Dabar populiaru
Publikuota: 2016 gegužės 23d. 09:00

Įtakingo prokuroro Raimondo Petrausko biografijoje – ryšys su šešėliniu autoritetu

Raimondas Petrauskas 15min tyrimas
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr. / Raimondas Petrauskas

Generalinės prokuratūros padalinys, koordinuojantis tyrimus dėl „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio ir „Lietuvos ryto“ vyriausiojo redaktoriaus Gedvydo Vainausko veiklos, greitai turės naują vadovą. Juo gali tapti prokuroras Raimondas Petrauskas, kurio biografijoje yra neatsakytų klausimų apie ryšius su kontrabandos organizavimu įtariamu Artūru Tamulioniu.

Balandžio pradžioje generalinis prokuroras Evaldas Pašilis paskelbė, kad rengs papildomas atrankas į kelių svarbių departamentų vyriausiųjų prokurorų pareigas.

Tarp jų – Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentas (ONKTD), kuruojantis pastarųjų mėnesių rezonansinius ikiteisminius tyrimus.

Nuo pirmųjų dienų ši atranka buvo aplipinta intrigomis.

Laikraštis „Lietuvos rytas“, kurio redaktorius G.Vainauskas kaltinamas prekyba poveikiu, rašė esą generaliniam prokurorui E.Pašiliui buvo pasiųstas policijos generalinio komisaro Lino Pernavo pasirašytas raštas, kuriame neva primygtinai reikalaujama ONKTD vadovu paskirti prokurorą Irmantą Mikelionį. G.Vainausko leidinys nuolat rašo apie įtarimų keliančią I.Mikelionio veiklą. I.Mikelionis kuravo teismą jau pasiekusią G.Vainausko bylą.

Portalas alfa.lt, kurio vadovas R.Kurlianskis buvo sulaikytas įtariant papirkimą, skelbė esą per šias atrankas nusikalstamo pasaulio autoritetai bando į Generalinę prokuratūrą prastumti jiems palankius vadovus.

Kaltinamasis A.Tamulionis palaikė ryšius su prokuroru R.Petrausku, kuris šiuo metu laikinai eina ONKTD vadovo pareigas ir gali tapti nuolatiniu šio departamento vyriausiuoju prokuroru.

Nepaisant tokių pareiškimų, kyla svarbių klausimų, susijusius su departamento vadovo atranka.

Trečiadienį, kai paaiškės naujasis ONKTD vyriausiasis prokuroras, Vilniaus apygardos teisme bus toliau nagrinėjama byla, kurioje šiaulietis Artūras Tamulionis, pravarde Karbonadas, kaltinamas stambaus masto kontrabandos organizavimu ir nusikalstamo susivienijimo subūrimu.

Įtariama, kad vadinamasis Karbonadas ir jo bendrininkai organizavo cigarečių kontrabandą iš Rusijos ir Baltarusijos. Prekės buvo vežamos per Lietuvą gilyn į Europos Sąjungos vakarus. Bendra kontrabandos vertė – beveik 12 mln. eurų.

Žinoma, kad kaltinamasis A.Tamulionis palaikė ryšius su prokuroru R.Petrausku, kuris šiuo metu laikinai eina ONKTD vadovo pareigas ir gali tapti nuolatiniu šio departamento vyriausiuoju prokuroru.

Fiksavo ryšius su kaltinamuoju

Apie šią situaciją papasakojo 15min šaltinis, kuris dirba Lietuvos teisėsaugos institucijoje. Pareigūnas nesutiko atskleisti savo tapatybės, nes tai gali pakenkti jo darbui.

Šis šaltinis jau buvo suteikęs vertingos ir pasitvirtinusios informacijos apie organizuotus nusikaltėlius.

Pareigūnas tvirtino, kad jo interesas šioje istorijoje – iki naujojo ONKTD vadovo rinkimų viešai iškelti klausimus apie prokuroro R.Petrausko ryšius, kad būtų pateikti atsakymai. Esą priešingu atveju gali iškilti grėsmė svarbiems tyrimams, kuriuos šiuo metu prižiūri šis departamentas.

Šaltinis teigė, kad 2007-2011 metais atliekant ikiteisminį tyrimą dėl A.Tamulionio galimų nusikaltimų buvo „fiksuoti intensyvūs aukšto prokuroro R.Petrausko ryšiai su dabar teisiamu įtariamuoju“.

Susitikimai neformalioje aplinkoje esą buvo ne vienkartiniai, stebimi per beveik visą tyrimo laikotarpį.

R.Petrauskas nebuvo atsakingas už ikiteisminį tyrimą dėl A.Tamulionio galimų nusikaltimų. Bylai vadovavo kitas ONKTD prokuroras Justas Laucius.

15min informavęs pareigūnas sakė, kad ši informacija buvo žinoma Generalinės prokuratūros vadovybei, tačiau tarnybinis patikrinimas nebuvo pradėtas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Justas Laucius
Irmanto Gelūno /15min nuotr./Justas Laucius

Tikino, kad rinko informaciją

Prokuroras R.Petrauskas teigė, kad su kaltinamuoju A.Tamulioniu susipažino dirbdamas Šiaulių apygardos prokuratūroje, kur 1995–2000 metais buvo vyriausiojo prokuroro pavaduotoju.

„Kai aš dirbau Šiauliuose, pas mus buvo gaujų karas, sprogdinimai. Dalis žmonių kreipėsi, kaip sakoma, nenorėjo, kad tas vyktų karas, norėjo, kad būtų greičiau išnaikintas tas nusikalstamumas. Ir vienas iš jų buvo Tamulionis. Nuo to aš jį taip ir žinau“, – 15min sakė R.Petrauskas.

Kai aš dirbau Šiauliuose, pas mus buvo gaujų karas, sprogdinimai. Dalis žmonių kreipėsi, kaip sakoma, nenorėjo, kad tas vyktų karas, norėjo, kad būtų greičiau išnaikintas tas nusikalstamumas. Ir vienas iš jų buvo Tamulionis. Nuo to aš jį taip ir žinau, – sakė R.Petrauskas.

Paklaustas apie susitikimus su A.Tamulioniu neformalioje aplinkoje, prokuroras tikino, kad bendrauti pradėjo ne Šiauliuose, bet jau dirbdamas Vilniuje.

2000 metais R.Petrauskas buvo perkeltas į Generalinę prokuratūrą. Iki 2011 metų jis dirbo Valstybinio kaltinimo skyriaus vadovu.

Per vadinamąjį Garliavos skandalą teisėsaugininkas laikinai vadovavo visai Generalinei prokuratūrai, tačiau galiausiai nebuvo paskirtas generaliniu prokuroru.

Prokuroras pateikė savo versiją apie ryšius su kontrabandos organizavimu kaltinamu šiauliečiu, tačiau paprašė viso komentaro neviešinti, nes tai susiję su darbo specifika.

Atsakymo esmė – tie susitikimai esą buvo susiję su jo einamomis pareigomis ir padėjo sužinoti apie „negerus dalykus sostinėje“.

R.Petrauskas tikino, kad sužinojęs apie A.Tamulionio atžvilgiu atliekamą ikiteisminį tyrimą iškart nutraukė visus ryšius su juo.

15min informavęs šaltinis suabejojo tokia versija dėl kelių priežasčių.

Pirma, prokurorai kuruoja ikiteisminius tyrimus, o ne atlieka kriminalinę žvalgybą. Praktikoje su šešėlinio pasaulio autoritetais bendrauja būtent žvalgai, vadinamieji operai, o ne prokurorai. Pasitaiko išimčių, tačiau tokie atvejai yra reti.

Be to, informaciją renkantis prokuroras iš anksto turi deklaruoti tokius veiksmus.

Antra, norėdamas susitikti su įtariamuoju dėl žvalgybinės informacijos, R.Petrauskas privalėjo gauti savo kolegos prokuroro J.Lauciaus leidimą, nes būtent jis kuravo ikiteisminį tyrimą. 15min šaltinis sakė, kad tokio leidimo nebuvo.

Trečia, R.Petrauskas nedalyvavo A.Tamulionio ikiteisminiame tyrime.

A.Tamulionis stengėsi padėti prokurorui

Kontrabandos organizavimu kaltinamas A.Tamulionis taip pat pripažino, kad praeityje bendraudavo su R.Petrausku, tačiau jo pateikta versija skyrėsi nuo prokuroro.

„Jau daug metų nebendrauju su juo. O šiaip, atsimenu, kai jis dirbo Šiauliuose, jeigu apklausas galima vadinti bendravimu, tai ką aš žinau“, – 15min sakė A.Tamulionis.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Raimondas Petrauskas
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Raimondas Petrauskas

Pokalbio pradžioje jis pasakojo, kad su R.Petrausku susitikdavo tik per apklausas, kaip pats sakė – „darbiniais“ reikalais. Tačiau išgirdęs, kad prokuroras papasakojo apie susitikimus Vilniuje, A.Tamulionis kalbėjo: „Ta prasme, yra buvę tų situacijų, bet čia operatyviniai duomenys, aš neturiu teisės kalbėti. Jeigu pažiūrėtumėte jo istoriją, nežinau kaip Vilniuje, bet Šiauliuose jis yra labai daug ką ir nuveikęs, kas liečia kriminalinį pasaulį.“

Vėliau A.Tamulionis patikslino, kad prieš daug metų tikrai bendraudavo su prokuroru R.Petrausku.

„Gal jis turėjo kokių klausimų, ta prasme, aš net nesureikšminu, net nenoriu tuščiažodžiauti. Gal ir buvome pasimatę, ar telefonu, ar ką ten. Bet jisai grynai dėl darbo savo. Jeigu turėjo klausimų, tai ne asmeninių tikrai, darbinių. Ai jo, turėjo! Dabar prisimenu“, – sakė A.Tamulionis.

Jis nedetalizavo, dėl ko įvyko susitikimas, kurį staiga prisiminė: „Buvo tam tikros bylos, dėl tam tikrų dalykų. Paklausė mano nuomonės. Tai tiek.“

Penktadienio vakarą A.Tamulionis pats paskambino ir papasakojo istoriją, kuri, jo nuomone, įrodo, kad santykiai su prokuroru buvo darbiniai.

Teisiamas šiaulietis pasakojo, kad kartą paprašė nuo bylos nagrinėjimo nušalinti prokurorą J.Laucių, tačiau tuo metu ONKTD laikinai vadovavęs R.Petrauskas atmetė prašymą.

„Tai tokie tie santykiai“, – sakė A.Tamulionis.

Jis prokurorą R.Petrauską apibūdino kaip gerą teisininką, sąžiningą, pareigingą.

Bendravo su dabartiniu „Dujotekanos“ vadu

15min informavęs pareigūnas teigė, kad R.Petrauskas palaikė ryšius ir su Sauliumi Trečekausku, kuris šiuo metu yra bendrovės „Dujotekana“ prezidentas. Ši įmonė yra Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ tarpininkas Lietuvoje.

LNK  nuotr./Saulius Trečekauskas.
LNK nuotr./Saulius Trečekauskas.

S.Trečekauskas nėra siejamas su organizuotu nusikalstamumu, tačiau viešai skelbiama, kad jis buvo artimas A.Tamulionio bendražygis ir dirbo jam priklausančioje įmonėje. Tai vyko maždaug tuo metu, kai prokuroras susitikdavo su kontrabandos organizavimu kaltinamu šiauliečiu.

R.Petrauskas sakė, kad pažįsta S.Trečekauską: „Aš jį pažįstu. Jis kai studijavo, esu mokslo knygų davęs ir visa kita. Bet dabar nežinau nei kur jis yra, nei ką jis veikia.“

Prokuroras negalėjo pasakyti, kada pastarąjį kartą matė S.Trečekauską, bet leido suprasti, kad prieš kelerius metus, o gal net seniau.

Panašiai kalbėjo ir „Dujotekanos“ prezidentas.

„Iš buvusio darbo aš su daugeliu prokurorų bendraudavau, – 15min sakė S.Trečekauskas. 2006-2009 metais jis dirbo Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotoju. – Dabar santykių jokių nėra, o kai dirbau valdiškoje institucijoje, tai tokie tie santykiai ir buvo. Kad būtų artimi, tai tokio dalyko tikrai nėra. Nematęs aš jo keletą metų.“

Pradėjo vidinį patikrinimą

15min šaltinis pateikė ir daugiau duomenų apie R.Petrausko ryšius, tačiau dalies teiginių nepavyko patikrinti arba rasti papildomo šaltinio, todėl jie nėra skelbiami.

Atsižvelgdamas į Jūsų paklausime formuluojamus teiginius generalinis prokuroras E.Pašilis Vidaus tyrimų skyriui nurodė atlikti vidinį patikrinimą, – sakė E.Martinonienė.

Generalinė prokuratūra penktadienį pranešė, kad pagal 15min raštu pateiktus klausimus bus atliekamas vidinis patikrinimas.

„Atsižvelgdamas į Jūsų paklausime formuluojamus teiginius generalinis prokuroras E.Pašilis Vidaus tyrimų skyriui nurodė atlikti vidinį patikrinimą“, – penktadienį informavo Komunikacijos skyriaus vedėja Elena Martinonienė.

Generalinės prokuratūros atstovė taip pat pranešė, kad R.Petrauskas nevykdo aukštesniojo prokuroro funkcijų ikiteisminiame tyrime dėl koncerno „MG Baltic“ viceprezidento R.Kurlianskio veiklos.

„Informacijos apie tai, kad jam žinomi šio ikiteisminio tyrimo duomenys, neturime“, – rašė E.Martinonienė.

Kitaip tariant, neaišku, kiek informacijos apie ONKTD tiriamą bylą turi laikinasis departamento vadovas R.Petrauskas.

Siūlo pasitikrinti melo detektoriumi

Seimo narys Povilas Urbšys ne kartą viešai kalbėjo apie kaltinamojo A.Tamulionio ryšius su svarbiais teisėsaugos pareigūnais. Buvęs STT pareigūnas 15min patvirtino, kad girdėjo ir apie R.Petrauską, ir apie buvusį Šiaulių apygardos prokuratūros vadovą Aivarą Povilaitį.

„Tokia informacija sklando, kad tiek Petrauskas, tiek Šiaulių vyriausiasis prokuroras palaikė intensyvius kontaktus su vadinamuoju Karbonadu, asmeniu, kuris organizavo kontrabandą itin stambiu mastu“, – sakė P.Urbšys.

Politikas esą girdėjo, kad „tie kontaktai buvo ne vienkartiniai ir jie buvo labai artimi.“

P.Urbšys suabejojo galimybe, kad prokuroras R.Petrauskas su A.Tamulioniu susitikinėjo, nes rinko žvalgybinę informaciją arba dalyvavo imituojant nusikalstamą veiką.

O. Posaškovos nuotr./Povilas Urbšys
O. Posaškovos nuotr./Povilas Urbšys

„Bet kokiu atveju, jeigu jis palaikė ryšį, kad gautų reikšmingos informacijos bylai, niekas netrukdo jam tai pasakyti. Ta byla yra teisme. Jis gali pasakyti: taip, aš bendravau su žinia, buvo gauta vertinga informacija tai bylai. Ir generalinis prokuroras taip pat gali patvirtinti, nedetalizuodamas, kokia informacija gauta“, – kalbėjo P.Urbšys.

Jis mano, kad į klausimus apie R.Petrausko ir A.Tamulionio ryšius turi atsakyti ir jis pats, ir Generalinės prokuratūros vadovybė: „Dabar aš kol kas girdžiu, kad jie bendravo, bet nežinojo, kas jis toks yra. Nu, atsiprašau.“

Buvęs teisėsaugos pareigūnas P.Urbšys spėja, kad klausimai dėl R.Petrausko ir A.Tamulionio ryšių gali būti neatsakyti ir todėl, kad trūksta patikimos informacijos.

„Tarkime, jeigu fiksuoti dažni susitikimai tuo metu, kai buvo atlikinėjami kažkokie intensyvūs tyrimai. Žmogus iš nusikalstamo pasaulio su pareigūnu gali bendrauti ne vien apie savo reikalus, jis gali bendrauti apie savo rato žmonių reikalus. Tai gal yra fiksuoti jų susitikimai, bet nėra fiksuoti tie pokalbiai. Tada tų pokalbių turinį pateikia pats prokuroras. O jis tada gali sakyti, kad jie kalbėjo tik apie orą ar žvejybą“, – kalbėjo politikas.

P.Urbšys sako, kad į svarbias pareigas pretenduojantis prokuroras galėtų būti patikrintas melo detektoriumi. Gal taip būtų gauti atsakyti į kai kuriuos svarbius klausimus.

„Nejaugi Generalinėje prokuratūroje nebėra prokuroro su aukšta kompetencija, gera reputacija, kurie neturėtų tokių abejotinų ryšių su nusikalstamo pasaulio atstovais? Mane tas dalykas stebina“, – svarstė Seimo narys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min iš Gdansko Aktualu

Nužudyto Gdansko mero žmona: žmonėms sunku suvokti, kad neapykanta gali būti tokia didelė

Aktualu

Theresos May vyriausybė nedideliu balsų skirtumu atlaikė balsavimą dėl nepasitikėjimo

Aktualu

Laidotuvių procesijos užstatyti Plungės pareigūnai ėmė išrašinėti baudas

Aktualu

„Brexit“: ar po 72 dienų lietuviams teks grįžti namo?

15min iš Dakaro Gazas

Devintasis etapas Dakare: klampus smėlis, gedimai ir iškovota penkta vieta

Interviu 24sek

Buvusį klubą 23 taškais pasveikinusį Roką Giedraitį nustebino sirgalių sutikimas

Verslas

Miesto estetika ir kaimo praktiškumas: dizainerė įrodė, kad tai suderinama

Vardai

„120“ apsiskelbė „Eurovizijos“ atrankos nugalėtojais, bet komisija nuleido ant žemės – skyrė 0 balų

„Ginčas“: lietuvis NBA klubo savininkas – utopija ar realus tikslas?

Gazas

Priešpaskutinis etapas įveiktas: finiše – abu Lietuvos motociklininkai

Aktualu

Šilutės rajone į griovį įvažiavusiame automobilyje nuskendo motina ir mažametė dukra

15min recenzija Kultūra

„Žalioji knyga“: patogi komedija nepatogia tema

24sek

Sėkmės pasigedęs Dainius Adomaitis: apie „Ryto“ klaidas ir nedėkingą lipduką

Mokslas.IT

Advokatas: „Linkomanijos“ byla bus paskutinė – nauja tvarka leis blokuoti svetaines be teismo

Gyvi regionai

Žiemą vilniečius šildo telšiškės siuvami paltai

Verslas

Apsigavo: alytiškė lėktuvo bilietus pirko iš ne kartą baustos įmonės ir susidūrė su bėdomis

Gyvenimas

Dietomis nusivylęs Dmitrijus tapo veganu: atsikratė 30 kg ir įveikė aplinkinių spaudimą

Pasaulis kišenėje

Neskaitę šių patarimų į Pietų Ameriką dar nevažiuokit

Gyvenimas

6 kūdikio kambario dekoravimo klaidos, kurių turėtumėte vengti

24sek

Garsus svečias Vilniuje: dėl „Ryto“ talento atvyko „Raptors“ bosas

Vardai

Keistuoliu vadintas Antanas Nedzinskas dėl svajonės išleido beveik 60 tūkst. eurų

Aktualu

Paskelbti 2019 metų šauktinių sąrašai – pasitikrinkite, ar patekote

Aktualu

Graikijos premjeras A.Cipras laimėjo balsavimą dėl pasitikėjimo

Sportas

Italijos Supertaurę į viršų kėlė Turino „Juventus“

24sek

Nervų karas Vilniuje: pratęsimo neišgyvenęs „Rytas“ krito prieš R.Giedraičio tempiamą ALBA

Naujienos

15min iš Gdansko Aktualu

Nužudyto Gdansko mero žmona: žmonėms sunku suvokti, kad neapykanta gali būti tokia didelė

Aktualu

Theresos May vyriausybė nedideliu balsų skirtumu atlaikė balsavimą dėl nepasitikėjimo

Aktualu

Laidotuvių procesijos užstatyti Plungės pareigūnai ėmė išrašinėti baudas

Aktualu

Graikijos premjeras A.Cipras laimėjo balsavimą dėl pasitikėjimo

Sportas

Italijos Supertaurę į viršų kėlė Turino „Juventus“

24sek

Nervų karas Vilniuje: pratęsimo neišgyvenęs „Rytas“ krito prieš R.Giedraičio tempiamą ALBA

24sek

Adas Juškevičius svariai prisidėjo prie svarbios pergalės Čempionų lygoje

Aktualu

Moterys pasijuto kaip ringe: atsisveikinimas po vakarėlio Alytaus bare virto masinėmis muštynėmis

Vardai

Macaulay Culkinas prakalbo apie daugelį stebinusią jo draugystę su Michaelu Jacksonu

Aktualu

Aplink pasaulį keliaujančios Lenkijos maršalo J.Pilsudskio proanūkės kelionė prasidėjo Vilniuje

24sek

Trys iš trijų: M.Kalnietis vedė ASVEL į pergalę Vokietijoje

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: naujas keiksmažodis „Brexit“, perkama politika ir – kur dingo mergaitė?

Aktualu

R.Karbauskiui dėl verslininkus į kandidatų sąrašą atvedusio A.Vaitkaus galvos neskauda

24sek

Jonas Mačiulis su AEK triuškino varžovus namuose

Aktualu

R.T.Erdoganas: ataka Sirijos Manbidže galbūt siekiama atgrasyti JAV nuo karių išvedimo

Aktualu

Bulgarų aplinkosaugininkai laimėjo bylą dėl UNESCO saugomos teritorijos išsaugojimo

24sek

Lemiamame kėlinyje susiėmęs „Lietkabelis“ skėlė antausį „Brose“ ekipai

15min tema Aktualu

Britai apie „Brexit“: tai istorinė šalies politikos savižudybė

Verslas

Mirė vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų – Medicinos banko savininkas Saulius Karosas

Pasaulis kišenėje

Konkursas: idiliškame Italijos kaimelyje visą vasarą galite gyventi nemokamai

24sek

Tėvynė vėl šaukia jį iš NBA – Domantas Sabonis vėl pateko į šauktinių sąrašą

Deuce

Rusės elgesys „Australian Open“ šokiravo – konfliktas ir nepadorūs gestai publikai

Verslas

Prancūzijos žemės ūkio ministras išprovokavo ginčą savo pareiškimais apie alkoholį

Aktualu

Čekai pagerbė prieš 50 metų susideginusį studentą

Aktualu

Perspėja dėl žiniasklaidos: situaciją lygina su karo padėtimi

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

00:32
21:00
02:06

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie 15min