Istorinė latvių pergalė – nukovė švedus ir keliauja į pasaulio čempionato pusfinalį

Latvijos ledo ritulininkai pirmą sykį šalies istorijoje – įskaičiuojant visus Tarptautinės ledo ritulio federacijos (IIHF) turnyrus – dalyvaus rungtynėse dėl medalių.
Mikas Indrašis
Mikas Indrašis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Ketvirtadienio vakarą jie sausakimšoje Rygos arenoje 3:1 (1:0, 0:1, 2:0) įveikė Švediją ir žengė į pasaulio čempionato pusfinalį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Latvių triumfas ir švedų nusivylimas

Jame kaimynai žais pirmą sykį per visą šalies istoriją ir net pralaimėję pusfinalį turės dar vieną šansą pelnyti medalius – mačą dėl bronzos.

„Scanpix“/AP nuotr./Švedai buvo laikomi akivaizdžiais ketvirtfinalio favoritais

Braliukai ketvirtfinalyje mušė pirmi, kai 13 minutę švedų vartininką nuginklavo 19-metis Danas Ločmelis.

Švedai, kurie užėmė aukštesnę vietą grupės varžybose – antrąją (latviai buvo treti) ir buvo laikomi akivaizdžiais poros favoritais, užgulė šeimininkų vartus ir Timothy Liljegrenas (30 min.) rezultatą išlygino.

11 kartų pasaulio čempionai švedai ir toliau dominavo pagal visus statistinius rodiklius – smūgiai į vartus (41:15), baudos minutės (4:33) – bet patyręs Mikas Indrašis sukūrė stebuklą trečiojo kėlinio pradžioje.

Jis prasimetė ritulį varžovui tarp kojų ir pasiuntė jį į Švedijos rinktinės vartų tinklą, pakeldamas visą Rygos areną ant kojų (46 min.).

Švedai bandė gelbėtis, bet prasižengė, o latviai tiksint paskutinėms pranašumo sekundėms įmušė ir trečiąjį įvartį. Jis buvo įrašytas Janiui Jaksui (54 min.).

Patys latviai, kurie čempionate demonstruoja geriausią gynybą nuo varžovų pranašumo, visus šešis sykius apsigynė, kai švedai ant ledo turėjo vienu žaidėju daugiau.

Fantastiškai žaidęs 22-ejų latvių vartininkas Artūras Šilovas atrėmė net 40 švedų smūgių iš 41 (97,6%).

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Artūras Šilovas gelbėja Latvijos rinktinės vartus

Po finalinio teisėjo švilpuko Rygos arenos stogas tiesiog kilnojosi nuo triumfuojančių latvių emocijų. Šalyje, kurioje ledo ritulys yra sportas numeris vienas – tai istorinis vakaras.

Pusfinalyje Latvijos ledo ritulininkai susikaus su kanadiečiais, kurie kitame ketvirtfinalyje 4:1 (1:0, 1:0, 2:1) pranoko kitus šio pasaulio čempionato šeimininkus suomius, gynusius čempionų titulą.

Kanadiečiai atsirevanšavo suomiams už nesėkmę praėjusiame planetos pirmenybių finale.

Dėl vietos finale taip pat kausis sensaciją ketvirtadienį pateikę vokiečiai, kurie 3:1 eliminavo grupės varžybose pirmąją vietą užėmusią Šveicariją, ir amerikiečiai, 3:0 susitvarkę su čekais.