Visavertės invazijos pradžioje Rusijos propagandininkams teko nelengva užduotis staigiai suformuoti Ukrainos, kaip priešiškos šalies, įvaizdį. Tam buvo mestos didžiulės pastagos ir milžiniškos pinigų sumos. Pradėjus nuo tariamos „denacifikacijos“ vėliau imta nuosekliai formuoti Ukrainos, kaip „teroristinės valstybės“, įvaizdį.
Tokiu naratyvu siekiama pateisinti pačios Rusijos agresiją, mažinti Vakarų paramą Kyjivui ir kvestionuoti Ukrainos valstybingumą.
Tai nėra neutralus vertinimas – veikiau kryptinga informacinio karo taktika, kurią palaiko su Kremliumi siejama žiniasklaida ir Rusijos viduje priimami, teisinių sprendimų formą imituojantys „nutarimai“.
Klastotė, prisidengiant autoritetingu šaltiniu
Pastarosiomis savaitėmis internete plinta vaizdo įrašas su Karo studijų instituto (ISW) logotipu, kuriame teigiama, esą Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos Kovos su terorizmu komitetas pripažino Ukrainą „teroristine valstybe“.
Įrašo autoriai tvirtina, kad neva „balandžio 3 d. ataskaitoje“ išvardyti tokie tariami „teroristinės organizacijos požymiai“ kaip „valdžios kontrolė nelegitimaus lyderio rankose“, „baudžiamųjų būrių egzistavimas TCK (karo prievolės ir teritorinio komplektavimo centrų, –15min) pavidalu“, „korupcija“, „žiniasklaidos kontrolė“ ir „teroro aktai prieš civilius gyventojus“.
Remiantis šiais teiginiais, vaizdo įraše daroma išvada, kad Ukraina esą „atitinka 8 iš 11 teroristinės organizacijos požymių“.
Tačiau tai – netiesa. Platinamas vaizdo įrašas yra klastotė, o jame pateikiama informacija – išgalvota ir neturi nieko bendra nei su Jungtinėmis Tautomis, nei su Karo studijų institutu (ISW).
Komiteto funkcijos nenumato valstybių paskelbimo teroristinėmis
Visų pirma, teiginys, esą Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos Kovos su terorizmu komitetas pripažino Ukrainą „teroristine valstybe“, neatitinka tikrovės.
Oficialiuose Komiteto šaltiniuose nėra jokių dokumentų, kuriuose Ukraina būtų įvardijama kaip „teroristinė valstybė“, remianti terorizmą ar kitaip su juo susijusi šalis.
Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos Kovos su terorizmu komitetas buvo įsteigtas po 2001 m. rugsėjo 11-osios išpuolių, siekiant koordinuoti tarptautinę kovą su terorizmu ir užtikrinti, kad valstybės laikytųsi įsipareigojimų stiprinti savo saugumo sistemas.
Veikdamas pagal JT Saugumo Tarybos rezoliuciją 1373 (2001), komitetas stebi, ar šalys kriminalizuoja terorizmo finansavimą, blokuoja su juo susijusius finansinius srautus, keičiasi žvalgybine informacija ir bendradarbiauja tiriant bei teisiant su terorizmu susijusius asmenis.
Vėliau Komiteto mandatas papildytas JT Saugumo Tarybos rezoliucija 1624 (2005), kuri numato kovą su terorizmo kurstymu.
Komitetas neatlieka politinių vertinimų, o veikia kaip priežiūros ir koordinavimo institucija, skatinanti valstybes efektyviau įgyvendinti kovos su terorizmu priemones tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu mastu.
Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos Kovos su terorizmu komitetas neturi nei teisinio mandato, nei praktinių įgaliojimų paskelbti bet kurią valstybę – įskaitant Ukrainą – „teroristine“. Jo funkcija apsiriboja stebėsena ir koordinavimu, kaip šalys įgyvendina kovos su terorizmu priemones.
Joks tarptautinis teismas ar Jungtinių Tautų institucija nėra paskelbę Ukrainos „teroristine valstybe“. Ukraina išlieka JT nare ir yra pagrindinių tarptautinių sutarčių, įskaitant kovos su terorizmu instrumentus, šalis.
Pagal bendrąją tarptautinę teisę žiaurūs ar neteisėti veiksmai, net jei tam tikrais atvejais jie gali būti laikomi terorizmu, priskiriami pavieniams asmenims ar grupėms, o ne visai valstybei, nebent būtų aiškių įrodymų apie sistemingą valstybės remiamą terorizmą. Tokių įrodymų Ukrainos atžvilgiu tarptautiniuose teisiniuose procesuose nėra pripažinta.
ISW įspėjo apie Rusijos propagandą
Vàizdo įrašo klastotėje teigiama, kad Karo studijų instituto analitikė Grace Mappes pareiškė, esą Jungtinės Tautos „pagaliau pripažino Ukrainą teroristine valstybe“, o pats institutas apie tai neva kalbėjo dar nuo 2024 metų.
Tačiau tokių teiginių nepateikiama nei šio instituto analizėse, nei kituose patikimuose šaltiniuose.
Priešingai, – analitinėje medžiagoje nuosekliai fiksuojama, kad būtent Kremlius skleidžia klaidinantį naratyvą apie Ukrainą kaip „teroristinę valstybę“, siekdamas diskredituoti jos valdžią ir silpninti Vakarų paramą.
Dar 2022 m. buvo atkreiptas dėmesys į Rusijos pastangas taip apibūdinti Ukrainą, o 2024 m. konstatuota, kad šie nepagrįsti kaltinimai dėl tariamų „teroristinių aktų“ ir toliau sistemingai kartojami.
ISW interneto svetainėje ar socialinių tinklų paskyrose nėra nei tokio vaizdo įrašo, nei panašių pareiškimų. Institutas skelbia reguliarias analitines suvestines apie Rusijos karą prieš Ukrainą savo interneto svetainėje ir oficialiame „YouTube“ kanale.
Socialiniuose tinkluose platinamas įrašas neatitinka šio instituto turinio standartų. Jame nėra būdingo analitinio išaiškinimo, patikrinamų šaltinių, žemėlapių ar nuoseklios argumentacijos. Vietoj to pasitelkiamos bendrinės iliustracijos ir nepagrįsti teiginiai, kuriais siekiama sudaryti klaidingą „tarptautinio patvirtinimo“ įspūdį propagandiniam naratyvui.
15min verdiktas: melas. Jungtinės Tautos nėra pripažinusios Ukrainos „teroristine valstybe“, o tokio sprendimo negalėtų priimti ir JT Saugumo Tarybos Kovos su terorizmu komitetas, nes jo mandatas to nenumato. Internete platinamas vaizdo įrašas, tariamai išplatintas Karo studijų instituto, yra klastotė, o jame pateikiami „įrodymai“ – išgalvoti. Teiginiai apie Ukrainą kaip „teroristinę valstybę“ yra dalis nuosekliai Kremliaus skleidžiamo propagandinio naratyvo, skirto pateisinti agresiją ir mažinti tarptautinę paramą Kyjivui.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.



