Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 25, 09:10

Aukštas cholesterolio kiekis perkopus 30-imt didina riziką susirgti Alzheimeriu

Jei perkopę 30 metų slenkstį turite aukštą cholesterolio ir cukraus kiekį kraujyje, rizika vėliau susirgti Alzheimerio liga gerokai padidėja, skelbia naujausi amerikiečių tyrimai. „Pirmą kartą atskleidėme, kad ryšys tarp cholesterolio ir gliukozės kiekio bei Alzheimerio ligos rizikos daug stipresnis, nei manyta anksčiau“, – CNN sakė Bostono universiteto Biomedicininės genetikos skyriaus vyriausiasis tyrimo autorius, medicinos, neurologijos, oftalmologijos prof. dr. Lindsay Farreris.
Vyresniame amžiuje silpsta atmintis, dėmesys
Vyresniame amžiuje silpsta atmintis, dėmesys / 123RF.com nuotr.

Cholesterolio ir cukraus kiekis kraujyje

Tyrime nustatyta, kad 35–50 metų asmenims, kurių kraujyje buvo aptiktas didelis trigliceridų ir daug mažesnis „gerojo cholesterolio“ (didelio tankio lipoproteinų DTL) kiekis, vėlesniame amžiaus tarpsnyje buvo dažniau diagnozuota Alzheimerio liga.

„Tik ankstyvojo amžiaus grupėje (35–50 metų) trigliceridų koncentracijos padidėjimas 15 mg/dL (miligramų decilitre) buvo susijęs su Alzheimerio ligos rizikos padidėjimu maždaug 5 proc., – sakė prof. L.Farreris. – Šis ryšys nebuvo pastebėtas vyresnio amžiaus žmonių grupėms, galbūt todėl, jog vyresnio amžiaus asmenys daug dažniau gydomi nuo cholesterolio padidėjimo.“

Pasak profesoriaus, taip gali būti dėl to, jog kraujyje randamas didelis trigliceridų (tam tikros riebalų rūšies – lipidų) kiekis asmenims, įžengus į ketvirtą ar penktą dešimtį, gali suaktyvinti visą metabolizmo grandinę, kuri laikui bėgant inicijuoja procesus, tiesiogiai sukeliančius Alzheimerio ligą.

Kaip skelbia tyrimas, 51–60 metų amžiaus žmonėms Alzheimerio ligos riziką padidino didelis cukraus kiekis kraujyje. „15 punktų padidėjęs cukraus kiekis kraujyje Alzheimerio ligos riziką vėlesniame amžiuje padidina 14,5 proc.“, – paaiškino L.Farreris.

„Didelis cholesterolio kiekis gal tiesiogiai ir nesukelia Alzheimerio ligos, tačiau pagreitina šios ligos patologiją ir pagilina žmogaus kognityvines problemas. Taip pat nustatytas ryšys tarp diabeto ir amiloidinės patologijos vystymosi“, – sakė Floridos Atlanto universiteto Schmidto koledžo Smegenų sveikatos centro Alzheimerio ligos prevencijos klinikos direktorius dr. Dr. Richardas Isaacsonas.

Beta amiloido plokštelės smegenyse kartu su baltymu, vadinamu tau, yra vieni iš pagrindinių Alzheimerio ligos signalų.

„Kaip ir bet kurie lėtiniai senėjimo negalavimai, tokie kaip didelis cholesterolio kiekis, širdies priepuoliai, insultai, visi jie tyliai „kaupiasi“ dešimtmečius prieš pasirodydami. Panašiai ir su Alzheimerio liga, – sakė dr. R.Isaacsonas. – Tad kuo anksčiau juos pastebėsime ir pradėsime gydyti, tuo didesnė tikimybė pagerinti smegenų veiklą.“

Svarbu didinti DTL – gerojo cholesterolio kiekį

Tyrimas, paskelbtas viename Alzheimerio asociacijos žurnale, stebėjo žmones, įtrauktus į vyriausybės remiamą tyrimą Farmingham Heart Study, kuris vyksta jau 74 metus.

„Šis tyrimas išsiskiria tuo, jog jame įtraukti asmenys, kurie kas ketverius metus (pradedant nuo 35 m.), tiriami iki tokio amžiaus, kai gali būti diagnozuota Alzheimerio liga“, – paaiškino L.Farreris.

Gera žinia ta, jog 35–50 metų asmenys gali sumažinti Alzheimerio ligos riziką 15,4 proc., jei padidintų didelio tankio lipoproteinų (DTL) kiekį bent 15 miligramų decilitre. Žmonės nuo 51 iki 60 metų, kurie padidino savo DTL, sumažino savo riziką 17,9 proc.

Didelio tankio lipoproteinai vadinami geruoju cholesteroliu, nes jie surenka blogąsias medžiagas, plūduriuojančias kraujyje, ir nuneša į „šiukšliadėžę“ (kepenis), kur jos išplaunamos iš organizmo.

JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) teigia, kad didelis DTL kiekis gali apsaugoti nuo širdies ligų ir insulto. Pasak Klivlando klinikos, DTL kiekis kraujyje turėtų būti ne mažesnis nei 40 mg/dL (miligramų decilitre) vyrams ir 50 mg/dL moterims.

Jei norite sumažinti padidėjusį cholesterolio kiekį, turėtumėte nuosekliai bendradarbiauti su savo kardiologu ir neurologu, nes yra daug niuansų, kaip matuoti lipidų kiekį kraujyje ir kokie vaistai jums yra geriausi, teigė dr. R.Isaacsonas.

„Jei jums per 30 ar 40 metų, patariu reguliariai matuoti lipidų ir cukraus kiekį kraujyje. Tik taip galite išvengti galimų ligų, – pabrėžė tyrimo autorius dr. L.Farreris. – Deja, daugelis tokio amžiaus žmonių teigia esą sveiki ir numoja ranka į bet kokius sveikatos patikrinimus. Tikiuosi, šių tyrimų išvados bent šiek tiek paskatins žmones pradėti reguliariai tikrintis savo sveikatą.“

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Manodaktaras.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką