičienė, parašiusi tris knygas apie režisierę ir aktorę Galiną Dauguvietytę, ketvirtąją ryžosi rašyti jau po jos mirties, atskleisdama savo heroję tokią, kokią ją pažino per 15 metų, tokiu būdu tarsi griaudama įvaizdį, kokį apie save sukūrė pati, be jokių abejonių, ši išskirtinė moteris.

Pernelyg neintelektuali, plokščia ir vulgari?

Pristatydama savo knygą „15 metų su Galina Dauguvietyte. Kas liko nutylėta?“, I.Liutkevičienė teigė, kad G.Dauguvietytė turėjo savo susikurtą asmenybės mitą, kuris yra vienpusis, todėl norėjosi atskleisti ir kitą jos pusę, užpildyti kai kurias spragas, kurias ši moteris paliko.

G.Dauguvietytė 2015 m. spalį mirė eidama 89-uosius savo gyvenimo metus. Visi, kas ją atsimena, ją apibūdina vienodai – drąsi, spalvinga asmenybė, laužanti visuomenės normų stereotipus, kaip ir jos tėtis, režisierius Borisas Dauguvietis. Tačiau reikia pripažinti, kad ji vertinama vis dėlto nevienareikšmiai.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ingos Liutkevičienės knygos „15 metų su Galina Dauguvietyte. Kas liko nutylėta?“ pristatymas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ingos Liutkevičienės knygos „15 metų su Galina Dauguvietyte. Kas liko nutylėta?“ pristatymas

„Niekada nesupratau to ažiotažo. Aš asmeniškai G.Dauguvietytės nepažinojau, bet kiek žinojau jos viešąjį įvaizdį, pasakysiu gal negražiai: ji man atrodė pernelyg neintelektuali, pernelyg plokščia, ne paprasta, o netgi prasta, kartais vulgari. Visiškai nesupratau žiniasklaidos meilės tam žmogui. Kartais man net darydavosi gaila. Akivaizdžiai tai žmogus, kuris neturi stabdžių ir savikritikos jausmo, bet įsivaizduoja, kad išmano viską. Yra toks posakis – katei nesvarbu, ką apie ją galvoja pelės. Taigi aš išgyvenau daugiau nei dešimtmetį širdies gilumoje labai sutrikusi, nes tikrai nesupratau, iš kur toks žmogaus populiarumas.

Tačiau turiu prielaidą. Manau, kad didelė bėda yra vyresnių žmonių nebuvimas mūsų viešojoje erdvėje. Jokiais pavidalais. Tačiau kodėl pasirenkame būtent tokį vyresnį žmogų, kuris atrodo vertas būti šitaip išviešintas? Ar mes neturime intelektualių žmonių? Ar mes neturime empatiškų, jautrių kitiems žmonių? Ar mes pagaliau neturime didesnių menininkų? Jeigu kalbėsime apie B.Dauguvietį – jos tėtį – tai paprasto teatro kūrėjas tarpukario Lietuvoje“, – svarstė literatūrologė Solveiga Daugirdaitė.

Tai esą buvo aukštesnis lygis negu klojimo teatrai, bet šis režisierius būdavo nuolat „tarkuojamas“, kad kepa premjerą po premjeros, visiškai nepaisydamas meninio lygio. Tai tik vienas iš režisierių ir tikrai ne kultinis ir ne didis. Sovietų valdžiai jis labai tiko, nes, pirma, liko Lietuvoje, antra, parašė Žaldokynę. Ir laiku numirė, nespėjo valdžiai prikiaulinti

Žmonės mylėjo už tai, kad laužė stereotipus

Pasak knygos redaktorės Aušros Karsokienės, atsakymas, kodėl žmonės mėgo G.Dauguvietytę, yra pačioje knygoje ir jis atrodo labai įtikinamas – mūsų susikausčiusioje visuomenėje, kurioje vyresnis ar visai senas žmogus jau tik turi apsirišti juodą skarutę ir keliauti kapų link, geriausiu atveju – į bažnyčią, atsiranda linksmoji senutė, savo pasakojimuose peržengianti ribas, kurias mes patys norėtume peržengti.

„Pavyzdžiui, kažkur negražiai prisigerti, po to nekreipti dėmesio, bet turėti, ką prisiminti. Ji tarsi išpildė tuos lūkesčius, kurių mes nedrįstame išpildyti savo gyvenime“, – svarstė pašnekovė.

I.Liutkevičienė prisipažįsta mėgusi G.Dauguvietytę. Ji ir sutinka su jos asmenybės kritika, ir prieštarauja jai.

„Visgi nesinori, kad gyvenimas visada būtų labai rimtas, labai gilus, kartais norisi tiesiog plaukti paviršiumi, kalbėti kažką nelabai svarbaus, juokauti. Su Galina patyriau daug linksmų momentų, kartais gurkšnojant vieną kitą taurelę brendžio. Ji buvo puiki pašnekovė, taip, ne per giliausių temų, bet puiki improvizatorė, su kuria buvo labai linksma sėdėti ir gurkšnoti brendį jos mėlynojoje virtuvėje. Mes šnekėdavome ir apie knygas, ir apie Egiptą, kurį ji labai mėgo, apie mūsų aktorius ir rašytojus.

Mūsų pokalbiai nebuvo vien tik apie buitį, kaimynus, garsenybes. Turint omeny, kad Galina už mane buvo keturiais dešimtmečiais vyresnė, aš pati sau kartais pavydėdavau, kaip man smagu taip paprastai leisti laiką kalbant apie šį bei tą. Charizmos ši moteris tikrai turėjo. Manau, kad tai ji paveldėjo iš savo tėtės, netgi perėmė jo elgesį. Jis lygiai taip pat juokavo. Dabar sunku pasakyti, ar tai buvo kaukė. Būtų labai sunku ją nuolat dėvėti“, – svarstė I.Liutkevičienė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Andrius Kubilius ir Galina Dauguvietytė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Andrius Kubilius ir Galina Dauguvietytė

Humoro jausmą paveldėjo iš tėčio

Pasak jos, visi B.Dauguviečio vaikai buvo apdovanoti aktoriniais gabumais, o apie patį B.Dauguvietį kaimo žmonės vos ne anekdotus kūrė. Pavyzdžiui, žiūri jis į skrendančius draugus, ir sako: „Gandreli, gandreli, atnešk man bent kilogramą berniuko“. Arba pamatęs miške grybų nusiimdavo kepurę pasisveikinti su jais. Toks linksmumas Dauguviečių šeimoje perduodamas iš kartos į kartą.

„Apie 80 procentų mūsų bendravimo sudarydavo humoristiniai pasikalbėjimai. Pavyzdžiui, kai prasidėjo įvykiai Kryme, ji paskambino telefonu ir sako: „Rusas, ko gera, vėl ateis, karas jau seniai buvo. Bet man dėl viso šito napliavat (nusispjauti – rusų k.), nes aš sena ir greitai mirsiu, bet tu irgi nenusimink. Kaip sakė kareivis Šveikas, karas yra geras ir reikalingas dalykas, kadangi jo metu žūva ne tik geri žmonės, bet ir žulikai ir banditai“. Taigi aš buvau paguosta.

Taip pat prisimenu, kaip ji man pasakė norinti, kad jos ir jos vyro pelenai būtų išbarstyti į Nemunėlį Dauguviečiuose. Bet praėjus porai savaičių ji paskambino ir pasakė persigalvojusi: „Žinai, dabar keliausiu iš Nemunėlio į Dauguvą, iš Dauguvos į jūrą... Ar aš kokia turistė?“ Aš nuo jos minties vingių dažnai pasijusdavau išmušta iš vėžių. Vis galvodavau, kiek Galina turi fantazijos ir kaip jos galvoje dėstosi šitokios mintys“, – atviravo I.Liutkevičienė.

Asmenybė, kuri nemokėjo nei užjausti, nei pagailėti kito?

Beje, diskusijos metu buvo prisiminta kita ne mažiau spalvinga asmenybė, kurios G.Dauguvietytė nemėgusi. Tai gydytoja Filomena Taunytė.

„Knygoje parašyta, kad G.Dauguvietytė nemėgo F.Taunytės ir visada šaipydavosi iš jos svorio. Jei žmogui 80 metų, o jam dar svarbu, kiek sveria jo bendraamžiai, tai rodo, kad G.Dauguvietytė taip ir liko amžina paauglė, be to, ji klasikinė tėvelio dukrelė. Viskas, kas šviesu gyvenime, yra susiję su tėveliu, o ne su represyvia motina. Knygoje aprašoma, kad iki motinos mirties ji gyveno su mama, ir kai pas ją ateidavo kompanijos, ji slėpdavo išgertus butelius nuo mamos. Išliko vaiko ir represyvios mamos santykis. Ir, žinoma, tam vaikui labai svarbu ištrūkti.

Vis dėlto abi šios moterys – iš tiesų išskirtinės asmenybės, nestandartinės moterys. Ko gi tikimasi iš moters Lietuvoje? Kad ji neturės didelių pretenzijų, kad darbas jai nebus svarbiausia, kad ji aukosis vaikams ir vyrui, o jei neturi vaikų – bent jau užsiims kokia nors labdaringa veikla. Galina buvo visiškai priešingas atvejis. Ji nesigailėjo nei savęs, nei kitų, neužjautė. Knygoje yra labai žiaurių detalių. Pasakojimas nukeliamas į Šventąją. Birželis, šalta, knygos pasakotojos vaikas serga, nameliai perpučiami, o Galina sako: „O mums gerai, mes turime radiatorių, pasišildome“. Net minties nėra pasiūlyti šildytuvą kitiems“, – dėstė S.Daugirdaitė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ingos Liutkevičienės knygos „15 metų su Galina Dauguvietyte. Kas liko nutylėta?“ pristatymas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ingos Liutkevičienės knygos „15 metų su Galina Dauguvietyte. Kas liko nutylėta?“ pristatymas

Taigi moterims, pasak pašnekovės, paspendžiami savotiški spąstai. Viena vertus, moterys turi būti teisingos, pasiaukojančios, negirtuoklės, auginančios vaikus, kita vertus, gyvenimo pabaigoje paaiškėja, kad jos išsibarsčiusios, piktos, pavargusios, neatskleidusios savo galimybių. Tiesa turėtų būti kažkur per vidurį. Nebūtinai tobulas atvejis būtų „pajodžarga“ G.Dauguvietytė, bet visiškai teisingas gyvenimas taip turi išvirkščią pusę.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Tikrieji naujo judėjimo „Lietuvos liberalai“ iniciatoriai slepiasi po gražuolės kauke

Verslas

Automobilių draudimas – didžiulis galvos skausmas ne tik Lietuvos vairuotojams

Vardai

35-ąjį gimtadienį švenčianti Mia jaučiasi lyg 25-erių: „Turiu didelį planą-chuliganą“

Aktualu

Įtariama Rusijos agentė Marija Butina įtakingus JAV politikus užbūrė aistra ginklams

Aktualu

​​​​​​​Orai.lt: trumpi lietūs trauksis savaitės pabaigoje

Aktualu

15min studijoje Linas Slušnys ir Kristina Mišinienė – apie seksualinius nusikaltimus

Interviu Kultūra

Donaldas Kajokas: „Sulaukus tam tikro amžiaus poezija tau atsuka nugarą“

Gazas

Ar spalva – svarbus veiksnys perkant automobilį?

Aktualu

Vilniuje užsimušė dideliu greičiu motociklu lėkęs vyras

Vardai

Modelis Katie Price apgavo juvelyrę Elvyrą Monginienę: pasisavino kūrėjos papuošalus ir pinigus

Aktualu

FTB vadovas: ką besakytų V.Putinas ar D.Trumpas, Rusija kišosi į rinkimus

Pasaulis kišenėje

Aplink pasaulį su kuprine. Pradžių pradžia: nuo Panerių iki Trolio liežuvio

Vardai

Simo Jasaičio skyrybų advokatas Albertas Bandžius: „Dabar yra laikas taikiai viską išspręsti“

Gyvenimas

„Krištolinį sūnų“ vienas auginantis Aidas: „Jo kaulai lūžta net nuo prisilietimo“

Sportas

„Sūduvos“ kelyje – nuo fanų liepsnų įkaitusi „Crvena zvezda“

Mokslas.IT

Kas nutiko su „Titaniko“ tragedijos aukomis?

Gyvenimas

Patarimai turintiems vaikų: kaip netapti „supertėvais“

Vardai

Pirmą kartą ant podiumo – krūtimi kūdikį maitinantis modelis: „Atstovauju dirbančioms mamoms“

Pasaulis kišenėje

Ispanijos kurortui įgriso nepadorūs turistai: dalins tūkstantines baudas

Aktualu

Sportas ir politika: rusas turistas Turkijoje užmušė kroatus pasaulio čempionate palaikiusį ukrainietį

Naujienos

Aktualu

Tikrieji naujo judėjimo „Lietuvos liberalai“ iniciatoriai slepiasi po gražuolės kauke

Verslas

Automobilių draudimas – didžiulis galvos skausmas ne tik Lietuvos vairuotojams

Aktualu

Įtariama Rusijos agentė Marija Butina įtakingus JAV politikus užbūrė aistra ginklams

Interviu Kultūra

Donaldas Kajokas: „Sulaukus tam tikro amžiaus poezija tau atsuka nugarą“

Vardai

35-ąjį gimtadienį švenčianti Mia jaučiasi lyg 25-erių: „Turiu didelį planą-chuliganą“

Aktualu

15min studijoje Linas Slušnys ir Kristina Mišinienė – apie seksualinius nusikaltimus

Aktualu

​​​​​​​Orai.lt: trumpi lietūs trauksis savaitės pabaigoje

Gazas

Ar spalva – svarbus veiksnys perkant automobilį?

Aktualu

Vilniuje užsimušė dideliu greičiu motociklu lėkęs vyras

Vardai

Modelis Katie Price apgavo juvelyrę Elvyrą Monginienę: pasisavino kūrėjos papuošalus ir pinigus

Aktualu

FTB vadovas: ką besakytų V.Putinas ar D.Trumpas, Rusija kišosi į rinkimus

Pasaulis kišenėje

Aplink pasaulį su kuprine. Pradžių pradžia: nuo Panerių iki Trolio liežuvio

Vardai

Simo Jasaičio skyrybų advokatas Albertas Bandžius: „Dabar yra laikas taikiai viską išspręsti“

Gyvenimas

„Krištolinį sūnų“ vienas auginantis Aidas: „Jo kaulai lūžta net nuo prisilietimo“

Sportas

„Sūduvos“ kelyje – nuo fanų liepsnų įkaitusi „Crvena zvezda“

Mokslas.IT

Kas nutiko su „Titaniko“ tragedijos aukomis?

Gyvenimas

Patarimai turintiems vaikų: kaip netapti „supertėvais“

Aktualu

Turkijoje atšaukta dvejus metus galiojusi nepaprastoji padėtis

Aktualu

Palangos taryba spręs, ar apriboti naktinę prekybą alkoholiu „Laukinių vakarų salūne“

Vardai

Pirmą kartą ant podiumo – krūtimi kūdikį maitinantis modelis: „Atstovauju dirbančioms mamoms“

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką