TIK ŽMONĖS Cinema: A. Valujavičiaus filmas „Irklais per Atlantą“
Žiūrėti
Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
04 09

Mėnulio lenktynės 3. Pragaras Žemėje ir Kalėdos greta Mėnulio

Kelerius pirmuosius kosmoso eros metus Sovietų Sąjunga savo pagrindinius varžovus ir Šaltojo karo priešininkus amerikiečius lenkė vienu ar net pora žingsnių. Ji paleido pirmąjį dirbtinį Žemės palydovą, pirmoji nuskraidino į kosmoso erdvę gyvūnų, galiausiai pirmasis į kosmosą pakilęs ir sėkmingai sugrįžęs žmogus – Jurijus Gagarinas – irgi buvo SSRS pilietis.
„Apollo 1“ komandinis modulis po tragedijos ir Frankas Bormanas Mėnulio orbitoje
„Apollo 1“ komandinis modulis po tragedijos ir Frankas Bormanas Mėnulio orbitoje / NASA nuotr.

Patyrusios kelis žeminančius pralaimėjimus kosmoso lenktynėse Jungtinės Valstijos susigriebė. 1960 metais rinkimus laimėjęs jaunas ir energingas prezidentas Johnas F.Kennedy pažadėjo aplenkti SSRS kosmoso tyrinėjimų srityje. Valstybė nusibrėžė ambicingą tikslą – iki dešimtmečio pabaigos išlaipinti ant Mėnulio paviršiaus savo astronautus ir saugiai sugrąžinti juos namo.

Abbie Rowe'o / Johno F.Kennedy prezidentinės bibliotekos ir muziejaus nuotr./Johnas F.Kennedy
Abbie Rowe'o / Johno F.Kennedy prezidentinės bibliotekos ir muziejaus nuotr./Johnas F.Kennedy

Užvirė darbas. „Apollo“ programoje per visą laikotarpį dirbo 400 tūkst. žmonių, jai įgyvendinti reikėjo daugiau nei 20 tūkst. pramonės įmonių ir universitetų paramos.

1967 m. vasario 21 d. buvo suplanuotas bandomasis skrydis kodiniu pavadinimu AS-204, kurio metu pirmą kartą trys astronautai raketa „Saturn IB“ iš kosminio centro Kanaveralo iškyšulyje turėjo pakilti į žemąją Žemės orbitą ir per 14 dienų truksiantį skrydį išmėginti komandinį ir tarnybinį modulius bei jų įrangos valdymą.

NASA nuotr./„Apollo 1“ įgula – Rogeris B.Chaffee, Edas White'as ir Virgilas Grissomas – treniruotės metu. 1967 m. sausio 19 d.
NASA nuotr./„Apollo 1“ įgula – Rogeris B.Chaffee, Edas White'as ir Virgilas Grissomas – treniruotės metu. 1967 m. sausio 19 d.

Sausio 27 d. buvo numatyta starto repeticija. Jos metu norėta patikrinti, kaip autonomiškai veikia visos kosminio laivo sistemos, atjungtos nuo išorinių srovės šaltinių. Įgulos vadas Virgilas „Gusas“ Grissomas, vyresnysis pilotas Edas White'as bei pilotas Rogeris B.Chaffee sulipo į komandinį modulį ir užėmė savo vietas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius