Dabar populiaru
Publikuota 2022 02 15, 17:09

Iš Medininkų pabėgti bandę migrantai pareigūnus kaltina smurtu, VSAT nesutinka

Praėjusį šeštadienį iš Medininkuose įrengtos laikinos stovyklos pabėgti bandė 11 ten apgyvendintų migrantų, tačiau visi jie buvo sulaikyti. Bent du iš užsieniečių Lietuvos pareigūnus kaltina smurtu, sako buvę sumušti ir apkandžioti šunų, vienas nurodo praradęs 1000 eurų ir telefoną. VSAT atstovo teigimu, šie kaltinimai pagrindo neturi, o sulaikytieji bėgliai jokių nusiskundimų pareigūnams nepateikė.
Migrantų stovykla Medininkuose
Migrantų stovykla Medininkuose / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Medininkų užsieniečių registracijos centre iš viso gyvena apie 700 gyventojų, per praėjusiais metais kilusią migracijos bangą iš Baltarusijos bangą patekusių į Lietuvą.

Praėjusį šeštadienį 11 jų bandė iš modulinių namelių stovyklos pabėgti į laisvę – po pietų per centro tvorą peršoko septyni migrantai, vakarop jų pėdomis pasekė dar keturi. Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) apie šiuos įvykius pati nepranešė.

„Tie septyni iškart palei tvorą buvo sulaikyti. Iš kitų keturių du praktiškai iškart buvo sulaikyti, o du – dar po kelių valandų“, – 15min sakė VSAT atstovas Giedrius Mišutis.

Anot jo, keturi sulaikytieji buvo perkelti į buvusiuose Kybartų pataisos namuose įrengtą užsieniečių registracijos centrą. Dėl dviejų iš jų jau yra kreiptasi į teismą, kad šis apribotų jų judėjimo laisvę, dar dviejų migrantų atžvilgiu vykdomas tyrimas ir renkama medžiaga.

Dėl pirmosios iš pabėgti bandžiusių grupių – septynių migrantų – pasieniečiai taip pat žada kreiptis į teismą. Ši grupė greičiausiai būtų perkelta į Pabradės užsieniečių registracijos centre įrengtus bendrabučius.

„Už tą pabėgimą jiems bus apribota teisė judėti Medininkų stovyklos teritorijoje. Kadangi Medininkuose nėra galimybių apriboti judėjimą, todėl tai bus daroma per Pabradę, kur yra stacionarūs sulaikytų užsieniečių bendrabučiai, ir Kybartus“, – aiškino G.Mišutis.

Praėjus kelioms dienoms po nesėkmingų bandymų pabėgti žurnalistė Ewa Wołkanowska-Kołodziej socialiniame tinkle pranešė bendravusi su dviem iš juose dalyvavusių migrantų.

Užsieniečiai žurnalistei pasakojo iš Medininkų stovyklos bandę pabėgti dėl per ilgai užsitęsusio jų sulaikymo bei pažeidžiamų žmogaus teisių. Vyrai teigė perlipę tvorą dvi-tris valandas ėję sniegu, kol prie jų automobiliais atvažiavo Lietuvos pareigūnai.

Anot migrantų, tuomet juos apkandžiojo pasieniečių šunys, o patys pareigūnai mušė lazdomis bei spardė, elgėsi nežmoniškai. Vienas vyras teigė su savimi turėjęs 1000 eurų, telefoną ir ausines – visus šiuos daiktus esą paėmė pasieniečiai ir nebegrąžino.

Feisbuke paviešintas ir vaizdo įrašas, kuriame vienas vyras rodo mėlynę žasto srityje ir nubrozdintą bei sumuštą blauzdą. Įraše nenurodoma, kur ir kada jis darytas bei nepateikiama jokių detalių apie sužalojimų aplinkybes.

Tuo metu VSAT atmeta visus kaltinimus ir teigia neturintys informacijos apie tai, kad sulaikant migrantus būtų panaudota perteklinė jėga – tarnybinių patikrinimų nėra pradėta, nusiskundimų nesulaukta, neprireikė ir medicininės pagalbos.

„Jų teisė pasakoti, ką jie nori“, – teigė G.Mišutis.

Nuo pernai prasidėjusio migrantų iš Artimųjų Rytų bei Afrikos antplūdžio į Lietuvą per Baltarusiją neteisėtai pateko daugiau nei 4,2 tūkst. užsieniečių. Vakarų šalys kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija.

Didžiosios dalies į Lietuvą patekusių migrantų prieglobsčio prašymai buvo atmesti, jie apgyvendinti keliuose uždaruose užsieniečių registracijos centruose.

Dėl šiuose ir anksčiau veikusiuose centruose esančių sąlygų, migrantų aprūpinimo, ilgalaikio užsieniečių sulaikymo, judėjimo laisvės apribojimo ir didelio atmetamų prieglobsčio prašymų skaičiaus Lietuvos institucijos ne kartą sulaukė kritikos iš žmogaus teisių gynėjų, nevyriausybinių organizacijų. Nepasitenkinimą dažnai reiškia ir patys migrantai, protestuodami ar net skelbdami bado streiką.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min