Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 12d. 10:00

Seimo nariai susirūpino olimpinio finansavimo skaidrumu: nori žinoti, kaip naudojami pinigai

15min studijoje lankosi Kęstutis Smirnovas ir Virgilijus Alekna
Josvydo Elinsko / 15min nuotr. / 15min studijoje lankosi Kęstutis Smirnovas ir Virgilijus Alekna

Trečiadienį 15min studijoje su Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos nariais Kęstučiu Smirnovu ir Virgilijumi Alekna kalbėjomės apie 15min tyrimą „Aukso puodžiai“, kurio centre – sportą remti privalanti loterijų organizatorė „Olifėja“. Parlamentarai sutarė, kad loterijų ir sporto finansavimo sistemoje reikia pokyčių. Žadama, kad jie galėtų atsirasti artimiausiu metu.

Loterijų įstatyme yra įtvirtinta nuostata, kad loterijų organizatoriai privalo dalį savo pelno skirti paramai ir labdarai – 8 procentus nuo nominalios išplatintų bilietų vertės. Paprastai tariant, 8 procentai nuo loterijų įmonės apyvartos privalo atitekti nepelno organizacijoms.

Seimo nariai sutarė, kad šią įstatymo nuostatą reikia keisti.

Pasak K.Smirnovo, dėl įstatymo pakeitimų Vyriausybė turėtų apsispręsti jau artimiausiu metu.

„Žinau, kad jau rytoj renkasi ir keletą turi variantų, sprendimų, kaip tai (paramą, – 15min) kontroliuoti“, – kalbėjo K.Smirnovas.

Jo manymu, dabar loterijų organizatorių paramai skiriami pinigai turėtų būti mokami į biudžetą. Tokiu atveju Olimpinis komitetas būtų išlaikomas ne tiesiogiai iš „Olifėjos“, bet iš biudžeto lėšų.

„Tai yra valstybės pinigai. Tai turėtų ateiti į biudžetą ir paskui pagal programą Tautinis olimpinis komitetas tas lėšas turėtų gauti ir vykdyti savo programą“, – tvirtino K.Smirnovas.

V.Alekna teigė, kad finansavimo modeliai gali būti įvairūs, bet valstybė turi žinoti, kaip skaidriai skirstomi jos pinigai.

„Tie 8 procentai, kuriuos gauna Tautinis olimpinis komitetas, iš esmės irgi yra valstybės pinigai“, – sakė V.Alekna.

Tautinis olimpinis komitetas ne kartą priešinosi siūlymams jį finansuoti iš valstybės biudžeto lėšų. Dabar Olimpinis komitetas pinigus gauna tiesiai iš „Olifėjos“. Pagrindinis argumentas – taip nukentės komiteto nepriklausomumas. V.Alekna mano, kad taip nenutiktų.

„Tikrai netiesa. <...> Tokių norų, kaip pakenkti Tautiniam olimpiniam komitetui, nėra. Tik valstybė nori žinoti, kam, kaip ir kaip skaidriai panaudojami jos pinigai“, – kalbėjo V.Alekna.

15min tyrimas „Aukso puodžiai“ atskleidė, kad sportą privalanti remti loterijų organizatorė „Olifėja“ milijonieriais pavertė du žmones – Antaną Murašką ir Donatą Kazlauską.

Įmonę kontroliuoja Olimpinis komitetas, taigi pusė loterijų verslo pelno turi atitekti sportui ir ugdyti Lietuvai čempionus. Bet jeigu skaičiuotume iš loterijų gautus pinigus, tikrieji čempionai yra būtent A.Muraška ir D.Kazlauskas.

Būdami smulkiaisiais „Olifėjos“ akcininkais, verslininkai iš pastarosios įmonės pinigų išsiaugino nuosavą įmonių tinklą. Jis per 15 metų uždirbo dešimtis milijonų pelno, kurio olimpiečiai pasiekti negali.

Ilgainiui A.Muraškos ir D.Kazlausko nuosavas verslas pelningumu pralenkė ir pačią „Olifėją“. Milijonai už įvairias paslaugas iš „Olifėjos“ į šių asmenų verslą teka iki šiol.

15min į pokalbį studijoje kvietė ir Olimpinio komiteto atstovus: prezidentę Dainą Gudzinevičiūtę, ir generalinį sekretorių Valentiną Paketūrą, tačiau jie dalyvauti atsisakė. Pokalbyje dalyvauti atsisakė ir „Olifėjos“ komunikacijos atstovai.

A.Muraška su D.Kazlausku tvirtina, kad Lietuvos sporto atžvilgiu jie elgėsi sąžiningai. Esą šiuose versluose „Olifėja“ dalyvauti nė negalėjusi, esą įstatyme buvo įtvirtinti draudimai. Esą jų nuosavas verslas „Olifėjai“ irgi buvo naudingas, padidino įmonės apyvartą, nuo kurios ir skaičiuojami sporto pinigai. Platesnius „Olifėjos“ komentarus galite rasti čia.

Taip pat 15min tyrimas parodė ir kitą dalyką – Seimo nariai jau trečią kadenciją žada skaidrinti loterijų veiklą.

Valstybės institucijos dar prieš dešimtmetį įspėjo politikus, kad dabar galiojantys įstatymai sudaro prielaidas loterijų organizatorių piktnaudžiavimui ir net korupcijai. Tačiau parlamentarai šios problemos neišsprendė iki šiol. Tam aktyviai priešinosi ir Lietuvos tautinis olimpinis komitetas.

Trečiadienį Seimo Antikorupcijos komisijoje buvo svarstomas klausimas, susijęs su „Olifėjos“ veikla. Komisijoje buvo paskelbta, kad šiuo metu informaciją vertina prokurorai. Taip pat komisija nusprendė kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT) dėl antikorupcinio vertinimo ir į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI).

Komisijos posėdyje D.Gudzinevičiūtė teigė, kad visi sandoriai tarp loterijų organizatorės ir susijusių įmonių yra audituojami ir vertinami nepriklausomų vertintojų.

„Iki 20 metų senumo klausimas, aš vadovauju Olimpiniam komitetui tik 6 metus, taigi atsakyti į juos visus galiu remdamasi tais dokumentais, kuriuos mes turime. <...> Dar kartą noriu padėkoti už kreipimąsi į prokuratūrą, užvakar mes gavome prašymą pateikti dokumentus ir garantuoju, kad visus mūsų turimus dokumentus mes atiduosime nuoseklesniam tyrimui“, – kalbėjo D.Gudzinevičiūtė.

Kviečiame užsukti į specialų „Aukso puodžių“ polapį, kur rasite laimės ratą. Šis laimės ratas nepadės jums laimėti milijono, bet atskleis istorijas, kaip milijonieriais tapo du verslininkai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

04:13
03:15
00:21

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min