Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 19d. 21:02

Nešioklių konsultantė: „Negerai, kai tėvai kūdikį nešioja nusuktą nuo savęs. Ypač blogai, kai mažylis tokioje pozoje užmiega“

Kūdikis nešioklėje
123RF.com nuotr. / Kūdikis nešioklėje

Tik gimus mažyliui, jam norisi būti kuo arčiau mamos ir tėčio, užuosti jų kvapą – prisiglaudęs kūdikis nurimsta, atsipalaiduoja ir dažniausiai užmiega. Įgyvendinti visus šiuos tikslus gali padėti nešioklė, pirmaisiais kūdikio metais ji yra didelė pagalba tėvams.

Tačiau išsirinkti nešioklę nėra paprastas darbas, kadangi jų modelių, rūšių yra labai įvairių. Ne kiekvienas žino, kaip nešioklę tinkamai užsidėti, kaip joje turėtų atrodyti kūdikis, kaip taisyklingai nešioti ir kokios nešioklės gali padaryti tik meškos paslaugą ir pakenkti kūdikiui.

Dabar, kai socialiniuose tinkluose tėvai dalinasi nuotraukomis, kaip nešioja savo vaikus nešioklėse, galima pamatyti ir labai daug netinkamų pavyzdžių.

Apie tai 15min GYVENIMO žurnalistė kalbasi su trijų vaikų mama, šiuo metu auginančia trijų mėnesių mažylę, Violeta Žekoniene, kurios gyvenimas jau ne vienerius metus sukasi apie nešiokles – ji yra ir nešiokles.lt konsultantė.

Asmeninio archyvo nuotr. /Violeta Žekonienė
Asmeninio archyvo nuotr. /Violeta Žekonienė

– Ar vaikui apskritai reikalinga nešioklė, kitaip tariant – kokie jos privalumai ir kada jos nerekomenduojamos?

– Kiekvienas vaikas gimsta su pagrindiniais poreikiais – valgyti, miegoti, tuštintis ir jausti mamos/tėčio artumą bei saugumą. Labai svarbu jau nuo pirmųjų vaiko dienų užmegzti neatsiejamą ryšį, užtikrinti jausmą, kad į jo poreikius yra reaguojama. Tik taip užauginsime žmonėmis pasitikinčią, nepriklausomą asmenybę.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad naujagimius gyvybiškai svarbu nuolat glausti, sūpuoti, nešioti, kalbinti, t. y. skatinti sudėtingų smegenų jungčių formavimąsi jau nuo pirmųjų dienų. Jeigu vaiką nešiojate ant rankų, nešioklė atliks tą patį darbą, tik dar apsaugosite savo stuburą, pečių juostą bei turėsite dvi laisvas rankas.

Jeigu nešioklė teisinga ir saugi, ji naujagimį prilaikys taip pat tvirtai kaip jūsų rankos, nesukels papildomų apkrovų gležniems kūdikio kaulams, nevargins jūsų pečių, saugos jūsų nugarą.

Krūtimi maitinančios mamos žino, kad nuolatinis kūdikio artumas skatina hormonų, atsakingų už pieno gamybą, išsiskyrimą, tad nešioklėje esantis mažylis stimuliuoja ir pieno gamybą. Beje, žindyti išmoksite net neišsiimdamos kūdikio iš nešioklės – tai ypač patogu.

Nešiokles renkasi aktyvūs tėvai – tie, kurių gyvenimo ritmas nestoja gimus mažyliui. Vaikas nešioklėje gali keliauti visur – ir keliaujant kalnuotais miškų takais, ir lipant stačiais senamiesčio laiptais, ir vingiuojant oro uosto minioje. Vežimėlis tokiose vietose tampa nemaža kliūtimi, trukdančia nevaržomai judėti. Nešioklė atlaisvina rankas ir suteikia didesnę laisvę.

Nešioklė privalo užtikrinti M formos poziciją, kai vaiko keliukai pakelti aukščiau nei užpakaliukas.

Nerekomenduojama vaiko dėti į nešioklę, jei ji yra netinkama, nesaugios konstrukcijos ir nepritaikyta vaiko fiziologijos ypatumams. Jas vadiname tiesiog „kaboklėmis“ arba „klynakabėmis“, kurių pagrindiniai bruožai būtų tokie:

  • vaikas kabo kojytėmis žemyn, tarsi pakabintas už klyniuko;
  • kojom ir rankom iškišti paliktos tiesiog skylės, kurios niekaip nesireguliuoja;
  • nešioklės nugarėlė kieta, tiesina nesėdinčio vaiko stuburą;
  • nešioklė kabinama tik ant suaugusiojo pečių;

Jei jūsų turimas nešimo „įrenginys“ turi kelis iš šių požymių, drąsiai meskite jį į tekstilės konteinerį.

123RF.com nuotr./Netinkamos nešioklės
123RF.com nuotr./Netinkamos nešioklės

– O kaip išsirinkti nešioklę? Kokių rūšių jų būna?

– Pastaraisiais metais rinkoje išgyvename tikrą nešioklių bumą – kaip niekad iki šiol nešioklės stebina savo modelių gausa, grožiu ir funkcijomis.

Jei žinosite, kuo skiriasi teisinga ir neteisinga nešioklė, drąsiai galite rinktis iš tokių rūšių, kaip ergonominė konstruota nešioklė (soft structured), vaikjuostė, žiedinis slingas, mei tai, marsupi, pusiau segama (half buckle) ar nešioklė ant klubo (hip seat).

Vaikjuostė – pats natūraliausias, nuo gilios senovės žinomas nešimo „įtaisas“. Tai tiesiog ilga audinio juosta, kurios audimo būdas (pvz. žakardas, trikotažas) padeda tobulai priglausti vaiką prie jūsų kūno. Ji tiks net itin smulkiam naujagimiui.

Žiedinis slingas – nešioklė permetama per vieną petį – jame labai patogu žindyti kūdikį gulsčioje pozicijoje, o vėliau nešti klasikinėje vertikalioje pozoje.

Kai nešioklė turi plačias amortizuojančias petnešas, kietą juosmens diržą, dėl kurio jūsų ir vaiko svorio centrai sutampa, minkštą nugarėlę, kuri optimaliai prisitaiko prie vaiko kūno, o plotis ir įtempimas reguliuojamas dirželiais ir sagtelėmis – tokias nešiokles vadiname ergonominėmis.

Fotolia nuotr./Kūdikis nešioklėje
Fotolia nuotr./Kūdikis nešioklėje

„Auganti ergonominė nešioklė“ yra tokia, kuri prisitaiko tiek prie naujagimio, tiek prie vyresnio vaiko. Jos šonai „moka“ susiaurėti/prasiplėsti, nugarėlė žeminama/aukštinama, augančioms rankytėms ir kojytėms paliktos šoninės ertmės lengvai didėja ir mažėja traukiant dirželius.

Tokia nešioklė dažnai tinka vaikams iki 20 kg, t. y. tol, kol patys norėsite nešti savo vaiką. Augančias nešiokles ypač pamėgę pametinukus auginantys tėveliai, nes tokia nešioklė akimirksniu sureguliuojama tiek mažyliui, tiek vyresnėliui nešti.

Dažnas patarimas – pasimatuoti nešioklę prieš perkant.

Dažnas patarimas – pasimatuoti nešioklę prieš perkant. Tai yra išties naudinga, tačiau ne visuomet tėvai turi tokią galimybę. Mes patariame įsiklausyti į savo poreikius, atsižvelgti į vaiko amžių, pažiūrėti vaizdo įrašą, kaip viena ar kita nešioklė segama/rišama su vaiku ir nebijoti apsispręsti pirkti net ir nepačiupinėjus. Naudojimo lengvumas atsiras kasdien praktikuojantis, klausiant patarimo, išbandant įvairius rišimus ar dirželių įtempimus.

Patys atsargiausi tėveliai gali nuomotis vieną ar kitą nešioklę ir taip galutinai apsispręsti.

– Ar nešioklės yra brangios?

– Nešioklė neturi kainuoti pigiai – juk ją dažna šeima naudoja ilgiau nei pirmą vežimėlį ar autokėdutę, kuriuos keičiame jau po pusmečio ar metų. Nešioklė tarnauja pačiais įvairiausiais gyvenimo etapais – liūdnesniais – kai naujagimis kamuojamas pilvo diegliukų, kai mažyliui dygsta dantukai ar jis karščiuoja, o taip pat ir itin linksmais – kai šeima keliauja, atostogauja ir pramogauja.

123RF.com nuotr./Mama su dukra
123RF.com nuotr./Mama su dukra

– Kokia yra ergonomiška nešioklė?

– Labai svarbu nesivaikyti skambių gamintojų vardų, o patiems išmanyti, kaip atrodo saugi ergonominė nešioklė ir mokėti ją atskirti nuo begalės rinkoje esančių garsių, bet, deja, nesaugių gaminių.

Ergonomiška, ortopediškai taisyklinga nešioklė turi šiuos požymius:

  • Platus juosmens diržas ir petnešos (jie suformuojami ir su vaikjuoste);
  • Nešioklę galima sureguliuoti net vaikui esant viduje;
  • Minkšta, netiesinanti vaiko nugaros nešioklės nugarėlė. Labai svarbu, kad naujagimis galėtų likti jam natūralioje pozoje, kai išlaikomas C formos stuburo linkis. Kai vaikiukas stiprės, išmoks sėdėti, išsities, jo laikysena pasikeis ir nešioklėje.
  • Taisyklinga klubų padėtis arba „varliuko“ poza. Nešioklė turi dengti vaiko kojytes iki kelių (jokio kabėjimo už klyno!), keliukai ir klubai sudaro M raidės formą – tik tokia pozicija saugo nuo klubų displazijos ir kartais, netgi gali padėti išvengti ortopedinių įtvarų, kai mažylis turi šį negalavimą. Nuostabu, jog ergonomines nešiokles jau rekomenduoja nemažai ortopedų ir kineziterapeutų!

Nešioklė tarnauja pačiais įvairiausiais gyvenimo etapais.

– Ar yra tokių, kurios tinka nuo gimimo iki vyresnio amžiaus, ar reikėtų vis keisti atsižvelgiant į vaiko amžių, ūgį bei svorį?

– Net jei vaikas gimė anksčiau ar mažesnio svorio, yra nešioklių, tinkančių būtent tokiems mažyliams. Ligoninėse ankstukams gali būti taikomas kengūravimo metodas – kai vaikiukas dedamas ant nuogo mamos/tėčio kūno ir jie abu apjuosiami vaikjuoste, taip leidžiant tarsi pratęsti buvimą įsčiose, reguliuojant mažylio kūno temperatūrą, girdint širdies plakimą. Tad svarbu pasirinkti tinkamą nešioklę ir galėsite nešioti net nuo 2,5 kg vaiką.

Idealu, jei galite rinktis ir pirmus mėnesius nešioti naujagimį vaikjuostėje, o vėliau pradėti naudoti ergonominę nešioklę.

Vaikjuostė (tiek austa, tiek trikotažinė) idealiai prisitaiko prie vaiko dydžio, labai jaukiai apgaubia, prilaiko itin proporcingai visą vaiko kūnelį – jis tarsi guli jums ant krūtinės prilaikomas jūsų delnais. Nepabandę sutrinka pamatę 5 metrus audinio, kurį teks susivyniot ant savęs, bet užtenka poros kartų ir vaikjuostės rišimas trunka porą minučių.

Populiariausios – augančios nešioklės, t. y. tos, kurios tinka nuo gimimo, net iki 20 kg,

Populiariausios – augančios nešioklės, t. y. tos, kurios tinka nuo gimimo, net iki 20 kg. Jos „moka“ sumažėti iki naujagimio matmenų ir po truputį „augti“ iki 2–3 metų „todlerio“ dydžio. Dažniausiai mažuosius nešame priekyje, ant krūtinės, o vyresnėlius – nugaroje ar ant klubo.

– Kaip taisyklingai nešioti vaiką nešioklėje? Kokios daromos didžiausios klaidos?

– Viena pagrindinių klaidų – įsigijus ergonominę nešioklę, po poros nesėkmingų bandymų dėtis vaiką, skubama ją grąžinti ar perleisti, teisinantis, kad vaikui nepatiko nešioklė. Taip nebūna. Nešiojami vaikai – laimingi! Jei vaikas verkia nešioklėje – daugeliu atveju, galima atsekti, kas ne taip.

Nešiojami vaikai – laimingi! Jei vaikas verkia nešioklėje – daugeliu atveju, galima atsekti, kas ne taip.

Tėvai yra atsakingi už saugų ir patogų nešioklės naudojimą, savo ir vaiko kūno pajautimą, norą mokytis. Atsipalaiduokite, „įjunkite“ fantaziją ir kūrybingai praktikuokitės nešioti savo vaiką. Galbūt reikės mažyliui paieškoti laisvesnių drabužėlių, gal reikės palinguoti ar padainuoti, o gal – netgi skubėti į lauką, kur laukia grynas oras ir įdomi aplinka.

Svarbu nebijoti dėtis pačiam, nuolat pasireguliuoti įtempimą, įsipatoginti tiek save, tiek vaiką.

Blogai, kai tėvai mažą vaiką nešioja nusuktą nuo savęs. Net jei nešioklė turi šią funkciją, nepamirškite, kad tokioje pozicijoje vaikui neužtikrinamas pilnas stuburo prilaikymas, jis gauna labai daug išorinio pasaulio stimuliacijos ir negali bet kada atsisukti į mamą/tėtį, kad nusiramintų.

Blogai, kai tėvai mažą vaiką nešioja nusuktą nuo savęs. Tokioje pozicijoje vaikui neužtikrinamas pilnas stuburo prilaikymas.

Ypač blogai, kai vaikas užmiega tokioje pozoje, nes kyla rizika smakriukui nusvirti, blokuoti kvėpavimo takus. Ant rankų nešiokime visaip – ir atsuktą, ir nusuktą, tačiau nešioklėje pratinkime būti atsisukus į jus. Vaikui paaugus tikrai įvertinsite savo pastangas atsukti vaiką į save, nes bus daug lengviau nešti, kai vaikas kojytėmis apsivis jūsų klubus, o ne kabaluos kojelėmis nusuktas nuo jūsų, taip dar labiau savo svoriu apkraudamas jūsų pečius ir nugarą.

123RF.com nuotr./Netinkamos nešioklės
123RF.com nuotr./Netinkamos nešioklės

Net ir ergonominėje nešioklėje galima nešti neergonomiškai. Ši atsakomybė tenka tėveliams, kurie privalo atidžiai skaityti instrukcijas, pasižiūrėti gamintojo vaizdo filmukus, pasibandyti dėtis be vaiko (tam tinka minkštas žaislas ar pagalvėlė), įsiklausyti į savo ir vaiko siunčiamus signalus.

– Kaip bloga nešioklė gali pakenkti vaiko sveikatai?

– Jeigu vaikas turi polinkį į klubų displaziją, o tėveliai naudoja netinkamą nešioklę – „kaboklę“, kai vaiko šlaunikaulis neįstatomas ir nefiksuojamas horizontaliai į klubą, vaikas kybo kojytėm tiesiai žemyn, tarsi už klyniuko, padėtis tik blogės. Nešioklė privalo užtikrinti M formos poziciją, kai vaiko keliukai pakelti aukščiau nei užpakaliukas. Taip užtikriname ortopediškai taisyklingą ir naudingą vystymuisi nešimo būdą.

Kai nešioklė turi kietą nugarėlę, o kūdikis dar savarankiškai nesėdi, nelaiko galvytės, jis tokiame įrenginyje pakabinamas arba už pažastų, arba susmunka ant kryžkaulio; tokiu būdu sukuriamos neproporcingos papildomos apkrovos gležnam jo kūneliui. Toks nešimas yra žalojantis ir netinkamas. Saugi nešioklė turi jaukiai apgaubti ir vienodai tvirtai prilaikyti vaiko pečius, stuburą, klubus ir kojytes iki kelių.

Svarbu ir tinkamas nešioklės įtempimas. Negalima per daug atpalaiduoti nešioklės, kad vaikas joje nesukniubtų, nebūtų blokuojami kvėpavimo takai. Taip pat svarbu ir per daug jos neįtempti, kad tiek mama (tėtis), tiek vaikas turėtų pakankamai laisvės lengvai kvėpuoti.

– Dažnai tėvai nežinodami išsirenka neergonomiškas nešiokles, nes tokias pardavinėja specialiose parduotuvėse. Atrodytų, kodėl vis dar tokios parduodamos parduotuvėse, jeigu kenkia vaiko sveikatai ir tai įrodyta tyrimais?

– O kodėl vis dar prekiaujama kokakola, jei žinome, kiek joje žalingo cukraus? Rinkoje daug gaminių, kurių kokybė ir saugumas yra nepatikimi. Labai daug nulemia reklama, inercija, kai automatiškai tikime, jog jei garsaus gamintojo gultukai ar autokėdutės labai patogūs ir kokybiški, tai saugios ir teisingos bus to paties ženklo nešioklės. Deja, tai nėra taisyklė.

Daug svarbiau yra žinoti, kokia nešioklė yra ergonomiška, kokie požymiai tai lemia, kaip jie veikia vaiko vystymąsi, ir tik tuomet pirkti.

Domėkitės! Juk kai renkamės vežimėlį ar autokėdutę, nemažai laiko praleidžiame lygindami funkcijas, svorius, medžiagas, atliktus testus. Renkantis nešioklę turime elgtis lygiai taip pat atsakingai ir išsiaiškinti, kaip saugiai ir taisyklingai nešioti savo vaiką nešioklėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

07:46
01:30
01:20

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką