Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 30d. 10:34

Prof. V.Usonis – apie ateinantį gripo ir COVID-19 sezoną: reikia tikėtis geriausio, bet ruoštis blogiausiam

Šeima serga
123RF.com nuotr. / Šeima serga

Nors sergamumo gripu duomenys Pietų pusrutulyje, kuriame šaltasis sezonas prasideda anksčiau, bei Šiaurės pusrutulio šalyse, kuriose ir vasarą registruojama susirgimų gripu, rodo, kad šiemet gripo atvejų registruojama mažiau, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Vaikų ligų klinikos profesorius, Vaikų ligoninės Pediatrijos centro gydytojas konsultantas, infektologas prof. habil. dr. Vytautas Usonis pataria neatsipalaiduoti.

Šio sezono grėsmės

„Vienas iš tokio mažo sergamumo gripu paaiškinimų – tos priemonės, kurių pasaulis imasi koronaviruso plitimui suvaldyti, labai veiksmingos ir gripo plitimui kontroliuoti. Kai kurie juokauja – vienu šūviu nušaunami du zuikiai. Logikos tokiame paaiškinime yra: ir viena, ir kita infekcija (koronavirusas bei gripas) plinta oro lašeliniu keliu. Jeigu mes tinkamai taikome infekcijos plitimą stabdančias priemones (izoliacija, kontaktų ribojimas, fizinė distancija, kaukės ir pan.), jos galioja visoms oro lašeliniu keliu plintančioms infekcijoms. Todėl sergamumas gripu kol kas registruojamas gerokai mažesnis.

Kita vertus, ne kartą esame nusvilę tikėdamiesi mažo sergamumo, o įsibėgėjus sezonui jis labai išauga. Todėl epidemiologijoje yra terminas „maksimalus saugumas“, kuris reiškia, kad jeigu galime nuo ko nors apsisaugoti, turime tai padaryti. Juk jeigu užsidedame šalmą važiuodami dviračiu, mes negalvojame apie tai, kad tuoj trenksimės kur nors į akmenį.

Epidemiologijoje yra terminas „maksimalus saugumas“, kuris reiškia, kad jeigu galime nuo ko nors apsisaugoti, turime tai padaryti.

Šis paaiškinimas tinka ir vakcinoms. Mes raginame pasiskiepyti, nors tikrosios rizikos iš anksto nuspėti negalime: ji gali būti tiek maža, tiek labai didelė. Tačiau visada geriau tinkamai pasiruošti blogiausiam variantui, kad po to nereikėtų apgailestauti“, – įsitikinęs infektologas.

Taigi, nors šiuo metu kaip didžiausia grėsmė įvardijamas plintantis koronavirusas, vertėtų nepamiršti, kad kitos peršalimo ligos, ypač gripas, taip pat sukelia rimtų bėdų, ypač kai prie jo prisideda labai paplitusi pneumokokinė infekcija. Todėl specialistai jau seniai skambina pavojaus varpais ir pataria, kaip nuo šio mikroorganizmo apsisaugoti.

Kaip gripas susijęs su pneumokokine infekcija

Pneumokokinė infekcija laikoma dažniausia sunkių gripo komplikacijų ir mirčių nuo gripo priežastimi.

Kaip pasakojo V.Usonis, apie gripo ir pneumokokinės infekcijos sukėlėjų sąsajas mokslininkai kalba jau seniai, plačiai cituojama moksliniame žurnale publikuota publikacija su labai grėsmingu pavadinimu – „Gripas ir pneumokokas – mirtina kombinacija“.

„Pneumokokinė infekcija ypatinga tuo, kad jos sukėlėjai labai plačiai paplitę ir dažnai gyvena sveikų žmonių nosiaryklėje. Pavyzdžiui, Lietuvoje atlikti tyrimai parodė, kad šaltojo sezono metu iki 60 proc. vaikų nosiaryklėje aptinkama vienų ar kitų pneumokoko padermių. Jau seniai žinoma, kad mūsų nosiaryklė nėra sterili, joje gyvena daug įvairių mikroorganizmų, tačiau kol yra pusiausvyra tarp jų ir organizmo, tai nesukelia jokių nepageidaujamų reiškinių ir traktuojama kaip sveikas bakterijų nešiojamas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Usonis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Usonis

Jeigu ši pusiausvyra sutrikdoma mikroorganizmo naudai, pavyzdžiui, žmogus suserga gripu ar kita virusine viršutinių kvėpavimo takų liga, visi puikiai žinome, kaip liga paveikia mūsų gleivines. Tuomet nosiaryklėje esančios bakterijos įgauna pranašumą ir pradeda savo „juodą“ darbą – gripas komplikuojasi į pneumokokinės infekcijos sukeltą plaučių uždegimą.

Būtent todėl jau daug metų mes, specialistai, kalbame apie būtinybę pasiskiepyti nuo pneumokoko, kad mūsų organizmas turėtų gynybinių pajėgumų prieš šias bakterijas ir, susirgę virusine infekcija, galėtume sumažinti komplikacijų grėsmę. Ypač tai aktualu šiemet, kai dar nežinome, koks sezonas mūsų laukia“, – teigė gydytojas.

Yra žinoma apie 100 pneumokokinės infekcijos sukėlėjų padermių, tačiau ligas įvairiuose regionuose, taip pat ir Lietuvoje, dažniausiai sukelia 10–15 padermių. Pasak mokslininkų, šie mikroorganizmai pavojingiausi mažiems vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms (nuo 65 metų). Vaikams jie dažniausiai sukelia ausų uždegimus, suaugusiesiems – plaučių uždegimus, tačiau šios bakterijos paplinta po visą organizmą, todėl atskirais atvejais gali sukelti ir kitų organų pažeidimų.

Kodėl verta pasiskiepyti COVID-19 pandemijos akivaizdoje

Maži vaikai jau keletą metų nuo pneumokokinės infekcijos skiepijami pagal nacionalinę skiepų programą. Daugelyje Europos šalių taip pat nemokamai skiepijami ir suaugusieji nuo 65 metų. Lietuvoje, deja, teisę į nemokamą skiepą turi tik tam tikromis lėtinėmis ligomis sergantys žmonės. Šių ligų sąrašas patvirtintas vyriausybės, taigi daug žmonių, kuriems pneumokokinė infekcija labai pavojinga, nes plaučių uždegimas tokiame amžiuje – itin rimta liga, į šią grupę nepatenka.

Todėl tiems, kuriems šis skiepas nepriklauso nemokamai, medikas pataria pasiskiepyti savo lėšomis, juolab kad mūsų laukia neeilinis rudens sezonas.

„Mes dabar nežinome, kiek agresyvi bus koronavirusinė infekcija šį rudens ir žiemos sezoną. Žinia, Lietuvoje SARS-CoV-2 virusas atsirado tada, kai gripo virusas jau rimo ir mes dar neturime patirties, kaip šie du virusai elgsis cirkuliuodami kartu. Pasiskiepyti pandemijos akivaizdoje svarbu dar ir todėl, kad tiek koronaviruso, tiek pneumokokinės infekcijos taikinys yra tas pats – kvėpavimo sistema.

Nors vienu atveju tai virusas, kitu atveju – bakterija ir jokio kryžminio imuniteto tarp jų nėra, jeigu galime savo kvėpavimo sistemą apsaugoti bent nuo to, nuo ko galima apsaugoti (tiek nuo pneumokoko, tiek nuo gripo), verta tai padaryti ir tokiu būdu sumažinti riziką susirgti tiek pneumokokine infekcija, tiek gripu. Tokiu būdu apsaugosime save nuo galimų koronaviruso komplikacijų, nors, dar kartą primenu, kryžminio imuniteto tarp jų nėra“, – aiškino V.Usonis.

Inicijuotas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

15:15
01:01:04
06:27

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką