Tiesiogiai
2022 11 10, 12:45

Garažas bus „rekonstruotas“ į daugiabutį: kaimynai pyksta, Vilniaus savivaldybė skundus atremia

Vilniaus Antakalnyje, tarp P.Vileišio g. 27 ir 28 namų, prasidėjo statybos darbai. Kaip nurodoma projekte, „rekonstruojamas žemės sklype esantis teisiškai įregistruotas pastatas – garažas į gyvenamosios paskirties (daugiabutį) pastatą“. Kaimynai piktinasi, kad jiems neliko mašinų stovėjimo vietų, o statybvietės tvora – vos už kelių metrų nuo namo sienos. Tačiau Vilniaus savivaldybė skundus dėl ankštumo vadina laikinu jausmu.
Daugiabučio statybos Petro Vileišio g. 27
Daugiabučio statybos Petro Vileišio g. 27 / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

P.Vileišio gatvė yra vaizdingoje Neries pakrantėje, tad nenuostabu, kad čia esantys statyboms tinkami žemės sklypai vilioja verslininkus. Spalio pradžioje bendrovė „Realco“ pranešė, kad pradeda naujo gyvenamojo projekto Antakalnyje statybas ir pardavimus.

„Nedidelis aukštesnės klasės projektas „Vileišio 27“ iškils ant Neries upės kranto. Planuojama, kad statybos truks apie pusantrų metų. Į projektą „Realco“ investuos 12 mln. eurų, praneša bendrovė“, – teigta pranešime spaudai.

Dingo net namo numeris

Va tik senbuviai neslepia nepasitenkinimo naująja kaimynyste ir vardija, kuo blogėja jų gyvenimo kokybė.

Naujasis namas statomas tarp P.Vileišio g. 27 ir 28 namų, senų garažų vietoje. 27-ame name gyvenanti Nijolė Balčiūnienė vardija priežastis, kodėl šios statybos pablogins ir jos, ir kaimynų kasdienybę.

„Mes nepritariame tam projektui, siūlome stabdyti statybas. Turime pasiūlymą ant senų garažų įrengti automobilių stovėjimo aikštelę šalia jos esančių P.Vileišio g. namų gyventojams.

Šalia mūsų namų eina 100 km takas aplink Vilnių, kuriuo taip didžiuojasi meras Remigijus Šimašius, tai dabar juo nuolat pravažiuoja sunkiasvorės mašinos iš statybų aikštelės. Kaip tuo raudonu taku važiuoti dviratininkams, eiti pėstiesiems, jeigu skersai važiuoja sunkvežimiai? Be to, takas čia labai susiaurintas, tvora stovi ir statybininkai pasiplatino sau įvažiavimą.

Šalia yra senoji krepšinio aikštelė (toliau įrengta ir nauja), asfaltuota, kurią mums jau irgi atėmė, nors ten statėme automobilius. Uždarė mums gatvės dalį, kuria naudojamės. Kas jiems davė tokią teisę, juk tai buvo visuomeninės paskirties ir aikštelė, ir gatvė. Tai kur mums statyti mašinas, kur pravažiuoti“, – piktinosi N.Balčiūnienė.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Daugiabučio statybos Petro Vileišio g. 27
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Daugiabučio statybos Petro Vileišio g. 27

Anot gyventojos, net jeigu pabaigę statybas vystytojai išties sutvarkys tinkamai aplinką, tai kaip žmonėms teks gyventi artimiausius dvejus metus? Ji atkreipė dėmesį ir į tai, kad statybinė tvora nuo 28 namo atitolusi vos kelis metrus, todėl esą netrūksta nuogąstavimų, ar pradėjus statybos darbus neims trūkinėti to daugiabučio sienos.

27-ame name žmonės juokiasi netekę net namo numerio – esą jis tiesiog dingo nuo daugiabučio sienos. O naujasis projektas yra 27A numeriu pažymėtame sklype, tačiau pats projektas visur pristatomas kaip „Vileišio 27“.

Mes nepritariame tam projektui, siūlome stabdyti statybas.

Griauna buvusį kvartalo planavimą

Greta esančio P.Vileišio g. 88 namo gyventoja Rūta Kaušinytė įsitikinusi, kad leidimas šiai statybai iš viso neturėjo būti išduotas: „Visa P.Vileišio gatvė nuo 22-os vidurinės mokyklos (dabar – VGTU inžinerijos licėjus) iki Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 6-osios komandos pastato suprojektuota taip – namas-tarpas, namas-tarpas.

Čia ant mūsų galvos, man rodos, jau Nepriklausomoje Lietuvoje pastatė tuos garažus. Kiek girdėjau, nes mes neturėjome ten garažo, jie buvo nesėkmingi, juos sėmė požeminiai šaltiniai, galbūt neteisingai statyta, neištirtas gruntas ir pan.

Ant tų garažų vieni išpirko sklypą, norėjo pastatyti namą, bet gyventojai užprotestavo, pardavė kitiems, tas norėjo, jau buvo parengtas projektas, bet irgi nuprotestavo. Bet va – perpirko treti ir štai, Šimašius pasirašė, Pakalnis (Mindaugas Pakalnis yra Vilniaus m. vyriausiasis architektas – red.past.) pasirašė. (...)

Tai dabar į visus tarpus kiškime namus, padarykime tokį traukinį.“

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Daugiabučio statybos Petro Vileišio g. 27
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Daugiabučio statybos Petro Vileišio g. 27

Jos teigimu, niekas neatsižvelgė esą į senbuvius, tačiau ir naujakuriams turėtų kilti klausimų, ar būsią patogu šioje vietoje gyventi, kai namas taip įspraudžiamas į mažiausius plotelius.

„Kai Antakalnis buvo projektuotas prieš 60 metų, vos vienas kitas žmogus turėjo mašiną. Todėl ir nepadaryta infrastruktūra, nėra aikštelių. Laikai pasikeitė, dabar kiekvienas šeimos narys turi po mašiną. Vis dėlto savivaldybė turėtų galvoti, kad kažką reikėtų paversti stovėjimo vietomis“, – kalbėjo R.Kaušinytė.

Visa P.Vileišio gatvė nuo mokyklos iki ugniagesių pastato suprojektuota taip – namas-tarpas, namas-tarpas.

Savivaldybė: reikalavimai – aukšti

Vilniaus vyriausiojo architekto Mindaugo Pakalnio komentare 15min teigiama, kad kaimynams galbūt ir atrodo, jog bus ankšta, tačiau tai esą laikinas jausmas.

„Gyvenimo kokybės rodikliai yra apibrėžti teisės aktais, o gyvenamiesiems pastatams keliami aukšti reikalavimai. Projekte numatytas naujo daugiabučio aukštis yra leidžiamas pagal Bendrąjį planą, jis statomas laikantis reikalavimų: suplanuoti želdynai, automobilių stovėjimo vietų įrengimas ir panašiai.

Senųjų pastatų gyventojams gali susidaryti įspūdis, kad darosi ankšta, tačiau šis jausmas laikinas. Pasibaigus statyboms ir į naują daugiabutį atsikrausčius naujakuriams, kurių daugumą, tikėtina, sudarys jaunos šeimos, gyvenimo kokybė visiems gatvės gyventojams pagerės – aplinka taps jaukesnė, o su laiku galėtų gerėti ir viešoji infrastruktūra. Miestas veikia kur kas efektyviau tankiau apgyvendintose vietose“, – teigė M.Pakalnis.

Senųjų pastatų gyventojams gali susidaryti įspūdis, kad darosi ankšta, tačiau šis jausmas laikinas.

Anot miesto vyriausiojo architekto, tai, kad projektas įvardintas kaip rekonstrukcija, nekeičia reikalavimų naujai statomam pastatui, iš esmės tai – teisinės formuluotės klausimas. Kai prieš metus buvo išduodamas statybą leidžiantis dokumentas, laikėmės nuostatos, kad vietoje senų pastatų statomas naujas yra rekonstrukcija. Bet dėl to leidimą gauti nėra lengviau, o daugiabučio statybai taikomi tie patys griežti gyvenamojo pastato reikalavimai, kaip ir tuo atveju, jei projekte būtų nurodyta statyba.

Savivaldybės prašė stabdyti statybas

P.Vileišio g. 27 ir 28 namų gyventojai pavasarį rašė raštus ir prašė savivaldybės pagalbos.

„Prašome neleisti nekilnojamojo turto plėtotojui „Realco“, UAB (priklausančio įmonių grupei ICOR) statyti jokio namo (nei gyvenamojo, nei kitos paskirties) sklype P.Vileišio g. 27A. Šis verslas ypač agresyviai braunasi į nedidelį sklypą ant senų garažų, gyventojus informavęs apie tai labai suktai – paskutinę minutę. Šitaip gali elgtis tik agresyvus ir godus verslas.

Pagal Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymą, šis naujas pastatas iš viso negali atsirasti, nes projektiniai pasiūlymai buvo rengiami galiojant Vilniaus miesto Bendrojo plano nuostatai (2.2.6.2. – modernizavimas). Kompaktiškai užstatytoje miesto teritorijoje gyvenamieji rajonai modernizuojami tik parengus kompleksinius mikrorajono ar jo dalies renovacijos projektus, numatančius pastatų modernizavimo, automobilių stovėjimo vietų išdėstymo ir kitus principus.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Daugiabučio statybos Petro Vileišio g. 27
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Daugiabučio statybos Petro Vileišio g. 27

Nauja statyba, tankinanti šių rajonų gyvenamų teritorijų užstatymą, galima tik tuo atveju, jei tai numatyta kompleksiniuose jų renovacijos projektuose ir yra tiesiogiai susieta su teritorijos revitalizacija“, – savivaldybei rašė gyventojai.

Jų teigimu, P.Vileišio g. 27A garažų ir aplinkinių namų teritorijoms jokio kompleksinio modernizavimo projekto nebuvo parengta. O suplanuotas apie 70 butų namas su 72 automobilių stovėjimo vietomis šioje Antakalnio dalyje esą pablogins situacija ir dėl parkavimo, ir dėl oro taršos.

Nauja statyba, tankinanti šių rajonų gyvenamų teritorijų užstatymą, galima tik tuo atveju, jei tai numatyta kompleksiniuose jų renovacijos projektuose.

„Mes jau ne kartą prašėme, rašėme ir buvome sustabdę šias statybas, nes tai labai pablogintų gyvenimo sąlygas gretimų namų gyventojams: būtų sumažinta gamtos erdvė, natūrali saulės šviesa, sudėtingiau būtų privažiuoti prie savo namų, nebūtų vietos savo mašinoms pastatyti, būtų nuolatinis didelis triukšmas ir dar labiau padidėtų oro tarša.

Skelbimai, kviečiantys išgirsti „Realco“ informaciją, ant P.Vileišio g. 27 ir 28 namų lauko durų buvo pakabinti tiktai trečiadienį, kovo 16 d. Juose buvo informuota, kad susitikimas su bendrovės atstovu bus jau po dviejų (!) dienų – penktadienį, kovo 18 d. 16.30 val. lauke, krepšinio aikštelėje.

Ką tai reiškia? Tai, kad per tas dvi dienas daugelis žmonių tų skelbimų net nespėjo pastebėti. Susirinkimas organizuojamas tokiu metu, kai dirbantys biuruose dar yra darbe, kiti jau suplanavę penktadienio išvykas. O susirinkimas lauke, krepšinio aikštelėje, – iš viso nesąmonė“, – rašte merui Remigijui Šimašiui ir vyriausiajam miesto architektui Mindaugui Pakalniui rašė antakalniečiai.

Jų teigimu, į susitikimą atėję žmonės prieštaravo ir pareiškė, kad jie nenori šitų statybų, kurios tik pablogintų jų gyvenimo kokybę ir infrastruktūrą.

Savivaldybė atsakė, kad „dėl statybų sustabdymo Vilniaus miesto savivaldybės administracija teisinio pagrindo neturi“.

Sureikšmino ir gaisrą

28-u numeriu pažymėtame name gyvenanti Vida Pociuvienė sako, kad darbai čia pradėti po gaisro garažuose. Jai esą tai priminė laikus, kai liepsnojo medinukai Šnipiškėse ar Žvėryne, o vietoj jų dygo modernūs daugiaaukščiai.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento specialistai patvirtino, kad išties rugsėjo 20 d. šioje Antakalnio vietoje buvo užfiksuotas gaisras. Buvo gautas praeivio pranešimas, kad dega apleisti požeminiai garažai, matyti daug dūmų: „Atvykus ugniagesiams, apleistuose požeminiuose garažuose, patalpoje 2x4 m, degė lentos ir šiukšlės. Įvykis tiriamas.“

Vis dėlto vargu, ar šis įvykis turėjo įtakos statybų pradžiai. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybų inspekcija gyventojus gegužę informavo, kad atlikus statybos leidimo išdavimo teisėtumo patikrinimą konstatuota, kad leidimas išduotas teisėtai.

Projekto vystytojų bendrovės „Realco“ atstovai teigia, jog jie sklypą su projektu bei leidimu statyboms įsigijo šių metų sausio pabaigoje.

„Realco“ nuotr./„Vileišio 27“ vizualizacija
„Realco“ nuotr./„Vileišio 27“ vizualizacija

Įsigijo sklypą su projektu ir leidimu

„Sklypą, esantį adresu P.Vileišio g. 27A, kartu su 2021 m. gruodį Vilniaus miesto savivaldybės išduotu statybos leidimu čia esančio statinio rekonstrukcijai į gyvenamąjį projektą ir kitais reikiamais leidimais bei suderinimais statybų darbams už sklypo ribų, įsigijome 2022 m.

Vystomo gyvenamojo projekto „Vileišio 27“ aukštis ir kiti parametrai atitinka numatytus projekte, kuriam buvo išduotas statybos leidimas. Suprojektuotame daugiabučiame name bus įrengti 66 vieno-keturių kambarių butai, numatyta 72 vietų požeminė automobilių stovėjimo aikštelė, dviračių saugyklos, sandėliukai“, – teigė bendrovės komunikacijos vadovė Kristina Grubliauskaitė-Svitojė.

Jos teigimu, su kaimynais buvo kalbamasi: „Sklypą įsigijome su statybos leidimu, tad projektinius pasiūlymus rengė ir su visuomene derino ankstesnis sklypo savininkas. Visgi, esame NT rinkos senbuviai ir puikiai suprantame dėl prasidėjusių statybų kylančius kaimynų nuogąstavimus, todėl netrukus po to, kai įsigijome sklypą su statybos leidimu gyvenamojo namo projektui, patys inicijavome susitikimą su būsimo projekto „Vileišio 27“ kaimynais.

Jo metu vietos gyventojams pristatėme projektą, statybų eigą bei organizavimą, apsikeitėme kontaktais ir stengėmės atsakyti į gyventojų klausimus bei pageidavimus.

Siekiame užtikrinti, kad statybų metu kaimynai pajustų kuo mažiau nepatogumų, o baigtas projektas ir sutvarkyta teritorija džiugintų.

Netrukus po to, kai įsigijome sklypą su statybos leidimu gyvenamojo namo projektui, patys inicijavome susitikimą su būsimo projekto „Vileišio 27“ kaimynais.

Vystant projektą „Vileišio 27“ bus sutvarkyta aplinka, nutiesti naujai ar sutvarkyti esami šaligatviai, suformuotas naujas įvažiavimas iš Antakalnio gatvės, įrengtas naujas apšvietimas.“

Projektas patvirtintas 2018 m.

Projektiniai pasiūlymai Vilniaus savivaldybėje visuomenei buvo pristatomi dar 2018 metų kovo mėnesį. Tų pačių metų gegužę Vilnius.lt paskelbti projektiniai pasiūlymai, kuriems pritarta.

Juose – visa informacija apie projektą.

„Rekonstruojamas žemės sklype esantis teisiškai įregistruotas pastatas – garažas į gyvenamosios paskirties (daugiabutį) pastatą P.Vileišio g. 27A, Antakalnio sen., Vilniuje. Žemės sklypo kad. Nr. 0101/0034:105. Žemės sklypo plotas 0,4261 ha. Pagrindinė tikslinė žemės sklypo naudojimo paskirtis – kita. Naudojimo būdas – daugiabučių gyvenamųjų namų ir bendrabučių statybos. Žemės sklypas valdomas nuosavybės forma. Užstatymas sklype šiuo metu sudaro apie 46%. Nekilnojamojo turto registre žemės sklypo ir pastato – garažo savininkas fizinis asmuo.

Pagal Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrąjį planą (Reg.Nr.1881) nagrinėjamas sklypas patenka į intensyvaus užstatymo gyvenamąsias teritorijas, kuriose gyvenamosios paskirties sklypams nustatytas užstatymo intensyvumas ≤ 1,2 (kai aukštingumas ≤ 9 a, užstatymo intensyvumas ≤ 1,6). Leidžiamas statinių aukštingumas ≤ 5 aukštai (leidžiama iki 20 proc. gyvenamosios aukštingumo numatyti nuo 6 iki 9 aukštų)“, – rašoma projektiniuose pasiūlymuose.

„Realco“ nuotr./„Vileišio 27“ vizualizacija
„Realco“ nuotr./„Vileišio 27“ vizualizacija

Apie vietą rašoma taip: „Objektas yra Vilniaus mieste Antakalnio mikrorajone. Esamas vienintelis įvažiavimas į garažų paskirties pastatą yra iš P.Vileišio gatvės (nuo Neries krantinės pusės). Patekimas į sklypą yra iš P.Vileišio gatvės (nuo Neries krantinės pusės), kuris pagal parengtą Neries krantinės sutvarkymo projektą numatomas uždaryti. Todėl patekimas į sklypą P.Vileišio g. 27A pagal parengtus projektinius pasiūlymus numatytas iš Antakalnio g. pusės.

Projektuojamo pastato sklypas pietinėje ir šiaurinėje dalyje ribojasi su teritorija, kurioje stovi daugiabučiai gyvenamieji namai. Šių namų sklypai nėra suformuoti. Rytinė sklypo kraštinė ribojasi su P.Vileišio g., į kurią patenkama iš Antakalnio g. Vakarinė sklypo dalis su niekuo nesiriboja. Maždaug už 35 m nuo šios sklypo ribos yra P. Vileišio g., kuri eina palei Neries upę.“

Kaip teigiama projekte, tai būsiąs penkių aukštų daugiabutį gyvenamąjį namą su cokoliniu aukštu, tad vizualizacijose nesunku suskaičiuoti šešis aukštus, kas kelia aplinkinių gyventojų pasipiktinimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Gyventojai stabdo daugiabučių statybas: Kauno valdžia leidimą išdavė, o inspekcija sieks jį panaikinti
Gyventojai stabdo daugiabučių statybas: Kauno valdžia leidimą išdavė, o inspekcija sieks jį panaikinti
Pažinkite kandidatus į Vilniaus merus: 15min egzaminai atskleidžia nematomą politikų pusę
Pažinkite kandidatus į Vilniaus merus: 15min egzaminai atskleidžia nematomą politikų pusę
E.Laužikas: sprendimas dėl Vijūnėlės „dvaro“ buvo standartinis
E.Laužikas: sprendimas dėl Vijūnėlės „dvaro“ buvo standartinis
Registrų centras: sausį – kukliausia per pastarąjį penkmetį NT sandorių rinka
Registrų centras: sausį – kukliausia per pastarąjį penkmetį NT sandorių rinka
Pusę nekilnojamojo turto pietinėje Tenerifėje įsigyja užsieniečiai, tarp pirkėjų – ir lietuviai
Pusę nekilnojamojo turto pietinėje Tenerifėje įsigyja užsieniečiai, tarp pirkėjų – ir lietuviai
Rinkimų DNR – kokios svarbiausios Vilniaus problemos ir koks turėtų būti meras?
Rinkimų DNR – kokios svarbiausios Vilniaus problemos ir koks turėtų būti meras?
Septyni „namų patobulinimai“, kurie iš tikrųjų numuša jūsų nekilnojamojo turto vertę
Septyni „namų patobulinimai“, kurie iš tikrųjų numuša jūsų nekilnojamojo turto vertę
Dėl teismų maratono kotedžų statyba Vilniuje „pakibo“ beveik dvejus metus: ar jie bus užbaigti?
Dėl teismų maratono kotedžų statyba Vilniuje „pakibo“ beveik dvejus metus: ar jie bus užbaigti?
Per 1,5 mln. eurų kainuojantys butai Vilniuje: nuo burbulinės vonios svetainėje iki sūpynių iš Balio
Per 1,5 mln. eurų kainuojantys butai Vilniuje: nuo burbulinės vonios svetainėje iki sūpynių iš Balio
Domeikavos gyventojai kaltina merą nesilaikant žodžio, šio patarėjas atkerta – pažadas nepakito
Domeikavos gyventojai kaltina merą nesilaikant žodžio, šio patarėjas atkerta – pažadas nepakito
Dėl piktnaudžiavimo ir dokumentų klastojimo nuteistas buvęs Alytaus vyriausiasis architektas
Dėl piktnaudžiavimo ir dokumentų klastojimo nuteistas buvęs Alytaus vyriausiasis architektas
G.Šimkus: būsto kainos šiemet augs mažiau nei 20 proc.
G.Šimkus: būsto kainos šiemet augs mažiau nei 20 proc.
Reklama
Iliuzionistas Rokas Bernatonis priima iššūkį: degalų taupymo magija
Parašykite atsiliepimą apie 15min