Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„The Atlantic“: kokį karą Ukrainoje kariauja Vladimiras Putinas?

Rusijos karinės technikos kolona
news.liga.net nuotrauka / Rusijos karinės technikos kolona
Šaltinis: 15min
0
A A

Ar Rusija įsiveržė į Ukrainą? Paklauskite Ukrainos, atsakymas bus „taip“. Paklauskite Rusijos, atsakymas bus „ne“. Paklauskite JAV ir jums bus pasakyta, kad Rusija, kovo mėnesį aneksavusi Krymą, demonstratyviai „eskaluoja agresiją“. JAV pareigūnai vengia įvardyti Rusijos veržimąsi į Ukrainą kaip „invaziją“, galbūt vengdama tam tikrų diplomatinių ir karinių pasekmių, – rašo portalas Theatlantic.com.

Jau yra žinoma, kad šiuo metu Ukrainoje yra daugiau kaip 1000 apsiginklavusių Rusijos karių, taip pat, kad Rusija prie sienos su Ukraina sutelkė 20 tūkst. karių. Tokie yra naujausi NATO duomenys. Tuo metu penktadienį CNN, remdamasi britų šaltiniu, pranešė, kad Rusija permetė nuo 4000 iki 5000 karių į Luhanską ir Donecką, kur verda mūšiai.

DIGITAL GLOBE nuotr. /NATO paskelbė duomenis apie Rusijos karių skaičių Ukrainoje.
DIGITAL GLOBE nuotr. /NATO paskelbė duomenis apie Rusijos karių skaičių Ukrainoje.

Yra žinoma, kad iš Rusijos Ukrainos link judėjo šarvuočiai ir karinė technika. Taip pat skelbta, kad neseniai Ukrainos pajėgos sučiupo Rusijos desantininkus. Kad šį mėnesį Rusijos sunkvežimių konvojus kirto Ukrainos sieną be Kijevo sutikimo.

Jei tikite, kad Kremliaus ir promaskvietiški Ukrainos teroristai, Rusijos kariai Ukrainoje „atostogauja“, Rusijos desantininkai Ukrainoje atsidūrė „netyčia“ ir kad Rusija nevadovauja bei neginkluoja teroristų Ukrainoje, o sunkvežimių konvojus gabeno „humanitarinę pagalbą“, tuomet jums greičiausiai buvo staigmena, kai V.Putinas pripažino, jog „žalieji žmogeliukai“ buvo Rusijos kariai.

O realybė yra tokia: Rusija ir Ukraina iš tikrųjų kariauja, ir jau kuris laikas, tačiau tik neseniai Maskva nusprendė veikti atviriau.

O realybė yra tokia: Rusija ir Ukraina iš tikrųjų kariauja, ir jau kuris laikas, tačiau tik neseniai Maskva nusprendė veikti atviriau. Jeigu tarptautinė reakcija į faktą, kad viena didžiausių Europos galių įsiveržė į kitą, atrodo ryškiai prislopinta, tai iš dalies yra dėl to, kad Kremlius pastaruosius penkis mėnesius laikėsi „išmušk iš vėžių strategijos“, maskuodamas savo veiksmus, imituodamas palaikantis taiką, ir lėtai eskaluodamas agresiją. Visa tai Michaelis Weissas apibūdino kaip „lėtą, ardomąjį“ karą. Tai – sulėtinta invazija, su kuria gerai nežinome, kaip elgtis.

Vis dėlto Ar Rusija kuria naują karo šabloną, ar šluosto dulkes nuo sovietinių modelių?

Piteris Pomerancevas mano, kad V.Putinas išradinėja naujo tipo XXI a. karą. Gegužę, rašydamas leidiniui „Foreign Policy“, jis teigė, kad Rusija kariauja „nelinijinį karą“ Ukrainoje (daugiau apie jį skaitykite čia). „Rusija iš tiesų įvaldžiusi psichologinį karą, XXI a. meną, ir kariaudama naudoja XXI a. įrankius“, – pastebi Marcas Ambinderis. Yra nuomonių, kad Rusijos naudojama strategija Ukrainoje – „hibridinis karas“, kas reiškia konfliktą su kariais be skiriamųjų ženklų, naktimis per sieną įvežamą ginkluotę, propagandą ir pasalūnišką įsiveržimą į Krymą.

Per šį „hibridinį karą“ buvo numuštas keleivinis Malaizijos lėktuvas, tačiau tie, kas tai padarė, nebuvo įvardyti. Lekia artilerijos sviediniai, tačiau niekas negali pasakyti, iš kur. Rusijos karinė technika „iš kažkur“ atsiranda Rytų Ukrainoje. Kol žūsta žmonės – kaip ir bet kokiame kare, mes matome agresorių – apgaviką.

Bet ar šis požiūris į karą iš tiesų naujas? Apgaulė galų gale yra tokia pat sena kaip karas. Ypač V.Putino apgavystės primena sovietų strategiją – „kaukėtųjų karą“ (rus. – maskirovka), kuri išsirutuliojo 1920 m. ir sovietų karinėje enciklopedijoje apibūdinta kaip „kompleksinės priemonės, skirtos suklaidinti priešą dėl laikysenos, pajėgų dispozicijos, karinių tikslų, pasirengimo mūšiui ir planų“.

„Idėja yra tokia – sukurti politinį neapibrėžtumą ir neaiškumą, siekiant apsunkinti priešo žinojimą, kokį karinį atsaką duoti“, – aiškina Jungtinės Karalystės Volverhamptono universiteto konfliktų studijų profesorius Stephenas Badsey.

Vis dėlto Rusijos invazija/agresija Ukrainoje nėra visiška maskirovka. Tai taip pat nėra ir visiškai nauja karo forma. Greičiausia tai yra nauja taktika, remiantis senąja strategija. „Tai – bendrų priemonių sistema, skirta apgauti ir suklaidinti priešą“, – taip vienoje JAV karinių studijų 1981-aisiais apibūdinta maskirovka

Lieka klausimas, ar Europos Sąjunga ir NATO per ateinančias savaites sugebės efektyviai atsakyti į Rusijos agresiją – nesvarbu, po kokios karo strategijos vardu ji besislėptų.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min