Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2016 gegužės 5d. 21:01

Vyras įsitikino – su saule nevalia juokauti: padėjo gydyti žvynelinę, bet sukėlė odos vėžį

Algimantas Kartočius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Algimantas Kartočius

65 metų vilnietis Algimantas Kartočius nuo 18 metų serga psoriaze, kitaip vadinama žvyneline, tačiau vyras atrado stebuklingą vaistą, leidžiantį jam gyventi normalų gyvenimą – saulę. Šiandien jis jau nėra nusiteikęs taip optimistiškai – prieš dvejus metus vyrui buvo diagnozuotas odos vėžys, o šiemet toje pačioje vietoje – dar grėsmingesnis darinys, melanoma.

Saulė padėjo beveik visus metus nejusti nemalonių simptomų

Suprasti akimirksniu

  • Nuo 18 metų kamuojančią žvyneline puikiai kontroliavo saulės voniomis
  • Diagnozė kaip perkūnas iš giedro dangaus – vėžys
  • Po poros metų liga grįžo su trenksmu
  • Euromelanomos akcija – medikai tikrins visus norinčiuosius

„Iš pradžių tik niežtėjo galvą. Šie menki simptomai gyventi netrukdė, netgi atitarnavau kariuomenėje.

Vėliau pradėjo berti ir niežtėti visą kūną – nugarą, rankas, krūtinę, kiek mažiau – kojas, naudojau įvairius kremus, bet pastebėjau, kad geriausiai padeda saulė, todėl stengiausi būti joje kuo daugiau – aktyviai sportuoju ir nuo pavasario iki rudens dėviu tik trumpą aprangą, daug laiko vasarą praleidžiu sodyboje – lauke visada dirbu, kiek įmanoma, išsirengęs.

Kasmet, kai tik atšildavo, iškart išsirengdavau ir jau po mėnesio neturėdavau jokių odos problemų. Saulės poveikis išlikdavo iki pat vėlyvos žiemos. Tik tuomet vėl pasirodydavo žvynelinės požymiai ir tekdavo apsilankyti pas gydytoją, kad šis išrašytų tepalų ar skirtų kitokių procedūrų.

Prieš dvejus metus tokio eilinio vizito metu ant nugaros gydytojas pamatė keistą darinį, kurio negalėjo susieti su žvyneline. Dar negražiau atrodantį darinį pamatė ant rankos, todėl nusiuntė išsitirti. Buvo nustatytas odos vėžys – bazalinių ląstelių karcinoma. Kadangi liga buvo diagnozuota anksti, ypatingo gydymo nereikėjo – išpjovė ir tiek. Dar skyrė tepaliuką, kad randas greičiau užsitrauktų“, – atviravo vyras.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algimantas Kartočius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algimantas Kartočius

Po sėkmingo gydymo vėžys atsinaujino

Šiemet, taip pat eilinio apsilankymo pas gydytoją metu, toje pačioje vietoje, kurioje buvo išpjautos vėžinės ląstelės, Algimantui buvo diagnozuota melanoma. Gydytojui nepatiko, kad randas iki galo taip ir neužsitraukęs, todėl vėl nusiuntė vyrą pasitikrinti.

„Aš pats nieko bloga įtaręs nebūčiau – na, yra randas, ir tiek. Juolab kad ir vieta tokia, kad sunku ją kasdien apžiūrinėti. Kol kas nežinau ligos stadijos, kitą savaitę atliks tyrimą, kuris ją ir parodys. Suleis radioaktyvių vaistų ir žiūrės, ar nėra kūne metastazių, ypač pažasties limfmazgyje. Jeigu ten bus vėžinių ląstelių, pjaus ne tik gana didelį odos plotą aplink randą, bet ir šalins limfmazgį.

Gyvenime esu optimistas, todėl tikiuosi geriausio, tačiau diagnozė nemaloni. Bėda ta, kad melanoma – agresyvi vėžio forma, ji gali atsirasti bet kuriame organe, o aš nežinau, kiek laiko su ja vaikščioju – nebuvau pas gydytoją apie metus. Taigi gydydamas vieną ligą įsigijau kitą ligą“, – apgailestavo vyras.

Algimantas prisipažino niekada nenaudojęs kremų nuo saulės, atvirkščiai, tepdavosi deguto tepalu, kuris padeda nuo žvynelinės, bet dar labiau sustiprina žalingą UV spindulių poveikį.

„Labai nesinori atsisakyti saulės spindulių, bet būsiu priverstas dozuoti, kad dar kur nors papildomas darinys neatsirastų. Vakar buvau sodyboje – taip norėjosi išsirengti... Kita vertus, negi per karščius ilgomis kelnėmis bėgiosiu ar minsiu dviračiu ilgomis rankovėmis. Įdomiausia, kad nejaučiu jokių simptomų – nei nuovargis atsiranda, nei kur skauda, nuotaika puiki, apetitas geras, miegu taip pat gerai, protas – aiškus. Taigi ne veltui medikai ragina žmones pasitikrinti savo odą. Vėžys – klastinga liga“, – teigė pašnekovas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Matilda Bylaitė-Bučinskienė ir Juras Požela
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Matilda Bylaitė-Bučinskienė ir Juras Požela

Daugelis žmonių kremus nuo saulės naudoja neteisingai

Lietuvoje jau devintą kartą organizuojama švietėjiška odos vėžio ir melanomos prevencijos akcija. Pasak Lietuvos Euromelanomos kampanijos organizatorė ir koordinatorės, Lietuvos dermatovenerologų draugijos prezidentės, Santariškių klinikų Dermatovenerologijos centro vadovės, prof. Matildos Bylaitės-Bučinskienės, šių metų šūkis: „Saulė šviečia ne tik paplūdimyje, ji lydi tave visur ir visada“. Tai reiškia, kad saugotis nuo saulės reikia visur ir visada.

„Deja, tik trečdalis apklaustų europiečių pasakė, kad jie saugosi nuo ultravioletinių (UV) saulės spindulių nuolat. Todėl mes apeliuojame į žmonių sąmoningumą, raginame žmones keisti savo įpročius, saugoti nuo saulės savo vaikus ir artimuosius, ypač vyrus, kurie dažnai aktyviai sportuoja atvirame lauke ir paprastai tai daro labai atidengtu kūnu.

15min nuotr./Kaip atpažinti odos vėžį?
15min nuotr./Kaip atpažinti odos vėžį?

Dar prieš 20 metų nežinojome, kad saulės spinduliai – toks stiprus kancerogenas, tačiau šiandien įrodyta, kad 90 proc. odos vėžio atvejų sukelia saulė. Reikia žinoti, kad oda nieko nepamiršta ir nors saulės poveikis iš karto gali nepasireikšti, jis sumuojasi ir galiausiai po kelių dešimtmečių atsiranda pavojingi pokyčiai. Kasmet nuo melanomos miršta 3,5 milijono gyventojų – daugiau nei Lietuva“, – teigė medikė.

Specialistai primygtinai rekomenduoja vengti tiesioginių saulės spindulių, kai jie intensyviausi – nuo 11 iki 15-16 val., o vaikams iki trejų metų šiomis valandomis saulėje visai negalima būti.

Pasak M. Bylaitės-Bučinskienės, visame pasaulyje pastaruoju metu viešose erdvėse, darželiuose planuojamos vietos, suteikiančios šešėlį ir apsaugą nuo saulės, žmonėms primenama saulėje dėvėti galvos apdangalus, jau galima įsigyti sportinės aprangos, kurios medžiaga ir „kvėpuotų“, ir saugotų nuo UV spindulių.

Taip pat būtina naudoti apsauginius kremus nuo saulės, kuriuos reikia tepti pusvalandį prieš einant į saulę. Šiuo metu kūnui rekomenduojamas filtras – 30, veidui – 50. Bėda ta, kad žmonės kremą tepa neatidžiai, nesistengdami ištepti kiekvieno odos plotelio, be to, jį taupo,todėl jis nebūna pakankamai veiksmingas. Dar viena bėda, kad bet koks kremas po 2 valandų jau neveikia, o žmonės vis dar mano, kad vieną kartą išsitepę apsisaugo visai dienai.

Kai žmonės kremą naudoja netinkamai, ima atsirasti įvairiausi mitai, pavyzdžiui, kad jie tik dar labiau pritraukia UV spindulius, sustiprina jų poveikį. Iš tiesų, jeigu nesiteptumėte kremais, daugiau 2 valandų saulėje neišbūtumėte, nes nudegtumėte. Kremai saulės poveikį susilpnina, bet, net jei naudojami tinkamai, visiškai nuo UV spindulių neapsaugo. Dalis jų vis tiek prasiskverbia. Būtent todėl vien kremų neužtenka, būtina tiesiog dozuoti saulę“, – patarė dermatovenerologė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Matilda Bylaitė-Bučinskienė ir Juras Požela
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Matilda Bylaitė-Bučinskienė ir Juras Požela

Medikai kviečia į akciją – tikrins odą

Lietuvoje įvykusių pirmųjų aštuonių Euromelanomos kampanijų metu dalyvaudavo daugiau nei 60 dermatologų iš daugiau nei 40 įvairių Lietuvos gydymo įstaigų. Iš viso per aštuonis metus Lietuvoje akcijos metu buvo patikrinti virš 8000 žmonių, iš kurių apie 39 asmenų įtarta odos melanoma, apie 240 pacientų – odos vėžys (bazalinių ląstelių ar plokščialąstelinė karcinoma), beveik 640 asmenims aptikti atipiniai apgamai, kuriuos patarta šalinti.

Euromelanomos kampanijos labdaringa patikra dėl odos vėžio bus vykdoma gegužės 13 d. Rotušės aikštėje, Vilniuje. Nuo 11 val. iki 16 val. medikai specialiai įrengtoje palapinėje atliks odos patikrą dėl vėžio ir melanomos, taip pat bus vykdoma švietėjiška veikla, pildomos anonimines anketos, dalinama švietėjiška-informacinė medžiaga, bus mokoma, kaip apžiūrėti savo odą.

Dalyvauti akcijoje žmones skatina ir sveikatos apsaugos ministras Juras Požela.

„Melanoma – klastinga, agresyvi liga. Jeigu ji diagnozuojama anksti, išgydoma gerai, tačiau jeigu uždelsiama, pagalba gali būti labai komplikuota. Todėl noriu paraginti keisti gyvenimo būdą, požiūrį į kai kuriuos dalykus, pavyzdžiui, kad įdegęs kūnas yra gražu, kad lankytis soliariumuose yra sveika, nes tai vitamino D šaltinis. Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijos dėl saulės ir soliariumų labai aiškios – UV spinduliai žalingi“, – teigė ministras.

15min nuotr./Kaip atpažinti odos vėžį?
15min nuotr./Kaip atpažinti odos vėžį?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

01:02
02:22
00:37

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką