Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 20d. 13:03 , Atnaujinta: 2020 rugpjūčio 20d. 15:56

A.Veryga: nuo rytojaus – privalomos kaukės viešuose renginiuose, taip pat reikės jas dėvėti ir kavinėse

Aurelijus Veryga
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Aurelijus Veryga

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad nuo penktadienio įvedamas reikalavimas dėvėti veido kaukes renginiuose, vykstančiuose atvirose ir uždarose erdvėse. Kitą savaitę Vyriausybė spręs ir dėl kitų papildomų priemonių, tarkime, naktinių klubų darbo laiko ribojimo. Be to, gali būti įtvirtinta, kad kaukes privalu dėvėti viešojo maitinimo įstaigose, jas nusiimti būtų galima tik valgant.

Spaudos konferencijos Sveikatos apsaugos ministerijoje transliaciją žiūrėkite čia:

A.Verygos teigimu, apsauginės veido kaukės bus privalomos tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse vykstančiuose kultūros, pramogų ir kituose renginiuose bei susibūrimuose.

Bus taikomos ir išimtys. Pavyzdžiui, sportinėse varžybose dalyvaujantiems sportininkams, dainuojantiems atlikėjams ir panašiai.

„Aišku, yra taip pat reikalavimas dėl atstumo laikymosi – tai yra ne mažiau kaip 1 metras“, – pridūrė ministras.

Užtikrinti, kad renginiuose žmonės dėvėtų kaukes, laikytųsi saugaus atstumo, pasak A.Verygos, pirmiausia – organizatorių atsakomybė.

Jis aiškino, kad organizatoriai į renginius gali tiesiog neįleisti reikalavimų nesilaikančių asmenų.

A.Veryga pabrėžė, kad jeigu esame vietoje, kur susitinkame su žmonėmis, su kuriais nuolat nebendraujame, tarkime, lifte, koridoriuje, reikėtų dėvėti veido kaukes. Nors įtvirtinto privalomo tokio reikalavimo nėra, tik rekomendacija.

Grėsmė naktiniams klubams

Trečiadienį Vyriausybėje vyko diskusija dėl Kauno miesto savivaldybės siūlomų papildomų priemonių, kaip suvaldyti koronaviruso plitimą.

Savaitgalį atsakingos tarnybos daugiau dėmesio skirs įvertinti situaciją naktinio pasilinksminimo vietose, naktiniuose klubuose.

„Tiesiog eis, fiziškai fiksuos, kaip atrodo situacija. Ir ateinančią savaitę Vyriausybė turėtų spręsti, ar neatėjo laikas iš tiesų imtis laiko apribojimo tokioms pasilinksminimo vietoms ir tokią praktiką pritaikyti visai šaliai, ne kažkokiam konkrečiam miestui“, – nurodė A.Veryga.

Kaip ir kalbėta anksčiau, kitą savaitę ministrų kabinetas gali priimti sprendimus dėl jų darbo laiko ribojimo.

Kaukes kavinėse dėvėti bus privalu

A.Veryga pranešė, kad kaukių dėvėjimas kavinėse ir kitose viešojo maitinimo įstaigose taps privalomas.

„Rytoj turėtų būti paruošti operacijų vadovo sprendimai, dabar kaip tik yra derinama, kalbamasi, nes ne tik dėl kaukių norime sudėlioti tam tikras tvarkas“, – BNS cituoja ministrą.

„Buvo Kauno miesto kreipimasis dėl žmonių prie baro dėl tam tikrų atstumų išlaikymo. Norime sudėlioti visą kompleksą tų reikalavimų, kad vienu metu paskelbtume, kad įstaigos galėtų ne po vieną gabaliuką, o viską paruošti ir įgyvendinti“, – pridūrė jis.

Gali būti ir daugiau suvaržymų

Paklaustas, ar žmonės turėtų suskubti registruotis vizitams pas odontologus, grožio specialistus, A.Veryga sakė, kad gyventojai neturėtų atidėlioti būtinų vizitų. Jis minėjo, kad blogėjant epidemiologinei situacijai gali būti imamasi papildomų ribojimo priemonių.

Sekmadienį vyks Baltijos kelio minėjimo renginiai. Kartu – ir solidarumo su Baltarusijos žmonėmis akcija.

A.Veryga akcentavo, kad renginiuose dalyvauti ketinantys žmonės turėtų imtis visų įmanomų apsaugos priemonių: dėvėti kaukes, rankomis susikibti tik mūvėdami pirštines.

Jis pabrėžė, kad į renginius nevyktų žmonės, jaučiantys peršalimo simptomus.

Papildomos priemonės pagal sergamumą savivaldybėse?

Pirmadienį Vyriausybė pritarė planui ir kriterijams, pagal kuriuos atskirose savivaldybėse galėtų būti įvedami papildomi ribojimai, atsižvelgiant į pastarųjų dviejų savaičių koronaviruso sergamumo rodiklius jose.

Tačiau konkrečioms savivaldybėms savo iniciatyva įvesti apribojimų Vyriausybė dar nesiėmė. Pasak sveikatos apsaugos ministro, vadovaujantis šiuo planu, dalį priemonių pagal sergamumo rodiklius gali taikyti ir pačios savivaldybės.

„Nėra privaloma įvesti tam tikrą priemonę, kai pasiekiamas rodiklis. Tai yra tam tikri orientaciniai rodikliai ir rekomenduojamos priemonės. Tiek pagal priemonių grupes, tiek pagal sektorius“, – sakė A.Veryga.

„Kai kuriuos dalykus savivaldybės be jokių papildomų nurodymų gali imti ir naudoti pačios. Jos turi savo ekstremalių situacijų valdymo grupes, kurios gali susirinkti ir priimti sprendimus, gali papildomų kontrolės priemonių imtis“, – komentavo ministras.

„Jei savivaldybė apsispręstų taikyti tokias priemones, kurių teisinis reglamentavimas neleidžia taikyti, nepaskelbus karantino, tai savivaldybės administracija, su mumis bendradarbiaudama, gali kreiptis į Vyriausybę ir tada skelbti lokalius karantinus“, – pridūrė jis.

A. Veryga pabrėžė, kad įvesti griežtesnius apribojimus Vyriausybė gali ir negavusi savivaldybės prašymo.

„Savivaldybės, kurios yra didesnės, kurios turi savo specialistų, žmonių, kurie vertina situaciją, jose yra NVSC filialai, tai jos savo iniciatyvą paprastai parodo. (...) Bet gali būti ir tokių atvejų, kaip buvo Nemenčinėje, kai Vyriausybė priėmė sprendimą“, – teigė jis.

Pagal patvirtintą planą, apribojimai savivaldybėse gali būti įvedami, atsižvelgus į dviejų savaičių sergamumą bei proporciją sergančių žmonių, kurių užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios.

Kai 14 dienų sergamumo rodiklis yra žemesnis nei trys, rekomenduojamos įprastos koronaviruso infekcijos prevencijos priemonės: raginimas likti namuose, jei jaučiami ligos simptomai, rankų ir kosėjimo higiena, saugaus atstumo laikymasis, aplinkos higienos rekomendacijos ir kitos.

Kai savivaldybėje sergamumo koronavirusu rodiklis per pastarąsias dvi savaites yra didesnis nei trys, pradedamos įvedinėti griežtesnės priemonės, susijusios su kaukių dėvėjimų, atstumų išlaikymu, srautų atskyrimu, paslaugų teikimu nuotoliniu būdu, prevenciniais tyrimais.

Remiantis dokumentu, kai sergamumo rodiklis viršytų 25, būtų draudžiamas pacientų lankymas gydymo įstaigose, be to, būtų teikiamas prioritetas nuotolinėms paslaugoms, kai jos pagal paciento sveikatos būklę gali būti suteikiamos nuotoliniu būdu ir su tuo sutinka pats pacientas.

Paslaugų, pramogų laisvalaikio vietos nebūtų uždaromos nė vienu atveju, tačiau joms galiotų griežti higienos, atstumo bei ploto vienam lankytojui reikalavimai. Be kita ko, paslaugas būtų rekomenduojama teikti nuotoliniu būdu.

Savivaldybėje veikiančioms mokykloms taip pat nė vienu atveju nėra nurodymo ugdymo procesą vykdyti nuotoliniu būdu, tačiau, kai sergamumo rodiklis didesnis nei 25, vaikams, turintiems lėtinių ligų, rekomenduojama sudaryti sąlygas mokytis nuotoliniu būdu.

Aukštosiose mokyklose, nuotolinio mokymosi rekomendacija atsiranda tik tuomet, kai sergamumo rodiklis viršija 16 atvejų 100 tūkst. gyventojų.

Remiantis naujausiais Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Lietuvoje sergamumo koronavirusu rodiklis per pastarąsias 14 dienų siekia 12,5 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Perspėja nepiktnaudžiauti

A.Veryga sakė, kad Nacionalinis visuomenės sveikatos centras sulaukia vis daugiau besikreipiančių dėl leidimo palikti privalomos izoliacijos vietą.

„Kreipimaisi yra toli, mano supratimu, nuo būtinų. Pavyzdžiui, vykti manikiūro arba į kirpyklą, paliekant izoliacijos vietą. Arba vykti į draugės ar draugo vestuves. Tai nėra tos priežastys, dėl kurių turėtų būti kreipiamasi dėl leidimo palikti izoliacijos vietą. Juo labiau, jeigu prašymas yra susijęs su lankymusi kokioje nors masinėje šventėje, kaip giminaičių vestuvės ar panašūs dalykai, kur mes paskui matome, kad yra nustatomi kaip ligos plitimo židiniai. Tai noriu paprašyti visų sąmoningumo ir tikrai nepiktnaudžiauti tokiais dalykais“, – akcentavo sveikatos apsaugos ministras.

Jis minėjo, kad esama išimtinių aplinkybių, kuomet leidžiama nutraukti saviizoliaciją. Tarkime, artimo žmogaus laidotuvės.

32 nauji susirgimai

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ketvirtadienį pranešė, kad praėjusią parą šalyje patvirtinti 32 nauji koronaviruso atvejai.

Vienas žmogus mirė nuo šios ligos. Iš viso Lietuvoje nuo COVID-19 mirė 82 žmonės. 13 asmenų mirė dėl kitų priežasčių, nors buvo užsikrėtę.

Iš viso Lietuvoje koronavirusas buvo nustatytas 2528 asmenims.

1747 pasveiko nuo ligos, o 686– serga. 3146 žmonės šiuo metu turi izoliuotis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

21:40
11:46
00:49

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min