2026-08-18 14:56

Pradedamas filmuoti Emilio Vėlyvio filmas „Sugauti Vanagą“, legendinio partizano vaidmenyje – žinomas aktorius

Šiomis dienomis prasidėjo filmo, pasakojančio apie beatodairišką ir bekompromisę Lietuvos laisvės kovą, filmavimo darbai. Pagrindinį vaidmenį heroiniame epe „Sugauti Vanagą“ atliks aktorius Kęstutis Cicėnas.
Emilio Vėlyvio filmo „Sugauti Vanagą“ filmavimo darbai
Emilio Vėlyvio filmo „Sugauti Vanagą“ filmavimo darbai / Filmo komandos nuotr.

Adolfo Ramanausko-Vanago vaidmuo Kęstučiui Cicėnui atėjo netikėtai ir pareikalavo ryžtingų sprendimų: teko perplanuoti darbus, atidėti teatro premjerą, atsisakyti kitų projektų ir ieškoti išeičių situacijose, kuriose jų, regis, nebuvo. Aktorius nusprendė rizikuoti ir priėmė vieną svarbiausių profesinių iššūkių savo karjeroje.

Filmo režisierius Emilis Vėlyvis pasakoja, kad pagrindinio vaidmens atlikėjo pasirinkimą nulėmė ne vien sėkminga aktoriaus atranka.

Filmo komandos nuotr./Aktorius Kęstutis Cicėnas
Filmo komandos nuotr./Aktorius Kęstutis Cicėnas

„Kęstutis per atranką pasirodė labai gerai. Jis – talentingas ir stiprus aktorius. Jaučiau, kad šiam vaidmeniui jis yra tinkamas, o savo pasirengimu nenuvylė nei manęs, nei aktorių atrankos režisieriaus. Tikiu, kad jis sukurs puikų vaidmenį“, – teigia režisierius.

Pasak jo, Kęstutis Cicėnas į filmavimą atėjo nuodugniai pasiruošęs: gilinosi į istorinę medžiagą, skaitė, rinko informaciją apie Adolfą Ramanauską-Vanagą, jo gyvenimą iki partizaninės kovos ir aplinkybes, nulėmusias lemtingą apsisprendimą.

„Vanagas pirmiausia nėra kariškis. Tai civilis žmogus, pedagogas, vieną dieną padėjęs rašalinį parkerį ant stalo ir išėjęs kovoti su stribais bei okupacine sistema. Jis – idealistas, intelektualus, psichologiškai stiprus ir pasirengęs žmogus, didelę savo gyvenimo dalį ir galiausiai gyvybę atidavęs dėl Tėvynės. Tokie žmonės traukia ir įkvepia kitus“, – teigia E. Vėlyvis.

Nuo istorinio didvyrio – prie gyvo žmogaus

Kęstutis Cicėnas atviras: prieš pradėdamas ruoštis vaidmeniui apie Adolfą Ramanauską-Vanagą žinojo nedaug.

„Žinojau, kad Adolfas Ramanauskas-Vanagas yra vienas žymiausių Lietuvos partizanų didvyrių. Jei atvirai – tai tiek“, – prisipažįsta aktorius.

Tačiau pradėjus gilintis į Vanago gyvenimą, jo bendražygių liudijimus ir partizaninio pasipriešinimo istoriją, požiūris pasikeitė. Už istorinių faktų aktorius išvydo jaunus žmones – su savo svajonėmis, baimėmis, meile ir viltimi.

„Mane nustebino, kokios žmogiškos ir artimos yra jų istorijos. Ne patys partizanų išgyvenimai – jie mums sunkiai suvokiami, – bet jų vidinis pasaulis ir jausenos. Tai buvo jauni vyrai ir moterys, turėję tokį pat polėkį, baimes ir svajones kaip mes“, – sako K. Cicėnas.

Vanago istorija aktoriui tapo daugiau nei medžiaga vaidmeniui. Ypač stiprų įspūdį jam paliko žmogaus pasirinkimas: prisitaikyti prie okupacijos arba sąmoningai imtis to, kas yra jo valioje, kad padėtis pasikeistų.

Filmo komandos nuotr./Režisierius Emilis Vėlyvis
Filmo komandos nuotr./Režisierius Emilis Vėlyvis

„Man atrodo, kad šiandien, matydami tai, kas vyksta pasaulyje, ir mes savo viduje dažnai turime priimti panašius sprendimus. Todėl Vanagas man dabar yra sąmoningo, laisvo ir stipraus žmogaus pavyzdys“, – teigia aktorius.

Filmas apie apsisprendimo kainą

„Sugauti Vanagą“ – tikros istorijos įkvėptas herojinis istorinis epas apie bekompromisę lietuvių kovą už laisvę ir žmones, kurie stojo prieš nepalyginamai galingesnį priešą, nors suvokė, kad gali būti išduoti, suimti ar nužudyti.

Filmo centre – Adolfas Ramanauskas-Vanagas ir jo apsisprendimas nepaklusti okupacinei sistemai. Kūrėjai siekia parodyti ne tik istorinės kovos mastą, bet ir asmeninius žmonių pasirinkimus, santykius, vidines abejones bei idealizmą, leidusį nepasiduoti net tada, kai pergalė atrodė beveik neįmanoma.

„Mano mirtis taps sėkla Lietuvos laisvės medžiui“, – filme sako pagrindinis herojus Adolfas Ramanauskas-Vanagas.

Filmo komandos nuotr./Emilio Vėlyvio filmo „Sugauti Vanagą“ filmavimo darbai
Filmo komandos nuotr./Emilio Vėlyvio filmo „Sugauti Vanagą“ filmavimo darbai

Filmo tikslas – atskleisti, kas paskatino jaunus Lietuvos vyrus ir moteris pasirinkti kovą už Tėvynės laisvę, bei perteikti dramatišką laikotarpį, kuriame asmeniniai likimai tapo visos valstybės istorijos dalimi.

Precedento neturintis Lietuvos verslo ir visuomenės palaikymas

Didžioji filmo „Sugauti Vanagą“ biudžeto dalis surinkta Lietuvos verslo ir visuomenės pastangomis. Lietuvos kino centras filmo gamybai skyrė 400 tūkst. eurų – kiek daugiau nei dešimtadalį viso projekto biudžeto. Likusią dalį paaukojo Lietuvos verslo įmonės, mecenatai ir privatūs žmonės.

Pasak filmo kūrėjų, tokio masto susitelkimas – precedento Lietuvos kino istorijoje neturintis pilietinio solidarumo gestas. Filmas kuriamas žmonių, įmonių ir organizacijų, kuriems svarbu išsaugoti istorinę atmintį ir ateities kartoms papasakoti Lietuvos laisvės kovotojų istoriją, pastangomis.

Prie filmo kūrimo prisidėjo mecenatai UAB „YIT Lietuva“, „Maxima“, „Citus“, „Mantinga“, „Skuba“, „Kauno grūdai“, „Hoptrans“, AB „Volfas Engelman“, LRT, AS „Go3 Baltics“, „NT Service“ ir „BROLIS“.

Filmo komandos nuotr./Emilio Vėlyvio filmo „Sugauti Vanagą“ filmavimo darbai
Filmo komandos nuotr./Emilio Vėlyvio filmo „Sugauti Vanagą“ filmavimo darbai

Filmą taip pat remia Gediminas Kvietkauskas ir šimtai žmonių visoje Lietuvoje.

Aktoriai ir kūrybinė komanda

Kartu su Kęstučiu Cicėnu filme vaidina Liubomiras Laucevičius, Džiugas Grinys, Andrius Žiurauskas, Giedrius Kiela, Vitalija Mockevičiūtė, Ramūnas Rudokas, Lukas Malinauskas, Darius Gumauskas, Eglė Mikulionytė, Ainis Storpirštis, Neringa Varnelytė, Aldona Vilutytė, Gabija Jaraminaitė, Barbora Bareikytė, Agnė Grudytė ir kiti Lietuvos aktoriai.

Filmą kuria VšĮ „Pilietinė medija“. Kino prodiuseriai – Edmundas Jakilaitis, Mantvidas Žalėnas, Daiva Varnaitė-Jovaišienė ir Asta Liukaitytė.

Filmo operatorius Feliksas Abrukauskas (LAC), kino dailininkai – Ramūnas Rastauskas ir Raimondas Dičius, kostiumų dailininkė Daiva Petrulytė, grimo dailininkė Jurgita Globytė.

Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą