Dabar populiaru
Publikuota: 2020 gruodžio 31d. 11:22 , Atnaujinta: 2020 gruodžio 31d. 14:46

COVID-19 statistikoje – balaganas: dviejų dienų duomenys sujungti dėl trikdžių NVSC sistemoje

COVID-19 tyrimai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / COVID-19 tyrimai

Ketvirtadienį Statistikos departamentas tradiciškai išplatino pranešimą žiniasklaidai ir pranešė, jog per praėjusią parą nustatyta 2360 naujų COVID-19 atvejų. Trečiadienį skelbta, kad naujų atvejų – 3934. Tačiau departamento svetainės grafikuose visai kiti skaičiai – per praėjusią parą esą fiksuoti 5668 COVID-19 atvejai, dieną anksčiau – 625. Kas nutiko?

Statistikos departamento specialistė Birutė Stolytė 15min nurodė, jog už neatitikimus atsakingas Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), o duomenimis, skelbiamais grafikuose, nereikėtų pasitikėti.

NVSC iš pradžių teigė, jog sutriko Registrų centro prižiūrimos e.sveikatos veikla, vėliau pripažino, kad problemos – pačio centro sistemoje.

Nėra 100 proc. tikslios informacijos

Situaciją ketvirtadienį komentavusi B.Stolytė tikino, jog ta COVID-19 statistika, kurią Statistikos departamentas platina el. paštu ir ta, kurią vėliau skelbia žiniasklaida, remtis galima, nors ji esą irgi nėra tiksli.

„Keisis. Šimtaprocentinės tikslios informacijos nėra ankstesnėse lentelėse. Pagal konkrečias dienas, [duomenys] nėra visiškai tikslūs. Gali jie būti iš kitų dienų“, – pasakojo specialistė ir pridūrė, jog netikslūs gali būti kasdien šią savaitę skelbti COVID-19 atvejų duomenys.

Statistikos departamento inf./Teigiami COVID-19 atvejai gruodį
Statistikos departamento inf./Teigiami COVID-19 atvejai gruodį

Grafikuose, B.Stolytės teigimu, taip pat yra netikslumų.

„Su tais grafikais galėjo būti neatitikimai <...> ir nežinau, kada mes tai sutvarkysim“, – tikino specialistė ir paaiškino, iš kur tie neatitikimai atsirado.

„Gruodžio 29 dieną NVSC dėl kažkokių techninių dalykų negavo informacijos ir tie visi skaičiai suplaukė į 30 dieną, – teigė B.Stolytė. – Vakar susidubliavo duomenys, dėl to ir buvo apie 4000 atvejų, didžiulis skaičius.“

NVSC darbo B.Stolytė nevertino: „Nežinau, ką ir sakyti. Nekorektiška būtų komentuoti.“

Apie tai, kad duomenyse yra neatitikimų, Statistikos departamentas informavo ir ketvirtadienį ryte, kai išplatino praėjusios paros atvejų statistiką.

„Netolygumai tarp šios dienos COVID-19 statistikos, lyginant su vakar dienos statistiniais duomenimis, įtakoti techninių sutrikimų NVSC sistemoje. Vidutinis praėjusios savaitės dienos atvejų skaičius yra 2372“, – nurodė departamentas.

NVSC sistemoje – sutrikimai

Šią savaitę NVSC patyrė kibernetinę ataką, tačiau minėti sutrikimai, NVSC atstovės Austinos Vžesniauskaitės teigimu, nėra su ja susiję.

Iš pradžių ji teigė, jog sutrikimai buvo fiksuoti e.sveikatos sistemoje, bet Registrų centrui šią informaciją paneigus, NVSC atstovė pripažino suklydusi.

„Sutrikimai buvo mūsų sistemoje, tuo metu <...> į mūsų sistemą tiesiog negalėjo suplaukti duomenys, dėl tam tikrų filtrų, kurie pas mus yra uždėti“,– BNS nurodė A.Vžesniauskaitė.

„Scanpix“/AP nuotr./Koronavirusas
„Scanpix“/AP nuotr./Koronavirusas

Pasak jos, centras suabejojo antradienio duomenų patikimumu, todėl trečiadienį jų neskelbė, o ketvirtadienį abiejų dienų duomenys buvo paskelbti kaip vienos.

A.Vžesniauskaitė pripažino suklydusi, kuomet anksčiau ketvirtadienį BNS teigė, kad statistikos neatitikimai atsirado dėl to, jog centras iš e.sveikatos sulaukė „labai didelio kiekio neapdorotų duomenų“, o ne dėl sutrikimų NVSC sistemoje.

Tai buvo sutrikimai mūsų sistemoje.

„Tai tikrai ne e.sveikatos sutrikimai, tai buvo sutrikimai mūsų sistemoje, kažkokios galbūt neatpažino informacijos ar buvo situacija mūsų sistemoje, kai ji informacijos nepaėmė“,– sakė A.Vžesniauskaitė.

Tą pati 15min patvirtino ir už e.sveikatos sistemos veiklą atsakingo Registrų centro Komunikacijos vadovė Daiva Bumblytė.

„Jokių sutrikimų pastarosiomis dienomis e.sveikatoje nebuvo. Buvo tik sulėtėjimas, kurį mes pašalinome“, – teigė ji ir pridūrė, jog problemos – NVSC pusėje.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Registrų centras
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Registrų centras

Paklausta, kaip vertina Statistikos departamento sprendimą atskirti duomenis apie dviejų dienų COVID-19 atvejus, A.Vžesniauskaitė atsakė: „Už duomenų paskelbimą yra atsakingas Statistikos departamentas, tad jie sprendžia, kaip juos paskelbti.“

„NVSC nuo duomenų reikia laikyti per patrankos šūvį“

Reaguodamas į neatitikimus statistikoje, kritiškai apie NVSC darbą feisbuke atsiliepė bendrovės „Euromonitor International“ duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vaidotas Zemlys-Balevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vaidotas Zemlys-Balevičius

„Kas nepastebėjo, vakar buvo sutrikęs NVSC darbas. Tai šiandien jie „atsigavo“. Ir sukišo visus dviejų dienų atvejus į vieną dieną. Šiandien pasirodo yra „rekordas“ 5668 atvejai. Kai mes turime instituciją, kuri net nesistengia duomenis tvarkyti, ką galima kalbėti apie jos analizių patikimumą?“ – klausė jis.

„Statistikos departamentas sugebėjo ir vakar, ir šiandien atskirti tuos duomenis, nes jie supranta kad normaliai analizei tokių nesąmonių negalima leisti. Ir čia tik uogelės, jeigu NVSC leidžia sau tokius feilus daryti lygioje vietoje, kokių dar perlų mes sulauksim?

Labai gerai, kad vakar Vyriausybė įgalino Lietuvos statistiką tvarkyti visus su COVID-19 susijusius duomenis, nes NVSC nuo duomenų reikia laikyti per patrankos šūvį“, – pridūrė jis, omeny turėdamas Vyriausybės sprendimą inicijuoti koronaviruso infekcijos statistinį tyrimą.

V.Zemlys-Balevičius neneigė, kad NVSC turi kompetencijų kai ką daryti, bet tai esą – ne statistika.

Valstybė negali sau leisti būti vienos nekompetentingos įstaigos įkaitė.

„Neabejotinai yra dalykų, kuriuos NVSC vis dar turi kompetencijų daryti, ir SAM darbas yra išsiaiškinti kas tai yra. Bet faktas yra tas, kad prie COVID-19 duomenų rinkimo ir skelbimo NVSC prileisti negalima. Nes praėjo 9 epidemijos mėnesiai, su COVID-19 mes gyvensim dar metus, jei ne ilgiau, ir valstybė negali sau leisti būti vienos nekompetentingos įstaigos įkaitė“, – dėstė mokslininkas.

Šią savaitę Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, jog atliekant NVSC veiklos skaitmenizavimą, rastos 804 neapskaitytos mirtys, susijusios su koronavirusu.

Dėl situacijos sveikatos apsaugos ministras nurodė NVSC direktoriui pateikti išsamų situacijos vertinimą raštu, o premjerė Ingrida Šimonytė pareiškė, jog NVSC vadovybė turi atsakyti už susidariusią situaciją.

NVSC: viena įstaiga negali suvaldyti visos situacijos

Savo ruožtu NVSC aiškino, jog mirčių statistikos neatitikimai įvyko ne dėl centro kaltės – esą dėl didelių darbo krūvių gydymo įstaigos neperdavė informacijos apie mirtis arba ji vėluoja.

Ketvirtadienį NVSC darbuotojai laišku kreipėsi į premjerę, sveikatos apsaugos ministrą ir visuomenę.

„Nuolatinė ir nepagrįsta kritika įstaigos ir jos vadovo atžvilgiu trikdo ir taip nepakeliamą krūvį velkančio NVSC darbą – kelia visuomenės nepasitikėjimą, kas ypatingai apsunkina NVSC darbuotojų darbą šiuo nelengvu laikotarpiu. Tai labai neigiamai veikia ir visus įstaigos darbuotojus, kurie šią kritiką priima asmeniškai, kadangi su vadovu dirbama išvien ir sprendimai priimami kartu“, – rašoma laiške.

Nuolatinė ir nepagrįsta kritika įstaigos ir jos vadovo atžvilgiu trikdo ir taip nepakeliamą krūvį velkančio NVSC darbą.

Dabar, pasak NVSC darbuotojų, nėra tinkamiausias metas ieškoti kaltų ir diskutuoti apie nepakankamą pasirengimą antrajai bangai.

„Sutinkame, kad bendri šalies rezultatai valdant pandemiją nėra geri, bet reikia suprasti, kad viena įstaiga, turinti ribotus išteklius, negali suvaldyti tokio lygio ekstremalios situacijos. Tai turėtų būti bendro visų kompetentingų institucijų darbo rezultatas“, – teigė darbuotojai.

G.Paluckas: situacijos nereikia pernelyg sureikšminti

Supratingumo prašė ir opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos lyderis Gintautas Paluckas. Pasak jo, „vieno netikslios statistikos atvejo nereikia pernelyg sureikšminti“.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Gintautas Paluckas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Gintautas Paluckas

„Ateis laikas, galėsime suskaičiuoti statistiką, o šiandien reikia daryti tai, ką reikia, o ne ūbauti ir ieškoti kraštinių, kas dėl ko kaltas. Koneveikti NSVC, kad jie vos ne valstybės priešai, suprask, neva “paslėpė„ mirusiuosius nuo COVID-19, yra niekur nevedantis kelias“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas G.Paluckas.

Jo įsitikinimu, NVSC kylančias problemas turi spręsti Vyriausybė.

Su visu NVSC darbuotojų laiško turiniu galite susipažinti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min