Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 26d. 08:53

Judėjimas prieš skiepus – didžiausią pavojų sveikatai keliančių priežasčių 10-tuke

Skiepai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Skiepai

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) yra paskelbusi, kad skiepų vengimas 2019-siais yra viena svarbiausių sveikatos rizikos priežasčių. Šis fenomenas pasireiškia daugybėje šalių, ypač Jungtinėse Valstijose. Ligų prevencijos ir kontrolės centrų duomenys rodo, kad, nors 2017-siais daugumos rekomenduojamų skiepų kūdikiams nuo 19 iki 35 mėnesių kompensavimas išliko stabilus, žmonių, neturėjusių jokių skiepų, skaičius nuo 2001-ųjų padidėjo net keturis kartus.

Pasak tyrimo, publikuoto žurnale „PLOS ONE“, vis daugiau JAV žmonių palaiko judėjimą prieš skiepus, rašoma newsweek.com.

Kitos šalys, kuriose žymiai pastebimas judėjimas prieš skiepus, yra Australija, kur beveik 40 000 vaikų yra neskiepyti dėl tėvų prieštaravimų; ir Italija, kuri 2018-siais įvedė naujas taisykles, atšaukiančias privalomus skiepus, be kurių vaikai negalėjo patekti į mokyklą.

Pasak PSO, kalbant apie pasaulinę sveikatą, per pastaruosius dešimtmečius žmonija stipriai pasistūmėjo į priekį: daugumoje pasaulio šalių pailgėjo gyvenimo trukmė, poliomielitas beveik išnaikintas, o 2016-siais vaikų, jaunesnių kaip 5 metai, mirė 6 milijonais mažiau, palyginti su 1990-siais.

Tačiau nepaisant šių pasiekimų, vis dar išlieka didelių pasaulinių problemų – nuo mirtinų užkrečiamų ligų iki žalingo aplinkos taršos poveikio.

2019-ieji pažymi PSO Bendrosios Programos pradžią – tai penkerių metų strateginis planas, kurio tikslas sukurti sveikesnį pasaulį visiems, sprendžiant išlikusius sunkumus.

Žemiau pateikiame 10 svarbiausių problemų, kurias PSO ir jos partneriai bandys spręsti 2019-siais (ne būtinai išdėstyta tvarka).

Oro tarša ir klimato kaita

PSO mano, kad oro tarša visuomenės sveikatai kelia didžiausią riziką, ir tai nestebina, įskaitant, kad 9 iš 10-ties žmonių kvėpuoja užterštu oru; o tai sukelia maždaug 7 milijonus priešlaikinių mirčių visame pasaulyje. Mikroskopinių taršalų įkvėpimas gali sukelti vėžį, insultą bei širdies ir plaučių ligas.

Manoma, kad klimato kaita taip pat darys didelį poveikį žmonių sveikatai ir kasmet sukels 250 000 papildomų mirčių nuo 2030 iki 2050 dėl ryšio tarp tokių veiksnių kaip maliarija, karščio stresas ir blogas maitinimasis.

Neužkrečiamos ligos

Neužkrečiamos ligos yra tos, kuriomis negalima tiesiogiai užkrėsti kito žmogaus, tokios, kaip vėžys, diabetas ar širdies ligos. Kartu jos yra didžiausios žmonių žudikės, atsakingos už 70 procentų visų pasaulio mirčių. Pagrindinės šių ligų varomosios jėgos yra didelis alkoholio ir tabako vartojimas, fizinio aktyvumo trūkumas, prasta mityba ir oro tarša.

Pasaulinė gripo pandemija

PSO įspėja, kad pasaulinė gripo pandemija gali prasidėti bet kuriuo metu. Todėl organizacija bendradarbiauja su daugiau kaip 150 institucijų visame pasaulyje ir nuolat stebi gripo atmainas. Tai padės išvengti gripo ir sukurti gydymo strategijas ten, kur liga vis dėlto paplis.

„Scanpix“ nuotr./Gripo epidemija
„Scanpix“ nuotr./Gripo epidemija

Trapi ir pažeidžiama aplinka

Krizės, tokios kaip sausra, badas, konfliktai, gyventojų persikėlimas, bei prastos sveikatos priežiūros paslaugos paliko daugiau kaip 1,6 milijardo žmonių (arba 22 procentus pasaulio populiacijos) visame pasaulyje be pagrindinės sveikatos priežiūros.

Atsparumas antimikrobinėms medžiagoms

Atsparumas antimikrobinėms medžiagoms – patogenų galimybė įgyti atsparumą kažkada veikusiems vaistams – yra vienas didžiausių šių laikų sveikatos iššūkių. Didėjantis atsparumas reiškia, kad vieną dieną nebegalėsime gydyti infekcijų, sukeliančių ligas, neįgalumą ir mirtį, jei nebus medicininės pažangos. Be to, tai gali reikšti, kad įprastos operacijos ir chemoterapija taps labai rizikingos.

Ebola ir kiti didelės rizikos patogenai

Pernai Demokratinėje Kongo Respublikoje įvyko du ebolos viruso protrūkiai, sukėlę apie 400 žmonių mirtis. Tai pabrėžia žinomų didelės rizikos patogenų, turinčių potencialą sukelti pandemiją (Ebola, Zika, Viduriniųjų Rytų respiracinio sindromo koronovirusas (MERS-CoV) ir ūmaus kvėpavimo takų sindromas (SARS)), keliamą pavojų; o ką kalbėti apie tuos, kurie dar nežinomi.

Prasta pirminė sveikatos priežiūra

Žmonės daugelyje šalių neturi prieigos prie pirminės sveikatos priežiūros paslaugų. Tai yra didelė problema, kadangi tai yra pirminis kontaktas su sveikatos sistema. Neretai šios paslaugos yra labai prastos kokybės arba tiesiog neįkandamos.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./NHS slaugytojas ligoninėje
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./NHS slaugytojas ligoninėje

Atsisakymas skiepytis

Skiepai yra efektyvus ir įkandamas būdas užkirsti kelią daugumos ligų plitimui. Yra paskaičiuota, kad be jų, kasmet būtų 2–3 milijonai papildomų mirčių. Nepaisant to, nemažai žmonių keliose pasaulio šalyse atsisako skiepų (tiek sau, tiek savo vaikams), net tuo atveju, jei skiepai yra lengvai prieinami.

Dėl to gali būti sunku apsaugoti populiaciją, sumažinant „bandos imuniteto“ efektą, kuris potencialiai veda prie ligos protrūkio. Pavyzdžiui, atsisakymas skiepytis buvo nurodytas kaip vienas iš potencialių veiksnių, prisidedančių prie 30 procentų tymų atvejų padaugėjimo visame pasaulyje.

Nustatyta, kad šiuo metu pasaulyje gyvena beveik 37 milijonai žmonių, sergančių ŽIV.

Denge virusas

Kasmet apie 390 milijonų žmonių visame pasaulyje užsikrečia Denge karštine ir apie 40 procentų pasaulio gyventojų gyvena regionuose, kuriuose rizikuoja užsikrėsti šiuo virusu. Šios gripą primenančios karštinės, kurią platina uodai, mirtingumo lygis yra mažiau kaip vienas procentas – jei ji anksti aptinkama ir pacientas gauna tinkamą medicininę pagalbą. Tačiau šis skaičius gali išaugti, jei liga negydoma.

ŽIV

Nors per pastaruosius dešimtmečius padaryta didžiulė pažanga ŽIV infekcijų prevencijos ir gydymo srityje, kiekvienais metais milijonai žmonių visame pasaulyje vis dar miršta nuo ŽIV/AIDS. Yra nustatyta, kad šiuo metu pasaulyje gyvena beveik 37 milijonai žmonių, sergančių ŽIV, o tam tikros darbuotojų grupės – sekso darbuotojai, leidžiamų narkotikų vartotojai ir vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais, – turi didesnę riziką užsikrėsti ŽIV.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

06:33
01:02
23:03

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką