Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 22d. 14:01

D.Grybauskaitė pasakė, ką galvoja apie kai kuriuos politikus, ir atskleidė, ar dar sugrįš į politiką

Susitikimas su kadenciją baigusia LR Prezidente Dalia Grybauskaite. Kalbina Deividas Jursevičius
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr. / Susitikimas su kadenciją baigusia LR Prezidente Dalia Grybauskaite. Kalbina Deividas Jursevičius

Vilniaus knygų mugėje šeštadienį apsilankė kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė. Susitikime su mugės lankytojais buvusi šalies vadovė pasakojo niekada nemėgusi viešumos, bet į prezidentes kandidatavo jausdama pareigą valstybei. Kartu ji pažymėjo, kad į aukštus postus negalima eiti tik norint juose pabūti. Tačiau tokių žmonių, pasak D.Grybauskaitės, šiandien yra daug. Taip pat ji nurodė, kad į aktyvią politiką grįžti nebežada.

Susitikimas su D.Grybauskaite buvo anšlaginis. Į salę, kurioje jis vyko, vargiai tilpo visi norintieji.

Į salę įžengusi kadenciją baigusi prezidentė buvo pasitikta plojimais, šūksniais. Visi salėje atsistojo.

Pastaruoju metu dienos šviesą išvydo kelios knygos apie D.Grybauskaitę, jos prezidentavimo laikotarpį .

Knygą „Nustokim krūpčiot“ parašė jos buvusi patarėja Daiva Ulbinaitė.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Tomas Janeliūnas išleido monografiją „D.Grybauskaitės doktrina: Lietuvos užsienio politikos kaita 2009-2019 metais“.

Taip pat pasirodė knyga „Prezidentė: tekstai ir kontekstai“.

Prisipažino nemėgstanti viešumo

D.Grybauskaitė prisipažino, kad nemėgsta viešumos, viešai kalbėti. O dirbo tokį darbą, kuris to reikalauja.

Knygoje „Prezidentė: tekstai ir kontekstai“, anot jos, sudėtos jos dešimties kadencijos metų mintys, įžvalgos, žodžiai.

Renginyje taip pat dalyvavusi D.Ulbinaitė aiškino, kad knygoje susidėlioja visas D.Grybauskaitės dešimties metų darbo kontekstas.

Prie knygos sudarymo, pasak jos, dirbo visa kadenciją baigusios prezidentės komanda. Joje esą – išraiškingiausi D.Grybauskaitės pasisakymai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Daiva Ulbinaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Daiva Ulbinaitė

D.Grybauskaitė taip pat teigė, kad nenorėjo būti ne tik viešumoje, bet ir politikoje. Ji tvirtino nesiekusi jokių politinių postų. Tačiau 2009 metais sakė supratusi pareigą padėti valstybei atsistoti ant kojų.

„2009-ieji man buvo pašaukimas, nes taip aš supratau savo pareigą valstybei, nes buvo gili krizė, aš buvau komisarė tuo metu, buvusi finansų ministrė. Buvau įsitikinusi, kad aš galiu padėti valstybei atsistoti ant kojų. Taip, mano apsisprendimas buvo grynai prisiimti atsakomybę ant savo pečių, nieko daugiau“, – aiškino ji.

Buvau įsitikinusi, kad aš galiu padėti valstybei atsistoti ant kojų. Taip, mano apsisprendimas buvo grynai prisiimti atsakomybę ant savo pečių, nieko daugiau.

Kadenciją baigusi šalies vadovė pabrėžė, kad niekada negalima eiti į aukštą postą ir tik būti jame.

„Privalu eiti tik jeigu esi pasirengęs kažką ten padaryti. Ne būti, o padaryti“, – pažymėjo kadenciją baigusi prezidentė. Šie jos žodžiai buvo palydėti plojimais.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Susitikimas su kadenciją baigusia LR Prezidente Dalia Grybauskaite. Kalbina Deividas Jursevičius
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Susitikimas su kadenciją baigusia LR Prezidente Dalia Grybauskaite. Kalbina Deividas Jursevičius

Kaip pastebėjo D.Grybauskaitė, didelė dalis viešojoje erdvėje esančių arba politinius postus užimančių žmonių ateina pabūti, „savimi pasidžiaugti, save parodyti“.

„Taip, šitą galima matyti ir mes matome turbūt visi“, – renginyje Vilniaus knygų mugėje kalbėjo ji.

Jeigu neklausys, bus blogai

Paklausta, kaip politikoje sekasi mokytis susisiekimo ministrui Jaroslavui Narkevičiui, sulaukusiam prezidento Gitano Nausėdos raginimo trauktis iš pareigų, D.Grybauskaitė nuo tiesaus atsakymo iš pradžių išsisuko.

Tačiau vėliau ji pabrėžė, kad skirti J.Narkevičių ministru buvo klaida.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jaroslavas Narkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jaroslavas Narkevičius

Kadenciją baigusi prezidentė akcentavo, kad politinės kultūros kartelė gerokai pažemėjo.

„Kaip ten kai kurie sako? Žemiau plintuso“, – mano ji.

Kaip ten kai kurie sako? Žemiau plintuso.

D.Ulbinaitė renginyje priminė apie tai, kokius reikalavimus kandidatams į ministrus kėlė D.Grybauskaitė, tarkime, dėl užsienio kalbų mokėjimo, reputacijos.

„Dėl anglų kalbos norėčiau priminti situaciją. Tai buvo 2013 metai ir Lietuva ruošėsi pirmininkauti Europos Sąjungai. Tai įsivaizduojate, ateina ministras arba aš paskirčiau ministrą, kuris net angliškai nesusišneka nuvažiavęs į Briuselį. Aišku, yra vertimas, bet tas vertimas...“ – kalbėjo ji.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Susitikimas su kadenciją baigusia LR Prezidente Dalia Grybauskaite. Kalbina Deividas Jursevičius
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Susitikimas su kadenciją baigusia LR Prezidente Dalia Grybauskaite. Kalbina Deividas Jursevičius

Kartu D.Grybauskaitė pabrėžė, kad jos reikalavimai kandidatams į Vyriausybės narius keitėsi. Tačiau reikalavimai dėl skaidrumo, profesionalumo, atsakomybės visada išliko.

Atsakydama į klausimą, ar G.Nausėda girdi jos nuomonę, D.Grybauskaitė viliasi, kad prezidentas girdi, ką visi galvoja ir kalba.

Dešimt metų užtenka

Iš auditorijos D.Grybauskaitė sulaukė klausimo apie tai, ar ketina grįžti į politiką. Po plojimų kadenciją baigusi prezidentė sakė žinanti, kad į susitikimą susirinko tie, kurie į ją žiūri palankiau.

„Jeigu sąžiningai, manau, kad demokratinėje valstybėje dešimt metų tikrai užtenka. Nes vis tik buvimas per ilgai valdžioje yra ir tam tikrų rizikų, kad gali daug ko nematyti, nepastebėti, piktnaudžiauti pradėti. Aš manau, kad dešimt metų tikrai užtenka. Ir norėčiau, kai baigiau, kad nebūtų paskui ko nors tokio“, – komentavo ji.

Manau, kad demokratinėje valstybėje dešimt metų tikrai užtenka. Nes vis tik buvimas per ilgai valdžioje yra ir tam tikrų rizikų.

D.Grybauskaitė patikino, kad aktyvioje politikoje tikrai nenori ir neplanuoja dalyvauti. Tačiau valstybės gyvenime ji žada dalyvauti.

„Ypač – viešos erdvės įvairūs socialiniai projektai, kuriuos ir dabar tęsiu. Ir vaikai, ir lyderystės įvairūs dalykai, ir vienoj aukštojoj mokykloj dabar turbūt būsiu globėjų tarybos narė, gal ir vadovė, pažiūrėsime. Pasakysiu vėliau. Ir išties yra tos veiklos. Tarptautinėje erdvėje esu ir Jungtinių Tautų lyčių lygybės ambasadorė moterų lyderystės klausimais. Esu kviečiama ir dalyvauju taip pat „Friends of Europe“ su europine dienotvarke. Yra užsiėmimų. Imi maždaug tai, ką manai, kad gali ir įdomiau padaryti, ir padaryti. Bet aktyvioje vidaus politikoje tikrai norėčiau nedalyvauti“, – akcentavo kadenciją baigusi prezidentė.

Iš knygų mugės – tiesioginės transliacijos

Vilniaus knygų mugė 2020 parodų centre „Litexpo“ vyksta vasario 20–23 dienomis.

Knygų mugėje skaitytojai gali ne tik susipažinti su leidyklų naujienomis, įsigyti naujausių leidinių, bet ir pabendrauti su kūrėjais, dalyvauti naujų knygų pristatymuose.

15min – Vilniaus knygų mugės informacinis partneris ir savo skaitytojams ruošia tiesioginio eterio transliacijas iš diskusijų erdvės „15min forumas“, kuri įsikūrė „Litexpo“ 3-ioje salėje.

Įdomiausius interviu su šalies ir užsienio knygų autoriais skaitykite ir karščiausias naujienas apie vyksiančią mugę sekite Vilniaus knygų mugės 2020 polapyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min