Dabar populiaru
Publikuota: 2020 balandžio 11d. 08:02

Lietuviškame feisbuke – visų sąmokslo teorijų motina: nuo skiepų, 5G, koronaviruso, pedofilų ir Rockefellerių išgelbės Trumpas ir Putinas

„QAnon“ – sąmokslo teoretikų grupė, įsitikinusi, kad Donaldas Trumpas yra pasaulio gelbėtojas 15min tema
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / „QAnon“ – sąmokslo teoretikų grupė, įsitikinusi, kad Donaldas Trumpas yra pasaulio gelbėtojas

Tokios visuotinės sąmokslo teorijos, kuri į bendrą visumą sujungtų visas jau pasenusias, sukirmijusias ir niekam nebeįdomias sąmokslo teorijas, jas padailintų, prijungtų absoliučiai viską, kas yra aktualu tuo metu, ir labai sklandžiai įtrauktų pačias naujausias aktualijas, tikriausiai dar nebuvo žmonijos istorijoje – už tai reikėtų padėkoti socialiniams tinklams.

Jau šimtmetį skaičiuojančios pasakos apie pasaulį valdančius Rotschildus, Rockefellerius ir iliuminatus? Be jokių abejonių. Ir dar į pasaulio valdytojų sąrašą įtraukiam žydus bei Saudo Arabijos šeichus. Abrahamo Lincolno ir Johno F.Kennedy nužudymas? Prijungiam! Visi, kas bent kiek priartėja prie valdžios ar šiaip išgarsėja, yra pedofilai ir satanistai? Be jokios abejonės. Skiepai, 5G, o dabar jau koronavirusas (kuris, savaime suprantama, yra sukurtas žmonių) yra populiacijos kontrolės priemonės? Taigi akivaizdus faktas! Billas Gatesas, popiežius (kad ir kas jis bebūtų tuo metu), Pasaulio sveikatos organizacija, Clintonų šeima, Barackas Obama, George'as Sorosas – visi iki vieno yra velnio išperos, kurie nusipelnė degti pragare.

O kodėl apie tai iki šiol nieko nežinojome? Ogi dėl to, kad mūsų mąstymą piktybinė valdžia kontroliuoja chemtreilais, kurie skleidžiami iš šachmatų tvarka skraidančių ar tai lėktuvų, ar tai palydovų, o informacijos srautas yra „mainstream“ žiniasklaidos rankose, kurią valdo tie patys Rotschildai ir Rockefelleriai, todėl jie neleidžia į paviršių prasiskverbti „tiesai“ ir dargi nužudo kiekvieną, kuris pradeda viešinti slaptą informaciją.

Bet blogio viešpatavimui planetoje ateina galas, nes pasaulį išgelbės Donaldas Trumpas ir Vladimiras Putinas. Ir pačiu artimiausiu metu prasidės „šturmas“ – kelių tūkstančių „pilkųjų kardinolų“ suėmimas, tribunolas ir mirties bausmė, po ko valdžią bent jau JAV perims kariuomenė, vadovaujama Trumpo – o pasaulyje įsiviešpataus harmonija ir tvarka.

Maždaug tokia yra turbūt glausčiausia vadinamojo „Q Anon“ sąmokslo, kurį Lietuvoje propaguoja tokie visuomenėje žinomesni asmenys, kaip buvę kandidatai į prezidentus Kazimieras Juraitis bei Mindaugas Puidokas, verslininkas Ugnius Kiguolis. Be to, tarp „Q Anon“ grupės moderatorių – vienas iš senesnės „5G – žinios ir faktai“ feisbuko grupės moderatorių. Nors pastaroji grupė žada žinias ir faktus, tačiau grupės narių įkeltas faktines žinias, susijusias su 5G, šalina ir platina išskirtinai tik faktais nepagrįstas spėliones, gąsdinimus ir melus.

„Facebook“ nuotr./M.Puidokas skleidžia žinutes, flirtuojančias su „QAnon“ sąmokslo teorija
„Facebook“ nuotr./M.Puidokas skleidžia žinutes, flirtuojančias su „QAnon“ sąmokslo teorija
„Facebook“ nuotr./Ugnius Kiguolis taip pat neslepia savo palankumo „QAnon“ sąmokslo teorijų grupei
„Facebook“ nuotr./Ugnius Kiguolis taip pat neslepia savo palankumo „QAnon“ sąmokslo teorijų grupei

Kovo 21 dieną įsteigta grupė „Qanon LT News | Q Anon Naujienos Lithuania Lietuva WWG1WGA White Hats 17“, vertinant Lietuvos mastu ir žinant, kad ji yra „nišinė“, auga labai sparčiai – mažiau nei per tris savaites jos narių skaičius jau buvo didesnis nei 4400.

Pasaulinę šios sąmokslo teorijos kilmę NBC žurnalistams pavyko atsekti iki gana ekstremaliomis temomis pagarsėjusios „4Chan“ pokalbių lentos. Vėliau ji augo „Youtube“ ir „Reddit“ svetainėse, pradėjo kurtis įvairios feisbuko grupės, naudojamos įvairios kitos mažiau kontroliuojamos bendravimo ir dalijimosi informacija platformos (pvz., „Discord“).

Viena iš pagrindinių idėjų, „palaikančių“ „Q Anon“ sąmokslo teorijos egzistenciją – teiginys, kad egzistuoja aukštas pareigas JAV vyriausybėje užimantis asmuo (įvardinamas kaip „Q“, kuris, kai kurių sąmokslo teorijos skleidėjų manymu, yra pats Donaldas Trumpas), kuris paslaptingomis žinutėmis nutekina slaptą informaciją (kaip mėgsta sakyti šios teorijos mėgėjai, „barsto trupinius“), kurią reikia patiems išsišifruoti ir interpretuoti. Visos šios informacijos tikslas – atskleisti pasaulinį sąmokslą prieš Donaldą Trumpą, kuris, esą, vienintelis gali apsaugoti pasaulį nuo satanistų-pedofilų (iš esmės – JAV Demokratų partijos ir, konkrečiau, Hillary Clinton), milijardierių kabalos ir jiems priklausančios žiniasklaidos skleidžiamo melo.

Beje, tokie trupinukai skleidžiami ir per įvairiausias mobiliųjų telefonų programėles – „Google Play“ arba „App Store“ paieškokite „Q Anon“, rasite daugiau nei norėtųsi. Bėda ta, kad šie „trupiniai“ yra tokie neaiškūs, kad jų interpretavimas gali būti palyginamas su ateities numatymu pagal paaukotų gyvūnų kepenis – ką pats interpretuotojas asmeniškai norės iš tų trupinukų išskaityti, tą ir išskaitys.

Majamio universiteto (JAV) politikos mokslų profesorius ir sąmokslo teorijų ekspertas Josephas Uscinskis interneto leidiniui „Quartz“ paaiškino kad šios teorijos – savotiško pusiau uždaro klubo – populiarumą užtikrino būtent jo sužaidybinimas ir slaptų ryšių tarp įvairių simbolinę reikšmę turinčių ar neturinčių dalykų paieška. Štai, pavyzdžiui, raidė Q anglų kalbos abėcėlėje yra septyniolikta. O skaičių „17“ slaptųjų žinučių ieškotojai surado JAV prezidento tviterio žinutėse (nesvarbu, kad nei atskirai paminėto „17“, nei „Q“ nebuvo – užteko, kad kelių nesusijusių skaičių suma būtų 17). Tokio sutapimo „Q Anon“ teorijos gerbėjams pakanka, kad būtų padaryta išvada, jog D.Trumpas yra „susipažinęs su situacija“.

Įvaikintos sąmokslo teorijos

Iš esmės viskas, kas patenka į „Q Anon“ sąmokslo grupės įsitikinimų sistemą, gali būti paaiškinama baime ir nesupratimu. Panašiai, kaip priešistoriniais laikais pirmykščiai žmonės sukurdavo po dievą žaibui ir griaustiniui, lietui, Saulei, Mėnuliui, ugniai, vėjui ir visiems kitiems dalykams, naujųjų laikų sąmokslo teoretikų įsitikinimų sistemoje atsiranda po teoriją iš esmės viskam, kas juos labiausiai gąsdina, arba tam, kas jiems yra sunkiausiai perprantama, bet dažnai matoma.

Panašu, kad pirmoji atskira sąmokslo teorija, kurią įsivaikino „visų sąmokslo teorijų motina“ – vadinamasis picageitas. Įsitikinimas, kad viena Vašingtono picerija – „Comet Ping Pong“ – užsiima pedofilų aukų nuoma ir prekyba bei kad picerijos rūsyje atliekami satanistiniai ritualai. Beje, tie H.Clinton laiškai, kurių savo tviterio pranešimais taip ieško D.Trumpas, anot tikinčiųjų šia teorija, turėtų įrodyti, kad picageitas yra ne išgalvota istorija, o tikras JAV demokratų satanizmo ir pedofilijos įrodymas.

Antroji sąmokslo teorija – „deep state“. Arba įsitikinimas, kad JAV valdžios institucijose egzistuoja kažkokia pilkųjų kardinolų grupuotė, susijusi neteisėtais ryšiais, vykdanti savo veiklą be konstitucinės kontrolės ir reglamentavimo bei trukdanti Donaldui Trumpui vykdyti savo politinę programą. Šia teorija šventai tiki ir pats JAV prezidentas. Beje, „The New York Times“ nuomonių skiltyje nurodoma, kad jei ta „gilioji valdžia“ ir egzistuoja, tai nėra seni, godūs, egoistiški ir valdžios ištroškę demokratai, o tiesiog savo valstybę mylintys tarnautojai, sąžiningai atliekantys savo pareigą – ne taip, kaip reikalauja prezidentas, o taip, kaip reikalauja įstatymas, pareiga ir geriausi turimi duomenys.

2018–2019 metais viena populiariausių sąmokslo teorijų buvo skleidžiama „antiskiepininkų judėjimo“ – beveik išskirtinai asmenų, kurie neturi medicininio išsilavinimo ir visas savo žinias surenka iš socialinių tinklų bei „Youtube“ bei, panašu, nemoka patikimos informacijos atskirti nuo išgalvotos. Dėl to 2019 m. pradžioje įvyko vienas didžiausių tymų – ligos, kuri dėl skiepų jau buvo beišnykstanti – protrūkių JAV ir Europoje. Donaldas Trumpas taip pat yra ne kartą viešai išreiškęs savo abejojimą skiepų nauda. Tad nenuostabu, kad ir „Q Anon“ šią sąmokslo teoriją lengvai integravo į savo įsitikinimų sistemą. Tik skiepų skeptikų įsitikinimą, kad vakcinos vaikams sukelia autizmą ir daug kitų vystymosi ligų, šiuo atveju pakeitė „Q Anon“ šalininkų įsitikinimas, kad vakcinos yra arba „protų kontrolės ginklas“, arba „populiacijos kontrolės priemonė“.

Na, o artėjant metui pasaulyje vystyti 5G ryšio infrastruktūrą socialiniai tinklai tiesiog sprogo nuo pasakų apie tai, kaip paukščiai iš dangaus krenta, medžiai nudžiūva, vėžys prasideda dėl to, kad įjungtas 5G ryšys. Iš esmės „Q Anon“ kolektyvas sutaria, kad 5G yra dar viena populiacijos kontrolės priemonė. Ir kad dabartinis karantinas – tik gudrybė, dėl kurios žmonės suvaryti į namus, o tuo tarpu kažkokie piktieji driežažmogiai naktimis stato 5G antenas, kurios, esą, turėtų mus sunaikinti.

Įdomus dalykas tiems, kurie galbūt dar prisimena juoką visame pasaulyje sukėlusią Donaldo Trumpo žinutę, panašu, pradėtą rašyti jau beužmiegant, o pabaigtą parašius žodį „covfefe“. Ši tviterio žinutė nedelsiant tapo populiariu interneto memu ir sukėlė gausybę spėliojimų, ką JAV prezidentas norėjo pasakyti. Aiškaus atsakymo iki šiol neturi niekas. Išskyrus „Q Anon“, kurie nusprendė, jog tai yra D.Trumpo paslapčia parodytas vaistas nuo 5G žalos: covfefe iš tiesų yra CoVFeFe. Kobalto, vanadžio ir geležies lydinys, kuris, esą, neutralizuoja neigiamą 5G poveikį.

Sąmokslo teorija skelbia, kad covfefe iš tiesų yra CoVFeFe – kobalto, vanadžio ir geležies lydinys, kažkokiu būdu apsaugantis nuo tariamos 5G žalos
Sąmokslo teorija skelbia, kad covfefe iš tiesų yra CoVFeFe – kobalto, vanadžio ir geležies lydinys, kažkokiu būdu apsaugantis nuo tariamos 5G žalos

Pastaraisiais mėnesiais „Q Anon“ atrado tikrą sąmokslo teorijų aukso gyslą – koronavirusą ir dėl jo daugelyje pasaulio valstybių taikomas karantino sąlygas. Koronavirusą skleidžia 5G? Be jokios abejonės. Koronavirusas yra ne natūralus virusas, o ginklas prieš žmoniją? O kas gi galėtų pagalvoti kitaip. Koronavirusą sukūrė demokratai tam, kad pakenktų D.Trumpui? Savaime suprantama.

Įdomus pastebėjimas apie 5G ir koronaviruso dirbtinės kilmės sąmokslo teorijų susiejimo: nors iki šiol dvi vienintelės bandomosios 5G bazinės ryšio stotys yra Vilniuje (viena – ties „Panoramos“ prekybos centru, kita – ties Vilniaus universiteto studentų miesteliu), pirmoji pacientė, kuriai buvo diagnozuotas koronavirusas, buvo šiaulietė, o kol kas sunkiausiai valdomas viruso protrūkis yra Ukmergėje. Šiuose miestuose 5G neveiks dar mažiausiai metus.

Išvirkščias mąstymas

Kadangi vienas iš esminių „Q Anon“ sąmokslo teorijos grupei būdingų teiginių yra „žiniasklaidos priemonės yra valdomos Rotschildų ir Rockefellerių, todėl jomis pasitikėti negalima“, didžiąją dalį visų į šią teoriją sutrauktų teiginių galima įvardinti kaip tiesioginį prieštaravimą tam, ką skelbia žiniasklaida, mokslininkai ir pripažinti ekspertai, bet už tai labai mėgstama šventai tikėti visais teiginiais, kuriuos galima rasti arba „alternatyviuose naujienų šaltiniuose“ (pvz., „Breitbart“, „Natural News“ ir panašiai), arba socialiniuose tinkluose, kurie vis dar nesugeba suvaldyti melagingo turinio skleidimo.

Iš esmės tokia situacija reiškia, kad nei politikai, nei mokslininkai, nei žiniasklaida „Q Anon“ sąmokslininkų protų pasiekti nelabai gali (išskyrus JAV respublikonus ir Donaldą Trumpą – tai, anot visos šios teorijos, yra vienintelis „nesugadintas“ politikas ir pasaulio gelbėtojas). Bet kokia pozicija, neatitinkanti respublikoniškos ir trumpiškos mąstymo linijos, jiems yra driežažmogių, satanistų, pedofilų ir rokfelerių sugalvotas melas.

Reali grėsmė

Bet jeigu kai kuriems šios sąmokslo teorijos mėgėjams tai yra savotiška pramoga, tai didžiausi aktyvistai gali kelti rimtą grėsmę ir realiame pasaulyje.

Pavyzdžiui, socialinis tinklas „Reddit“ buvo priverstas blokuoti visas su „Q Anon“ susijusias temas, nes jose buvo pernelyg aktyviai dalinamasi raginimais susidoroti su JAV Demokratų partijos politikais (ypač – D.Trumpui asmeniškai nuolat kliūvančia Hillary Clinton). Dėl to, kad „visi jie yra satanistai ir pedofilai“. Ir kuo šios grupės populiarumas didesnis, tuo didesnė tikimybė, kad tarp aktyvistų atsiras šiomis teorijomis šventai patikėjęs radikalas, nusprendęs ne tik dalintis interneto pasakomis, bet ir imtis realių veiksmų. Tai yra viena iš priežasčių, dėl kurios JAV Federalinis tyrimų biuras (FTB) sąmokslo teorijų grupuotes klasifikuoja kaip terorizmo grėsmę. Ir kaip konkretus tokių teroristinių grėsmių pavyzdys įvardinti būtent „Q Anon“.

Pastarosiomis dienomis lietuviškoje „Q Anon“ feisbuko grupėje skleidžiamos ir kitos, dabartinėms realijoms kur kas artimesnės grėsmingos idėjos: grupės nariai skelbia, kad koronavirusas yra neegzistuojanti, išgalvota grėsmė, kad visuomenės didžiąją dalį sudaro viskuo tikinčios „avys“ (angl. sheeple), o tik jie vieni yra atviri, savo galvomis mąstantys žmonės, kad kaukių dėvėti nereikia, o pamačius kitą žmogų be kaukės jie norėtų su juo pasisveikinti ir apsikabinti. Veikiausiai nereikia net gilių epidemiologinių žinių norint suprasti, kad tokių idėjų vedami žmonės gali smarkiai pailginti griežto karantino trukmę ir tapti antros koronaviruso bangos priežastimi.

Ne mažiau pavojingas yra skleidimas dezinformacijos apie galimus gydymosi ar apsisaugojimo nuo koronaviruso būdus. K.Juraičio „Youtube“ įraše paslaptingasis pašnekovas „Varlinas“, kurį lietuviška „Q Anon“ bendruomenė, panašu, vertina kaip autoritetą, kaip realiai veikiančius pristatinėjo savigydos būdus – kaitinimąsi pirtyje, nosies angų kaitinimą karštu oru iš plaukų džiovintuvo ir panašiai. Tokias rekomendacijas internetu paskleidė savamokslis futurologas. Medikų bendruomenės atstovai vienbalsiai neigia šių ir kitų panašių viruso „iškaitinimo“ būdų efektyvumą.

Kitas „vietinis“ „QAnon“ minčių papildymas yra įsitikinimas, kad pasaulį išgelbės ne tik Donaldas Trumpas, bet ir Vladimiras Putinas.

„QAnon“ sąmokslo teorijos šalininkai mano, jog pasaulį Donaldas Trumpas gelbės kartu su Vladimiru Putinu
„QAnon“ sąmokslo teorijos šalininkai mano, jog pasaulį Donaldas Trumpas gelbės kartu su Vladimiru Putinu

Šturmas, audra ir prastas vertimas

Vienas iš pagrindinių „Q Anon“ sąmokslo teorijos teiginių yra tas, jog „artėja audra“ (angl „The Storm is Coming“) arba kad šiuo metu yra „tyla prieš audrą“. Dėl dabar jau sunkiai atsekamų priežasčių Lietuvos socialiniuose tinkluose veikiančioje „Q Anon“ grupėje žodis „storm“ verčiamas kaip „šturmas“.

Tačiau, nepriklausomai nuo vertimo vingrybių, šios audros arba šturmo apibrėžimas yra labai aiškus: kažkada artimiausiu metu pasaulyje turėtų įvykti tūkstančių pedofilų, satanistų ir kitų rūšių žmonijos priešų suėmimas, teismas ir egzekucija. Ir kaip ideali užsklanda tam yra koronavirusas bei karantinas. Loginė prieštara, kad koronavirusą sukūrė JAV demokratai ir kad jis naudingas D.Trumpo planų įgyvendinimui, akių niekam nebado. Labiausiai – dėl to, kad dar vienas iš esminių „Q Anon“ teiginių nurodo, jog „Donaldo Trumpo protas yra beribis ir jis veiksmus numato keliais žingsniais į priekį“.

Beje, lietuviai jau keletą kartų svarstė, kad „šturmas“ jau prasidėjo, o Tomas Hanksas – viena pirmųjų Holivudo garsenybių, susirgusių koronavirusu – iš tiesų yra ne saviizoliacijoje, o jau suimtas. Tą patį sąmokslo teoretikai skelbė ir apie kitus vadinamuosius „elitus“ (taip vadinami išgalvotosios kabalos nariai) – Oprah Winfrey, Justiną Trudeau ir kitus.

Atsakomybė – socialiniams tinklams

Jau 2016 metais, iškart po JAV prezidento rinkimų, „Facebook“ vadovai suprato: jie valdo vieną galingiausių pasaulyje propagandos įrankį, kurį išnaudojant pakankamai gudriai galima formuoti visuomenės nuomonę – ypač nuomonę tų asmenų, kurie neskaito naujienų ir tiki viskuo, ką pamato ekrane.

Po truputį imtasi turinio kontrolės, modifikuotos ir sugriežtintos netinkamo turinio šalinimo taisyklės. Deja, priemonių efektyvumas iki šiol yra ribotas – melagingos informacijos skleidimo grupės ir asmenys, galintys pridaryti didžiulės žalos visuomenei, mėnesių mėnesiais netrukdomai skleidžia savo dezinformaciją ir žavi asmenis, kuriems paprasčiausi, nors ir neteisingi įvykių paaiškinimai yra patrauklesni už tikrą, bet kartais gana sudėtingai suprantamą informaciją.

Panašu, kad padėtis nesikeis tol, kol kiekviena valstybė, kurioje prieinamas „Facebook“, „Youtube“, „Twitter“, „Reddit“ ar kitų socialinių tinklų turinys, nesiims itin griežtų teisinių priemonių, numatančių teisinę ir finansinę atsakomybę už leidimą platinti melagingą ir žalingą informaciją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

04:25
03:24
04:24

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT