Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Kiek iš tikrųjų galioja pienas? Specialisto komentaras

Ar jums niekada nekilo klausimų, kodėl ant vienos pieno pakuotės galiojimo laikas kelios dienos, ant kito – kelios savaitės, o ant trečio – ir mėnuo ar dar daugiau?
Pienas
Pienas / 123RF.com nuotr.

Tad kiek iš tikrųjų galioja pienas? Kaip rašoma businessinsider.com, pieno galiojimui didelę įtaką daro tai, kaip mes jį laikome ir koks jo tipas. Tačiau yra didžiulis skirtumas tarp „geriausias iki“ ir tarp „galioja iki“ (t. y. kada galiojimo laikas baigiasi).

„Geriausias iki“ nurodo produkto kokybę, todėl net pasibaigus datai jis gali būti saugus vartoti. O štai „galioja iki“ nurodo datą (dieną), kada kokybė prastėja, todėl jis gali būti nesaugus vartoti“, – tikina Lindsey Pasieka iš ConsumerSafety.org.

Ir nors pieno galiojimo laikas varijuoja atsižvelgiant į jo tipą, pakuotę, svarbu paminėti, kad netinkamos laikymo sąlygos gali sutrumpinti galiojimo laiką, taip pat, jeigu pienas yra nevirintas, jis galioja trumpiau.

Remiantis FDA (JAV Maisto ir vaistų administracija), jeigu pienas laikomas ne šaldytuve daugiau kaip dvi valandas, jis gali būti nesaugus vartoti. Patartina pieną laikyti ne šaldytuvo durelėse, bet pačiame šaldytuve ir toje pačioje pakuotėje, gerai užsuktą, nes atidarant šaldytuvą patenkanti šiluma gali skatinti bakterijų augimą.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausiojo specialisto – valstybinio maisto produktų inspektoriaus Donato Valavičiaus komentaras

„Visų pirma, reikia atsiminti, kad pienas ir pieno produktai yra greitai gendantys produktai, kurių saugai ir kokybei didelės įtakos turi reikiamos temperatūros užtikrinimas, pradedant nuo žalio pieno supirkimo, pieno perdirbimo, pardavimo, transportavimo ir saugojimo namuose.

Gamintojas, tiekdamas produktą į rinką, kiekvienam savo produktui nustato tinkamumo vartoti terminą. Tai gamintojo vartotojui suteikiama garantija, kad nurodytomis sąlygomis laikomas produktas nurodytą terminą bus saugus ir kokybiškas vartoti. Tinkamumo vartoti terminas ženklinamas „Tinka vartoti iki ...“ (greitai gendantiems produktams).

Pieno produktus šaldytuve reikėtų laikyti sandariai, kad jie nesugertų kitų produktų, esančių šaldytuve, kvapų.

Gamintojai, norėdami nustatyti ir pagrįsti tinkamumo vartoti terminą, privalo atlikti tyrimus (studiją), kurių metu atliekami mikrobiologiniai, cheminiai, fiziniai ir jusliniai produkto tyrimai imituojant įvairias produkto saugojimo sąlygas, numatant skirtingą saugojimo temperatūrą ir laiką.

Produkto savybės kinta dėl įvairių išorinių ir vidinių veiksnių, pavyzdžiui, mikrobiologinių, cheminių pokyčių, išorinių savybių ir pan. Nuo šių tyrimų rezultatų priklauso ir produkto tinkamumo vartoti terminas.

Šiuo metu vartotojai vis mieliau iš ūkininkų perka žalią nepasterizuotą pieną. Tokiam pienui galiojantis reikalavimas – jis turi būti atvėsintas iki +6°C. Atkreiptinas dėmesys, kad tokio pieno ženklinimo etiketėje turi būti pateikta informacija „vartoti tik virintą“, šio produkto tinkamumo vartoti terminas yra ne ilgesnis kaip 24 valandos po melžimo, o etiketėje turi būti nurodytas melžimo laikas.

Parduotuvėse parduodamas pienas jau yra termiškai apdorotas. Patys populiariausi terminio apdorojimo būdai yra šie:

  • apdorotas trumpai aukštoje temperatūroje (mažiausiai 15 sekundžių ne žemesnėje kaip 72 °C temperatūroje),

  • ilgą laiką žemoje temperatūroje (mažiausiai 30 minučių ne žemesnėje kaip 63 °C temperatūroje).

Gamintojas gali pasirinkti ir kitą laiko ir temperatūros derinį, kuris užtikrintų produkto saugą ir kokybę. Taip apdoroto pieno tinkamumo vartoti terminas yra palyginti trumpas – kelios dienos.

Ilgo tinkamumo vartoti termino pienas yra :

  • apdorotas ultra-aukšta temperatūra (UAT) – tai sterilizavimo būdas, kai neišpilstytas pienas labai trumpai (4–15 sekundžių) kaitinamas itin aukštoje (135 °C–150 °C) temperatūroje. Trumpalaikis terminis apdorojimas šiek tiek pakeičia pieno skonį, tačiau leidžia išsaugoti maksimalų vitaminų ir kitų medžiagų kiekį, o nereikalingas bakterijas sunaikinti. Pailgėja tinkamumo vartoti trukmė, tačiau, atidarius tokį pieno pakelį, jį patariama suvartoti per 3 dienas, nes kitaip pienas įgyja nemalonų, kartoką skonį.

  • sterilizuotas – tai procesas, kai pienas kaitinamas aukštesnėje negu 100 °C temperatūroje, jo metu yra inaktyvuojami pieno fermentai – fosfatazė ir peroksidazė. Šiuo atveju pienas kaitinamas ilgesnį laiką sterilioje uždarytoje taroje. Toks būdas prailgina tinkamumo vartoti terminą, bet daugiau prarandama vitaminų bei kitų medžiagų, kurios neatsparios temperatūrai.

Pastebėtina, kad pieno produktus būtina laikyti gamintojo nurodytoje temperatūroje, tik tada produktas visą ant pakuotės nurodytą laiką išliks saugus ir kokybiškas. Šiltuoju metų laiku VMVT gauna vartotojų skundų dėl sugižusio pieno, nors tinkamumo vartoti terminas ir nepasibaigęs. Dažniausia to priežastimi yra netinkamas pieno transportavimas, pavyzdžiui, iš gamintojo į parduotuvę arba iš parduotuvės namo.

Vartotojams taip pat reikėtų žinoti, jog, pasibaigus tinkamumo vartoti terminui, gamintojas nebeatsako, kad produktas tebėra saugus ir tinkamas vartoti.

Laikant pieno produktus šaldytuve, mikroorganizmų dauginimasis sulėtėja arba sustoja. Pieno produktus šaldytuve reikėtų laikyti sandariai, kad jie nesugertų kitų produktų, esančių šaldytuve, kvapų. Maisto produktų rizikos vertinimus atliekantys mokslininkai rekomenduoja pieno produktus laikyti vidurinėje buitinio šaldytuvo lentynoje (4–5°C), šaldytuvo durelės dėl darinėjimo paprastai yra laikomos šiltesne zona, tad pieno šaldytuvo durelėse nereikėtų saugoti ilgesnį laiką.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius