Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 rugsėjo 12d. 22:11

Psichiatras Aurelijus Veryga: saugus kiekis alkoholio tėra keli jo lašai

Saugus alkoholio kiekis yra toks mažas, kad, kai žmonės sužino, koks jis, dažniausiai nutaria, jog išvis neverta vartoti. Taip teigia gydytojas psichiatras Aurelijus Veryga. Pasak jo, pavyzdžiui, bokale alaus yra daugiau nei 25 g gryno alkoholio, o tai jau viršija saugaus alkoholio kiekio normas.

– Daugelis pasakytų, kad išgeria saikingai. Ką manote apie gana paplitusį pasiskirstymą tarp saikingai ir nesaikingai geriančių? Kur čia riba? Ar, tarkime, taurę vyno per vakarienę išgeriantiems, jūsų požiūriu, gresia tapti alkoholikais? Ar galima juos tokiais vadinti?

– Alkoholikais jų vadinti negalima, bet yra neaišku, ar jie nėra alkoholikai. Kiekvieną žmogų tokiu atveju reikėtų vertinti atskirai. Mažų mažiausiai tie žmonės rizikuoja tapti alkoholikais. Negali užsimušt su automobiliu, jeigu su juo nevažinėji. Taip pat yra ir su priklausomybe nuo alkoholio: jei negeri, neturi galimybės tapti priklausomam, jei geri, ta galimybė atsiranda. Dauguma žmonių pradeda nuo vyno taurės, bokalo ar kitokio gėrimo. Absoliuti dauguma pradeda nuo nedidelio kiekio, nes daug iš pradžių ir neišgersi, tolerancija yra maža. Žmogus apsinuodija, ir tik vėliau tie kiekiai pradeda augti.

Lietuva prieš daugiau nei dešimtmetį nebuvo išskirtinė valstybė dėl alkoholio vartojimo

Kalbant apie saiką ir nepavojingumą, sakyčiau, kad per paskutinius penkerius metus net ir mokslo srityje labai daug kas pasikeitė supratimo prasme. Anksčiau buvo įprasta sakyti, kad vyras neturėtų viršyti 20 g gryno alkoholio per parą, moteris – 10 g. Galima tai apsiskaičiuoti, nes ant pakuotės yra nurodyta, kiek yra gryno alkoholio. Tai buvo labai plačiai komunikuojama. Buvo sakoma, kad, jei neviršiji tiek ar tiek, tai yra daugiau ar mažiau saugu. Būdavo sakoma, kad tai mažina širdies kraujagyslių ligų riziką.

– Mums  parašė LRT radijo klausytojas Ruslanas: „Kokia alkoholio dozė yra nekenksminga vidutinio ūgio, svorio ir amžiaus vyrui, kalbant apie alų? Ar tiesa, kad alkoholį sveika vartoti mažomis dozėmis? Suskystina kraują ir pan. Kalbama, kad ir besilaukiančioms moterims rekomenduojama 50 g.“

– Kaip ir minėjau, mokslas labai pakeitė savo požiūrį į alkoholio kiekius. Dabar atsiranda daugiau studijų, kurios genetiniu lygiu tyrinėja žmones. Pasirodo, kad širdies kraujagyslių apsaugantis efektas yra nesusijęs su alkoholio vartojimu. Žmonėms, kurie turi genetinį paveldėjimą, tas pats genas koduoja keletą dalykų. Mažesnė tikimybė tapti priklausomam nuo alkoholio, turėti mažesnį kraujospūdį, mažesnį riebalų kiekį kraujyje – tai genetiškai eina kartu kaip sukibę dalykai.

Buitiškai paaiškinant, ryšys tarp alkoholio vartojimo ir kraujagyslių ligų nėra priežastinis, jis yra koreliacinis. Paaiškinimas: įsivaizduokite, kad yra priežastiniai ryšiai. Jei kažką vieną pakeičiate, tai kitas pasikeičia taip pat. Tarkime, jūsų nosies ilgis ir kojos dydis yra susiję dalykai, koreliuoja, tarp jų yra ryšys. Tai, jei nupjauna nosį ir sutrumpėja koja, ryšys yra priežastinis. Bet, jei nupjovus nosį, koja nesutrumpėja, ryšys nėra priežastinis, nors jis ir yra. Taigi alkoholio vartojimas ir širdies kraujagyslių ligos nėra priežastinis ryšys. Yra atvirkščiai – dideli kiekiai didina šių ligų riziką.

Juozo Dapšausko nuotr/Dr. Aurelijus Veryga
Juozo Dapšausko nuotr/Dr. Aurelijus Veryga

Lietuvoje, Kaune, yra daryti tyrimai žmonėms, mirusiems po infarkto. Buvo imti kraujo tyrimai, kurie parodė, kad 50 proc. tų žmonių, kurie Kaune mirė nuo infarkto arba insulto, mirties metu buvo neblaivūs. Nemaža dalis tų žmonių buvo girti iki komos. Greičiausiai jie net ne nuo infarkto numirė, o apsinuodijo alkoholiniais gėrimais.

Žiūrint ir genetiškai, ir toksikologiškai, saugūs alkoholio kiekiai yra labai maži. Iš esmės jie medicinoje yra naudojami kaip lašeliai. Vaistinėse yra tirpdomas alkoholis ir vaistažolės, gaminamos tinktūros. Bet jie ir vartojami lašais, o ne buteliais, stiklinėmis ar kitais dideliais kiekiais. Yra saugus kiekis alkoholio, tačiau jis yra toks mažas, kad, kai vyrams pasakai, koks jis, jie taria, jog neverta net pradėti vartoti, nes tai iš tiesų yra lašai. Bokalas alaus jau yra labai daug. Viename jame yra daugiau nei 25 g gryno alkoholio, kuris viršija normas. Lietuvos vyrams yra įprasta vakare išgerti ne vieną bokalą alaus, o kokius 3–4 ir sakyti, kad aš negeriu, o tik atsigeriu. Tai tikrai daro žalą sveikatai.

Tai, ką jūs minėjote apie nėščiąsias, yra didžiulė tragedija, nes vieno dalyko mes nežinojome. Pasirodo, ir labai nedideli alkoholio kiekiai, išgerti nėštumo metu, jau gali sąlygoti pažeidimus sveikatai. Amerikiečiai ir kanadiečiai turi labai daug tyrimų, susijusių su šia rizika. Bėda ta, kad moteris nežino, jog laukiasi, visiškai netyčia pavartojo alkoholinių gėrimų, o poveikis ir žala, kuri yra padaroma, vėliau yra neatitaisoma.

Buitiškai paaiškinant, ryšys tarp alkoholio vartojimo ir kraujagyslių ligų nėra priežastinis, jis yra koreliacinis

Nekalbu apie tuos gydytojus, kurie patys patarinėja nėščiosioms vartoti alkoholinius gėrimus, kas neturi jokio moksliško pagrindimo ir atkeliavo iš tų laikų, kai, neturint galimybės nutraukti priešlaikinio gimdymo, nėščiosioms į veną buvo lašinamas alkoholis. Nėščioji kelias valandas buvo laikoma vidutinės girtumo būsenos, kad būtų nutraukta gimdymo veikla, sumažintas skausmas. Bet taip buvo apie 70–80-uosius ir, kiek žinau, Lietuvoje net nebuvo daroma. Tos pasakos, kad alkoholis gali atpalaiduoti gimdos raumenis, yra pasakos. Gėda, kad gydytojai toliau jas seka.

 – Ar neatrodo keista, kad išgerdami linkime vieni kitiems sveikatos? Tarsi alkoholis būtų mums į sveikatą.

– Keista, bet, matyt, tam yra istorinių priežasčių. Gal buvo laikas, kai tai siejosi su sveikata. Buvo Europoje laikmetis, kai žmonės mirdavo nuo epidemijų: šiltinės, dizenterijos ir kitų, kai vanduo buvo užterštas ir užkrėstas miestuose. Be vyno ir alaus, daugiau nebuvo, ką gert, nes rizikuodavai apsikrėsti liga ir numirti. Gal tuomet kilo tas pasakymas, nes jokio kito logiško paaiškinimo nesugalvoju.

Šiandien yra visiškai nediskutuotinai patvirtinta tyrimų ir mokslinių darbų, kad cetilas, esantis alkoholyje, yra vėžį sukelianti medžiaga. Yra įrodyta, kad jis sukelia apsigimimus žmogui, vaikui. Tai yra klasikinę priklausomybę sukelianti medžiaga, netgi sukelianti baisią fizinę abstinenciją, nutraukiant vartojimą. Tokią medžiagą skirti arba sakyti „Į sveikatą!“ – keista. Tai tas pats, kaip žmogui duoti urano arba plutonio ir sakyti „Į sveikatą!“. Taip, onkologai tą daro, kai spinduliuoja vėžį, bet taip ir būna tada, kai reikia užmušti kažką, dėl ko žmogus nebeišgyventų. Šiuo atveju yra sunku įsivaizduoti, ką reikėtų užmušti.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

01:14
01:01
03:15

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką