Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 15d. 15:10 , atnaujinta: 2018 gegužės 15d. 16:36

Darius Jauniškis: Kodėl VSD informacija pateikta dabar? O kodėl ne dabar? Geriau vėliau, negu niekada

Darius Jauniškis Seime
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Darius Jauniškis Seime

Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinis direktorius Darius Jauniškis antradienį Seime teigė, kad departamento išslaptinta pažyma buvo pateikta Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK) ir sprendimų priėmėjams – aukščiausiems valstybės vadovams, o kas ją paviešino, jis teigė nežinantis. D.Jauniškis apgailestavo, kad pažyma paviešinta be Seimo vykdomo tyrimo išvadų.

D.Jauniškis Seimo nariams priminė, kad departamento vienas tikslų yra nustatyti ir šalinti pavojus ir grėsmes valstybei, kryptis VSD nustato Valstybės gynimo taryba.

Paaiškėjusius dalykus departamento vadovas pavadino galimybe.

„Dabar ieškome galimybių ginčytis ir kaltinti ką nors. Aš manau, kad žiūrėkime į tai, kaip į šansą. Informacija yra pateikta, aš manau, kad ji sukėlė didelį rezonansą ir politikoje, ir žiniasklaidoje, ir visuomenėje, ir mums tiesiog reikėtų galvoti, ką daryti toliau, o ne muštis tarpusavyje. Tiesiog galvoti, ką mes galime padaryti, norint užkardyti galimus blogus dalykus“, – sakė jis.

„O kodėl ne dabar?“

„Šiandien dažniausiai keliamas klausimas, kodėl tyrimo duomenys pateikti tik dabar. Atsakysiu į klausimą: O kodėl ne dabar? Geriau vėliau, negu niekada. Ir tik dabar susisteminus įvairių VSD tyrimų metu gautą informaciją, išryškėjo išbaigtas paveikslas“, – sakė jis.

VSD vadovas pridūrė, kad informacija įvairiu laiku buvo teikiama sprendimų priėmėjams ir ikiteisminio tyrimo institucijoms, nes pati VSD tokių tyrimų neatlieka.

Anot D.Jauniškio, visuomenėje buvo diskutuojama ir kai kurie politikai priekaištavo, kad VSD pažyma buvo paviešinta iškart po to, kai buvo paskelbti Eligijaus Masiulio ir D.Grybauskaitės laiškai.

Tačiau, pasak jo, departamentas informaciją NSGK pradėjo teikti dar pernai, o minėta pažyma Seimui pateikta 2018 metų kovo 9 dieną.

Balandžio 25 dieną NSGK paprašė išslaptinti informaciją, atsižvelgiant į prašymą, dalis informacijos buvo išslaptinta.

VSD vadovas pabrėžė, kad visa informacija, pateikta NSGK, buvo surinkta teisėtais būdais ir griežtai remiantis teisės aktais.

„Mes šios informacijos neišviešinome“

Jis apgailestavo, kad VSD pažyma išslaptinta be NSGK vykdomo tyrimo išvadų.

„Mūsų manymu, tai nėra gerai, nes mes nepalaukėme tyrimo išvadų, kurios, ko gero, būtų dar stipresnės ir nereikėtų VSD aiškintis, kodėl ir kaip čia taip atsitiko“, – paklaustas, kaip paplito išviešinta pažyma, žurnalistams sakė D.Jauniškis.

„Vis dar pasigendame atsakingo požiūrio į informacijos naudojimą ir tai yra pamoka visiems mums“, – teigė jis.

Informacija yra išslaptinta todėl, kad ji yra neaktuali: tyrimas yra pabaigtas ir bendras vaizdas yra susidarytas.

Jis pakartojo, kad pažyma buvo pateikta NSGK ir sprendimų priėmėjams, tai yra, aukščiausiems šalies vadovams.

„Kaip nutekėjo... Aš galiu atsakyti taip: mes šios informacijos neišviešinome“, – sakė jis. Paklaustas, ar tai padarė kažkas iš NSGK, D.Jauniškis teigė to nežinantis.

„Informacija yra išslaptinta todėl, kad ji yra neaktuali: tyrimas yra pabaigtas ir bendras vaizdas yra susidarytas“, – paaiškino jis.

Departamento vadovo teigimu, visa informacija, kurios prašė NSGK, komitetui jau yra pateikta ir dalis jos yra išslaptinta. NSGK pirmininkas Vytautas Bakas yra sakęs, kad paviešinta pažyma yra apie trečdalis visos medžiagos, gautos iš departamento.

VSD pažymai nutekėjus į žiniasklaidą politikai ėmė kalbėti, kad dalykai, kurie dokumente yra užtušuoti, turi tapti vieši, esą jei jau valytis, tai valytis iki galo.

Apie tai žurnalistų paklaustas D.Jauniškis teigė nenorintis kalbėti už NSGK. „Kiek išslaptinome, matyt, atsispindės išvadose“, – sakė jis.

Išvadas NSGK ketina pateikti netrukus, VSD vadovas vylėsi, kad kai bus paskelbta išviešinta VSD surinkta medžiaga, NSGK pateiks ir tam tikrus pasiūlymus, ką daryti, kad tokių dalykų nebebūtų.

„Valstybės vadovai nesikiša, nereguliuoja ir neįtakoja departamento veiklos“

Seime antradienį D.Jauniškis lankėsi pakviestas grupės parlamentarų.

Klausimus VSD vadovui suformulavo keli „tvarkiečiai“ ir socialdarbietis Artūras Skardžius. Jie teiravosi, ar VSD pažymose pateikta informacija nėra politiškai dozuojama, siekiant apsaugoti konservatorius ir prezidentę Dalią Grybauskaitę. Tai D.Jauniškis griežtai paneigė: „Ne, ir dar kartą ne.“

Atsakydamas į klausimus D.Jauniškis neigė, kad VSD pareigūnams galėjo daryti įtaką „MG Baltic“, esą klausimų autoriams dabar tai turėtų būti akivaizdu.

„Paskutiniais metais susidarė pilnas paveikslas, dėl to informacija ir atsirado“, – į klausimus, kodėl tiek laiko vyko tyrimas, atsakė D.Jauniškis.

„Bet gi imtasi dabar, – klausiamas, kokios teisėsaugos institucijos kaltos, kad dešimtmetį nesiimta priemonių prieš susidariusią situaciją tarp verslo ir politikų, atsakė D.Jauniškis. – VSD pagal kompetenciją nevertina kitų institucijų darbo.“

Seimo nariai klausė, kokios jėgos siekė suskaldyti tiek buvusią Algirdo Butkevičiaus, tiek dabartinę Sauliaus Skvernelio ir Ramūno Karbauskio valdančiąją daugumą. D.Jauniškis į šį klausimą atsakyti nenorėjo ir paragino palaukti galutinių NSGK išvadų.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Darius Jauniškis Seime
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Darius Jauniškis Seime

Klausiamas, kaip vertina, jog verslo grupuočių Lietuvos užvaldymas susiformavo D.Grybauskaitės valdymo metais, D.Jauniškis aiškino, kad valstybės vadovai nesikiša, nereguliuoja ir neįtakoja departamento veiklos.

„Ir to nedarys, kol aš būsiu direktorius“, – pridūrė jis.

Kalbėdamas Seime VSD generalinis direktorius pabrėžė, kad departamentas yra teisingame kelyje, o institucija – stipri.

„Pasitikiu visais žmonėmis, kurie dirba atsakingai, mąsto valstybiškai ir dirba Lietuvos labui“, – sakė jis.

Kodėl E.Masiuliui leista tapti ministru?

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas klausė, ar VSD nekilo klausimų, ar suteikti leidimą dirbti su slapta informacija E.Masiuliui ir kitiems Seimo nariams, kurie kėlė įtarimų.

E.Gentvilas pabrėžė, kad E.Masiulis iki pat karjeros saulėlydžio šį leidimą turėjo. „Ta prevencija veikia ar neveikia? Nes Mindaugo Basčio atveju matėme, kad suveikė. Kodėl nesuveikė kai kurių politikų atžvilgiu čia?“, – klausė jis.

„Pirmiausia žiūrima baudžiamosios atsakomybės prizmėje, o toliau ieškoma kitų būdų, kaip apriboti veiksmus Seimo nario ar žmogaus, darančio nusikaltimus“, – į tai atsakė D.Jauniškis.

Per tyrimo laikotarpį E.Masiulis ir Gintaras Steponavičius spėjo pabuvoti ministrais, kai tuo metu prieš skiriant žmogų į pareigas specialiosios tarnybos patikrina jo reputaciją. Tačiau VSD turima informacija jiems kelio į ministrus neužkirto.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Eligijus Masiulis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Eligijus Masiulis

Apie tai paklaustas D.Jauniškis priminė, kad tuo metu nebuvo VSD vadovas, todėl nesiėmė to komentuoti: „Matyt, buvo kažkokios aplinkybės.“

A.Skardžiui užkliuvo VSD atstovė spaudai

„Socialdarbietis“ Artūras Skardžius klausė D.Jauniškio, ar viskas gerai, kad VSD atstove spaudai dirba Aurelija Katkuvienė, viešųjų ryšių įmonės „Fabula“ savininko Mykolo Katkaus žmona. A.Skardžius dėstė, kad „Fabula“ esą turi negerą šleifą, M.Katkus turėjo teisinių problemų Kazachstane, ir klausė, ar tai D.Jauniškiui yra žinoma.

VSD vadovas pabrėžė, kad darbinimasis VSD – ilgas procesas, kartais galintis trukti ir visus metus, o kandidatai kruopščiai tikrinami.

„Tuo metu tos informacijos nebuvo, paaiškėjus tam tikroms aplinkybėms, be jokios abejonės, bus imamasi sprendimų, bet mes tos informacijos neturėjome“, – pabrėžė jis.

Suprasti akimirksniu

Parlamentinio tyrimo vadovas Vytautas Bakas sako, kad paviešinta informacija yra mažiau nei trečdalis visos tyrimo medžiagos.

„MG Baltic“ prezidentas Darius Mockus VSD raštą pavadino nuomonių ir prielaidų kratiniu bei surežisuota pažyma. Koncernas sako, kad imsis teisinių priemonių savo interesams ginti. Tomas Dapkus sako, kad prieš jį vykdoma šmeižto kampanija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Trys parduotuvės Naujojoje Ūtoje: istorija ne apie konkurenciją

Aktualu

L.Baltrūnas „švenčia“ bylos metines: „Liemenė grąžinta, apykojė nuimta, bet žmonos namas areštuotas“

Aktualu

A.Merkel sąjungininkų nesėkmę Bavarijoje nulėmė bandymai įtikti radikalams

Aktualu

Priekabiavimu apkaltintas Šakių meras Edgaras Pilypaitis: esu šantažuojamas ir terorizuojamas

Ginčas dėl „Žalgirio“: pavojus ar tiesiog geras sprigtas?

Verslas

R.Abramovičius Niujorke suplanavo grandiozines statybas – buvusiai žmonai įrengs rūmus

Gazas

Lietuvos kariuomenės sunkvežimis „Unimog“: bekele važiuoja ir neaimanuoja

24sek

ESPN prognozė: po dvejų metų NBA duris gali praverti du lietuviai

15min recenzija Kultūra

Istorijos ir ateities pamokos 31-ajame „Vilnius Jazz“

Gyvenimas

Kaip pritraukti prie savęs žmones: specialiųjų agentų patarimai

Vardai

Į Lietuvą grįžusi Jūratė Bitinaitė pristatė nėštumo metu rašytą knygą: „Dukra man suteikė sparnus“

Pasaulis kišenėje

Aplink pasaulį su kuprine: kaip meksikiečiai linksminasi kapinėse

24sek

„Ryto“ naujokas iš arti: nenuginčijamų stiprybių ir žalingų įpročių intriga

Kultūra

Kultūros ministerija kaltinama dariusi spaudimą savivaldybėms dėl algų kėlimo

Vardai

Karolina Meschino su mylimuoju Remigijumi pasidarė tatuiruotes ant veidų

Vardai

Vilniuje slapta susituokė „Eurovizijos“ dalyvė Catrinah: „Daugelis draugų liko mūsų nesupratę“

Vardai

Grupės „Golden Parazyth“ gerbėjams – ypatinga dovana: surengė išankstinę albumo perklausą

Verslas

Prancūzija piktinasi dėl planuojamo „Ford“ gamyklos uždarymo

Verslas

Naftos kainos iš lėto juda aukštyn

Gyvenimas

O.Vyšniauskas prisipažino: „Po įtempto darbo atrodo, kad ausyse zyzia aukštos įtampos laidai“

Naujienos

Aktualu

Europos Sąjunga: Tiltas į Krymą pažeidžia Ukrainos suverenumą

Aktualu

Žurnalistas V.Radžiūnas: fotografuojant su savo herojumi reikia susitarti akimis

Aktualu

Panevėžio centre – gausios ugniagesių pajėgos

Vardai

Nuo ko priklauso dainos sėkmė ir ko lietuviams trūksta iki „Grammy“?

Aktualu

Vladimiras Putinas sunkvežimiu pervažiavo naujuoju tiltu į aneksuotą Krymą

24sek

Š.Jasikevičius kovingai pasitinka finalo ketvertą: „Na ir kas, kad mes ne favoritai?“

Aktualu

Kėdainiuose pavogtas 25 tūkst. eurų vertės „Hyundai“ aptiktas Radviliškio rajone

Aktualu

Šiaurės Korėja jungsis prie pasaulinių pastangų uždrausti branduolinių ginklų bandymus

Mokesčių reforma Verslas

15min paaiškina reformas: reikės keisti darbo sutartis, neliks dalies verslo liudijimų, mažos pensijos didės

Tūkstančius metų skaičiuojanti Didžioji kinų siena

24sek

Šaro patarimai ir darbštumas net suglumino „Žalgirio“ serbą

Gazas

Kurioziška avarija Rygoje: iš įvykio vietos bandė pabėgti 100-metis vairuotojas

Aktualu

Tyrimas: Rusijos karinė parama padėjo Basharui al Assadui susigrąžinti pusę Sirijos

N-18 Aktualu

Žmogžudystė Klaipėdoje: moteris rasta su peiliu kūne, šalia – sužalotas vyras, įtariamasis sulaikytas

Aktualu

Taikūs protestuotojai ar ginkluoti teroristai: kas yra kas prie Izraelio ir Gazos Ruožo sienos?

24sek

Prieš išvyką į Belgradą žalgiriečiai ramūs: „Mums nerūpi, ką apie mūsų galimybes kalba kiti“

Aktualu

Vaizdo įraše užfiksuotas Varnių parke keliu bėgantis lokys

Aktualu

Mokslininkų žinios. Parduoti ar dovanoti?

Aktualu

Dviguba pilietybė: gali būti, kad kai kurie asmenys bus diskriminuojami

Aktualu

VTEK ragina aplinkos viceministrą išslaptinti interesų deklaracijoje nurodytus asmenis

Daugiau vandens

Gera keliauti kartu

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Video

01:02
01:11
35:31

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Parašykite atsiliepimą apie 15min