Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 10d. 14:32

Inauguracija: žvaigždūnai giriasi kvietimais, signatarai jaučiasi pamiršti, o D.Grybauskaitė tiesiog neis

Birutė Valionytė, Saugirdas Vaitulionis, Dalia Grybauskaitė
15min nuotr. / Birutė Valionytė, Saugirdas Vaitulionis, Dalia Grybauskaitė

Laikas iki išrinktojo prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos pobūvio beveik ištirpo. Svečių sąraše, kuris saugomas po devyniais užraktais, turėtų būti 1200 pavardžių. Keletas laimingųjų socialiniuose tinkluose jau pasidžiaugė patekę tarp išrinktųjų. Tuo metu Kovo 11-osios akto signatarai jaučiasi užmiršti – jų nepakvietė. Prezidentė Dalia Grybauskaitė, nors ir kviesta, į vakarinį pobūvį neis. Nenori ar negali – nepaaiškino.

Penktadienį prisieksiančio prezidento G.Nausėdos inauguracijos šventės dalyviai bus laukiami šiltai ir nuoširdžiai, kad ir kaip jie nuspręstų pasipuošti. Vakarinė šventinė apranga esą leidžia laisvai rinktis kelis aprangos kodus, o tai ne tik praplečia pasirinkimo galimybes, bet ir apsaugo nuo tam tikro socialinio spaudimo.

Tokį paaiškinimą išplatino prezidento komanda, reaguodama į viešoje erdvėje pasirodžiusias nuomones, kad kvietimus į Lietuvos Respublikos Prezidento inauguracijos renginį gavę svečiai yra sutrikę, mat nurodytas vakarinės šventinės aprangos kodas kelia daugiau klausimų nei suteikia aiškumo.

Tačiau kalbai pasisukus apie inauguracijos priėmimo svečių sąrašą ir jo sudarymo kriterijus, prezidento komanda prityla. Svečių sąrašo 15min laukia nuo penktadienio, tačiau jo taip ir negavo.

Asmeninio albumo ir 15min nuotr./Jonas Nainys, Saugirdas Vaitulionis
Asmeninio albumo ir 15min nuotr./Jonas Nainys, Saugirdas Vaitulionis

Tiesa, keletas žmonių socialiniuose tinkluose jau pasidžiaugė kvietimais į iškilmingą renginį. Tarp jų – pramogų pasaulio atstovai Jonas Nainys, Saugirdas Vaitulionis, Vaida Skaisgirė.

Užtat kvietimų vis dar nesulaukė Kovo 11-osios akto signatarai.

Nežinau, ar tai yra prezidento, ar jo komandos, kuri aiškiai ir akivaizdžiai nesupranta, kas yra valstybės etiketas, pozicija.

„Negaliu būti 100 proc. garantuota už visus, bet, mano žiniomis, mūsų tiesiog nekvietė. Nežinau, ar tai yra prezidento, ar jo komandos, kuri aiškiai ir akivaizdžiai nesupranta, kas yra valstybės etiketas, pozicija. Jei norime grąžinti valstybės etiketą, tai, mano galva, valstybės atkūrėjai turėjo gauti kvietimą. Bent dėmesys turėjo būti parodytas. Dabar to nėra, bet gal aš ne viską žinau“, – 15min kalbėjo signatarė, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė.

Galima apsieiti ir be eršketų

Kiek mena B.Valionytės atmintis, į Algirdo Mykolo Brazausko ir Rolando Pakso inauguracijos renginius signatarai buvo pakviesti.

„Valdo Adamkaus inauguracijos metu buvo keturi baliai. Kažkokiame lygyje buvome kviesti, bet negaliu pasakyti, visi ar ne. Dalia Grybauskaitė iš esmės nematė reikalo daryti priėmimo ir tęsti tradicijos“, – kalbėjo B.Valionytė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Birutė Valionytė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Birutė Valionytė

Ji palankiai vertina G.Nausėdos sprendimą sugrąžinti inauguracijos priėmimą.

„D.Grybauskaitė pasakė, kad krizė, nėra pinigų ir priėmimo nedarys, o aš manau, kad tą valstybės dėmesį, pabuvimą galima padaryti labai pigiai, tarkime, su 27-iomis žolelių arbatomis ir medumi, 15-ka juodų duonų, puikia muzika ir tautiniais rūbais. Ir visi suprastų, kodėl ant stalo nėra eršketų ar kitų prabangių užkandžių. Bet tam reikia išmonės ir susivokimo“, – svarstė B.Valionytė.

„Vargas valstybei, kuri neišmano etiketo“

B.Valionytės vertinimu, išrinktasis prezidentas G.Nausėda turi inteligenciją, suvokimą, kas yra istorija ir tradicijos.

„Todėl manau, kad nepakviesti signatarų yra jo jaunos komandos nepatirties klausimas. Beje, kiek žinau, ir Seimo nariai nepakviesti, o juk prezidentas prisiekia ne šiaip iš gatvės susirinkusiai žmonių miniai, bet tautos išrinktiesiems“, – pažymėjo B.Valionytė.

Jai labai gaila, kad ir šįkart tenka prisiminti posakį, kurį kartoja jau 20 metų: „Vargas valstybei, kuri neišmano valstybinio etiketo ar nėra jo susiformavusi.“

Galime kalbėti apie šiuolaikinį, ale modernų etiketą, bet tai reiškia, kad jis neturi šaknų.

B.Valionytės įsitikinimu, prezidento inauguracijos renginys nėra draugų balius, koks nors vakarėlis.

„Kas yra vienas pagrindinių valstybės etiketo komponentų? Ogi tradicija ir pagarba, o ne asmeninės simpatijos – patinka ar nepatinka. Galime kalbėti apie šiuolaikinį, ale modernų etiketą, bet tai reiškia, kad jis neturi šaknų“, – samprotavo pašnekovė.

Jos įsivaizdavimu, į oficialų inauguracijos priėmimą turėtų būti kviečiami ne draugai, pažįstami ar tie, kurie padėjo organizuoti rinkiminę kampaniją, o pagarbos nusipelnę piliečiai.

„Gal esu istorinė relikvija su savo mąstysena, bet aš suprantu viena: kaip ir kiekvienoje šeimoje, jei yra šventė, tai pirmiausia garbingiausioje vietoje sodiname senelius, tuos, kas yra mūsų šaknys, nuo ko prasidėjome, o ne penkiametį“, – sakė B.Valionytė.

Tikisi, kad klaidų nekartos

B.Valionytė pažymėjo, kad signatarai neturi problemų nei su Seimo pirmininkais, nei su premjerais: „Tik su prezidentais mums tokie įdomūs dalykai nutinka.“

Moteris supranta, kad iš 1000 kviestinių svečių siųsti kvietimus 90-čiai signatarų yra nemaža proporcija.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gitanas Nausėda ir Diana Nausėdienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gitanas Nausėda ir Diana Nausėdienė

„Juolab, kad žmonės tokio amžiaus, kad vieno nekviesi – reikia lydinčiojo asmens. Bet realiai mūsų ateitų, duok Dieve, 50, nes yra tokių, kurie jau nebepaeina. Bet jie tą kvietimą pasidėtų, dėmesio gautų – o, aš esu naudingas. Privalome formuoti valstybės etiketą, jei nenorime būti baudžiauninkų tautos atstovai, nes dabar demonstruojame baudžiauninkų mentalitetą. Būtų baisiai gerai, kad iš to išliptume“, – sakė B.Valionytė.

Tiesa, ji pridūrė, kad iš esmės į penktadienį vyksiančią inauguracijos šventę žiūri labai ramiai ir šaltai: „Bet tikiuosi, kad ateityje prezidentas tokių klaidų nedarys.“

„Negali gauti visko už vieną parašą“

Politikos apžvalgininkas, Kovo 11-osios akto signataras Rimvydas Valatka kvietimą į vakarinį priėmimą prezidentūroje gavo, tačiau socialiniame tinkle, kur jį seka daugiau nei 33 tūkst. žmonių, tuo nesipuikuoja.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rimvydas Valatka
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rimvydas Valatka

„Bet kad aš ir neafišuoju niekur, jog esu signataras. Niekada visi signatarai į priėmimus kvietimų negaudavo a priori“, – konstatavo R.Valatka.

Jo įsitikinimu, prezidento asmeninis reikalas, ką kviesti į inauguracijos šventę: „Mano galva, negalima visko gauti už vieną parašą – ir sklypą popigiai, ir rentą, ir dar zysti, kad į balių nepakvietė. Kuklumas turėtų būti signataro dorybė, nes signataras pirmiausia apie valstybę turėtų galvoti, o ne vien apie save.“

D.Grybauskaitė pobūvį praleis

Prezidentės D.Grybauskaitės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė 15min sakė, kad prezidentė penktadienį dalyvaus inauguracijos renginiuose Seime, Nepriklausomybės ir S.Daukanto aikštėse, tačiau vakariniame priėmime dalyvauti negalės.

„Apie tai išrinktojo prezidento komanda informuota“, – sakė D.Ulbinaitė.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Dalia Grybauskaitė
AFP/„Scanpix“ nuotr./Dalia Grybauskaitė

Ar D.Grybauskaitė šventėje vakare nedalyvaus, nes turi kitų įsipareigojimų, o gal tiesiog dėl to, kad priėmimo idėja jai iš esmės nepriimtina, D.Ulbinaitė nepatikslino: „Pasakiau viską.“

Keli galimi inauguracijos scenarijai

Etiketo ir protokolo žinovas Arminas Lydeka pasakojo, kad protokolas numato, kad valstybiniai pobūviai rengiami laikantis tam tikrų taisyklių. Jos galioja ir svečių sąrašui, kurį sudaryti yra beprotiškai sunkus darbas, kruopščiai vertinant kandidatūras, svarstant, dėliojant kriterijus.

„Čia ne baliukas ir ne draugų ratelis. Į tokius renginius kviečiami svarbūs valstybei žmonės“, – pabrėžė A.Lydeka.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Arminas Lydeka
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Arminas Lydeka

Anot jo, nieko keista, kad svečių sąrašai yra nagrinėjami, analizuojami ir aptarinėjami, mat visada rasis žmonių, kurie laikysis kitokios nuomonės ir manys, kad ne visi pakviestieji to verti arba dėmesio nesulaukė vertesni.

„Inauguraciniai pobūviai gali būti įvairių rūšių. Jų gali ir nebūti, ką propagavo D.Grybauskaitė. Vertinant protokoliškai, tai atrodo keistokai, tačiau tai yra įmanomas dalykas. Kitas kraštutinumas – V.Adamkaus pasirinktas amerikietiškas formatas, kai rengiama daug pobūvių dideliam svečių skaičiui. V.Adamkus per pirmą inauguraciją rengė net keturis pobūvius. Tai lemia, kad gali būti pakviesti labai skirtingi svečiai: į vieną kviečiami politikai ir valstybės tarnautojai, į kitą – mokslo ir meno atstovai ir t.t.“, – pasakojo A.Lydeka.

Atsitiktinių pavardžių neturėtų būti

Kai rengiamas vienas, tačiau palyginti didelis pobūvis, o tokį kelią pasirinko G.Nausėda su savo komanda, svečių sąrašą reikia labai išmintingai subalansuoti.

Turi būti objektyvūs kriterijai. Ar tie, kurie apdovanoti, ar laureatai, ar kitaip nusipelnę. Atsitiktinių pavaldžių neturėtų būti.

„Čia būtina laikytis griežtų protokolinių principų, pavyzdžiui, arba pakvieti visus signatarus, arba nė vieno, arba tik signatarų klubo vadovus. Arba kvieti tik Seimo vadovus – pirmininką ir pavaduotojus, arba valdybą ir visų komitetų pirmininkus bei frakcijų vadovus. Bet negali pakviesti konservatorių frakcijos seniūną, o liberalų – ne. Ir taip su visomis socialinėmis grupėmis“, – aiškino A.Lydeka.

Norint pakviesti kuo platesnių socialinių grupių, visuomenės atstovų, esą natūralu, kad svečių sąraše atsidurs ir internetinių įžymybių, pop kultūros atstovų.

„Bet kas konkrečiai iš jų – turi būti objektyvūs kriterijai. Ar tie, kurie apdovanoti, ar laureatai, ar kitaip nusipelnę. Atsitiktinių pavaldžių neturėtų būti“, – sakė A.Lydeka.

Influencerius prilygina kultūrininkams

G.Nausėda, trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje akcentavo, kad prioritetas svečių sąraše teiktas kultūros, švietimo ir mokslo atstovams.

„Ambasadorius pirmiausia mes pamatysime rytinėje inauguracijos dalyje – oficialiojoje, iškilmingojoje, kur būsiu inauguruotas ir priimsiu priesaiką laikydamas ranką ant Konstitucijos“, – pabrėžė jis.

Išrinktasis prezidentas pabrėžė, kad skirtingai nuo ankstesnių inauguracijų, priesaikoje Seime dalyvaus ne tik Lietuvos ambasadoriai užsienyje, bet ir Lietuvoje dirbantys užsienio ambasadoriai.

Jeigu kažkas neras savo pavardės, tai nieko asmeniško.

Vakarinės dalies akcentu, anot G.Nausėdos, taps kultūrininkų ir šviesuolių buvimas renginyje: „Kiekybiškai skaičiuojant jų akivaizdžiai daugiausia. Plačiąja prasme – net ir influenceriai, kurie rašo apie labai svarbius visuomenei dalykus.“

G.Nausėda neslėpė, kad kai kurie pakviesti asmenys aktyviai jį rėmė rinkiminės kampanijos metu, todėl tai bus proga jiems padėkoti: „Jeigu kažkas neras savo pavardės, tai nieko asmeniško. Mielai matyčiau čia 20 tūkst. žmonių, bet prezidentūra yra tokia, kokia yra.“

Laikėsi dviejų strategijų

G.Nausėdos komunikacijos vadovas Aistis Zabarauskas aiškino, kad svečiai iš pradžių atrinkti remiantis Nacionalinės premijos laureatų sąrašu. Tada imtasi kitos strategijos: atrinkta 20 įvairių visuomenės grupių, kurių atstovai ir pakviesti.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aistis Zabarauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aistis Zabarauskas

Daugiausia – menininkų (280), mokslininkų – 120, sportininkų – 50, žurnalistų, politologų, apžvalgininkų – beveik 100, gydytojų – 53, pareigūnų, karininkų – 81, teisininkų – 15, dvasininkų – 40, politinių kalinių ir žuvusių už laisvę giminaičių – 80, jaunimo organizacijų, visuomenininkų labdaros atstovų – 80, politikų, buvusių vadovų – apie 30, verslo asociacijų atstovų – apie 100, koordinatorių, savanorių, padėjusių rinkiminės kampanijos metu (įskaitant „influencerius“) – apie 40.

Iš viso kvietimų – 1200, jie skirti atvykti su antrosiomis pusėmis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:07
01:20
02:44

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min