Dabar populiaru
VVSB

Naujausios

Publikuota: 2018 kovo 26d. 15:27

Dietistė Ramunė Daujotaitė: ar gerai žinote, kokia yra dietos sąvokos reikšmė?

Mergina valgo vaisius
Vida Press nuotr. / Mergina valgo vaisius

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, mūsų sveikata daugiausiai priklauso nuo gyvensenos ir mitybos. Vilniaus visuomenės sveikatos biuro dietistės Ramunės Daujotaitės teigimu, patarimų, kaip sveikai maitintis, apstu. Tačiau neretai pateikiamos įsisenėjusios taisyklės bei įvairūs mitai. Tad kokios yra 4 auksinės ir nekintančios sveikos mitybos taisyklės?

„Mitų yra įvairių, pavyzdžiui, kad maisto produktus būtina derinti, nevalgyti po 18 val., dietos bei badavimas padeda sulieknėti, lėta medžiagų apykaita „kalčiausia“ dėl didėjančio svorio ir kt. O kur dar viliojantys dietų aprašymai. Garsenybių išbandytos ir net jų vardais pavadintos dietos (pavyzdžiui, Madonnos, Kylie Minogue), pagal kraujo grupę, kefyro, grikių, sulčių, delčios dietos ir kita“, – vardija dietistė R. Daujotaitė.

Rekomenduojama, kad pusryčius, pietus ir vakarienę skirtų apie 5–6 valandos. Valgykite ne dažniau kaip kas 2 valandas ir nerečiau nei kas 3–4 val.

Pasak Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistės, vienas populiariausių mitų – tai, kad po 18 val. rekomenduojama nebevalgyti. Vis tik verta atsiminti: jeigu žmogus eina miegoti 22–24 val. tai natūraliai išalksta, nes jau 3–4 val. po valgio skrandis ištuštėja. Verčiau vadovautis taisykle nevalgyti 2 val. iki miego. Kitu atveju, einant miegoti tiek visai tuščiu skandžiu, tiek gausiai pavalgius, jūsų miego kokybė bus prastesnė.

Pagrindiniai sveikos mitybos principai:

1. Valgykite saikingai. Maisto kiekis turi būti toks, kad patenkintų organizmo fiziologinius poreikius ir užtikrintų reikiamą energiją fizinei veiklai atlikti. Net ir sveikatai palankius produktus reikėtų vartoti saikingai, nes per didelis jų kiekis taip pat neigiamai veikia sveikatą.

2. Valgykite įvairų maistą. Vartojant įvairių maisto produktų grupių, augalinės ir gyvūninės kilmės maisto produktus, skirtingų spalvų daržoves, vaisius, uogas, galima užtikrinti žmogaus organizmui reikiamą įvairių maistinių medžiagų kiekį.

3. Subalansuokite mitybą. Racione esančių maistinių medžiagų santykis turi būti tinkamas, o gaunamos energijos kiekis – optimalus. Kiekvieno asmens poreikis skiriasi: priklauso nuo amžiaus, lyties, fizinio aktyvumo, atliekamo darbo pobūdžio.

4. Valgykite reguliariai. Svarbu išlaikyti tam tikrus intervalus tarp valgymų. Rekomenduojama, kad pusryčius, pietus ir vakarienę skirtų apie 5-6 valandos. Valgykite ne dažniau kaip kas 2 valandas ir nerečiau nei kas 3-4 val. todėl svabu, kad įtrauktumėte 2 ar 3 tarpinius užkandžius. Pirmą kartą valgyti reikėtų per 1-2 valandas po atsibudimo, paskutinį – likus 2 valandoms iki miego.

Paskaitose atskleidžiama, kokia iš tikrųjų turėtų būti dieta

Dietistė užsimena apie dar vieną dažną klaidą – nesaikingą saldumynų vartojimą. Kaip sumažinti jų poreikį?

„Saldumynų poreikį sumažinsite, jeigu reguliariai maitinsitės – ne rečiau nei kas 3 ar 4 valandas. Tiek namuose, tiek darbe stenkitės nelaikyti jų matomoje vietoje. Juos pakeiskite vaisiais, uogomis, džiovintais (necukruotais) vaisiais. Saldumynus valgykite tik po valgio. Taip pat patariama skirti dieną, kada jie bus valgomi, pavyzdžiui, šeštadienį“, – pataria R. Daujotaitė.

Daugiau apie mitybos principus ir tikrąją dietų reikšmę galite sužinoti per Vilniaus visuomenės sveikatos biuro inicijuojamas nemokamas paskaitas. Jų metu kalbama apie tai, kaip griežti mitybos apribojimai, turimi klaidingi įsitikimai ir tam tikri veiksmai gali neigiamai paveikti savijautą ir sveikatą.

Taip pat atsakoma į klausimus apie tai, kokie turi būti sveikos mitybos principai skirtingų amžiaus grupių žmonėms, sportuojantiems, kas yra emocinis valgymas ir kaip jį galima kontroliuoti? Galbūt save atpažinsite kaip „emocinį valgytoją“.

Paskaitas skaitys gydytojas dietologas ir dietistas. Informacija bus parengta tik remiantis pasaulio sveikatos rekomendacijomis, mokslinių tyrimų duomenimis ir kitais patikimais literatūros šaltiniais.

Daugiau informacijos rasite ČIA.

Medžiaga parengta pagal Vilniaus visuomenės sveikatos biuro užsakymą. Turinys apmokėtas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Grožis vasarą

Pinigai mano ateičiai

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką