Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Didžiausiose NATO pratybose Baltijos regione ir Lenkijoje „Steadfast Jazz“ dalyvaus 300 Lietuvos karių

2011 metais Lietuvoje vykusių NATO pratybų vadavietė
Alfredo Pliadžio/KAM archyvo nuotr. / 2011 metais Lietuvoje vykusių NATO pratybų vadavietė
Šaltinis: 15min
0
A A

Vienoms didžiausių pastarojo meto NATO greitojo reagavimo pajėgų pratyboms „Steadfast Jazz 2013“ („Tvirtas džiazas 2013“) ruošiasi ir Lietuvos kariai. Pratybos vienu metu vyks Lietuvoje, Estijoje, Latvijoje ir Lenkijoje. Jose bus treniruojamas ir vertinamas NATO greitojo reagavimo pajėgų (NRF) pasirengimas reaguoti į tarptautinę krizę.

Kaip informuoja Krašto apsaugos ministerija, pratybose dalyvaus apie 300 Lietuvos karių, jie bus dislokuoti skirtingose pratybų vietose Lenkijoje, Latvijoje ir Lietuvoje.

./Pratybų „Steadfast Jazz 2013“ emblema
./Pratybų „Steadfast Jazz 2013“ emblema

Šios pratybos bus ypatingos ir tuo, jog Baltijos šalyse šios pratybos bus sujungtos su Baltijos šalių pasirengimo teikti priimančiosios šalies paramą NATO sąjungininkams pratybomis „Baltijos šeimininkas 2013“ (angl. „Baltic Host 2013“). Jų metu bus stiprinami Baltijos šalių gebėjimai priimti atvykstančias sąjungininkų pajėgas kilus krizei.

„Šios NATO greitojo reagavimo pajėgų pratybos bus pirmosios NATO kolektyvinės gynybos pratybos mūsų regione. Jos yra puikus įrodymas, kad Aljansas yra pasirengęs ginti Baltijos šalis ir Lenkiją nuo bet kokių grėsmių“, – sako krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Ministras taip pat pabrėžė, jog labai svarbu, jog pratybos „Baltijos šeimininkas“ integruojamos į platesnes NATO pratybas ir perkeliamos į aukštesnį lygmenį.

Alfredo Pliadžio/KAM archyvo nuotr./2011 metais Lietuvoje vykusių NATO pratybų vadavietė
Alfredo Pliadžio/KAM archyvo nuotr./2011 metais Lietuvoje vykusių NATO pratybų vadavietė

„Dabar mūsų kariai ir civiliai iš kitų ministerijų ir institucijų užtikrins gebėjimą veikti kartu ne tik regiono mastu, bet ir su visomis Aljanso pajėgomis. Tai žymiai pagerins Baltijos šalių pasirengimą teikti paramą atvykstančioms sąjungininkų pajėgoms“, – teigia krašto apsaugos ministras.

Pratybose „Steadfast Jazz 2013“ dalyvaus NATO greitojo reagavimo pajėgos, kurios krizės atveju būtų pirmosios, pasiųstos į regioną suvaldyti situaciją. Tokio masto NATO pratybų nebuvo nuo 2006 metų. Jose kartu su štabais dalyvaus ir koviniai vienetai.

„Tai bus puiki proga mūsų kariams įgyti daugiau patirties veikiant su Aljanso pajėgomis ir kartu užtikinant šalies gynybą“, – sako krašto apsaugos ministras J. Olekas.

Lietuvos kariai vyks į Lenkiją, Latviją ir Norvegiją, o gimtinėje priims italus

Pratybose „Steadfast Jazz“ Lietuvos karių kuopa (apie 140) tarptautinio vieneto sudėtyje dalyvaus Lenkijos kariuomenės Drawsko Pomorskie poligone vyksiančiose lauko pratybose. Šiame poligone taip pat bus dislokuotos ir Jungtinėse bei Taktinėse oro atakos grupėse veiksiantys Lietuvos kariai.

Latvijoje – Adaži poligone išsiskleisiančiame NATO Jungtinių pajėgų vadavietės štabe ir pratybų kontrolės elemente – dalyvaus 10 štabo karininkų ir civilių. Dar 2 štabo karininkai bus dislokuoti Norvegijoje įsikūrusiame NATO Jungtiniame kovinio rengimo centre. Be to, Lietuvos kariuomenės Pabradės poligone Lietuvos kariai taip pat užtikrins priimančiosios šalies paramą išskleistai Italijos vadovaujamai NATO greitojo reagavimo pajėgų Specialiųjų operacijų pajėgų vadavietei.

NATO pratybose „Steadfast Jazz 2013“ iš viso dalyvaus per 6 tūkst. karių iš 20 NATO šalių ir šalies partnerės Ukrainos. Jų metu 3 tūkst. štabo karių iš NATO Jungtinės pajėgų vadavietės Brunsume (Nyderlandai) ir kitų aljanso vadaviečių dalyvaus vadovavimo ir valdymo pratybose Adaži poligone Latvijoje. Trys tūkst. tarptautinių karinių pajėgų kontingento karių dalyvaus lauko ir kovinio šaudymo pratybose Drawsko Pomorskie poligone Lenkijoje. Pratybose veiks oro, sausumos, jūrų ir specialiosios pajėgos.

Pratybose „Steadfast Jazz 2013“ bus treniruojamas ir vertinamas NATO greitojo reagavimo pajėgų pasirengimas reaguoti į bet kokio pobūdžio grėsmę bet kurioje pasaulio vietoje, taip pat ir dalyvauti koviniuose veiksmuose. Taip pat jose bus įvertintas Jungtinės pajėgų vadavietės Brunsume štabo pasirengimas vadovauti NATO jungtinėms operacijoms 2014 metais.

Apie NRF

NATO greitojo reagavimo pajėgos (NRF)
NATO greitojo reagavimo pajėgos (NRF)

NATO greitojo reagavimo pajėgos (angl. NRF) – aukštos parengties, technologiškai pažangios daugianacionalinės NATO pajėgos, į kurias rotacijos būdu visos NATO šalys skiria savo pajėgumus. NRF sudaro valstybių-narių šioms pajėgoms priskirti kariniai vienetai, kurie tam tikrą laiką aukštoje parengtyje budi savo šalyse ir yra pasirengę per nustatytą laiką persidislokuoti į operacijos regioną, jei būtų priimtas sprendimas panaudoti pajėgas.

Priėmus sprendimą, NRF gali išvykti į operacijų rajoną per penkias dienas. Sprendimą aktyvuoti pajėgas priima Šiaurės Atlanto Taryba. Šias pajėgas sudaro sausumos, oro, jūrų ir specialiųjų pajėgų komponentai.

Pirmą kartą šios pajėgos buvo aktyvuotos 2005 metų spalio padėti nuo stipraus žemės drebėjimo nukentėjusiam Pakistanui. Humanitarinėje operacijoje dalyvavo ir Lietuvos vandenvalos vienetas, suformuotas iš Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos bataliono karių ir technikos.

Šiuo metu NRF budi apie 200 Lietuvos karių iš Karinių oro pajėgų, Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono, Specialiųjų operacijų pajėgų ir LDK Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min