Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2013 12 24, 23:23

Penki mitai apie miegą, kuriais reikia liautis tikėjus

Net ir sveikuoliais save laikantys žmonės dažnai daro nemažai klaidų, kai ateina laikas poilsiui. Miegas – ypatingai svarbus mūsų organizmui, jis daro įtaką ne tik mūsų nuotaikai, bet ir pasirodymui darbe ar net svoriui.
Miegas
Miegas / Shutterstock nuotr.

Vis dėlto nuo seno galvoje įsišakniję klaidingi įsitikinimai trukdo žmonėms tinkamai išsimiegoti. „The Details“ pakalbino medicinos daktarą ir miego ekspertą Jamesą B. Maasą, kad jis paneigtų penkis populiarius mitus apie miegą.

1. Per daug miegant priaugama svorio

Miegas iš tikrųjų yra geriausia dieta. Tyrimai rodo, kad jeigu kas naktį miegate vos valanda ilgiau nei įprastai, per savaitę galite numesti apie pusę kilogramo

„Miegas iš tikrųjų yra geriausia dieta, – sako J.B.Maasas. – Tyrimai rodo, kad jeigu kas naktį miegate vos valanda ilgiau nei įprastai, per savaitę galite numesti apie pusę kilogramo“. Kolorado universiteto eksperimento metu nustatyta, kad tyrimo dalyviai, kuriems nebuvo leista išsimiegoti, suvartodavo maždaug 6 proc. daugiau kalorijų nei ilgiau miegojusieji.

Leptino – hormono, kuris kontroliuoja apetitą – sumažėja, kai neišsimiegate. Būtent jis perduoda informaciją smegenims, kad organizmas turi pakankamai energijos ir nebereikia jos daugiau įgyti.

Anot J.B.Maaso, net jeigu žmogus miega 6 valandas per parą (paprastai rekomenduojama miegoti 8-9 valandas), leptino kiekis mažėja. Tuomet ir pabundate alkani ir tikriausiai labai norintys riebaus maisto. „Taip smegenys yra apgaunami ir suvalgote daugiau nei jums reikia“, – sako mokslininkas.

2. Galima atsigriebti už nemigos naktis per savaitgalį

Žinoma, miegas iki pietų sekmadienį po naktinių šėlionių penktadienį ir šeštadienį (arba po įtempto darbo visą savaitę) jus privers pasijusti žymiai geriau, tačiau nėra taip paprasta atsiskaityti už miego trūkumą.

„Negalite per vieną naktį atsilyginti už prarastą miegą – ar už vieną bemiegę naktį, ar už visą savaitę neišsimiegojimo. Gali prireikti kelių dienų arba net kelių savaičių“, – sako J.B.Maasas.

Taisyklė turėtų būti tokia – miegoti pusę laiko tiek, kiek esate pabudęs tą parą. Pavyzdžiui, jeigu per parą nemiegate 16 valandų, turėtumėte miegoti 8 valandas. Tačiau „atsigriebti“ už prarastą miegą nors ir nėra paprasta, bet būtina.

„Visai kaip negalite nekreipti dėmesio į kredito įsiskolinimus – jie tik augs ir augs – taip negalite ignoruoti ir miego trūkumo. Jis tikrai neišnyks nieko nedarant. Jūs tikrai apie miegą turite galvoti kaip apie miego sąskaitą banke ir ja rūpintis“, – sako ekspertas.

Miegas
Miegas

3. Galima įpratinti organizmą norėti mažiau miego

Kai kurie žmonės giriasi, kad jiems pakanka vos kelių valandų miego, nes jų organizmas taip įpratęs? Netikėkite jais. „Jūs galite priprasti keltis anksčiau, tačiau negalite pakeisti būtiniausių organizmo poreikių“, – sako J.B.Maasas.

Jeigu tikite, kad jums nereikia 8 valandų miego, taip kenkiate savo sveikatai. „Yra tiek daug žmonių, kurie sako, kad jiems tereikia 5 valandų miego. Jie daro milžinišką klaidą. Gali egzistuoti skirtumai ir genetiniai faktoriai, lemiantys juos, ir jūs tikrai galite būti vienas iš nedaugelio laimingųjų, kuriems užtenka 7 valandų miego, tačiau jeigu ne – ilgalaikėje perspektyvoje jūsų sveikatai, – pavyzdžiui, svoriui ir psichologinei būklei – pakenks miego trūkumas“, – aiškina mokslų daktaras.

Jeigu tikite, kad jums nereikia 8 valandų miego, taip kenkiate savo sveikatai.

4. Po taurės vyno miegosite giliau

Po taurės (ar penkių) vyno tikrai dažnai nutinka taip, kad užmiegate vos padėję galvą ant pagalvės. Tačiau tokio miego kokybė būna prastesnė nei „blaivaus“ miego.

„Bet kuris alkoholis, vartotas per tris valandas iki miego, gali sutrikdyti greitojo miego fazę, taigi jūs galite visą naktį nenugrimzti į gilų miegą, kuris yra būtinas“, – sako J.B.Maasas.

Eikite miegoti bent šiek tiek išgėręs kartą ar keliskart per savaitę – ir ne tik padidės jūsų miego deficitas, bet ir rizikuosite priaugti svorio ir turėti problemų su atmintimi.

5. Svarbu išmiegoti visą naktį neprabundant

Per naktį galite nubusti ne taip ir mažai kartų – tai atsigerti vandens, tai nueiti į tualetą, tai tiesiog besivartant. Nieko tokio! „Iš tikrųjų būtų neįprasta išmiegoti visą naktį be jokių trukdžių“, – sako J.B.Maasas.

Tačiau svarbus dalykas – ar užmiegate per 10 minučių po prabudimo. Tik tuomet, jeigu vartotės ilgiau nebegalėdamas užmigti, yra kenkiama jūsų atminties ir susikaupimo gebėjimams.

„Jeigu jums reikia daugiau nei 15 minučių vėl užmigti, tuomet sutrinka greitojo miego ciklas, o tai kenkia miego kokybei ir gali būti nemigos ženklas“, – aiškina miego ekspertas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką