Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 5d. 15:56

Stumti vežimėlį viešumoje – tėčio pasididžiavimas

Margiris Abukevičius, Jolanta Reingarde, Donatas Paulauskas ir Romas Turonis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Margiris Abukevičius, Jolanta Reingardė, Donatas Paulauskas ir Romas Turonis

Ar tėvo diena svarbi šiuolaikiniams tėčiams? Kaip dabartinis vaikų ugdymas skiriasi nuo to, koks buvo prieš tris dešimtmečius? Kodėl vaiko priežiūros atostogos nėra tik mamos reikalas? Į šiuos klausimus naujame 15min tinklalaidės „Šiuolaikiniai vyrai“ epizode stengėsi atsakyti vedėjas Donatas Paulauskas ir trys jo kalbinti svečiai.

Tėvo diena ne mažiau svarbi nei Motinos diena

Keturias dukras auginantis Margiris Abukevičius neslėpė, kad stebint, kaip vaikai Motinos dienai ruošiasi kepdami pyragus, norisi, jog per Tėvo dieną tėčiai taip pat sulauktų panašių staigmenų. Nepaisant to, jokia šventė, pašnekovo nuomone, negali prilygti buvimui su vaikais kasdien – būtent tai ir yra svarbiausia. „Vyrauja įsitikinimas, kad mamos niekas negali pakeisti, bet nekalbama apie tai, kad tėčio taip pat niekas negali pakeisti”, – kalbėdamas apie vienodą abejų tėvų svarbą vaiko vystymuisi sakė M.Abukevičius.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Margiris Abukevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Margiris Abukevičius

Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) Tyrimų programos koordinatorės dr. Jolantos Reingardės teigimu, Tėvo dienos minėjimas yra tarsi savotiškas sąmoningumo ugdymas, atkreipiantis visuomenės dėmesį ne tik į tėvystės džiaugsmus, bet ir sunkų darbą, kurio reikalauja atsidavimas šeimai.

Vaiko priežiūros atostogos yra skirtos ne tėvams, o vaikui

M.Abukevičius vaiko priežiūros atostogų buvo išėjęs net tris kartus, tačiau pripažino, kad iš pradžių tai nebuvo lengvas apsisprendimas. Jam atrodė, kad kolegoms pusę metų truksiantis atsiribojimas bus praradimas, tačiau visi puikiai susitvarkė ir vienintelis praradimas, jo teigimu, būtų buvęs iš paties ir dukros atimtas laikas: „Man kiekvienas išėjimas su mažu vaiku į viešumą kėlė pasididžiavimo jausmą, nes aš lygiai taip pat galiu prižiūrėti vaiką kaip ir mama.” Savo pasirinkimo jis visai nesigaili, net priešingai – jaučiasi skolingas šeimai už tą kartą, kai atostogų pasiimti negalėjo.

Kitas laidos pašnekovas Romas Turonis palygino patirtį 9-to dešimtmečio pradžioje auginant pirmagimį ir jaunėlio priežiūrą šiandien. Rūpinimasis buitimi neturint dabar visiems įprastų prietaisų kaip automatinės skalbimo mašinos anksčiau atimdavo visą vaikui skirtą laiką, informacijos apie teisingą ugdymą stoka taip pat neleisdavo priimti vaikui naudingiausių sprendimų, bet šiandien viskas daug paprasčiau. R.Turonis atskleidė, kad dėl jauniausio sūnaus net apribojo savo socialinę veiklą, nes norėjo daugiau laiko skirti jo vaikui įdomioms veikloms, tarpusavio ryšio stiprinimui.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Margiris Abukevičius, Jolanta Reingardė, Donatas Paulauskas, Romas Turonis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Margiris Abukevičius, Jolanta Reingardė, Donatas Paulauskas, Romas Turonis

Dr. J.Reingardė įsitikinusi, kad turėtume sekti Skandinavijos pavyzdžiu ir atsakomybę už vaiko priežiūrą tarp mamos ir tėčio dalinti vienodai, nes svarbiausi yra vaiko interesai, o jam reikalingi abu tėvai. Taip pat, nuo moterų pečių nuėmus dalį naštos, sumažėja skyrybų, bet net ir skyrybų atveju rezultatas būna geresnis, nes iš tėčių nėra atimama galimybė būti su vaikais. Europos lyčių lygybės instituto ekspertė viliasi, kad pandemija padėjo suprasti šeimai skiriamo laiko būtinybę ne tik įprastus darbus turintiems vyrams, bet ir vadovaujamas pareigas užimantiems tėčiams. J.Reingardė tikisi, kad nuo šiol jie galbūt laisviau žiūrės į savo darbuotojų norą išeiti vaiko priežiūros atostogų.

Visą tinklalaidės „Šiuolaikiniai vyrai“ pokalbį galite išgirsti čia (arba 15min KLAUSYK programėlėje, taip pat Spotify, Podbean, Google ir Apple Podcasts ir kt. platformose).

Laida parengta Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programos lėšomis įgyvendinant projektą „Parent: vyriškumo normų kaita įsitraukiant į aktyvią tėvystę“. Šią laidą inicijavo Lygių galimybių plėtros centras.

Temos: 2 Tėvo diena Tėvas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

00:14
00:57
01:32

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką