Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 26d. 19:02

Medikas kreipėsi į policiją, nes jam neleista susitikti su vaikais: „Nuo šio viruso nemirė nė vienas vaikas to amžiaus grupėje“

Kaip karantino metu dirba Lietuvos policija
Lietuvos policijos nuotr. / Kaip karantino metu dirba Lietuvos policija

„Manau, mano turima informacija yra skandalinga. Esu gydytojas, išsiskyręs – vaikai gyvena su mama. Teisindamasi karantinu vaikų mama man neleido su jais pasimatyti. Tačiau įspūdingiausia – policijos reakcija. Pokalbį su VPK Operatyvinio valdymo tyrėju įrašiau, jis – pribloškiantis“, – tokį laišką kartu su garso įrašu 15min atsiuntė gydytojas, kraujagyslių chirurgas Ramūnas Kvietkauskas. Jis taip pat yra asociacijos prieš tėvų atstūmimą narys, atstovas Europos tėvų platformoje.

Vis dėlto, klausantis garso įrašo, situaciją įvertinti vienareikšmiškai sunku. Be to, svarbu ir tai, kad R.Kvietkausko vaikų mama baiminasi dėl kartu gyvenančių tėvų, kurie yra rizikos grupėje.

Gydytojas siūlo jos tėvus izoliuoti, nes tai, anot jo, yra mažesnė blogybė, nei karantino sąlygomis jam tiesiogiai ir gyvai nesimatyti su vaikais.

Problemos esmė: R.Kvietkauskas pagal teismo nustatytą grafiką, atvyko pasiimti vaikų, gyvenančių su mama. Jo vaikams – 11 ir 13 metų. Vaikų mama jų susitikti su tėvu neišleido motyvuodama tuo, jog yra karantinas, o vyras dirba mediku, tad yra yra didesnė grėsmė užsikrėsti COVID-19.

Tuo tarpu Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius profesorius Saulius Čaplinskas sako, kad virusu užsikrėtę vaikai, net jei prasirgs lengva forma, gali tapti ligos platintojais.

Vaikų mama baiminasi dėl kartu gyvenančių tėvų

Kalbėdamas su tyrėju Dainiumi Kinderevičiumi R.Kvietkauskas pranešė apie smurtą prieš vaikus, nutraukiant jų ryšius su tėčiu.

Kaip 15min sakė pats gydytojas, jo vaikų mama greičiausiai baiminasi dėl kartu gyvenančių vyresnio amžiaus tėvų, kurie yra rizikos grupėje.

„Aš pats jau ilgai domiuosi koronaviruso situacija pasaulyje. Šis virusas vaikams nėra pavojingas, nėra mirusių vaikų, kurie neturėjo išankstinės lydinčios patologijos. Mirti nuo šios vaikams, kurie neserga kitomis ligomis (pavyzdžiui, diabetas su komplikacijomis ar širdies nepakankamumas dėl buvusio širdies persodinimo) rizika yra nulinė, pasaulyje yra dešimtys tūkstančių užsikrėtusių vaikų.

Jei mes leidžiame kartu gyvenantiems tėvams medikams grįžti namo, tai neturėtum taikyti kitų sąlygų ir atskirai gyvenantiems tėvams.

Vaikų mama nerimauja dėl senelių, kurie gyvena kartu, bet galbūt tikslinga taikyti priemones izoliuojant senelius arba atskirame kambaryje, arba kitoje vietoje, o ne taikyti tokias drastiškas priemones ir visiškai nutraukti tiesioginį gyvą bendravimą tėvo su vaikais. Pagaliau, juk karantino laikotarpiu vaikai galėtų būti ir pas mane“, – 15min sakė R.Kvietkauskas.

Policijos ekipažo nesiuntė

Įvertinęs situaciją ir skambinančiojo argumentus, Vilniaus VPK pareigūnas, su kuriuo vyras kalbėjosi telefonu, atsisakė siųsti policijos ekipažą.

Pareigūnas, kalbėdamas su vyru, stebėjosi, kad šis, pats būdamas mediku, nesupranta situacijos rimtumo, taip pat teigė, jog kalbama ne apie mažus vaikus, nes 11 ir 13 metų vaikai jau suvokia situaciją.

Pareigūnas siūlė bendravimą su vaikais perkelti į virtualią erdvę ir naudotis internetu ar telefonu. Savo ruožtu gydytojas mano, kad tai nėra tinkama išeitis, mat karantinas gali užsitęsti ilgai.

Laišku kreipėsi į ministrą

R.Kvietkevičiaus nuomone, susiklosčiusi situacija yra sudėtinga, todėl jis laišku kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą A.Verygą.

Laiške ministrui R.Kvietkauskas cituoja tokius pareigūno D.Kinderevičiaus žodžius.

„Aš irgi jūsų buvusios sugyventinės pusėj. Esant karantino sąlygoms aš išvis jums drausčiau artintis ir bendrauti su vaikais, nes neaišku, iš kur jūs atėjot ir neaišku, kokius virusus atsinešėt su savimi... Jau jūsų kolegos Santariškėse užkrėtė vaiką, tai nėra garantijos, kad jūs irgi nesat viruso nešiotojas.

Pasimatyti su vaikais yra smulkmena, tai jūsų užgaida ir kaprizas. Kaip medikas jūs ypač turit ten, kur yra jūsų vaikai, nesirodyti... Dėl jūsų aš tikrai nesiųsiu ekipažo – gal jūs pats užsikrėtęs, jus reikia uždaryti į izoliatorių ir stebėti... Galit vaikams telefonu paskambinti ir paklausti – kaip gyvenat, kaip sekasi, ir to jums, kaip tėvui, užtenka. Jeigu būtumėt normalus tėvas, jūs būtumėt visai savo priežiūrai paėmę vaikus, o ne atvirkščiai – dabar su jūsų buvusia žmona vaikai.“

Laiške A.Verygai medikas kelia ir daugiau klausimų, taip pat pasidalina savo nuogąstavimais.

„Žinau, kad mes, medikai, būsime mobilizuoti. Mano kolegos jau aukojasi, dirbdami COVID-19 komandose, gal turėsiu aukotis ir aš. Esu viskam pasiruošęs. Gali tekti dirbti be adekvačių apsaugos priemonių, o trūkstant aparatūros man ir kolegoms gali tekti priimti sunkiausius įmanomus kaip medikui ir žmogui sprendimus: kurie pacientai bus gelbstimi, o kuriuos pasmerksime.

Žinau, kokią profesiją rinkausi, ir kad mano rizika turėti kontaktą su COVID-19 virusu yra padidinta. Tačiau taip pat žinau, kad pasaulyje nuo šio viruso nemirė nei vienas vaikas, esantis mano vaikų amžiaus grupėje (11–13 metų).

Žinau, koks siauras takelis yra tarp visuomenės interesų ir žmogaus teisių – tarp diktatūros ir demokratijos. Manau, kad mums nereikėtų prarasti žmogiškumo.

Vaikams yra itin svarbu išlaikyti ryšį su skyriumi gyvenančiais tėčiais ir mamomis. Juolab, kad daugelio iš skyriumi gyvenančių tėvų ryšys ir taip, neperdedu, pakibęs ant plauko. Apie 50 proc. tėvų, kuriems nustatomas mūsų šalyje įprastas „savaitgalinis bendravimo su vaikais režimas“, ryšį su vaikais anksčiau ar vėliau praranda. Lietuvoje įstatymais nėra įtvirtinta nei lygiavertė tėvystė (angl. – Shared parenting), nei adekvačiai kovojama prieš tėvų atstūmimą (angl. – Parental alienation).

Jei jau dabar karantinas taip skaudžiai smogia išsiskyrusiems tėvams, ir dvigubai skaudžiai – išsiskyrusiems medikams, tai gal, epidemijai pasibaigus, kaip kokius nuvarytus arklius mus dar ir sušaudysite? Jei su vaikais negaliu bendrauti aš, skyriumi gyvenantis gydytojas, tai gal ir tiems medikams, kurie gyvena šeimose, po darbo reikėtų uždrausti grįžti namo? Jei mes tokie jau kaip raupsuoti, tai gal rytoj neikime dirbti ir su pacientais?

Kalbu ne tik kaip medikas, tačiau ir už kitus skyriumi gyvenančiu tėčius ir mamas, ir prašau Jūsų, gerb. Ministre, atsakyti į sekančius klausimus: ar šiuo metu paskelbto karantino sąlygomis skyriumi gyvenančių tėvų bendravimas su vaikais turėtų būti ribojamas labiau, nei neišsiskyrusių tėvų; ar, karantino sąlygomis, medikų bendravimas su vaikais, gyvenančiais kartu ar skyriumi, turėtų būti ribojamas labiau, nei kitų profesijų tėvų?“ – rašoma R.Kvietkausko laiške.

TAIP PAT SKAITYKITE: „Ar aš mirsiu, mamyte?“ COVID-19 sergančio 5-mečio mama iš Anglijos ragina: žmonės, likite namuose

S.Čaplinskas siūlo vadovautis sveiku protu

Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovo profesoriaus Sauliaus Čaplinsko, jei šeima gyvena atskirai ir kol Lietuvoje yra paskelbtas karantinas, sąlygos ir rekomendacijos yra vienodos visiems.

„Čia yra du aspektai. Tai kas, kad vaikai nemiršta, bet vaikai lygiai taip pat gali sirgti ir lygiai taip pat gali platinti virusą kitiems. Vaikai yra vieni iš pagrindinių gripo platintojų. Tik tada vaikai sunkiau serga, čia gali sirgti lengviau – tą rodo statistika.

Be to, jeigu jie (šeima) negyvena kartu, tai troškimas susitikti yra kaip ir karantino sąlygų, saviizoliacijos sąlygų nepaisymas. Nes kas yra prašoma? Prašoma yra nebendrauti, nevežti vaikų seneliams, kad ir kaip būtų sunku tėvams dabar.

Jeigu (šeima) kartu negyvena, bent tas tris savaites, kol paskelbtas karantinas, to nedaryti – nesusitikti. Tad štai jums ir atsakymas, sveikas protas šitą sako“, – sakė S.Čaplinskas.

Vilniaus policija: pareigūnas bendravo tinkamai

Pasak Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato atstovų, atsižvelgiant į šiuo metu šalyje susiklosčiusią situaciją, dauguma C kategorijos įvykių, prie kurių ir buvo priskirtas šis skambutis (negrėsė pavojus nei žmogaus gyvybei, nei sveikatai, nei turtui) apdorojami nuotoliniu būdu: telefonu susisiekiant su pranešėjais, patikslinant įvykio aplinkybes, pagal galimybes nedelsiant surenkant visą būtiną pirminę informaciją.

„Patikslinus informaciją ir atlikus visus būtinus pirminius veiksmus (patikslinus įvykio aplinkybes, pateikus pranešėjui išsamią (aktualią) informaciją ir pan.), Vilniaus apskr. VPK Operatyvaus valdymo poskyrio pareigūnas vertina reikalingumą siųsti policijos pajėgas į tokio pobūdžio įvykius.

Pareigūnas su pranešėju bendravo telefonu paaiškindamas, kad teismo sprendimo vykdymą kontroliuoja ne policijos pareigūnai, o antstoliai, o nepavykus susitarti geranoriškai, patarė, kad dėl bendravimo su vaikais tvarkos laikino vykdymo kiekvienas iš tėvų turi teisę kreiptis į teismą dėl tokios tvarkos pakeitimo.

Pareigūnas bendravo su pranešėju tinkamai, stengėsi išaiškinti jam jo teises ir pareigas, nukreipė į institucijas, kur asmuo gali išspręsti savo problemas. Galbūt pritrūko empatiškumo, bet reikia suprasti ir pareigūnus, kurie šiuo metu turi daug darbų, daug įtemptų bei nekasdieniškų situacijų, kurias nedelsiant reikia spręsti.

Nemaža dalis pranešimų, patenkančių į Policijos registruojamų įvykių registrą, nėra pirmo būtinumo, todėl į juos ir reaguojama skirtingai (į A kategorijos – iki 12 min, į B kategorijos iki 20 min ir į C iki 60 min.).

Policija visuomet operatyviai reaguoja į pranešimus, kai gresia realus pavojus žmogaus gyvybei, sveikatai ar didelės vertės turtui, taip pat, kai daromas nusikaltimas“, – rašoma 15min atsiųstame sostinės policijos pranešime.

Klausimus tėvai turėtų spręsti bendru susitarimu

Tai, kad su tokiomis problemomis – matytis su vaikais karantino sąlygomis – susiduria ir daugiau šeimų, 15min rašė.

Pasak vaiko teisių apsaugos specialistų, akcentuojant savo teisę susitikti su vaiku dera neužmirškime tiek vaiko teisės į saugumą, tiek užtikrinti fiziškai ir emociškai saugią aplinką.

Specialistai taip pat teigia, kad karantino režimo laikotarpis savaime nėra pagrindas apriboti vaiko teisę bendrauti ir matytis su vaiku. Kartu svarbu vaiko atstovams pagal įstatymą įvertinti ir susitarti, kaip būtų užtikrinama ši vaiko teisė karantino režimo laikotarpiu.

Visus klausimus, susijusius su vaiku, abu tėvai pirmiausia turėtų spręsti bendru tarpusavio susitarimu ir taikiai, atsižvelgiant į geriausius vaiko interesus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

08:43
06:47

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

22:26
02:17
05:19

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką