Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugsėjo 23d. 19:23

Edwardas Lucasas: Rusija puola Baltijos šalis, siekdama diskredituoti lėtą NATO

Edwardas Lucasas Pažeminusi Vakarus Ukrainoje, Vladimiro Putino Rusija gręžiasi į Baltijos šalis. Ji jau pasiuntė keturis galingus signalus, ir nė į vieną iš jų nebuvo tinkamai atsakyta, „The Washington Post“ rašo „The Economist“ redaktorius Edwardas Lucasas.

Keturi išpuoliai

Vos tik JAV prezidentas Barackas Obama šį mėnesį paskelbė svarbią paramos žinią rytiniam Europos frontui Taline, Rusija pasienyje pagrobė Estijos saugumo pareigūną Estoną Kohverą. Jis laukia teismo Maskvoje, o jeigu bus pripažintas kaltu dėl šnipinėjimo, jam gresia 20 metų kalėjime.

Tuomet Rusija Lietuvos paprašė išduoti apie 1,5 tūkst. jos piliečių, kurie paskutiniais Sovietų Sąjungos egzistavimo metais atsisakė tarnauti jos armijoje.

Tai yra taip žema ir bjauru – tarsi dabartinė Vokietija prašytų Nyderlandų ir Danijos pagalbos nuteisiant Hitlerio kariuomenės dezertyrus. 

Rugsėjo 19 d. Rusija sulaikė Lietuvos žvejybinį laivą, kuris, Maskvos teigimu, įplaukė į Rusijos teritorinius vandenis. Laivas ir jo įgula laikomi Murmanske – tai sukėlė didelį Lietuvos valdžios nepasitenkinimą.

Jeigu V.Putinai pavyktų destabilizuoti Baltijos valstybes, būtų suduotas gniuždantis smūgis aljanso patikimumui

Tuo tarpu Konstantinas Dolgovas, Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovas, šį mėnesį Rygoje laidė grasinimus.

Jis Baltijos šalis apkaltino neonacizmo puoselėjimu, etninių rusų ir rusų kalbos diskriminacija bei dideliais žmogaus teisių pažeidimais. Vakarai, jo teigimu, tiria šiuos kaltinimus.

Maskva pastaruosius du dešimtmečius periodiškai mėgina kaltinti Baltijos šalis diskriminacija, tačiau šios retorikos sustiprėjimas ir Vakarų įtraukimas į kaltinimus yra ryškus Kremliaus vykdomo informacinio karo paūmėjimas.

Tai kartu ir reiškia, kad Rusija galbūt mėgina pakartoti savo triumfą Ukrainoje, tačiau šįkart valstybėse, kurios yra tvirtos NATO narės. Jeigu V.Putinai pavyktų destabilizuoti šias valstybes, būtų suduotas gniuždantis smūgis Aljanso patikimumui.

Ukrainos scenarijus kartojamas Baltijos šalyse?

Rusijai Baltijos valstybėse visuomet labiau patikdavo pramanai negu faktai. Ji neigia, kad  nepriklausomos Lietuva, Latvija ir Estija 1940 m. buvo okupuotos Raudonosios armijos, ir tebetvirtina, kad jos buvo teisėtai prijungtos. Ji nerodo jokio apgailestavimo dėl milžiniškų represijų – įskaitant ir masinių deportacijų, kurių metu į Rusijos gilumą buvo išvežta 200 tūks. vyrų, moterų ir vaikų. Net ir prieš V.Putinui ir jo KGB draugeliams paimant valdžią, Rusija buvo itin kišanti nosį ne į savo reikalus valstybė.

Visi apšaudyti sugriautų Rytų Ukrainos miestų gyventojai patvirtintų – Rusijos „apsauga“ niekaip nepagerina neva „priespaudoje gyvenančių“ tautinių mažumų situacijos

Viskas tik dar labiau blogėja. K.Dolgovo kaltinimai Rygoje yra išgalvoti, o net ir jo pareigos – Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovas, atsakingas už žmogaus teises, demokratiją ir Konstitucijos teisę – yra juokingos.

Tarsi lapė būtų atsakinga už paukščių gerovę. Tačiau Rusijos bausmė Baltijos šalims gali būti labai reali. K.Dolgovas perspėjo, kad jų laukia rimtos pasekmės, jeigu jos ir toliau vykdys rusų įsivaizduojamas nuodėmes.

Rusijos karas Ukrainoje taip pat prasidėjo su informaciniais triukais ir propaganda.

Kai rusų protežė, tuometis Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius pabėgo iš šalies vasario mėnesį, Rusija greitai naująją valdžią pavadino „chunta“. Maskva pradėjo aiškinti, kad Ukrainoje yra persekiojami rusiškai kalbantys asmenys, o neonacizmas – klesti. Tokie kaltinimai buvo skirti baimės kurstymui ir senų skriaudų priminimui, ir jie padėjo pamatus karui. 

Ar taip gali įvykti dabar Baltijos šalyse? Kaip ir Ukrainoje, šiose trijose valstybėse gyvena daug rusų – iš viso apie milijonas, ir jie sudaro maždaug septintadalį trijų šalių gyventojų. Dalis jų yra puikiai integravęsi į visuomenę, dalis – aršūs rusų šovinistai. Tačiau Baltijos šalys nėra tautinės įtampos židiniai – bent jau kol kas. Kasdieniame gyvenime skirtingos kalbos ir kultūros yra lengvai suderinamos, jie gali įgyti pilietybę.

Visi apšaudyti sugriautų Rytų Ukrainos miestų gyventojai patvirtintų – Rusijos „apsauga“ niekaip nepagerina neva „priespaudoje gyvenančių“ tautinių mažumų situacijos. K.Dolgovo kaltinimai ir grasinimai nenumalšins nesutarimų dėl Rusijos kišimosi į kitų šalių reikalus. Vietoj to jie kelia grėsmę taikių žmonių gyvenimui, kuriuo Baltijos valstybėse džiaugiamasi nuo 1991 m.

Tikslas – pažeminti NATO

Išpuoliai prieš Baltijos šalis – tikrai ne dėl to, kad Rusija yra nuoširdžiai susirūpinusi savo tautiečių likimu jose – šį klausimą Maskva sistemingai ignoruoja daugelyje valstybių. Kremliaus tikslas – demoralizuoti šias šalis parodant Vakarų neryžtą.

Kibernetinės atakos? Rusijos patriotai to imasi tik savo iniciatyva. Propaganda? Rusijos redaktoriai patys priima sprendimus. O Rusijos kariai Ukrainoje? Kas ten žino – galbūt jie tiesiog taip nusprendė leisti savo atostogas

Ir kol kas V.Putinui sekasi. NATO lėtai ir pavėluotai bando apsiprasti su mintimi, kad jai reikia spręsti teritorinės gynybos nuo Rusijos klausimą.

Per metus Aljansas gali sukurti greitojo reagavimo pajėgas, kurias reikalui esant būtų galima dislokuoti Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Tačiau Aljansui yra perpjautos sausgyslės.

Dauguma jo narių nepakankamai lėšų nuo biudžeto skiria gynybai, o kai kurios senosios valstybės – Prancūzija, Italija ir Vokietija – mano, kad net ir gynybiniai veiksmai Rusiją gali be reikalo provokuoti.

Tuo tarpu Rusija sparčiai stiprina savo karinius pajėgumus. Jos planuose – ir strateginio branduolinio ginklo arsenalo atnaujinimas visais 100 proc. Daugeliui NATO narių tai yra griežtas tabu.

Didžiausia NATO problema – aljansas yra sukurtas kovoti kitokį karą. Rusija nekariauja pagal konvencinio karo taisykles. Ji stengiasi palaužti šalis, kurias nori kontroliuoti, naudodamasi neprognozuojamomis ir painiomis taktikomis – ekspertai tą vadina „hibridiniu karu“. Jis apima sankcijas, energetiką, propagandą, kibernetinius išpuolius, organizuotą nusikalstamumą, politikų papirkinėjimą ir tautinės nesantaikos kurstymą.

Pagrindinė šios Kremliaus taktikos ypatybė – neigimas. Propaganda? Rusijos redaktoriai patys priiminėja sprendimus. O Rusijos kariai Ukrainoje? Kas ten žino – galbūt jie tiesiog taip nusprendė leisti savo atostogas.

NATO ir Vakarai nepasirengę kovoti su tokiomis grėsmėmis, kuriose yra ir gera dozė maskuotės. Sovietų Sąjunga labai gerai mokėjo tuo naudotis, o šiuolaikinė Rusija tai perkėlė į naują lygį.

Pagrindinė šios Kremliaus taktikos ypatybė – neigimas. Užsuko dujas? Tai – grynai ekonominis sprendimas. Kibernetinės atakos? Rusijos patriotai to imasi tik savo iniciatyva. Propaganda? Rusijos redaktoriai patys priima sprendimus. O Rusijos kariai Ukrainoje? Kas ten žino – galbūt jie tiesiog taip nusprendė leisti savo atostogas.

Tokios taktikos gali pernelyg paprastai gali destabilizuoti situaciją vienoje ar keliose Baltijos valstybėse, prišaukti valdžių nuvertimą ir kolektyvinio saugumo Europoje sunaikinimą visiems laikams.

Tačiau kol kas lėti NATO vadai nerodo jokių ženklų, kad jie norėtų užkirsti kelią artėjančiai katastrofai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Kultūra

„Sapiens“ autorius Y.N.Harari: „Nemokamos informacijos idėja yra labai pavojinga“

Aktualu

Aplaidumas: Didžiosios sinagogos liekanas tampo praeiviai – niekas nesaugo

Aktualu

Žiaurius eksperimentus su žirgais vykdžiusiam ūkininkui – tik įspėjimas

Vardai

Remigijus ir Rovena Žiogai pakrikštijo sūnų Rojų: ypatingą dieną ir patys tapo krikšto tėvais

Verslas

Statybininkų asociacija: Lietuvos statybose dirba apie 2,5 tūkst. ukrainiečių

Sportas

Po susidūrimo su C.Ronaldo ligoninėje atsidūręs vartininkas: „Pilnai susipažinom“

Kultūra

Rašytoja Elif Shafak: Turkijoje mes nebemokame subtiliai mąstyti ir matyti

Verslas

Nepaliesta laiko: parduodama Art deco stilių išlaikiusi vila

Verslas

JAV doleris užleidžia pasaulio valiutos lyderio poziciją?

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyviai Janušauskai: „Smagu kurti grožį“

Vardai

„X faktoriaus“ teisėju tapęs R.Williamsas honorarą jau išleido: už 21 mln. dolerių nusipirko vilą

Gazas

Edgaras Riabko – naujasis Europos F2 vandens formulių čempionas

Verslas

Čerpių nebereikės: Lietuvos stogus viliasi užkariauti grūdinto stiklo saulės moduliais

Vardai

Policijos generalinis komisaras L.Pernavas priėmė A.Pauliukevičiaus iššūkį – išbandė galiūnų sportą

Gyvenimas

J.Varanauskienė apie taupymo gudrybes: kaip sutaupyti, kai tai atrodo neįmanoma

Sportas

Kuriozas Vengrijoje – žaidėjas nesugebėjo nusiimti vestuvinio žiedo ir negalėjo žaisti

Maistas

„Miško žvėrių“ receptas: šokoladiniai sausainiai „Taika pasauliui“

Aktualu

Rusija suėmė kosmoso korporacijos aukšto rango pareigūną

Aktualu

Ikiteisminių tyrimų neblaiviems vairuotojams sumažėjo nedaug

Verslas

Supakavo seną faršą? „Maxima“ patikina, kad šviežias, tik klaida etiketėje

Naujienos

Kultūra

„Sapiens“ autorius Y.N.Harari: „Nemokamos informacijos idėja yra labai pavojinga“

Aktualu

Aplaidumas: Didžiosios sinagogos liekanas tampo praeiviai – niekas nesaugo

Gazas

Lietuvos institucijos svarsto, kaip pažaboti elektrines transporto priemones

Aktualu

Žiaurius eksperimentus su žirgais vykdžiusiam ūkininkui – tik įspėjimas

Verslas

Auditas: Prancūzijoje sugriūti rizikuoja 840 tiltų

Sportas

Vilniaus meras apdovanojo geriausias „Velomaratono“ komandas

Vardai

Remigijus ir Rovena Žiogai pakrikštijo sūnų Rojų: ypatingą dieną ir patys tapo krikšto tėvais

Maistas

Orkaitėje kepti pomidorai – ir greitam valgymui, ir keliems mėnesiams šaldiklyje

Verslas

Statybininkų asociacija: Lietuvos statybose dirba apie 2,5 tūkst. ukrainiečių

Sportas

Po susidūrimo su C.Ronaldo ligoninėje atsidūręs vartininkas: „Pilnai susipažinom“

Kultūra

Rašytoja Elif Shafak: Turkijoje mes nebemokame subtiliai mąstyti ir matyti

Verslas

Nepaliesta laiko: parduodama Art deco stilių išlaikiusi vila

Verslas

JAV doleris užleidžia pasaulio valiutos lyderio poziciją?

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyviai Janušauskai: „Smagu kurti grožį“

Vardai

„X faktoriaus“ teisėju tapęs R.Williamsas honorarą jau išleido: už 21 mln. dolerių nusipirko vilą

Sportas

Įspūdinga „Manchester City“ pergalė – 7 įvarčiai ir Sergio Aguero šou

Vardai

Policijos generalinis komisaras L.Pernavas priėmė A.Pauliukevičiaus iššūkį – išbandė galiūnų sportą

Verslas

Čerpių nebereikės: Lietuvos stogus viliasi užkariauti grūdinto stiklo saulės moduliais

Gazas

Edgaras Riabko – naujasis Europos F2 vandens formulių čempionas

Velmaratono mėgėjų rungties dalyviai

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min