Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2022 sausio 14d. 19:11

JAV neatsisako PGR testų: jų patikimumu neabejojama

COVID-19 molekulinis PGR tyrimas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr. / COVID-19 molekulinis PGR tyrimas
Dezinformaciją apie skiepus ir pandemiją platinančiose Lietuvos interneto svetainėse platinama melagiena, esą JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) paskutinę praėjusių metų dieną „patyliukais“ atšaukė licenciją PGR testams. Tvirtinama, neva taip nutiko dėl to, kad šie testai nepakankamai efektyviai atskiria COVID-19 nuo gripo ir dėl to pasaulyje kilo „netikra pandemija“. Tačiau tai netiesa – atšauktas leidimas naudoti tik vieną, konkretaus gamintojo PGR testą ir visai ne dėl to, kad jis būtų nepatikimas ar rodytų klaidingus rezultatus.

Patyliukais, gruodžio 31 dieną, prieš pat Naujųjų metų šventes, JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC), atšaukia prašymą FDA leidimui, naudoti PGR procesą nustatant Sars-Cov-2 (Covid-19) infekciją.

Tai reiškia, jog PGR procesas, kuriuo remiantis pasaulyje buvo pripažinti sergančiais Covid-19 infekcija milijonai žmonių, nėra pakankamai patikimas, o kalbant tiesiai – gali būti, kad būtent juo remiantis buvo sukurta pasaulinė pandemija, praturtinusi farmacijos kompanijas ir šalutines apsaugos, dezinfekcijos bei kontrolės priemones gaminančią pramonę.

Šis CDC sprendimas deda tašką istorijoms, atrandant „besimptomius“ nesergančius viruso nešiotojus, į kurių tarpą didžiąja dalimi įeina vaikai ir jaunimas, kuris jau verčiamas skiepytis dėl pandemijos, kurios mastų pagrindas – PGR testas – gruodžio 31 dieną pripažintas kaip netinkamas šiam reikalui“, – tokia publikacija metų pradžioje pasirodė tarp skiepų priešininkų populiariame interneto puslapyje infa.lt (kalba netaisyta).

Žinutė, kad neva JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras pateikė prašymą atšaukti Maisto ir vaistų administracijos (FDA) išduotą leidimą naudoti PGR testus COVID-19 ligos diagnostikai, žaibiškai išplito Lietuvos informacinėje erdvėje.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mobilusis COVID-19 testavimo punktas Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mobilusis COVID-19 testavimo punktas Vilniuje

Melagiena apie tai, kad JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras neva atšaukia PGR testus, socialiniuose tinkluose pirmą kartą pasirodė praėjusių metų vasarą.

Liepos 21 dieną Centro svetainėje buvo išplatintas pranešimas, apie tai, kad nuo 2021 m. gruodžio 31 d. JAV Maisto ir vaistų administracija atšauks išduotą leidimą naudoti testą, pavadinimu „2019-Novel Coronavirus (2019-nCoV) Real-Time RT-PCR Diagnostic Panel“.

Nurodyta, kad nuo paskutinės praėjusių metų dienos šie testai bus išimti iš apyvartos ir laboratorijos nebegalės jų naudoti.

Tačiau sąmokslo teorijų kūrėjai, išgirdę apie nuo gruodžio 31 dienos atšaukiamą testą, ėmė platinti dezinformaciją apie visų PGR testų nepatikimumą.

JAV socialiniuose tinkluose pasipylė klaidinančios žinutės, esą PGR testus buvo nuspręsta atšaukti, nes jie „nesugebėjo atskirti gripo nuo koronaviruso“.

Ta pati dezinformacija kartojama ir infa.lt publikacijoje.

„Kaip daugelis atsimena, atsiradus Covid-19, – išnyko gripas. Būtent apie tai užsimena CDC savo pranešime. atskirti (nesupainioti) gripo viruso su Covid-19. Kaip galima perskaityti tarp eilučių – minimas PGR testas būtent to ir nesugebėjo. Ir būtent įprastu gripo sezonui metu kildavo Sars-Cov-2 „pandemijos“ protrūkiai, diagnozuojami PGR testu“, – rašoma infa.lt skleidžiamoje melagienoje (kalba netaisyta).

Į šiuos klaidingus teiginius sureagavo JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras, rugpjūčio 2 dieną išplatinęs oficialų paaiškinimą, kodėl nuspręsta atsisakyti būtent šio konkretaus testo.

Pranešime akcentuojama, kad nutarta atsisakyti tik vieno, JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro sukurto, testo.

Toks sprendimas priimtas ne dėl to, kad būtų abejojama jo patikimumu.

„JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras nutraukia „2019-Novel Coronavirus (2019-nCoV) Real-Time RT-PCR Diagnostic Panel“ naudojimą, nes JAV maisto ir vaistų administracija aprobavo šimtus kitų SARS-CoV-2 diagnostinių testų, kurių daugelis dabar yra didesnio pralaidumo arba jais vienu metu galima ištirti daugiau nei vieną ligą“, – rašoma pranešime.

Jame aiškinama, kad tuo metu, kai JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras sukūrė ir skubiam naudojimui patvirtino šį testą, šalyje nebuvo kitų diagnostinių alternatyvų.

Tačiau nuo 2020 metų vasario mėnesio, kada šis testas pradėtas naudoti, rinkoje atsirado gerokai daugiau diagnostinių priemonių, kartu ir PGR testų, COVID-19 nustatyti.

Dėl šios priežasties sumenko minėto PGR testo paklausa, jo būtinumą nustelbė privačių gamintojų siūlomi testai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./RT-PGR aparatu paimtas mėginys
AFP/„Scanpix“ nuotr./RT-PGR aparatu paimtas mėginys

Ligą nustato tiksliai

PGR testas negali supainioti gripo su COVID-19, priešingai nei teigiama melagienoje.

Infa.lt publikacijoje klaidingai interpretuojama, neva PGR testai „nesugebėjo atskirti gripo nuo koronaviruso“. Tai nėra tiesa.

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro skelbiamoje informacijoje nurodyta, kad šiuo metu rinkoje privatūs gamintojai jau gali pasiūlyti testą, kuris, naudojantis pažangiais diagnostikos metodais, vienu metu gali diagnozuoti ne tik COVID-19, bet ir gripo virusą. Tai reiškia, kad tiriamajam nereikės atlikti dviejų testų, siekiant tiksliai nustatyti ligą. Laboratorijos skatinamos pereiti būtent prie tokių testų.

Molekulinis testas, nustatantis viruso genetinę medžiagą (RNR), dažniausiai vadinamas PGR tyrimu, atliekamas laboratorijose ir parodo, ar žmogus tyrimo atlikimo metu serga virusu ir ar yra potencialus ligos nešiotojas.

PGR (polimerazės grandininė reakcija) – itin specifiškas, greitai atliekamas, didelio jautrumo paveldimų bei infekcinių ligų tyrimo metodas. Jį dar 1983 metais išrado biochemikas Kary Mullis'as.

SARS tipo koronavirusams nustatyti PGR testai buvo naudojami dar 2004 metais.

Norint pagausinti DNR fragmento pakankamą tyrimui kiekį, PGR ciklai kartojami 25−40 kartų.

Epidemiologas evoliucinis biologas dr. Gytis Dudas 15min yra detaliai išaiškinęs, kaip atliekamas PGR testas.

„PGR testo užduotis yra aptikti (žinomą) genetinę medžiagą mėginyje.

Tam išskirta DNR yra įkaitinama (kad viena nuo kitos atsiskirtų abi DNR spiralės), prie kiekvienos spiralės prisitvirtina pradmenys (angl. primers) ir nuo prisitvirtinusių pradmenų atkopijuojama likusi DNR.

Jei mėginyje yra ieškomos DNR, prie kurios gali prisitvirtinti turimi pradmenys, tuomet kiekvieno ciklo metu teoriškai padvigubėja ieškomos DNR kiekis. Tą ir reiškia ciklų slenkstis (cycle threshold) – kiek užtrunka tokių dvigubėjimo ciklų, kol aptinkama norima DNR“, – teigė G.Dudas.

Nuotr. iš asmeninio albumo/Dr. Gytis Dudas
Nuotr. iš asmeninio albumo/Dr. Gytis Dudas

COVID-19 laboratorinę diagnostiką išsamiai išanalizavo Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro vyriausioji mokslo darbuotoja, Medicinos fakulteto profesorė Aurelija Žvirblienė.

„Skirtingų gamintojų molekuliniai testai nustato skirtingas koronaviruso SARS-CoV-2 genomo sekas (ORF1, N, RdRP, E, S genų fragmentus), nuo to testų specifiškumas ir patikimumas nenukenčia.

Pradmenys PGR reakcijai parenkami taip, kad jie būtų specifiški tik SARS-CoV-2 genomo sekoms ir nerodytų kryžminių reakcijų su kitais koronavirusais. Molekuliniai testai yra itin jautrūs – jais galima nustatyti 4–5 viruso RNR kopijas mėginyje“, – publikacijoje paaiškino mokslininkė.

Plačiau apie skirtingus testavimo būdus galite paskaityti čia.

E.Kurausko nuotr./Dr. Aurelija Žvirblienė
E.Kurausko nuotr./Dr. Aurelija Žvirblienė

Elono Musko testai

Infa.lt publikacijoje prikelta dar viena sena melagiena. Esą milijardierius E.Muskas, dar 2020 metų pabaigoje per dieną atliko net keturis PGR testus, iš jų du rodė teigiamą rezultatą, o du – neigiamą. Apie tai jis pranešė savo „Twitter“ paskyroje.

Tačiau sąmokslo teorijų skleidėjai klysta – E.Muskui buvo atlikti ne molekuliniai PGR testai, kurių rezultatų gavimas dažniausiai užtrunka apie 24 valandas, o greitieji antigeno testai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Elonas Muskas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Elonas Muskas

Kai atsakymą, ar žmogus šiuo metu serga virusu ir ar yra potencialus ligos nešiotojas reikia gauti greitai – atliekamas greitasis COVID-19 testas, paimant nosiaryklės mėginį.

Atsakymas gaunamas per 90 minučių.

Šis testas atliekamas skubiais atvejais, kai pacientai nedelsiant turi būti guldomi į stacionarines asmens sveikatos priežiūros įstaigas.

Antigeno testai yra mažiau tikslūs, todėl turėtų būti naudojami išimtiniais atvejais, savikontrolei arba kaip prevencinė, o ne diagnostinė priemonė.

Atliekant antigeno tyrimus didesnė tikimybė nepastebėti aktyvios COVID-19 infekcijos, palyginti su molekuliniais (PGR) tyrimais.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai: 4

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

00:35
08:08
20:36

Adventur 2022

Maistas

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min