Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 22d. 20:52

Svarbu žinoti: infarktas gali ištikti ir be akivaizdžių simptomų

Infarktas
Vida Press nuotr. / Infarktas

Greičiausiai daugelis žino pagrindinius infarkto simptomus. Tačiau kas, jei širdies smūgis ištinka be akivaizdžių simptomų, taip, kad net pats pacientas nežino, jog jį patyrė?

Aštrus skausmas krūtinėje, staigus kraujo spaudimo šoktelėjimas, netikėtas dusulio priepuolis. Taip mes įsivaizduojame infarkto simptomus ir, jeigu jis ištiko, dažnai būtent jie ir pasireiškia, rašoma BBC Rusijos naujienų tarnybos interneto svetainėje.

Tarp kitų požymių, pagal kuriuos galime atpažinti širdies smūgį, – rankos ar kaklo skausmas, galvos svaigimas, gausus prakaitavimas.

O kas, jei infarktas ištinka be tokių akivaizdžių simptomų, taip, kad net pats pacientas nežino, jog jį patyrė?

„Scanpix“ nuotr./Širdies ir kraujagyslių ligos puola vis jaunesnius žmones
„Scanpix“ nuotr./Širdies ir kraujagyslių ligos puola vis jaunesnius žmones

Simptomai gali būti nurašomi nuovargiui

Kaip rodo Harvardo universiteto tyrimas, tai nutinka gerokai dažniau, nei manė medikai. Vadinamasis tylusis, ar nepastebimasis, miokardo infarktas dažniau ištinka vyrus.

„Tyliojo miokardo infarkto simptomai gali būti tokie silpni ir trukti taip trumpai, kad dažnai manoma, jog tai tiesiog paprastas diskomfortas ar kita mažiau rimta problema. Vyrai dažnai juos tiesiog ignoruoja“, – aiškina Harvardo universiteto klinikų profesorius George'as Placki.

Tyliojo miokardo infarkto simptomai gali būti tokie silpni ir trukti taip trumpai, kad dažnai manoma, jog tai tiesiog paprastas diskomfortas ar kita mažiau rimta problema.

Pavyzdžiui, nuovargis ar fizinis diskomfortas dažnai gali būti nurašomas persidirbimui, miego trūkumui ar tiesiog dėl amžiaus organizme vykstantiems pasikeitimams.

Nedidelis skausmas gerklėje ar krūtinės srityje gali atrodyti kaip rėmens sukeltas nepatogumas.

Vida Press nuotr./Skausmas
Vida Press nuotr./Skausmas

Aštrus kairiosios krūtinės dalies skausmas greičiausiai privers jus įtarti širdies smūgį, tačiau tylusis miokardo infarktas gali sukelti tik nedidelį diskomfortą krūtinės srityje, rašoma BBC Rusijos naujienų tarnybos interneto svetainėje.

„Kartais žmogus jaučiasi visiškai normaliai tiek ištikus tyliajam infarktui, tiek po jo. Tai tik didina riziką, kad pavojingi signalai nebus pastebėti“, – įspėja profesorius G.Placki.

Kartais žmogus jaučiasi visiškai normaliai tiek ištikus tyliajam infarktui, tiek po jo. Tai tik didina riziką, kad pavojingi signalai nebus pastebėti.

Būtent dėl to Harvardo medikų tyrimo rezultatai, publikuoti JAV Medicinos asociacijos žurnale, kelia ypač didelį susirūpinimą, rašoma BBC Rusijos naujienų tarnybos interneto svetainėje skelbiamame straipsnyje.

Vyrai priskiriami didesnės rizikos grupei

Gydytojai ištyrė beveik 2000 vyrų ir moterų nuo 45 iki 84 metų amžiaus, kurie anksčiau nesirgo širdies ir kraujagyslių ligomis.

Po dešimties metų jiems buvo atliktas pakartotinis širdies magnetinio rezonanso tyrimas.

„Fotolia“ nuotr./Širdies sveikata
„Fotolia“ nuotr./Širdies sveikata

8 procentų tirtų asmenų širdyje buvo aptikti randai, rodantys, kad jie patyrė miokardo infarktą.

78 procentai iš jų nė nežinojo apie tai, kad juos buvo ištikęs širdies smūgis, rašoma BBC Rusijos naujienų tarnybos straipsnyje.

78 procentai iš jų nė nežinojo apie tai, kad juos buvo ištikęs širdies smūgis.

Vyrai tylųjį infarktą patyrė penkis kartus dažniau nei moterys.

Sprendžiant iš tyrimo rezultatų, tyliojo miokardo infarkto rizikos faktoriai yra tokie pat, kaip ir paprasto širdies smūgio: rūkymas, antsvoris, nepakankamas fizinis aktyvumas, aukštas kraujospūdis, padidėjęs cholesterolio lygis ir diabetas.

Fotolia nuotr./Nutukęs vyras.
Fotolia nuotr./Nutukęs vyras.

„Po tyliojo miokardo infarkto širdis blogiau dirba, ant jos atsiranda randai, – aiškina G.Placki. – Įvertinus faktą, kad dauguma tylųjį infarktą patyrusių pacientų nesikreipia į medikus iš karto, padidėja pakartotinio širdies smūgio, kuris gali būti gerokai rimtesnis, rizika.“

Vertinant faktą, kad dauguma tylųjį infarktą patyrusių pacientų nesikreipia į medikus iš karto, padidėja pakartotinio širdies smūgio, kuris gali būti gerokai rimtesnis, rizika.

Kartais širdies smūgis vyrams nustatomas tik praėjus kelioms savaitėms ar net mėnesiams po miokardo infarkto – atlikus reguliarų patikrinimą ar kreipusis į medikus dėl lėtinio nuovargio, nuolatinio dusulio ar ilgalaikio rėmens.

Kaip nurodoma BBC Rusijos naujienų tarnybos publikacijoje, gydytojui nėra sunku diagnozuoti tylųjį miokardo infarktą. Dažniausiai užtenka padaryti kardiogramą ar širdies ultragarso tyrimą.

Kitas paprastas būdas yra kraujo tyrimas, kuris parodo specifinį baltymą troponiną T. Jis į kraują patenka, kai yra pažeidžiamos širdies raumens ląstelės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

08:55
00:20
46:42

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką