Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 24d. 19:00

Specialistės verdiktas dėl medicininių ir medžiaginių kaukių: jeigu taip dėvite, kaukė praranda visas apsaugines funkcijas

Apsauginė veido kaukė kavinėje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Apsauginė veido kaukė kavinėje

Kaukės šiandien tapusios įprasta mūsų kasdienybės dalimi. Mes jų turime visur – drabužių kišenėse, rankinėje, automobilyje, įvairiose namų pakampėse. Ten, kur reikia, jas užsidedame, tuomet kur nors numetame, o prireikus vėl išsitraukiame. Tačiau ar taip dėvimos kaukės nėra tik butaforija? Ar jos vis dar atlieka savo pirminę funkciją?

Kuo skiriasi vienkartinės ir daugkartinės kaukės

Užkrečiamų ligų ir AIDS centro gydytoja epidemiologė Aušra Bartulienė pabrėžė, kad kaukės yra dviejų rūšių – vienkartinės medicininės ir daugkartinės medžiaginės.

„Pats pavadinimas nurodo, kad vienkartines kaukes galima užsidėti vieną kartą. Nesvarbu, kiek laiko jas naudojome, jas reikia išmesti, nes panaudotos jos praranda savo apsauginę funkciją. Vienkartinių kaukių medžiaga, iš kurios jos pagamintos, nepritaikyta naudoti daug kartų.

Net jeigu kaukės nedėvėjote dviejų valandų, koks yra maksimalus jos veiksmingumo terminas, nepadės jokios dezinfekcijos ar laikymas saulėje. Mat šios kaukės – labiau popierinės, todėl nuo dėvėjimo jų medžiagos struktūra greitai pakinta. Tokia yra ir Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacija – po vienkartinio panaudojimo medicininę kaukę išmesti“, – teigė pašnekovė.

Išmesti vienkartines medicinines kaukes taip pat reikia atsakingai – geriausia prieš tai įdėti į atskirą indą arba sandarų maišiuką.

Tuo tarpu medžiaginės kaukės yra tankesnės, jas galima per dieną nusiimti ir užsidėti keletą kartų. Kiek valandų kaukės išlieka veiksmingos, paprastai gamintojas parašo informaciniame lapelyje. Pavyzdžiui, tą pačią kaukę galima dėvėti šešias valandas, tačiau kartą per dieną ją būtina išskalbti, t. y. antrą dieną tos pačios kaukės dėtis negalima.

Jeigu kaukė medvilninė, geriausia ją skalbti karštu vandeniu ir muilu. Po to dar ją galima palyginti su garais ar tiesiog karštu lygintuvu. Jeigu medžiaga sintetinė, gamintojai nurodo temperatūros apribojimus. Kai kurias kaukes galima tiesiog išpurkšti spiritiniu 70 laipsnių aerozoliu ir palikti išdžiūti.

„Pastebėjau, kad nusiėmę kaukes žmonės dažnai jas deda tiesiog į kišenę. Šiam tikslui reikėtų turėti specialų sandarų maišelį, o tuomet jau galima jį įsimesti bet kur – į kišenę, rankinę, automobilį ir pan. Net jeigu kaukė daugkartinė, besimėtydama bet kur ji apsiteršia ir praranda savo funkciją. Pagaliau juk kaukes dėvime ne šiaip sau, o stengdamiesi save ir kitus apsaugoti. Ir jeigu ant kaukės nusėda virusas, kas tikrai realu, mėtydami kaukę bet kur, mes tą virusą platiname ant kitų paviršių, po to juos liečiame savo rankomis, ir taip ratas įsisuka toliau“, – aiškino A.Bartulienė.

Būtent todėl rekomenduojama kaukę kuo mažiau liesti, ypač iš vidinės pusės, nusiimti arba užsidėti stengiantis laikyti už raištelių, prieš tai darant ir po to nusiplauti arba dezinfekuoti rankas.

„Vilnius sveikiau: geros savijautos biuras“ iliustr./Kaip taisyklingai dėvėti daugkartinę kaukę?
„Vilnius sveikiau: geros savijautos biuras“ iliustr./Kaip taisyklingai dėvėti daugkartinę kaukę?

Primena, kad kaukes dėvime ne dėl dekoracijų

Paklausta, kaip vertina, kai žmonės lauke vaikšto kaukę nusismaukę po smakru, nes tuoj vėl reikės užsidėti, specialistė teigė, kad vėlgi dėl tos pačios higienos taip kaukių dėvėti nereikėtų.

„Jeigu reikia paeiti trumpą atstumą, pereiti iš vienos parduotuvės į kitą, galbūt tai dar atleistina. Visgi prisiminkime, kad kaukės nėra butaforija ir jų nedėvime tik dėl vaizdo. Dabar iš tiesų jos dėvimos visaip – ir nosys iškištos, ir po smakru. Kaukė turi apimti ir nosį, ir smakrą, ir būti kuo labiau prisispausta prie veido, nes kalbėdami, čiaudėdami, kosėdami mes išskiriame daug lašelių į aplinką, o kaukės juos sulaiko.

Aišku, šimtu procentų niekas, taip pat ir kaukės, mūsų neapsaugos nuo viruso, bet jos tikrai sumažina apsikrėtimo riziką. Tai jau įrodyta.

Beje, galbūt šiemet dėl kaukių dėvėjimo turėsime mažesnę sergamumo statistiką ir gripu. Iki šiol pas mus nebuvo kultūros, atėjus gripo sezonui, dėvėti kaukes, nors yra šalių, kur tai įprasta. O kalbant apie tai, kokią kaukę geriau rinktis – medicininę ar medžiaginę, tai priklauso nuo galimos rizikos. Einant į polikliniką galbūt vertėtų dėvėti medicininę kaukę, tačiau parduotuvėje, kur tikimybė užsikrėsti mažesnė, įmanoma palaikyti saugius atstumus, užtektų ir medžiaginės“, – svarstė A.Bartulienė.

Komentarai: 8

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Video

00:27
05:44
13:33

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką