Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 27d. 14:02

A.Kubilius gina kandidatę į teisingumo ministres: realiame gyvenime viską lemia ne diplomai

Buvęs premjeras, konservatorius Andrius Kubilius gina Ingridos Šimonytės pasiūlytą naująjį Ministrų kabinetą, įskaitant kandidatę vadovauti Teisingumo ministerijai Eveliną Dobrovolską. Jis tvirtina, kad realiame gyvenime ministro sėkmės nelemia jo turimas išsilavinimas ar praeities nuopelnai. Tuo metu buvęs socialdemokratų lyderis, ekspremjeras Algirdas Butkevičius abejoja, ar E.Dobrovolskos kandidatūra bus patvirtinta Prezidentūroje.

Seimui šią savaitę patvirtinus I.Šimonytės kandidatūrą į ministres pirmininkes, apie jos Vyriausybei kilsiančius iššūkius ir kandidatūras į kabinetą 15min aktualijų laidoje kalbėjomės su buvusiais premjerais.

Laidos įrašą galite pamatyti čia.

A.Kubilius tikisi „sveiko proto“ ir reformų

2008–2012 metais Vyriausybei vadovavęs, dabar Europos Parlamento nariu dirbantis A.Kubilius sakė, kad I.Šimonytė yra „unikaliai natūrali“ politikoje, o tai stiprina jos žinią visuomenei.

A.Kubiliaus Ministrų kabinete I.Šimonytė dirbo finansų ministre. Ekspremjeras sakė, kad ji yra labai aukštos kvalifikacijos ne tik finansų srityje, bet ir švietimo, sveikatos apsaugos, valstybės valdymo klausimais.

Aš tikiu, kad atsiras žymiai daugiau tvarkos, sistemiškumo, tokio sveiko proto požiūrio ir bandymų suprasti, kaip pasisekė kitoms šalims.

„Mano manymu, tai ir sudaro tai, ką vadiname I.Šimonytės reiškiniu“, – sakė A.Kubilius.

Jis tvirtino, kad valdydama COVID-19 pandemiją naujoji premjerė bandys įsiklausyti ekspertų nuomonės ir nedarys „savo įvaizdžiui naudingo spektaklio“, ką, anot politiko, matome kadenciją baigiančioje Vyriausybėje.

„Aš tikiu, kad atsiras žymiai daugiau tvarkos, sistemiškumo, tokio sveiko proto požiūrio ir bandymų suprasti, kaip pasisekė kitoms šalims“, – kalbėjo buvęs ministras pirmininkas.

Pasak jo, po pandemijos suvaldymo naujajai Vyriausybei teks tinkamai panaudoti Europos Sąjungos (ES) dotacijas ir paskolas ekonomikos modernizavimui, tam teks keisti baigiančio dirbti kabineto patvirtintą „Ateities ekonomikos DNR“ planą.

Europos liaudies frakcijos Europos Parlamente nuotr./„ES Rytų kaimynystės forumas“ Briuselyje
Europos liaudies frakcijos Europos Parlamente nuotr./„ES Rytų kaimynystės forumas“ Briuselyje

Europarlamentaras taip pat teigė besitikintis, kad per ketverius Vyriausybės darbo metus valstybėje bus pasiekta „protingos pažangos“ sveikatos ir socialinės apsaugos, švietimo sistemose, tačiau tam reikės platesnio politinio sutarimo.

Jo teigimu, šios reformos būtinos, kad Lietuva netaptų „atsiliekančia provincija“.

„Tos reformos nebus vienadienės, nebus kažkokių staigių virsmų, iš tiesų tame pačiame švietime ar sveikatos apsaugoje reikia vos ne dešimtmečių, kad pamatytume tinkamus reformų rezultatus“, – tvirtino A.Kubilius.

I.Šimonytė į socialinės apsaugos ministres yra pasiūliusi Moniką Navickienę, švietimo ministre ji pageidautų matyti Jurgitą Šiugždinienę, o sveikatos apsaugos ministru – Arūną Dulkį.

A.Kubilius pastaruoju metu viešojoje erdvėje gina I.Šimonytės kandidatus į Ministrų kabinetą, įskaitant sulaukusiuosius daugiausiai abejonių ir klausimų dėl savo galimybių.

Ar visos kandidatūros išties neturi trūkumų?

„Nėra be trūkumų nieko, pasaulis yra realus, jis nėra tik juodas arba baltas. Kaip atrodys kabinetas ir kaip seksis jam veikti (...) paaiškės tik realiame gyvenime“, – sakė ekspremjeras.

Jis tvirtino, kad E.Dobrovolskos tinkamumo eiti pareigas nenusako jos turimas teisės mokslų bakalauras.

„Tame realiame gyvenime mes turime suprasti, kad to, ar ministras yra geras, stiprus, ar jam pavyksta įgyvendinti vieną ar kitą esminę pertvarką ir pasiekti kažkokį rezultatą, visiškai nelemia jo, pavyzdžiui, kokie nors turimi diplomai. Net jo prieš tai turėta patirtis gali nesukurti aplinkybių, kurios leistų iš anksto tvirtinti, kad ministras bus sėkmingas“, – kalbėjo politikas.

A.Kubilius pabrėžė, kad dabartinis teisingumo ministras Elvinas Jankevičius apskritai neturi jokio teisinio išsilavinimo, o jo pirmtakė Milda Vainiutė buvo teisės mokslų daktarė.

„Bet jei pažiūrėtume, ką jai pavyko pasiekti būnant ministre, tai turbūt sunkiai galėtume ką nors įvardyti“, – tvirtino buvęs ministras pirmininkas.

A.Butkevičius abejoja dėl E.Dobrovolskos, o G.Skaistės nuodėmes atleistų

Tuo metu ekspremjeras, dabar Seimo nariu dirbantis A.Butkevičius abejoja, ar E.Dobrovolska bus patvirtinta ministre.

„Manau, kad tikrai bus problemų su jos patvirtinimu Prezidentūroje“, – teigė politikas, ministru pirmininku buvęs 2012–2016 metais.

Jis tvirtino gerai vertinantis kandidatę į finansų ministres Gintarę Skaistę. Pasak A.Butkevičiaus, būdama Seimo Biudžeto ir finansų komiteto nare ankstesnėje kadencijoje ji būdavo gerai pasiruošusi, argumentuotai kalbėjo ir gilinosi į įstatymų projektų turinį.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdas Butkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdas Butkevičius

Viešojoje erdvėje G.Skaistės kandidatūra sulaukė kritikos dėl to, kad ji 2013 metais įkliuvo policijos pareigūnams neblaivi. Vėliau politikei buvo skirta tūkstančio tuometinių litų bauda ir metams atimta teisė vairuoti automobilį.

A.Butkevičius sakė, kad tai yra didelė moralinė dėmė, bet jeigu jis galėtų spręsti dėl kandidatės skyrimo, labiau atsižvelgtų į jos kompetenciją.

„Gal kai kada žmonėms reikia leisti ir pasitaisyti“, – kalbėjo jis.

A.Butkevičius buvo vienas iš penkių Seimo mažumos atstovų, antradienį pritarusių I.Šimonytės skyrimui ministre pirmininke.

Jis sakė balsavęs už, nes Seimo rinkimus laimėję konservatoriai turi teisę formuoti Vyriausybę, pati I.Šimonytė jam atrodo pakankamai kompetentinga ir patyrusi, o Lietuvą krečiant koronaviruso pandemijai delsti su kabineto formavimu nereikėtų.

Politikas tvirtino, kad būsimosios Vyriausybės sėkmė priklausys nuo I.Šimonytės komandos.

„Jeigu bus formuojama komanda iš žmonių, kurie neturi praktinės patirties valstybės valdyme ir bus atsižvelgiama tik į politinių partijų tam tikras užgaidas, tai tada jai bus gana nelengva dirbti, nes žinant jos reiklumą ir keliamus reikalavimus gali iškilti problemų“, – teigė A.Butkevičius.

Prezidentas Gitanas Nausėda sprendimus dėl ministrų skyrimo žada paskelbti kitą savaitę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min