Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 4d. 12:07

Psichosomatika: kaip emocijos sukelia astmą, alergiją, hipertenziją ir kitas ligas

Užgniaužtas pyktis 15MAX
123RF.com nuotr. / Užgniaužtas pyktis
Šiais laikais padažnėjo įvairių ligų ir sutrikimų, kurių priežasčių nepavyksta atsekti. Žmogus varsto įvairiausių specialistų kabinetų duris, tačiau visi jie sako, kad iš savo pusės neranda nieko bloga. O žmogus jaučiasi blogai. Tuomet šios ligos priskiriamos psichosomatinėms, t. y. teigiama, kad fiziologinius pokyčius kūne sukelia psichologinės priežastys. Kaip mūsų psichika susijusi su kūnu, kalbamės su šeimos gydytoja, endobiogenikos mokymų programos gydytojams dėstytoja bei „Medicina ne medikams“ programos lektore Yuliya Asovskaja.

Kaip atsiranda psichosomatinis sutrikimas

Gana ilgai medicinoje psichika ir kūnas būdavo gydomi atskirai, tačiau atsiranda vis daugiau įrodymų, kad mūsų psichika ir kūnas yra neatsiejami ir vienas kitam turi didelę įtaką.

„Kūno ir dvasios santykiu buvo domimasi nuo senovės. Dar Antikos mąstytojas Platonas pastebėjo, kad atskirai gydyti sielą ir kūną yra klaida. Vėliau dualizmo tėvas René Descartesas domėjosi kūno ir sielos santykiu, taip pat Benedictas Spinoza ir Gottfriedas Leibnizas. Turbūt neapsiriksiu, jei psichosomatikos tėvu pavadinsiu gydytoją psichoanalitiką Franzą Alexanderį. Tačiau ilgainiui medicinoje funkciniai ir organiniai sutrikimai buvo atskirti.

Kita vertus, ryšys tarp mūsų psichologinės būsenos ir fizinio kūno buvo tyrinėjamas. Dar Charlesas Darwinas savo laiku aprašė laikysenos refleksą. Jis kalbėjo apie tai, kad mūsų judesį lemia emocija, o emocija turi įtakos mūsų judesiui, t. y. priklausomai nuo to, kaip mes judame ar sėdime, mums gali kilti skirtingos emocijos. Lygiai taip pat nuo to, kaip jaučiamės, priklauso mūsų poza ir judesiai.

Pavyzdžiui, kaip žmogus dažniausiai sėdi prie kompiuterio? Rankos ant klaviatūros, pečiai suvesti į priekį, galva nuleista, susikūprinęs. Jeigu pagalvotume, koks žmogus taip sėdi, atrastume, kad taip sėdi liūdintis žmogus. Ir priešingai, jeigu atsistojame superherojaus poza, t. y. išsitiesiame, rankas sudedame ant liemens, natūraliai pakyla nuotaika ir atsiranda daugiau pasitikėjimo savimi“, – pasakojo pašnekovė.

Nors psichosomatikos teorijose dažnai tam tikras emocijas bandoma susieti su konkrečiais organais, specialistei priimtinesnis platesnis mąstymas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

27:11
03:07
16:08

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Receptas
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką