Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 21d. 18:01

Alkoholikus gelbstintis Romas Burkus: „Geriausiai veikia meilė ir pavyzdys“  

Romas Burkus
Romas Burkus

„Mano tikslas – būti geru žmogumi, o misija – padėti kitiems“, – sako 53-ejų biržietis Romas Burkus. Daugiau kaip prieš šešerius metus niekas nebūtų tikėjęs jo žodžiais. Alkoholis, smurtas, kalėjimas – tuo buvo paženklintas ankstesnis jo gyvenimas. Dabar tapo pavyzdžiu – iš alkoholizmo liūno padėjo išeiti 24 alkoholikams. Kai kurių mamos dėkoja ir stebisi: „Negi čia tas pats mušeika Romas“?

„Didžiąją dalį gyvenimo kovojau dėl vietos po saule. Vėliau suvokiau, kad ji šviečia visiems,“ – pasakojimą pradeda R.Burkus.

Kažkada jo kieto kumščio bijojo ne tik gimtasis Suosto kaimas, bet ir visas Biržų kraštas. Dabar vienintelė kūno dalis, kuri po tragiškos avarijos jam nebepaklūsta – būtent dešinioji ranka.

„Dievas atėmė man ranką, kuria daug žmonių nuskriaudžiau, – sako R.Burkus, – joje slypėjo tiek jėgos, kad nebereikėdavo nei stumdytis, nei draskytis. Priešininkas griūdavo po pirmo smūgio.“

Muštynės iš gerumo

Vaikystėje visi žinojo, kad jei kažkas mokykloje prisidirbo, tai – Romas. Nenustygstantis ir griežtai tėvų tramdomas vaikas priešinosi bet kokiam auklėjimui.

Muštynės paauglystėje jį lydėdavo ko ne kiekvieną savaitę. R.Burkus šventai tikėjo, kad mušasi teisybės vardan: „Kas nors paprašydavo ką nors pamokyti ir aš eidavau – galvodavau, kad gera darau, kad tas žmogus nusipelnė“.

Gerti labai nemėgau, tačiau tik apsvaigęs galėdavau muštis.

Jėgos buvo daug, tačiau prieš trenkiant į nosį reikėdavo nugalėti baimę ir blaivų protą, sukelti savyje agresiją. Alkoholis – puikiai tam pasitarnaudavo.

„Gerti labai nemėgau, tačiau tik apsvaigęs galėdavau muštis“, – atsimena pašnekovas. Vėliau taurelės reikėjo ne tik dėl drąsos, atsirado priklausomybė.

Sulaukęs šešiolikos už smurtavimą jis pateko į nepilnamečių pataisos namus. Ilgiau nei metai nelaisvės jo nepataisė. „Sėdėjęs“ jaunuolis kėlė dar daugiau baimės, tad vėl jo prašydavo kumščiu ką nors nubausti.

„Iki šiol iškyla vaizdai iš juodų laikų. Aš visų atsiprašau, visiems gero linku ir meldžiuosi“, – prie širdies ranką deda R.Burkus.

Tragiškos avarijos keistis neprivertė

Gyvenimas biržietį ir toliau murkdė. Tėvams švystelėjo vilties žiburėlis, kuomet būdamas vos 19-os jis vedė gražią ir gerą merginą. „Pagaliau susitvarkys“, – vertino aplinkiniai.

Gyvenimo nepakeitė ir po tragiškos avarijos. Abu automobilyje važiavę draugai žuvo vietoje.

Nieko panašaus – vyras kalėjime atsidūrė dar keletą kartų. Vėl už smurtavimą. Gyvenimo nepakeitė ir po tragiškos avarijos. Abu automobilyje važiavę draugai žuvo vietoje.

Gydytojai sakė: „Tai – tavo antrasis gimtadienis. Tikras stebuklas!“ Automobilis sumaitotas, o jam net striukė neįdrėksta. Vyras ir po to leido viskam tekėti sena vaga. Iširo jo šeima.

Kita pražūtinga automobilio avarija smogė jau antrojoje santuokoje. Nusinešė dvimečio sūnaus gyvybę.

Romas Burkus su draugais
Romas Burkus su draugais

Po nelaimingo atsitikimo R.Burkaus sužalotas kūnas nejudėjo. Būsena siaubinga. Mintis keisti gyvenimą užgoždavo svaigalai. Reabilitacijos metu įtraukdavo kompanijos, kuriose ratu sukamas butelis.

„Koks pats esi, tokius ir žmones pritrauki“, – dabar galvoja vyras.

Ištraukė brolis, knygos ir dvasingumas

Į šviesų gyvenimą R.Burkų atvedė brolio meilė ir rūpestis. Jis sutvarkė namus, įkalbėjo gydytis nuo alkoholizmo narkologijos klinikoje, pasirūpino darbu. Iki šiol vyras dėkingas jam už kitokio gyvenimo pradžią.

Kaip gyventi? Kas tas gyvenimas? Kas aš esu? Kai gausiu žinių, išgvildensiu jas po kruopelytę.

Prieš 19 metų svaigalų atsisakęs R.Burkus viduje kunkuliavo: „Kaip gyventi? Kas tas gyvenimas? Kas aš esu? Kai gausiu žinių, išgvildensiu jas po kruopelytę“.

Lentynos namuose lūžo nuo knygų dvasinių ieškojimų temomis – psichologija, parapsichologija, joga, meditacija, šventraščiai, mityba.

Teoriją papildė praktiniai mokymai. Dvasinio gyvenimo pamatą paklojo „Gyvenimo meno“ organizacijos kursai, kur vyras atsikratė susikaupusių stresų, išmoko jogos pratimų, kvėpavimo ir meditacijos technikų. Surado dvasingumu besidominčių draugų.

Daugiau kaip penkerius metus kiekvieną savaitę jis yra pagrindinis šios organizacijos tęstinių užsiėmimų dalyvis. Visi sunerimsta, jeigu vyro vieta tuščia – vadinasi, kažkas labai rimto nutiko.

R.Burkus skaičiuoja, kad per pastaruosius penkerius metus jis kvėpavimo pratimus namuose ir grupėse atlikinėjo 1070 valandų (apie 44 dienas). Meditavo 3170 valandų (132 dienos).

„Mano gyvenimas buvo tamsus. Kad įsivyrautų šviesa turiu praktikuoti žymiai daugiau nei kiti. Išmėginau ir vipasanos meditaciją, rebefingą, kitas sąmoningumo žadinimo mokyklas“, – teigia R.Burkus.

Romas Burkus su jogos mokytoju
Romas Burkus su jogos mokytoju

Sausio pradžioje biržietis gavo teisę mokyti rebefingo kvėpavimo technikos. Mokytoju tapti jis nei svajojo, nei tikėjosi, o dabar jo laukia Biržų ir aplinkinių miestų žmonės.

Alkoholikus gelbsti meilė

Šešerius metus gėręs pasaulio išminčių, dvasinių mokytojų, mokslininkų žinias ir kasdien po 6 valandas praktikavęs vyras padarė neįtikėtino paprastumo išvadas: „Mano tikslas – būti geru žmogumi, linkėti visiems gera, nesmerkti. Mano misija – padėti kitiems.“

Meilės ir atsidavimo vedamas R.Burkus iš alkoholizmo liūno padėjo išbristi 24 alkoholikams. Nei vienas neatkrito. Tai – jo pažįstami arba atsitiktiniai žmonės. Darbo reikėjo įdėti daug – nebuvo nei vieno, kuris gydytis narkologijos klinikoje sutiktų iš karto. Dažniausiai bendravimas su alkoholiku užtrukdavo mažiausiai du mėnesius.

Meilės ir atsidavimo vedamas R.Burkus iš alkoholizmo liūno padėjo išbristi 24 alkoholikams. Nei vienas neatkrito.

Viena moteris R.Burkui siūlė kirsti lažybų, jog jos brolio tikrai neįtikins gydytis. Po pusmečio brolis jau krovėsi lagaminą ir ruošėsi į Vilnių pas specialistus. Moteris aiktelėjo: „Romai, tu čia rimtais reikalais užsiimi!“

„Nepadarysi žmogaus blaivininku žemindamas, smerkdamas ir aiškindamas, kad jis save nuodija. Iš patirties žinau, kad nurodinėjimai sukelia priešiškumą. Aš aplankau juos ir kalbu po truputį, pasakoju apie savo prablaivėjimo kelią, skatinu pamąstyti, kaip jis jaučiasi blaivus ir kas nutinka išgėrus. Jei matau, kad nervinasi, keičiu temą. Kartais užtenka tik pabūti šalia. Po kurio laiko jie patys pradeda klausinėti, užeina pas mane, varto knygas“, – pasakoja R.Burkus.

Biržietis yra gyvas pavyzdys, kaip žmogus gali save pakeisti: „Malonu, kai alkoholikų mamos dėkoja. Sako, anksčiau Romas būdavo nurašytas chuliganas, o dabar gali padėti. Viską įmanoma savyje pakeisti, bet reikia daug ir nuoširdžiai dirbti“.

Pasak pašnekovo, žmonės įninka į svaigalus, nes jiems trūksta meilės ir ramybės, tačiau alkoholyje, cigaretėse šito nėra. Vyro įsitikinimu, nereikia nė lašo alkoholio – maistu sielai galima pasisotinti per dvasingumą.

R.Burkus skuba pridurti, kad jokiu būdu nekaltina nei vieno nežinančio ar klystančio. Davė sau pažadą – priimti visus žmones ir nei vieno nekritikuoti, nė ant vieno nepykti.

„Mėginu prisiminti, kada paskutinį kartą buvau susinervinęs...“ – mąsto Romas. Tai buvo prieš keletą metų! Stūmėsi automobilį atbulomis ir nepastebėjo medžių. Situacija anksčiau būtų sukėlusi žymiai didesnį sąmyšį jo galvoje, tačiau savęs stebėjimo praktikavimas leidžia greitai susitvarkyti su emocijomis. Išgėrė arbatos, pasišnekučiavo su draugais ir tik tada ramiai vaikščiojo aplink gerokai apgadintą daiktą.

Romas Burkus
Romas Burkus

Meilei pražysti vyro viduje padeda ne tik kasdienės 6 valandų praktikos (joga, meditacija, kvėpavimas, maldos), bet ir gero linkėjimas:„Gero linkiu sau, šeimai ir visai visatai. Nuoširdumas pasireiškia tik tuomet, kai nelieka ribų. Neturiu nei vieno žmogaus, kuriam negalėčiau palinkėti laimės, kad ir kas būtų įvykę.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Dviguba pilietybė: skautas Aivaras lietuviškai kalba jau su čekišku akcentu (1)

Gyvenimas

„Lanvin“ vyriausioji dizainerė E.Čekanavičiūtė – apie modelių išnaudojimą, greitąją madą ir paryžietes

Aktualu

Sinoptikas perspėja vairuotojus ir pėsčiuosius: formuosis ledas, jį paslėps sniegas

„Atsarginiai“: brolių Lavrinovičių staigmena, J.Valančiūno atostogos ir geriausi NBA visų laikų duetai

Aktualu

Linas Šipavičius: Sekmadienio Evangelija. Duokite tikrų atsivertimo vaisių!

Sportas

Kaip atsarginiu „Žalgiryje“ laikytas gynėjas iš vilniečių atėmė du titulus

Aktualu

Blaivumo patikros vengęs vairuotojas nuo pareigūnų bandė slėptis pas Gegužinės ugniagesius

Vardai

Su seserimis ir pussesere uždainavęs R.Kirilkinas: „Galbūt daugiau to niekada nebepakartosime“

Verslas

Dirbęs Londono metro emigrantas grįžo su stuburo trauma: bent jau gydymas Lietuvoje nekainavo

Vardai

Inetos Stasiulytės ir Deivido Meškausko namuose sužibo eglė: po žaliaskare – pirmagimė Marija

Sportas

Bokso vakarėlis – daugiausiai uždirbantis kovotojas C.Alvarezas sudorojo britą

Verslas

Statybos inspekcija: aikštelės prie „Megos“ įrengtos be leidimo, kas statė – neaišku

Gyvenimas

S.Petrunina apie atsakingą vartojimą ir Kalėdas be išlaidų: „Papuošti namus paprasta“

Sportas

Naujas rekordas – tiek kalėdiškai persirengusių bėgikų Vilnius dar neregėjo

Sportas

Super ketvertas: Lietuvos estafetė pagerino šalies rekordą ir plauks finale

Vardai

54 kilogramus numetusi R.Antonovienė nepaliauja stebinti: pakeitė šukuoseną ir pasiputlino lūpas

Gyvenimas

Gyvenimas ant ribos: „dovana“, kurią gauna alkoholikų vaikai

Vardai

Saulius Prūsaitis surengė finalinį „39“ šou – publika jį vadina metų koncertu

Aktualu

Veterinarijos institute bakterijų turinti mėsa už kyšius virsdavo švaria

Kultūra

Giedrė Kazlauskaitė: Vaikai

Naujienos

Aktualu

Dviguba pilietybė: skautas Aivaras lietuviškai kalba jau su čekišku akcentu (1)

Sportas

Penktas pasaulyje – titulą praradęs Simonas Bilis vėl gerino Lietuvos rekordą

Gyvenimas

„Lanvin“ vyriausioji dizainerė E.Čekanavičiūtė – apie modelių išnaudojimą, greitąją madą ir paryžietes

„Atsarginiai“: brolių Lavrinovičių staigmena, J.Valančiūno atostogos ir geriausi NBA visų laikų duetai

Vardai

Su seserimis ir pussesere uždainavęs R.Kirilkinas: „Galbūt daugiau to niekada nebepakartosime“

Aktualu

Sinoptikas perspėja vairuotojus ir pėsčiuosius: formuosis ledas, jį paslėps sniegas

Aktualu

Linas Šipavičius: Sekmadienio Evangelija. Duokite tikrų atsivertimo vaisių!

Sportas

Kaip atsarginiu „Žalgiryje“ laikytas gynėjas iš vilniečių atėmė du titulus

Aktualu

Blaivumo patikros vengęs vairuotojas nuo pareigūnų bandė slėptis pas Gegužinės ugniagesius

Verslas

Dirbęs Londono metro emigrantas grįžo su stuburo trauma: bent jau gydymas Lietuvoje nekainavo

Vardai

Inetos Stasiulytės ir Deivido Meškausko namuose sužibo eglė: po žaliaskare – pirmagimė Marija

Sportas

Bokso vakarėlis – daugiausiai uždirbantis kovotojas C.Alvarezas sudorojo britą

Verslas

Statybos inspekcija: aikštelės prie „Megos“ įrengtos be leidimo, kas statė – neaišku

Gyvenimas

S.Petrunina apie atsakingą vartojimą ir Kalėdas be išlaidų: „Papuošti namus paprasta“

Sportas

Naujas rekordas – tiek kalėdiškai persirengusių bėgikų Vilnius dar neregėjo

Vardai

54 kilogramus numetusi R.Antonovienė nepaliauja stebinti: pakeitė šukuoseną ir pasiputlino lūpas

Gyvenimas

Gyvenimas ant ribos: „dovana“, kurią gauna alkoholikų vaikai

Vardai

Saulius Prūsaitis surengė finalinį „39“ šou – publika jį vadina metų koncertu

Aktualu

Veterinarijos institute bakterijų turinti mėsa už kyšius virsdavo švaria

Kultūra

Giedrė Kazlauskaitė: Vaikai

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min