Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2018 11 03, 11:01

15min paaiškina: pirminiai TS-LKD rinkimai – ką svarbu žinoti?

Savaitgalį Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partija rengia atvirus pirminius rinkimus, kurių metu paaiškės – kurį kandidatą – Ingridą Šimonytę ar Vygaudą Ušacką – partija rems 2019 m. prezidento rinkimuose.
Vygaudas Ušackas, Ingrida Šimonytė
Vygaudas Ušackas, Ingrida Šimonytė / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Portalas 15min informuoja, ką svarbu žinoti apie šiuos rinkimus.

Kas varžysis TS-LKD partijos pirminiuose rinkimuose?

Rinkimuose varžysis du kandidatai – Seimo narė, buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė ir diplomatas, buvęs užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas.

Portalas 15min yra surinkęs abiejų kandidatų įdomiausius pasisakymus įvairiomis temomis. V.Ušacko pasisakymus galite rasti čia, I.Šimonytės – čia.

Kandidatas, kuris susilauks didesnės balsuojančių rinkimuose paramos, taps TS-LKD partijos remiamu kandidatu 2019 m. prezidento rinkimuose.

Kas galės balsuoti TS-LKD partijos pirminiuose rinkimuose?

Balsuoti galės visi TS-LKD partijos nariai bei iš anksto užsiregistravę dalyvauti pirminiuose rinkimuose nepartiniai.

Ne partijos nariai, kurie iš anksto nesiregistravo dalyvauti pirminiuose rinkimuose, balsuoti negalės.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Ingridos Šimonytės ir Vygaudo Ušacko debatai
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Ingridos Šimonytės ir Vygaudo Ušacko debatai

Pagal TS-LKD vykdomojo rinkimų štabo pateiktus skaičius, registruotų partijos narių, turinčių teisę dalyvauti rinkimuose, iš viso yra 15 080. Ne partijos narių, užsiregistravusių dalyvauti pirminiuose rinkimuose, yra 18 259. Tad iš viso rinkimuose galės balsuoti per 33 tūkst. rinkėjų.

Daugiausia ne partijos narių dalyvauti pirminiuose prezidentiniuose rinkimuose užsiregistravo Vilniuje – 9187.

Į penketuką pagal registracijų skaičių taip pat patenka Kaunas, Klaipėda, Skuodas ir Šiauliai. Kaune užsiregistravo 3168, Klaipėdoje – 996, Skuode – 410, Šiauliuose – 405.

Kur, kada ir kuriomis valandomis vyks balsavimas?

Balsavimas vyks dvi dienas – šeštadienį (lapkričio 3 d.) ir sekmadienį (lapkričio 4 d.). Balsavimas vyks kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje.

Balsavimo valandos įvairiose savivaldybėse skirsis: didžiosiose savivaldybėse balsuoti bus galima visą dieną nuo ryto iki vakaro, kai kuriose mažesnėse savivaldybėse balsavimas truks vos kelias valandas.

Dalyje savivaldybių skirtingu metu balsavimas vyks skirtingose vietose.

Vilniuje balsavimas vyks Vilniaus miesto savivaldybėje (Konstitucijos pr. 3), Idėjų kambaryje. Lapkričio 3 d. balsavimas Vilniuje vyks 10:00-19:00 val., o lapkričio 4 d. – 09:00-18:00 val.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus miesto savivaldybė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus miesto savivaldybė

Kaune balsavimas vyks Kauno miesto savivaldybės (Laisvės al. 96) mažojoje salėje. Abi dienas balsavimas vyks 10:00-18:00 val.

Klaipėdoje balsavimas vyks Klaipėdos miesto savivaldybėje (Liepų g. 11). Abi dienas balsavimas vyks 10:00-18:00 val.

Likusiose savivaldybėse balsavimo vietos – labai įvairios. Tarp jų – ir TS-LKD skyrių būstinės, ir kultūros centrai, kavinės, ir muziejai, ir šaulių ar parapijos namai.

Sužinoti tikslią balsavimo vietą bei laiką kiekvienoje savivaldybėje galima paspaudus šią nuorodą.

Ar partijos nariai pirminiuose rinkimuose balsuoti gali bet kur, ar tik savoje savivaldybėje?

Partijos nariai pirminiuose rinkimuose galės balsuoti tik savivaldybėje, kurios skyriui priklauso. Pasak TS-LKD vykdomojo rinkimų štabo vadovo Andriaus Vyšniausko, taip yra todėl, kad partijos nariai dalyvauja ne tik pirminiuose prezidentiniuose rinkimuose, bet ir tuo pačiu metu reitinguoja savivaldos sąrašus ir Europos parlamento rinkimų sąrašą.

Ar ne partijos nariai, užsiregistravę dalyvauti rinkimuose, gali balsuoti bet kurioje savivaldybėje?

Ne partijos nariai, užsiregistravę dalyvauti rinkimuose, balsuoti galės tik toje savivaldybėje, kurią nurodė registruodamiesi. Balsuoti kitoje savivaldybėje negalima.

15min koliažas/Ingrida Šimonytė ir Vygaudas Ušackas
15min koliažas/Ingrida Šimonytė ir Vygaudas Ušackas

Kokius dokumentus būtina turėti atėjus balsuoti?

Tiek partijos nariai, tiek ne partijos nariai atėję balsuoti turi turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą – asmens tapatybės kortelę, pasą, vairuotojo pažymėjimą ar kitą valstybinių institucijų išduotą dokumentą su gimimo data ir nuotrauka.

TS-LKD nario pažymėjimo, kurį turi visi partijos nariai, A.Vyšniausko teigimu, patvirtinti tapatybę taip pat užtenka, bet jį privalomai turėti nėra būtina.

Pasak A.Vyšniausko, ne partijos nariai registraciją patvirtinančius laiškus gauna elektroniniu paštu. Atsispausdinus arba elektroninėje priemonėje kartu su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu galima turėti ir šį laišką.

„Tai balsavimo vietoje leistų greičiau spręsti problemas, jei kiltų nesusipratimų dėl registracijos detalių. Tačiau tai nėra privaloma, o tik rekomendacija“, – sako A.Vyšniauskas.

Kaip atrodys pats balsavimo procesas?

Balsavimo metu rinkėjas pagal savo pavardės pirmą raidę prieis prie balsavimo komisijos nario, kuris jį užregistruos ir išduos balsavimo biuletenį.

Tada asmuo nueis į slapto balsavimo kabiną ir joje užpildys biuletenį. Biuleteniai bus metami į urną.

Tiek partijos nariai, tiek ne partijos nariai biuletenius mes į tą pačią urną ir visi balsai bus skaičiuojami kartu bei pateikiami bendrame balsų skaičiuje.

Kaip bus užtikrinama, kad tas pats asmuo nebalsuoja du ar daugiau kartų?

Kiekviena vietinė rinkimų komisija turės unikalius partijos ir užsiregistravusių ne partijos narių sąrašus. Visi sąrašai, pasak A.Vyšniausko, yra sutikrinti ir juose nėra besidubliuojančių asmenų.

Kadangi partijos nariai galės balsuoti tik toje savivaldybėje, kurios skyriui priklauso, o ne partijos nariai – toje savivaldybėje, kurioje užsiregistravo, balsavimas daugiau nei vieną kartą, pasak A.Vyšniausko, yra techniškai neįmanomas.

Kas skaičiuos balsus? Kaip vyks balsų skaičiavimas?

Balsus skaičiuos vietinės rinkimų komisijos, kurias sudarė TS-LKD skyrių tarybos. Balsus skaičiuos tik komisijos nariai.

Vietinė rinkimų komisija po balsų skaičiavimo užpildys protokolą ir duomenis perduos centrinei rinkimų komisijai. Tiek balsavimą, tiek balsų skaičiavimą galės stebėti abiejų kandidatų stebėtojai.

Kaip bus elgiamasi, jei kuriame nors skyriuje bus užfiksuota balsavimo procedūrų pažeidimų?

Pasak A.Vyšniausko, abiejų kandidatų stebėtojai galės ir turės fiksuoti pažeidimus, jei tokių atsiras. Užfiksavus pažeidimą skundas bus iškart perduodamas centrinei rinkimų komisijai, kuri operatyviai priims sprendimą dėl nurodyto pažeidimo.

Koks skaičius partijos narių privalo sudalyvauti rinkimuose, kad rinkimai būtų laikomi įvykusiais?

A.Vyšniausko teigimu, kad rinkimai būtų laikomi įvykusiais, rinkimuose privalo dalyvauti ne mažiau kaip 50 proc. partijos narių – tai yra 7540 narių.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Ingridos Šimonytės ir Vygaudo Ušacko debatai
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Ingridos Šimonytės ir Vygaudo Ušacko debatai

Jei toks skaičius partijos narių į rinkimus neateis, galutinį sprendimą priims partijos taryba.

Ir 2015, ir 2017 m. TS-LKD pirmininko rinkimuose savo nuomonę išreiškė apie 58 proc. partijos narių.

Jei nei vienas kandidatas (pavyzdžiui, dėl didelio sugadintų biuletenių skaičiaus) nesurinks 50 proc. atėjusių balsuoti rinkėjų balsų – galutinį sprendimą taip pat priims partijos taryba.

Apie kelintą valandą planuojama paskelbti rinkimų rezultatus? Kur juos bus galima rasti?

A.Vyšniausko teigimu, rezultatai bus žinomi sekmadienį vakare, nes komisijos balsus skaičiuos nedelsdamos.

Visus rezultatus su atnaujinimais bus galima stebėti TS-LKD internetiniame puslapyje.

Kaip būtų elgiamasi su kandidatu, kuris pralaimėjęs rinkimuose nutartų juose dalyvauti be partijos paramos?

Pasak A.Vyšniausko, tiek V.Ušackas, tiek I.Šimonytė aiškiai išreiškė savo poziciją, kad nesulaukę partijos paramos 2019 m. prezidento rinkimuose nedalyvaus.

Visgi, jei taip nutiktų, A.Vyšniausko teigimu, partija su tokiu kandidatu ir jo rėmėjais nutrauktų ryšius, TS-LKD struktūros ir nariai neturėtų teisės jų remti bet kokia forma.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min