2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Vis daugiau tėvų duoda vaikams melatonino, nežinodami apie riziką

Nauji tyrimai atskleidė, kad JAV tėvai jau ikimokyklinio amžiaus vaikams reguliariai duoda melatonino, nors trūksta įrodymų, patvirtinančių jo saugumą ar veiksmingumą, rašo „Science Alert“.
Vaikas miega
Vaikas miega / 123RF.com nuotr.

Neseniai atlikta amerikiečių tėvų apklausa parodė, kad 1 iš 5 mokyklinio amžiaus vaikų ir paauglių vartoja melatonino papildus, kurie padeda užmigti. Tai yra gana didelis šuolis, palyginti su 1,3 proc., kurie buvo nustatyti prieš penkerius metus. Tiesa, tuomet melatonino vartojimas tirtas platesnėje amžiaus grupėje.

Vida Press nuotr./Mama skaito vaikui prieš miegą
Vida Press nuotr./Mama skaito vaikui prieš miegą

„Mes nesakome, kad melatoninas būtinai kenkia vaikams, – aiškina Kolorado Boulderio universiteto miego ir vystymosi mokslininkė Lauren Hartstein. – Tačiau reikia atlikti daug daugiau tyrimų, kad galėtume tvirtai teigti, jog vaikams saugu jį vartoti ilgą laiką.“

Šių metų pradžioje L.Hartstein ir jos kolegos 993 JAV vaikų nuo 1 iki 13 metų amžiaus tėvų paklausė, ar jų vaikai vartojo melatoniną per pastarąsias 30 dienų. Rezultatai labai skyrėsi nuo 2017-2018 m. duomenų, kurie apėmė 19 metų ir jaunesnius asmenis, rašo „Science Alert“.

Tarp 1-4 metų amžiaus vaikų 5,6 proc. per pastarąjį mėnesį vartojo melatonino papildų. Tarp 5-9 metų amžiaus vaikų šis rodiklis išaugo iki 18,5 proc., o tarp 10-13 metų amžiaus vaikų – 19,4 proc.

Jaunesniems nei 5 metų vaikams buvo duodama iki 2 mg, o 10-13 metų vaikams – net 10 mg. Melatonino vartojimo trukmė dažnai viršijo 12 mėnesių.

„Tyrimas parodė, kad tėvai pradeda duoti melatonino palyginti jauname amžiuje ir ilgesnį laiką“, – sako L.Hartštein.

Daugelyje šalių melatoninas vaistinėse parduodamas su receptu, t.y. jį paskirti turi gydytojas, esant tam tikrai sveikatos būklei. Tačiau JAV (taip pat ir Lietuvoje) laikomas maisto papildu, todėl jo reguliavimas daug laisvesnis ir recepto nereikia.

Saugu vartoti trumpai

Epifizės liauka, esanti giliai mūsų smegenų centre, dienos pabaigoje išskiria melatoniną. Šis hormonas signalizuoja mūsų kūnui, kad laikas nurimti ir išsimiegoti, padėdamas palaikyti reguliarų cirkadinį ritmą.

Žmonės, kuriems sunku užmigti, dažnai vartoja melatonino papildus, kurie švelniai paskatina miegoti. Turimais duomenimis, jį saugu vartoti trumpą laiką nuo vieno iki trijų mėnesių ir 0,5-1 miligramo (mg) dozėmis, tačiau ilgalaikis poveikis nežinomas, rašo „Science Alert“.

Nerimo kelia JAV 2012-2021 m. apsinuodijimų kontrolės centruose užregistruotų vaikų melatonino vartojimo atvejų, apie kuriuos pranešta, skaičius išaugo 530 proc. ir daugiausia jų patyrė jaunesni nei 5 metų vaikai.

123RF.com nuotr./Mergaitė vartoja vitaminus
123RF.com nuotr./Mergaitė vartoja vitaminus

Neseniai atlikus 25 JAV parduodamų melatonino guminukų tyrimą, nustatyta, kad 22 guminukuose buvo klaidingai nurodytas melatonino kiekis, o viename jų melatonino dozė buvo daugiau nei tris kartus didesnė nei nurodyta etiketėje.

„Tėvai, duodami šių papildų, gali nežinoti, ką duoda savo vaikams,“ – sako L.Hartštein.

Yra įrodymų, kad melatonino papildai gali padėti autizmu sergantiems žmonėms geriau išsimiegoti, o tyrimai atskleidė melatonino fiziologijos ir cirkadinio ritmo sutrikimus šioje populiacijoje.

Tačiau tyrimo autoriai pabrėžia, kad veiksmingumas, dozavimas ir ilgalaikis saugumas kitose populiacijose nenustatytas, be to, tikėtina, kad tai priklausys nuo amžiaus.

Mokslininkams nerimą kelia ir tai, kad didelis melatonino vartojimas tarp vaikų gali reikšti rimtesnį miego sutrikimą, kuris turėtų būti tinkamai diagnozuotas ir gydomas.

„Jei tiek daug vaikų vartoja melatoniną, tai rodo, kad yra daug pagrindinių miego problemų, kurias reikia spręsti. Simptomo šalinimas nebūtinai pašalina priežastį“, – sako L.Hartštein.

Tyrimas paskelbtas žurnale „JAMA Pediatrics“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Reklama
Breketai ar kapos? Patikimiausi dantų tiesinimo būdai
Reklama
Stogas be saugos elementų – lyg automobilis be saugos diržų
Reklama
Pagal vėžio gydymą Vidurio Europos ir Baltijos šalys vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką