Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 birželio 11d. 18:59

Psichologė A.Duckworth: „Pianinu skambini ne tam, kad taptumei Mozartu“. Knygos „Atkaklumas. Aistros ir ištvermės galia“ ištrauka (III)

Knyga „Atkaklumas. Aistros ir ištvermės galia“
Knygos viršelis / Knyga „Atkaklumas. Aistros ir ištvermės galia“

„Be stiprios valios nebūna didelio talento“, – mąsliai sakė didysis rašytojas Honoré de Balzacas. Ir iš tikrųjų, naujausi tyrimai parodė, kad talentas ar intelekto koeficientas nėra svarbiausi kelyje į sėkmę – tiek mokantis, tiek siekiant bet kokių ilgalaikių gyvenimo tikslų. Įžvalgi ir įkvepianti amerikietės psichologės Angelos Duckworth knyga „Atkaklumas. Aistros ir ištvermės galia“ atveria visai naują perspektyvą ir įrodo, kad svarbiausia sėkmės priežastis – tas ypatingas aistros ir ištvermės derinys, kurį autorė ir vadina atkaklumu.

Knygą iš anglų kalbos vertė Irena Jomantienė ir Milda Dyke, išleido leidykla „Kitos knygos“.

Publikuojame trečią knygos ištrauką.

Pirmą knygos ištrauką rasite čia, antrą – paspaudę čia.

***

Visai neseniai paprašiau trijų šimtų suaugusių amerikiečių at­likti atkaklumo skalės testą ir gavus rezultatą pasakyti man, kaip jaučiasi. Daugelis sakė, kad balai juos patenkina, o kiti norėjo būti atkaklesni. Tačiau visoje imtyje nebuvo nė vieno žmogaus, kuris būtų pamąstęs ir taręs norintis būti ne toks atkaklus.

Esu tikra, kad mums visiems praverstų daugiau, o ne mažiau atkaklumo. Galbūt esama išimčių, atkaklumo marsiečių, kuriems daugiau jo nebereikia, tačiau šios išimtys labai retos.

Manęs ne kartą klausė, kodėl manau, kad atkaklumas yra vienin­telis svarbus dalykas. Tiesą sakant, visai taip nemanau.

Pavyzdžiui, sakau jums, kad atkaklumas nėra vienintelė savy­bė, kurią linkėčiau įgyti savo vaikams prieš jiems pereinant iš vai­kystės į brandą. Ar noriu, kad jie būtų puikūs bet kokios veiklos atstovai? Tikrai taip. Bet puikumas ir gerumas nėra tas pats, tad jei tektų rinktis, pasirinkčiau gerumą.

Kaip psichologė galiu patikinti, kad atkaklumas tikrai nėra vienintelis, ir net ne svarbiausias, asmens charakterio bruožas. Studijos apie tai, kaip žmonės vertina kitus, liudija, kad moralė pagal svarbą nurungia visus kitus svarbius charakterio bruožus. Žinoma, pastebime, jeigu mūsų kaimynai pritingi, bet ypač skau­dina, kai jie negarbingi, nesąžiningi ir nepatikimi.

Taigi, atkaklumas tikrai ne viskas. Yra tiek daug kitų dalykų, kurių žmogui reikia augti ir klestėti. Charakteris daugialypis.

Vienas iš būdų vertinti atkaklumą, tai suprasti, kaip jis siejasi su kitais charakterio bruožais. Vertindama atkaklumą kartu su ki­tomis gerosiomis ypatybėmis, atrandu tris patikimas šių savybių grupes: jas vadinu intraasmeninėmis, tarpasmeninėmis ir inte­lektinėmis charakterio koordinatėmis. Kitaip tai galima vadinti valios, širdies ir proto jėgomis.

Intraasmeninis charakteris apima atkaklumą. Ši gerųjų savy­bių grupė įima ir savikontrolę, o ypač susijusi su gebėjimu atsispirti pagundoms rašinėti žinutes ir žaisti vaizdo žaidimus. Ką tai reiškia? Atkaklūs žmonės paprastai linkę į savikontrolę, ir priešin­gai. Bendrai ypatybės, įgalinančios pasiekti asmeniškai vertina­mus tikslus, taip pat vadinamos veikimo charakteriu, arba saviva­dybos įgūdžiais. Socialinis komentatorius ir žurnalistas Davidas Brooksas jas vadina reziumė vertybėmis – nes jos apima visus da­lykus, mums padedančius susirasti darbą ir jame išlikti.

Tarpasmeninis charakteris apima dėkingumą, socialinį inte­lektą ir gebėjimą kontroliuoti tokias emocijas kaip pyktis. Šios ypatybės laiduoja sugyvenimą su kitais žmonėmis bei gebėjimą jiems padėti. Kartais jos vadinamos moraliniu charakteriu. Da­vidas Brooksas renkasi terminą „panegirinis charakteris“, nes ga­liausiai šios savybės daugiausia lemia žmonių prisiminimą apie mus. Kai susižavėję kalbame apie ką nors kaip „tikrai gerą“ žmo­gų, pirmiausia galvojame apie šią dorybių grupę.

Ir galiausiai intelektinis charakteris apima tokias gerąsias ypa­tybes, kaip žinių troškimas ir aistra. Jos skatina aktyvią ir atvirą sąveiką su idėjų pasauliu.

Mano išilginiai tyrimai rodo, kad šie trys gerųjų savybių klas­teriai prognozuoja skirtingus rezultatus. Grupė, apimanti atkaklumą, geriausiai prognozuoja akademinius laimėjimus, taip pat ir puikius semestrų bei metinius galutinius vertimus. Tačiau po­zityvų socialinį funkcionavimą bei turimų draugų skaičių lemia tarpasmeninis charakteris. O pozityvų, nepriklausomą polinkį mokytis – intelektinės ypatybės. Trumpai tariant, charakterio daugialypiškumas neleidžia vie­nai gerajai ypatybei tapti išskirtinai svarbiausiai.

Manęs ne kartą klausė, kodėl manau, kad atkaklumas yra vienin­telis svarbus dalykas. Tiesą sakant, visai taip nemanau.

Manęs dažnai klausia, ar skatindami atkaklumą nedarome vai­kams meškos paslaugos, iškeldami nepagrįstai aukštus lūkesčius. „Atsargiai, daktare Duckworth, nes visi vaikai užaugs manydami galintys tapti Usainu Boltu, Wolfgangu Amadeusu Mozartu arba Albertu Einsteinu.“

O jei negali būti Einsteinu, tai neverta studijuoti fizikos? O jei netapsi Usainu Boltu, ar šįryt neisi bėgioti? Kokia prasmė pamėg­ti bėgti šiek tiek greičiau arba ilgiau negu vakar? Manyčiau, tai absurdiški klausimai. Jei mano dukra pasakytų: „Mama, šiandien man nereikia skambinti pianinu, nes aš niekuomet nebūsiu Mo­zartas“, aš atsakyčiau: „Pianinu tu skambini ne tam, kad taptumei Mozartu.“

Visi susiduriame su riba – ne tik talentų, bet ir galimybių. Ta­čiau dažniau, nei numanome, ta riba nubrėžta mūsų pačių. Mes pamėginame, nepavyksta ir darome išvadą, kad atsimušėme į ga­limybių lubas. Arba, vos žengę kelis žingsnius, pakeičiame kryptį. Abiem atvejais neišdrįstame žengti taip toli, kaip reikėtų.

Būti atkakliam reiškia dėti pėdą prie pėdos. Būti atkakliam reiškia tvirtai laikytis įdomaus ir prasmingo tikslo. Būti atkakliam reiškia kas dieną, kas savaitę, kasmet investuoti į iššūkio varomą praktikavimąsi. Būti atkakliam reiškia septynis kartus kristi ir aš­tuntą pakilti.

Neseniai daviau interviu žurnalistui. Rinkamasis užrašus, jis tarstelėjo: „Akivaizdu, kad kalbėtumėte jūs visą dieną. Jums tikrai patinka ši tema.“ – „O dieve! Bet ar yra kas nors įdomiau už sėkmės psichologiją? Ar galėtų būti kas nors svarbiau?“ – „Ži­not, – nusijuokė jis. – Man irgi labai patinka tai, ką jūs darote. Neįtikėtina, kiek pažįstamų žmonių įpusėję ketvirtąją dešimtį išties dar nerado, kam gyvenime įsipareigoti. Jie nežino, ką pra­randa.“ ­

Angela Duckworth. Atkaklumas: aistros ir ištvermės galia. Iš anglų kalbos vertė Irena Jomantienė ir Milda Dyke. L.: Kitos knygos, 2017.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas